Region Rio Bueno

Jamajka
Podstawowe informacje

      Na północnym wybrzeżu, między miejscowościami Montego Bay, a Ocho Rios, na granicy regionów St. Ann i Trelawny leży niewielkie, liczące nie więcej niż 2 000 mieszkańców nadmorskie zacisze o bogatej i chlubnej historii. Dziś Rio Bueno – bo o nim mowa - to przytulna okolica dla najbardziej wymagających wczasowiczów, którzy oprócz lazurowego morza i malowniczej plaży, poszukują intymności oraz odrobiny luksusu.

Historia

      Rio Bueno słynie z najgłębszej na Jamajce zatoki. Podobno to właśnie tutaj swą kotwicę zacumował Krzysztof Kolumb. Trudno się, więc dziwić, że przez pierwsze lata hiszpańskiego, a później angielskiego kolonializmu miasto bogaciło się z dnia na dzień. Rola głównej przystani, jaką wtedy spełniało, gwarantowała nie tylko łatwy dostęp do żywności, ale też stały napływ poszukujących noclegu i uciech Europejczyków. Liczne gospody, karczmy i pensjonaty gościły marynarzy zza wielkiej wody, którzy na Jamajkę przywozili trzcinę cukrową oraz transportowali afrykańskich niewolników.
      Niestety w XIX wieku magiczny czar prysł i na całej wyspie nastały ciężkie czasy biedy i głodu. O porcie zapomniano - w obliczu panującego na Jamajce kryzysu stał się bezużyteczny. Lata mijały, a budynki i dawne fortece niszczały z biegiem czasu. Miasteczko do łask wróciło dopiero z początkiem minionego wieku, kiedy powstała tu przystań żeglugi służąca do eksportu boksytu.

Noclegi

      Wakacje w Rio Bueno z pewnością należeć będą do tych z najwyższej półki. Znajdują się tu ekskluzywne hotele z ofertą all inclusive oraz luksusowe apartamenty usytuowane tuż przy plaży. Większe resorty posiadają nawet pola golfowe, czy wydzielone plaże dla nudystów, jednak nie wszystkie ośrodki przyjmują gości niepełnoletnich. Na letników w Rio Bueno czeka spa, fitness kluby, baseny, masaże, egzotyczne ogrody i nocne kluby – tylko dla dorosłych.
Pokaż cały opis


Kuchnia

      Będąc Region Rio Buenow okolicy warto spróbować potraw lokalnych pochodzących z poza hotelowych restauracji. Doskonałą ku temu okazją może być na przykład Trelawny Yam Festiwal, czyli wielki festyn poświęcony jamajskiej kuchni. Odbywa się on zazwyczaj w okolicach świąt wielkanocnych i gromadzi tysiące amatorów dobrego jedzenia. Yam to warzywo z rodziny ziemniaków pochodzące z zachodniej Afryki, które szybko jednak stało się jednym z ulubionych warzyw mieszkańców Karaibów. Obecnie na Jamajce hoduje się ponad 18 jego odmian!
      Sam festiwal, który początkowo miał być wielką ucztą dla smakoszy, został wzbogacony o liczne gry, zabawy i atrakcje – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ziemniak importowany jest w ponad 50% właśnie z rejonu Trelawny i trafia głównie do społeczności maronów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Atrakcje turystyczne

      Rio Bueno i okoliczne miejscowości ze względu na bogatą przeszłość obfitują w zabytki, których próżno szukać w innych wyspiarskich kurortach. Jeśli Region Rio Buenospędzamy urlop w pobliżu zatoki warto odwiedzić dwa stare kościoły, które miały ogromny wpływ nie tylko na dzieje regionu, ale i całej Jamajki.
      Wybudowane we wczesnych latach trzydziestych XIX wieku początkowo rywalizowały z sobą o wiernych z pobliskich miejscowości. Rio Bueno Baptist Church przyciągał w większości niewolników, którzy zresztą mieli możliwość pobierania tutaj nauki i zjeżdżali do świątyni z całego kraju. Colonial Union Church, wybudowany zaledwie kilka lat później, przeznaczony był głównie dla bogatych właścicieli plantacji oraz przybyłych z Europy kupców. Dziś po dawnej rywalizacji nie ma już śladu, ale oba budynki godne są uwagi zarówno ze względu na swą historię, jak i architekturę.
      Rozprawiając o atrakcjach turystycznych samego Rio Bueno warto również wspomnieć o galeriach sztuki, z których największą jest ta należąca do współczesnego artysty i rzeźbiarza - Joe Jamesa (zbiory do obejrzenia na Harbour Master’s Quarters). Liczne wystawy można podziwiać w zabytkowych XVIII wiecznych budynkach – niegdyś domach zamożnych kupców. Nie bez powodu, więc Rio nazywane Region Rio Buenojest stolicą sztuki północnego wybrzeża. Miasteczko odwiedzało wielu artystów i malarzy, takich jak chociażby James Morrison, czy Alex Haley, a przepiękny krajobraz niejednokrotnie stanowił inspirację dla wielu z nich.

Plaże i sporty

      Poza właściwie nieograniczonymi możliwościami uprawiania sportów wodnych (nurkowanie, narty wodne, łodzie) polecamy wycieczkę do pobliskiego centrum sportu, gdzie czekają na was m.in. oświetlone i kryte korty, boiska do siatkówki, pola golfowe i możliwość gry w krykieta, a także profesjonalni instruktorzy. Ciekawą alternatywą jest również przejażdżka konno, zwłaszcza połączona z kąpielą podczas zachodu słońca.
      Kiedy zmęczy was aktywny wypoczynek, proponujemy opalanie w skąpanych w słońcu plażach Rio Bueno, które wyróżnia duża doza intymności. Gdy zamkniecie oczy bez trudu wsłuchacie się w głos natury, a błogie chwile na Karaibach dodatkowo umili szum lazurowego morza i śpiew rajskich ptaków.

Wycieczki fakultatywne

      Zatoka Rio Bueno to idealne miejsce na wakacje nie tylko ze względu na malownicze krajobrazy. Jej położenie umożliwia wyjazdy na liczne, acz niedalekie wycieczki fakultatywne. W promieniu kilkunastu kilometrów znajdziemy aż trzy miejsca, które regularnie odwiedzają turyści wypoczywający w resortach rozmieszczonych na całej wyspie.
      Miłośnikom przygód oraz odkrywcom - amatorom polecamy unikalny rejon zwany Cockpit Country. Panuje tam wyjątkowo wilgotny klimat, który sprzyja unikalnym gatunkom roślin. Wiele z gatunków występujących w Cockpit Country nie sposób zobaczyć nigdzie indziej na świecie. Zamieszkaną głównie przez maronów okolicę wyróżnia również budowa geologiczna podobna do budowy Puerto Rico, czy Tytana – największego księżyca Saturna!
      Innym miejscem godnym polecenia jest położony w pobliżu Ocho Rios park Dunn’s River Falls. Można tam podziwiać przepiękne wodospady lub wskoczyć na tratwę i popłynąć w dół rwącej rzeki. Zaledwie kilka kilometrów od samego Rio Bueno znajduje się natomiast Green Grotto Caves – zespół jaskiń wraz z podziemnym jeziorem.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      Na Jamajce panuje klimat podrównikowy pośredni, a temperatury w ciągu roku wahają się między 24°, a 29°. Na przełomie maja i czerwca oraz września i października można spodziewać się przelotnych opadów. Szczyt sezonu na Jamajce przypada na miesiące kalendarzowej zimy, choć latem jest tutaj równie przyjemnie i zdecydowanie mniej tłoczno.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl