Region Negril

Jamajka
Negril to nadmorski kurort między regionami Hanover i Westmoreland w hrabstwie Cornwall na Jamajce. Słynie z widowiskowych klifów, lazurowego morza i dzikiej przyrody. Przez Jamajczyków nazywany jest ostoją spokoju, ponieważ jego mieszkańcy doskonale wiedzą jak połączyć efektywną pracę z drobnymi przyjemnościami, a swoim pozytywnym nastawieniem do życia zarażają zjeżdżających tu wczasowiczów z całego świata.

Historia

      Pierwotna nazwa miejscowości - Negrillo – została nadana w 1494 roku przez osadników hiszpańskich, których zafascynowały znajdujące się w pobliżu czarne klify. Ale przez długie lata możliwości rekreacyjno-handlowe Negril nie były wykorzystywane. Po części spowodowane to było trudnym dostępem do wybrzeża – pierwszych turystów do miasteczka dowoził prom. Negril swe skrzydła zaczęło rozwijać dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy wybudowano tutaj (funkcjonującą do dziś) latarnię morską, choć prawdziwy rozkwit kurortu przypada na lata '50 i '70, kiedy to na tutejszych plażach zagościli hipisi i rastamani. To właśnie oni nadali Negril charakterystyczną atmosferę luzu, swobody i wszędobylskiej beztroski, której próżno szukać w jakimkolwiek innym zakątku świata.
      Negril to idealne miejsce, żeby poznać bliżej mieszkańców wyspy. Ludzie są tutaj niezwykle otwarci, a liczne bary, kawiarnie i dyskoteki sprzyjają zawieraniu nowych znajomości. Dobra reputacja i gościnność mieszkańców sprawiły, że dziś Negril jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Karaibach. Innym czynnikiem, który bez wątpienia wspomógł rozwój letniska była przeprowadzona w latach '70 rozbudowa drogi łączącej Negril ze stolicą hrabstwa - Montego Bay oraz późniejsza (1976) budowa małego lotniska dla czarterów z Ameryki Północnej.

Gastronomia

      Negril to miejscowość pełna zarówno wytwornych restauracji, jak i lokalnych barów, gdzie można nieco bliżej poznać tutejsze obyczaje. Na wyróżnienie zasługuje lokal o nazwie - Rick's Cafe, który znany jest nie tylko z widoku na jeden z najpiękniejszych zachodów słońca i przepysznych owoców morza, ale również z kaskaderów. Od rana do nocy można podziwiać tam popisy miejscowych skoczków, którzy skaczą ze szczytu klifu, niejednokrotnie wyczyniając przy tym nie lada akrobacje. Nikomu jednak nie polecamy aktywnie uczestniczyć w tego typu rozrywkach, gdyż nie jednokrotnie zdarzały bardzo poważne wypadki.
Pokaż cały opis


Sport Region Negrili rozrywka

      Ze względu na występujące tutaj rafy koralowe, Negril to idealne miejsce do nurkowania i snorkelingu. Do walizki warto spakować specjalny aparat, który robi zdjęcia pod wodą. O płetwy i maski nie musicie się martwić – bez problemu kupicie je lub wypożyczycie na miejscu, podobnie jak rowery czy sprzęt do wędkowania.
      Nadmorski kurort to również idealne miejsce na konną przejażdżkę po okolicy. Specjalne atrakcje czekają na zakochane pary i nowożeńców – w pobliżu nie brakuje biur zajmujących się organizacją romantycznych przejazdów bryczką, rejsów statkiem, a nawet szybką organizacją wesel. Spędzając wakacje w okolicy nie sposób oprzeć się pokusie rejsu prawdziwym polinezyjskim katamaranem.
      Trudno się, więc dziwić, że z Negril ciepłe wspomnienia wiążą także znani artyści, a nazwę miejscowości można usłyszeć m.in. w przebojach Tayrone'a Tylor czy Bono. W teledysku wymownie zatytułowanym "Jamaica Hedonizm" wystąpił Bon Jovi i syn samego Boba Marley'a.

Noclegi

      Miejscowość Region Negrilnieustannie rośnie, a z roku na roku przybywa zakochanych w Negril wczasowiczów, czemu – nie ukrywajmy – sprzyja nie tylko naturalne piękno miasteczka, ale również rozbudowa infrastruktury i zaplecza turystycznego w regionie.
      Obecnie Negril to jedno z niewielu miejsc na Jamajce, które oferuje tak zróżnicowaną bazą noclegową. Znajdziemy tu najwyższej światowej klasy hotele z bogatym all inclusive, ale także oferty last minute, przestrzenne apartamenty, wygodne kwatery prywatne, a nawet pola namiotowe i hostele dla młodzieży.
      Jednak spośród całej mieszanki urlopowiczów, Negril w szczególności upodobali sobie nowożeńcy - słoneczna pogoda tak latem jak i zimą, zachęca do wakacyjnych romansów i szalonych przygód.

Plaże

      Plaże w okolicach Negril, od lat klasyfikowane są do ścisłej światowej czołówki – mowa rzecz jasna o kąpieliskach Bloody Bay i Seven Miles Beach.
      Bloody Region NegrilBay słynie z niezwykłych i intrygujących widoków oraz jeszcze bardziej intrygującej nazwy, która do dziś pozostaje tajemnicą przeszłości. Prawdopodobnie nad zatoką rozegrała się niegdyś brutalna bitwa piracka, choć legendy głoszą, że swojego czasu kłusownicy polowali w zatoce na walenie, a lazurowe morze poczerwieniało od wielorybiej krwi. Dziś to właśnie nad tajemniczą Bloody Bay buduje się najbardziej elitarne pensjonaty i wytworne hotele. Na publicznej części tej rozległej plaży znajdziemy miejsce do grillowania, z którego niemalże o każdej porze dnia i nocy dochodzą zapachy "jerk" i pysznych ryb. Tuż po posiłku można rozegrać partyjkę krykieta, albo po prostu położyć się na białym piasku i rozkoszować się beztroskim wypoczynkiem.
      Natomiast Seven Miles Beach – to w istocie nieco ponad 6 kilometrowy odcinek plaży rozciągający się od Negril River to Rutland Point. Na jej południowym krańcu można podziwiać klify. To tam znajdują się luksusowe kwatery prywatne, często posiadające osobne zejście do morza.
      Na samej "siedmiomilowej" plaży jest zazwyczaj dość tłoczno. Bardzo popularne i powszechne jest tam opalanie topless, a niektóre hotele oferują swoim gościom specjalnie wydzielone miejsca dla naturystów. W tego typu resortach panuje bardzo luźna atmosfera, dlatego jeśli na urlop wybieracie się z młodszymi członkami rodziny, należy upewnić się, czy wybrany hotel gości osoby poniżej 16/18 roku życia.

Wycieczki fakultatywne

      Polecamy wycieczkę (pieszo, bądź rowerem) na pobliskie klify, a także odwiedzenie znajdującego się nieopodal parku Royal Palm Reserve i Marine Park. Ciekawym doświadczeniem może okazać się obserwacja unikalnych gatunków fauny i flory. Na miłośników przyrody czekają między innymi Wielkie Bagna (Great Morras), których południową część zajmuje rezerwat przyrody - Negri Rogal Palm Reserve. To siedlisko wielu unikalnych gatunków ptaków i roślin można wygodnie obserwować z pokłady wodolotu!
      Natomiast wielbicieli wędrówek, zapraszamy na spacer do wybudowanej w 1894 roku latarni morskiej Negril, czy do położonej nad północną częścią zatoki wioski Booby Cay. To właśnie tam wytwórnia Disneya kręciła kultowe "20 000 mil podwodnej żeglugi".
      Idealnym pomysłem zdaje się być również wyprawa do położonego nieopodal Anancy Fun and Nature Park. Jest to park przyrodniczy połączony z parkiem rozrywki tak więc każdy znajdzie tam cos dla siebie.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl