Region Montego Bay

Jamajka
Podstawowe informacje

      Położone na północno - zachodnim wybrzeżu Montego Bay to stolica regionu St. James, hrabstwa Cornwall, ale przede wszystkim turystyczna stolica Jamajki. Mimo że to drugie, co do wielkości miasto na całej wyspie, panuje tu zupełnie inna atmosfera niż w zatłoczonym, nieco hałaśliwym Kingston. Można odnieść wrażenie, że to liczące ponad 80 tysięcy mieszkańców miasto, jest w istocie niewielką nadbrzeżną wioską, gdzie każdy zna sąsiada z nazwiska. Z drugiej jednak strony infrastruktura, zaplecze rekreacyjne oraz otwarte do późna restauracje i puby sygnalizują, że Montego Bay to liczący się ośrodek turystyczny - nie tylko na Jamajce, gdzie jest niekwestionowanym liderem, ale i na całych Karaibach.
      To właśnie tutaj znajduje się największy w kraju port lotniczy obsługujący rocznie ponad 9 milionów podróżnych. Malownicze krajobrazy rozpościerających się nad wybrzeżem wzgórz oraz krystalicznie czystych piasków Morza Karaibskiego przyciągnęły do Montego Bay nawet samego Jamesa Bonda! Podobno nakręcono tutaj sceny z kultowego "Żyj i pozwól umrzeć", gdzie po raz pierwszy w rolę Agenta 007 wcielił się Roger Moore.

Historia

      Choć samo miasto jest zjawiskowo piękne, to jego nazwa z urokiem nie ma nic wspólnego. Przybyłych tu w 1511 roku Hiszpan nie oczarowało bowiem ani lazurowe morze, ani malownicze wzgórza, ani tym bardziej kultura rdzennych mieszkańców. Zauroczyła ich jednak tutejsza wieprzowina i stąd nazwali zatokę "manteca", co w wolnym tłumaczeniu oznacza tyle co tłuszcz, smalec.
      Za czasów kolonialnych miasto nie było jednak eksporterem świń, lecz cukru. Pobliskie plantacje należały do największych w kraju, a wiele z ówczesnych rezydencji zachowało się do dnia dzisiejszego.
      Przeciętny Jamajczyk kojarzy Montego Bay z niewolniczą rewoltą lat trzydziestych XIX wieku, zwaną Baptist War. Wtedy to chlubę miastu przyniósł przywódca buntu przeciw kolonizatorom - Samuel Sharpe. Został on mianowany bohaterem narodowym tuż po uzyskaniu przez Jamajkę niepodległości (1975), a jego pomnik można dziś podziwiać na głównym placu Montego, nazwanym zresztą jego imieniem.
Pokaż cały opis


Atrakcje Region Montego Bayturystyczne

      W odległości zaledwie kilkunastu kilometrów na zachód od wczasowiska, znajdują się aż dwa, cudowne zabytki architektury, które przyciągają ciekawych turystów z najróżniejszych jamajskich hoteli. Nie ma chyba bowiem podróżnika, który będąc na Jamajce nie usłyszałby o białej wiedźmie.
      Ross Hall Great House dzięki tym legendom jest najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną willą w całym kraju. Ta wybudowana w 1790 roku posiadłość dawała pracę i dach nad głową ponad 2 tysiącom niewolników, którzy zresztą - wierząc lokalnym podaniom - byli tam podle wykorzystywani i brutalnie mordowani. Plantacja należała do Brytyjczyka, Johna Palmera, który nie nacieszył się jednak zbyt długo swym jamajskim nabytkiem. W kilka lat po ukończeniu budowy, zmarł w tajemniczych okolicznościach, a jego żona - Annie stała się bohaterką mrocznych legend i powieści.
      Dziś Ross Hall, podobnie jak druga ze słynnych willi w okolicy - Greenwood Great House - znalazł bardziej użytkowe zastosowanie. Region Montego BaySwoim gościom oferuje nie tylko mroczne opowieści i zbiory antyków, ale również relaks w egzotycznym ogrodzie, partyjkę golfa, czy odpoczynek w luksusowym Spa. Obie posiadłości otwarte są dla zwiedzających codziennie, a cena biletu wstępu waha się w granicach 10-20 dolarów jamajskich.
      Jeśli wypoczywacie w Montego Bay ciekawą alternatywą spędzenia leniwego przedpołudnia może być , wymagająca zdecydowanie mniejszej aktywności fizycznej, wyprawa śladami Boba Marleya. W niewielkim, zlokalizowanym w Half Moon Shoping Village kinie, co godzinę wyświetlany jest film dokumentalny o życiu ojca muzyki reggae. Po seansie można udać się do jednej z pobliskich kawiarni, czy też zrobić zakupy. Warto przypomnieć, iż Montego Bay leży w strefie bezcłowej. Jeśli jednak nie lubicie biegać po sklepach, nadmiar gotówki można szybko "zainwestować" w położonym opodal jedynym na Jamajce kasynie.

Plaże i sporty

      Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszą plażą Montego Bay, o ile nie całej Jamajki, jest tzw. Doctor Cave Beach. Mówi się, że to Region Montego Baytutaj serwowane są najlepsze drinki, a nadbrzeżne restauracje rozpieszczają podniebienia najbardziej wymagających wczasowiczów. Nazwa pochodzi od utworzonego tutaj w 1880 roku sanatorium i kąpieliska otoczonego przez jaskinie. To właśnie jednemu z honorowych gości resortu - Sir Herbertowi Barkerowi - zawdzięcza Montego swoją sławę uzdrowiska, a kto wie - może i nawet dzisiejszą świetność. Barker jako pierwszy odnotował zbawienny wpływ tutejszej wody na ludzkie zdrowie, co zresztą skrupulatnie odnotował w serii swoich naukowych publikacji.
      Turyści z całego świata przyjeżdżają do Montego Bay wychwalając nie tylko krystalicznie czystą wodę, ale również szerokie piaszczyste plaże idealne nie tylko dla amatorów opalania i letnich kąpieli. Wybrzeże to prawdziwy raj dla płetwonurków, którzy znajdą tu koralowe jaskinie, podwodne tunele i inne zapierające dech w piersiach niespodzianki.

Wycieczki fakultatywne

      Montego Bay ze względu na swą rozbudowaną infrastrukturę i transport publiczny stanowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek po całym północnym wybrzeżu, a nawet po całym kraju. Jest to jeden z niewielu kurortów, z którego w miarę szybko i komfortowo można dojechać do Kingston, czy Spanish Town. Są to jednak wyprawy, które zalecamy odbyć w zorganizowanej grupie i z przewodnikiem.
      Na własną rękę zwiedzajmy uroki okolicy, takie jak chociażby pobliskie jaskinie, góry, czy rezerwaty przyrody. Do wielu ciekawych miejsc można dojechać rowerem, czy konno, co zresztą stanowić może za dodatkową atrakcję. Niedaleko też stąd do malowniczych Dunn’s River Fall, czy unikalnego Cockpit Country. Polecamy również podróż do pobliskich, mniejszych miejscowości takich jak chociażby Rio Bueno. Podobno to właśnie tam w 1494 roku zatrzymał się Krzysztof Kolumb.

Klimat, pogoda i średnie temperatury

      Sezon w Montego Bay trwa cały rok. Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu, gdy temperatury sięgają nawet 34°. Jednak nawet zimą termometr nie wskazuje poniżej 20°. Paradoksalnie to właśnie w okolicach grudnia i lutego zjeżdża tutaj najwięcej turystów.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl