Region Londyn

Wielka Brytania
Wakacyjna wycieczka do stolicy Wielkiej Brytanii, Londynu, to kusząca propozycja na lato, dlatego jest on przedmiotem wielu atrakcyjnych ofert last minute. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak interesujący jest cały region Londyn. Warto więc przy okazji podróży do Londynu wybrać się nie tylko do ścisłego centrum, ale i do najbliższych okolic.

Informacje

Region Londyn, zwany również Wielkim Londynem (Greater London), jest jednym z dziewięciu regionów, na które podzielona jest Anglia. W jego skład wchodzi ścisłe centrum Londynu – City – oraz 32 gminy miejskie. 12 spośród nich tworzy wraz z City Londyn Wewnętrzny, natomiast pozostałe Londyn Zewnętrzny. Na użytek tego artykułu definicja Regionu Londyn potraktowana została trochę luźniej. Chociaż niektóre z opisywanych atrakcji nie leżą geograficznie w Wielkim Londynie, to jednak ich bliskość i dostępność pozwala zaliczyć je do okolic Londynu.

Atrakcje

      Turyści chętnie odwiedzają Windsor, położony o około godzinę drogi z centrum Londynu. To urocze miasteczko nad Tamizą, gdzie znajduje się wspaniały zamek, będący siedzibą królewskiej rodziny. Wycieczka do Windsor to także okazja do świetnej zabawy, gdyż znajduje się tu park rozrywki Legoland Windsor. Oferuje on m. in. warsztaty budowania z klocków, tor wyścigowy i symulatory, kolejkę, karuzele, mokre zjeżdżalnie, naukę jazdy w samochodzie z klocków Lego i przeróżne pokazy.
      Jeśli szukasz urlopu z mocnymi wrażeniami, Thorpe Park będzie strzałem w dziesiątkę. To park rozrywki "z prawdziwego zdarzenia", znajdujący się w Chertsey, niedaleko Windsor Park. Znajduje się tam ponad 30 rollercosterów i kolejek, a każdy z tych obiektów skonstruowany jest tak, by przyspieszyć krążenie adrenaliny w żyłach. Przykładowo, jedna z kolejek osiąga prędkość 80 km/h w mniej niż 2 sekundy… W samym Chertsey warto zwiedzić muzeum przedstawiające bogatą historię tego miasta, jednego z najstarszych w Anglii.
      Miłośnicy zwierząt nie powinni pominąć okazji, by wybrać się do oddalonego o godzinę jazdy samochodem parku safari w Woburn. Można tu nie tylko z bliska poobserwować fascynujący świat dzikich zwierząt, ale także zażyć przejażdżki rowerem wodnym, zjechać na wielkiej zjeżdżalni czy obejrzeć park z okien kursującego po nim pociągu. Częścią Woburn jest Woburn Abbey, opactwo o ponad 400-letniej historii, z przepięknymi ogrodami i parkiem jeleni. Wioska Woburn słynie z bogatego życia kulturalnego. Liczne imprezy, koncerty i targi odbywają się tam nie tylko latem, ale i przez cały rok.
Pokaż cały opis

      Przygodę Region Londynze zwierzętami można przeżyć także w rodzinnym parku rozrywki Chessington World of Adventures (niecała godzina jazdy samochodem). Poza świetnie zorganizowanym zoo znajduje się tam oceanarium z tunelem symulującym spacer po oceanicznym dnie. W parku rozrywki można wcielić się w kowboja na Dzikim Zachodzie, zostać groźnym piratem lub stoczyć walkę ze smokiem. Park w Chessington posiada swój własny oryginalny hotel Holiday Inn z apartamentami w stylu safari. Oferuje on gościom dodatkowe spotkania oko w oko z dzikimi zwierzętami, np. śniadania w towarzystwie mangusty.
      A może Londyn i morze? Podróż pociągiem do nadmorskiego kurortu Brighton, często nazywanego "London on Sea", zajmie mniej niż godzinę. Głównymi atrakcjami tego uroczego miasteczka są kamienista plaża oraz Brighton Pier, długie molo, na którym mieszczą się restauracje, bary oraz wesołe miasteczko. Jeśli mamy ochotę odetchnąć od plażowych tłumów, możemy to uczynić w pięknym i zadbanym parku. W Brighton znajduje się także oceanarium. Pragnący przedłużyć sobie nadmorski wypoczynek bez trudu znajdą dogodne zakwaterowanie. Hoteli (zwykle Region Londynoferujących opcję all inclusive), apartamentów i hosteli jest tutaj w bród.
      Doskonałą propozycją na dzień "poza Londynem" jest wycieczka do Cambridge i Oxfordu, jednych z najstarszych miast uniwersyteckich Europy. Oba miasta posiadają wspaniałe zabytki architektoniczne związane ze znajdującymi się w nich uczelniami oraz interesujące muzea. Do Oxfordu tłumnie zjeżdżają fani twórczości C. S. Lewisa i J. R. R. Tolkiena, aby odwiedzić ich groby.
      Pociągiem łatwo dostaniemy się do dawnej stolicy Anglii, tj. Winchester w hrabstwie Hampshire. Miasto przyciąga tłumy zwiedzających swoją historią, której świadectwem są liczne, dobrze zachowane zabytki. Najbardziej okazałym z nich jest XI-wieczna katedra, będąca m. in. miejscem spoczynku Jane Austen.
      Colchester, oddalone o ok. 100 km od Londynu, nosi nieoficjalny tytuł najstarszego miasta w Wielkiej Brytanii. Jego początki sięgają I wieku p. n. e. Od imponującego zamku zbudowanego na ruinach rzymskiej świątyni, poprzez wiktoriański przepych i średniowieczną charakterystyczną architekturę, pejzaż miasta odzwierciedla bogatą historię miasta. Colchester jest także doskonale znane miłośnikom sztuki, gdyż znajdują się tu znane galerie sztuki współczesnej. Colchester to również rodzinne miasto popowej grupy Blur.
      Warto wybrać się w podróż do The Look Out Discovery w Bracknell, szczególnie, jeśli spędzamy urlop z dziećmi. W tym interaktywnym centrum naukowo-przyrodniczym nie sposób się nudzić! Dzieci mogą tu np. porozmawiać z sową-robotem, zamrozić swój cień na ścianie czy też przeczołgać się przez gigantyczną krecią norę. Oprócz ciekawych wystaw znajduje się tu las z trasami rowerowymi i spacerowymi.
      Prawdziwą perełką jest XII-wieczny zamek w Leeds (godzina jazdy od Londynu). Ta dawna rezydencja królewska zachwyca oryginalnym kształtem, pięknymi wnętrzami i ciekawym położeniem. Zamek otoczony jest malowniczym jeziorem i rozległymi terenami zielonymi. Odbywa się tam wiele imprez kulturalnych, latem np. wystawa pojazdów.

Propozycja na wakacje
      Powyższe propozycje to tylko niektóre z licznych atrakcji Regionu Londyn. Jedno jest pewne, wakacje w miejscu o tak bogatej historii i z doskonałą ofertą dla turystów na pewno na długo pozostaną w pamięci.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl