Region Kowno

Litwa
Okręg kowieński to nie tylko miasto Kowno, ale również okoliczne wioski, interesujące miejsca turystyczne, wśród których można wyróżnić niesamowity skansen oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy roztaczające się między zakolami Niemna.

Atrakcje, rozrywka

      W odległości zaledwie 98 km od Wilna, gdzie łączą się nurty dwóch największych litewskich rzek, Niemna i Wilii, rozpościera się przepiękne miasto Kowno (Kaunas). Jego położenie, atmosfera, koloryt lokalny a nawet zamieszkująca je ludność są nieustannie charakteryzowane w opozycji do stolicy Litwy. Często w tych porównaniach Kowno wypada mniej korzystnie, pozostając tym samym w cieniu Wilna. Jednak nie należy postrzegać tego miasta szablonowo, ponieważ przy bliższym jego poznaniu stwierdzamy, że jest ono wyjątkowe i nieprzeciętne. Kowno jest jedynym litewskim miastem, w którym znajduje się zoo i najpiękniejszy ogród botaniczny. Przewaga Kowna nad innymi miastami Litwy przejawia się również w sferze sportu, głównie koszykówki. To właśnie drużyna Žalgiris Kowno reprezentuje Litwę w Lidze Europejskiej. Kowno jest interesującym miejscem pod względem topograficznym. W wyniku budowy hydroelektrowni powstał ogromny sztuczny zalew zwany Morzem Kowieńskim, popularne dziś miejsce wypoczynkowe, które przyciąga rzesze turystów. Wokół akwenu na piaszczystych plażach można poczuć się jak nad prawdziwym morzem. Przyjemnie jest poopalać się w pobliżu rosnących tu lasów. Kowno jest również bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania południa Litwy.
      Kowno jest miastem, w którym nie ma miejsca na nudę. Średniowieczne Stare Miasto jest wymarzonym miejscem na spacery, oazą spokoju, natomiast Nowe Miasto - miejscem rozrywki. Kowno jest bogate w zabytki architektoniczne i życie kulturalne.
      Niewielkie kowieńskie Stare Miasto gromadzi wiele zabytków historycznych, które zwiedza się w spokoju, ponieważ nie jeżdżą tędy samochody. Przyjemnie spaceruje się po brukowanych uliczkach, wzdłuż których ciągną się rzędy żelaznych lamp. Wszystko współgra z zabytkowymi budowlami. Tej harmonii nie zaburzają nawet budki telefoniczne, które wykonane są z drewna. Obowiązkowo należy zwiedzić Zamek, który jest najstarszą kowieńską zabudową oraz gotycki kościół św. Jerzego zbudowany w XV w. Nie sposób ominąć obojętnie Placu Ratuszowego znajdującego się w samym centrum Starego Miasta, nad którym góruje symbol Kowna, Stary Ratusz. Jego śnieżnobiały kolor przyczynił się do nadania Ratuszowi przydomku "białego łabędzia". Czym byłoby Kowno bez swych licznych muzeów, tj. Muzeum Ceramiki, Litewskiego Muzeum Literatury im. Maironisa, Muzeum Poczty i Łączności, Muzeum Historii Litewskiej Medycyny i Farmacji, Muzeum Litewskich Instrumentów Ludowych.
Pokaż cały opis

      Z Region Kownokolei Nowe Miasto jest centrum kowieńskiej administracji, bankowości, handlu i biznesu. Charakterystycznym jego fragmentem jest wysadzany drzewami bulwar, Aleja Wolności o długości 1,6 km. Nowe Miasto zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających turystów. Znajduje się tu wiele restauracji i najważniejsze kowieńskie muzea, tj. Muzeum Zoologiczne Tadeusza Iwanowskiego, Muzeum Sztuki im. Mykolasa Žilinskasa, Muzeum Wojenne Witolda Wielkiego, Narodowe Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa oraz niekonwencjonalne pod względem ekspozycji Muzeum Diabłów.
      W Kownie mile mogą spędzić wakacje rodziny z dziećmi. Ogromną przyjemnością będą spacery po cudownym ogrodzie botanicznym czy ogrodzie zoologicznym. Pisząc o Kownie nie można nie wspomnieć o dolinie Girstupis, ukochanym miejscu Adama Mickiewicza wychwalanym w poemacie "Grażyna".
      Kowieński okręg administracyjny to nie tylko Kowno, ale również interesujące miejsca w jego okolicy. Najciekawszy jest pierwszy na Litwie skansen znajdujący się między Rumszyszkami a Morzem Kowieńskim. Jest to największe i najlepsze muzeum tego typu w kraju. Region KownoZwiedzanie skansenu pobudza wyobraźnię turystów. Zgromadzone tu eksponaty odwzorowują styl życia mieszkańców wsi z terenów całej Litwy od XVII do początków XX w. Dodatkowo atmosferę dawnej wsi litewskiej oddaje obecność zwierząt gospodarskich, sadów i warzywników. Jest to doskonała i przyjemna lekcja historii.
      Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Dolina Niemna, wzdłuż której można podziwiać wiele zamków, tj. Czerwony Dwór, zamek Raudany, Giełgudyszki.
      W odległości 40 km od Kowna, na końcu malowniczego zakrętu Niemna znajduje się miejscowość Preny. Rozpościerają się tutaj naprawdę sielskie widoki. Stąd już niedaleko do słynnego kurortu Spa w Birsztanach.
      Oczywiście, na uwagę zasługują również Kiejdany, miasto rozpościerające się 55 km na północ od Kowna. Jest to targowa miejscowość leżąca nad rzeką Nieważą, której Stare Miasto zachwyca każdego, kto je odwiedzi. Zadziwiająca jest tutaj obecność różnorodnych kościołów, które świadczą o tolerancji Kiejdan do różnych wyznań.

Noclegi, hotele

      Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie pokoju w jednym z kowieńskich hoteli, które oferują swoim gościom wiele wygód.

Transport

      Z transportem i przemieszczaniem się po tym regionie nie ma większych problemów. Z Kowna kursują autobusy do wszystkich pobliskich miejscowości. Dla aktywnych wypożyczalnie rowerów stoją zawsze otworem.

Kulinaria

      Przyjemnie jest usiąść latem w kawiarnianym ogródku pożywiając się zdrową i smaczną tradycyjną kuchnią litewską. Charakterystycznym daniem jest chłodnik litewski, który znakomicie orzeźwia w upalny dzień. Nie powinna nas zdziwić ogromna ilość dań z ziemniaków. Narodowym daniem litewskim jest cepelinai, czyli pieróg ze startych ziemniaków nadziewany mięsem.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl