Region Kiszyniów

Mołdawia
Mołdawia leży w południowo-wschodniej części Europy, między Rumunią a Ukrainą. Jest to mały kraj o powierzchni 33 843 km2, który otoczony jest dwiema wielkimi rzekami: Dniestr i Prut. Kraj ten jest głównie zamieszkiwany przez Mołdawian, Ukraińców, Rosjan i Bułgarów. Ludność posługuje się tu językiem rosyjskim i rumuńskim.
      Mołdawia należy do jednych z najbiedniejszych krajów w Europie, a utrzymuje się głównie z uprawy pszenicy, słonecznika, tytoniu, winorośli, warzyw i owoców.
      Stolicą Mołdawii a zarazem jego największym miastem jest Kiszyniów, które liczy 650 tysięcy mieszkańców. Mimo, że Kiszyniów nie jest dużym miastem posiada swój uniwersytet, kilka szkół wyższych, teatry oraz muzea.

Waluta, wiza, ceny

      Polscy turyści mogą przebywać w Mołdawii bez wiz przez 90 dni. Trzeba jednak pamiętać , że w Mołdawii istnieje obowiązek meldunkowy. Walutą Mołdawii jest 1 mołdawski lei(MLD) czyli 100 bani. Obce waluty, które są tu przyjmowane to dolar amerykański i euro. Karty płatnicze nie są tu powszechnie stosowane dlatego doradzamy mieć przy sobie gotówkę.
      Ceny w Mołdawii są znacznie wyższe niż w Polsce. Wszystkie produkty spożywcze są tu znacznie droższe. Za to papierosy, alkohol czy paliwo są bardzo tanie.

Pogoda

      Mołdawia leży strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Pogoda ta charakteryzuje się on łagodnymi zimami i ciepłymi latami. Na południu kraju lata są bardzo gorące i suche. Średnie temperatury w styczniu wynoszą około 5°C, latem zaś od 18°C do 22°C. Opady występują tu raczej tylko w okresie wiosenno-letnim i są bardzo niewielkie.

Turystyka, podróże, Polska

      Piękne zabytki Kiszyniowa przyciąga wielu turystów. Znajduje się tu kaplica Matki Bożej Dobrej Rady, w której wisi wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej oraz kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Oprócz tego jest tu ikona Najświętszej Marii Panny z napisem po polsku:
Pokaż cały opis

"O Region KiszyniówMaryjo bez grzechu poczęta! Módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy!"
      Będąc w Kiszyniowie możemy również zobaczyć Bulwar Stefana Wielkiego, i jego pomnik, który kultywowany jest przez mołdawską społeczność. Niedaleko Bulwaru znajduję się zabytkowy ratusz, łuk Triumfalny i prawosławna katedra Narodzenia Pańskiego. Poza tym w mieście można zobaczyć Muzeum Historii Miasta i Narodowe Muzeum Sztuki. W Kiszyniowie jest również cmentarz gdzie spoczywają ludzie o różnej narodowości: Polacy, Rosjanie, Ormianie i Włosi.
      Jednym z najciekawszych miejsc oddalonym jedynie 15 kilometrów na północ. od Kiszyniowa jest Cricova. Jest to niewielkie miasteczko słynące z winnic. Podziemną winnicę tworzą 100 kilometrowe korytarze, których każda uliczka ma swoją nazwe pochodzącą od znanym marek win. Podziemną winnice można zwiedzić a także kupić i skosztować wino.
      Następnym miejscem wartym obejrzenia jest niewielkie terytorium Gagauzia. Jest to republika autonomiczna jak republika Naddniestrzańska. Gagauzja leży między Region Kiszyniówmiastami Komrat, Czadyr Łunga, Wulkaneszt a także Karbalią i Kipęak. Komrat jest stolicą republiki słynąca z produkcji dywanów i przemysłu winiarskiego. Gagauzja słynie z żyjących tu mieszkańców pochodzenia tureckiego. Można powiedzieć, że tworzą tu swoje małe państwo zwaną enklawą. Posługują się głównie językiem tureckim.
      Na północy Mołdawii znajduję się republika Naddniestrzańska. Naddniestrze powstało w trakcie rozpadu krajów na początku lat 90-tych.W 1990 roku kraj ogłosił niezależność, choć nigdy nie zostało to uznane przez kraje europejskie. Mimo to do dziś Naddniestrze funkcjonuje jako kraj niezależny republika ta ma własną konstytucją, prezydenta Igora Smirnowa, z własny rząd, bank centralny.
      Stolicą Naddniestrza jest miasto Tyraspol, której nazwa pochodzi od słowa greckiego "tiras" czyli Dniestr. Tyrastol powstał w 1792 roku jako obronna twierdza przed groźnymi Turkami. Będąc w Naddniestrze można wstąpić do Rybnicy gdzie znajdują się największe skupiska Polonii.
      Kolejnym Region Kiszyniówmiejscem, które trzeba zobaczyć jest Monastyr Saharna. Jest tu klasztor wzniesiony w 1777 roku na terenach dawnej pustelni. Krąży tu legenda, że klasztor został zbudowany blisko skały na której pewien mnich zobaczył obraz Błogosławionej Dziewicy i odkrył odbicie małej stópki, którą uznał za znak. Oprócz tego znajdują się tu relikwie należące do St. Makarego. Dookoła klasztoru rozciągają się doliny które poprzecinane są strumyczkami tworzące liczne kaskady. Widoki są przecudne. Będąc tu można by pomyśleć, że cywilizacja ominęła to miejsce. Miejsce tak spokojne, że słychać swoje myśli. Trochę mroczne a zarazem bardzo tajemnicze. Niedaleko Saharny jest druga miejscowość Monastyr Tipova gdzie również znajduję się najstarszy w całej Mołdawii klasztor, który powstał na przełomie XI - XV wieku.
      Jeśli ktoś podróżuje po Mołdawii szukając polskich śladów to trzeba pojechać do miasta Bielce. To tu funkcjonują do tej pory polskie stowarzyszenia między innymi znany Dom Polski. Ludność z Polski zaczęła się tu osiedlać za czasów ZSRR i większość z nich pozostała tu do dziś. Oprócz polskich stowarzyszeń powstały tu polskie parafie wokół których koncentrowało się polskie życie, Region KiszyniówPolskie szkoły, biblioteki, sklepy.
      Jeśli chcemy zobaczyć stare twierdze to trzeba pojechać do Chocimia lub Sorokowa.
      Turystyka w Mołdawii nie należy do najlepiej rozwiniętych. Hotele dają tu dużo do życzenia, a stan dróg jest dość kiepski. Jeśli podróżujemy pociągiem trzeba dokładnie rozplanować zwiedzanie ponieważ jeżdżą one rzadko, a też nie zawsze wszędzie dojedziemy.

Wakacje

      Jadąc na wakacje do Mołdawii trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Między innymi o tym, ze paszport musi być ważny przynajmniej sześć miesięcy. Będąc w Naddniestrze pod żadnym pozorem nie wolno robić zdjęć budynkom rządowym i wojskowym ponieważ jest to karalne. Podróżując po Mołdawii trzeba mieć przy sobie przynajmniej jeden dokument tożsamości na wypadek kontroli policyjnej. Trzeba też uważać na drobnych złodziejaszków, szczególnie w Kiszyniowie. Podróżując autem lepiej nie wyjeżdżać po zmroku za miasto ponieważ drogi nie są oświetlone, a są bardzo wąskie i nieoznakowane.
      W Mołdawii nie wolno pić wody z kranu! Powoduje choroby. Najlepiej, wiec zaopatrzyć się w wodę mineralną.

Wycieczki, wycieczki fakultatywne, last minute

      Wybierając się na wakacje warto skorzystać z oferty last minute. Kupując wycieczkę w ofercie last minute można odpocząć za na prawdę niewielkie pieniądze. Jedną z ciekawszych ofert last minute jest wycieczka fakultatywna po całym kraju. Oprócz zwiedzania najciekawszych miejsc Mołdawii o których dokładnie i bardzo ciekawie opowie wam nasz przewodnik, zapewnione będą mieli Państwo ubezpieczenie, transport i noclegi.

Wino Kagor

      Mołdawia słynie z produkcji bardzo dobrego wina. Warunki klimatyczne bardzo sprzyjają uprawom najlepszych winogron w Europie. Dojrzewają one w ciepłym słońcu tak długo, aż staną się bardzo słodkie. Wino Kagor pochodzi z Cahors w południowo-zachodniej części Francji. Jego początki sięgają aż XIII wieku. Produkcja tego wina nie odbywa się tylko w Mołdawii ale i we Francji, Hiszpanii, Rosji i na Ukrainie.
      Jeśli pragną Państwo odpocząć od zgiełku, hałasu i od otaczającego nas pędzącego świata z całą pewnością Mołdawia to idealne miejsce. Pobyt tu powoduje powrót do naszych korzeni do życia, o którym już zapomnieliśmy. Oprócz pięknych zabytków zobaczyć można cudowne widoki mimo, że teren jest prawie równy, jednak płynące tu rzeki tak wymodelowały kraj, że utworzyły malownicze dolinki, skarpy i kaniony na których sterczą niczym strażnicy stare kościoły i klasztory. Zapewniamy, ze będą Państwo zauroczeni tym krajem i zachęcamy do przyjazdu.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl