Region Jeziora Genewskiego

Szwajcaria
Położony w południowo - wschodniej części Szwajcarii region to prawdziwy raj dla turystów. Obejmuje obrzeża Jeziora Genewskiego (fr. Lac Leman) i wysokogórskie tereny kantonu Wallis. Najważniejszy ośrodek turystyczny i gospodarczy regionu to Genewa.
      Region Jeziora Genewskiego zapewnia szeroki wybór atrakcji. Doskonałe warunki znajdą tu dla siebie zarówno miłośnicy sportów zimowych, jak i wielbiciele zabytków i turyści zafascynowani bogatą ofertą kulturalną regionu.

Historia

      Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach sięgają około 3000 r. p.n.e. W późniejszych czasach region zasiedlany był przez plemiona celtyckie, m.in. przez Allobrogów, pokonanych w 58 r. p.n.e przez Juliusza Cezara.
      Po upadku Cesarstwa Rzymskiego tereny nad Jeziorem Genewskim zostały opanowane przez germańskie plemię Burgundów, a następnie przez Franków. W Średniowieczu region podlegał Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu, czyli niemieckiemu cesarzowi.
      Późniejsze wieki to burzliwy okres reformacji i wojen religijnych. Mimo niespokojnych czasów region zaczyna się coraz szybciej rozwijać, a jego największe miasto - Genewa - pod koniec XVII wieku staje się ośrodkiem zegarmistrzostwa i bankowości.
      W późniejszych latach Genewa zasłynęła m.in. jako miejsce powstania Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i siedziba Ligi Narodów, zastąpionej po II wojnie światowej przez ONZ. W mieście znajduje się europejska siedziba tej organizacji.

Atrakcje turystyczne

      Wśród najważniejszych ośrodków turystycznych regionu prym wiedzie Genewa. Wśród licznych zabytków miasta na uwagę zasługuje m.in. katedra Saint Pierre, której budowę rozpoczęto jeszcze w XII wieku.
      Pamiątką burzliwej przeszłości miasta jest audytorium Kalwina (Auditoire de Calvin) - niewielka, pochodząca z XV wieku kaplica, będąca miejscem spotkań wybitnych reformatorów - Jana Kalwina, Teodora de Bèze i Johna Knoksa.
      Ważną atrakcją Genewy jest Arsenał. Budowla, poza Archiwum Państwowym, słynie z trzech mozaik, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z dziejów Genewy. Na wysokości pierwszego piętra Arsenału można podziwiać XIX - wieczny fryz, również przedstawiający wydarzenia z historii miasta.
Pokaż cały opis

      Ważną Region Jeziora Genewskiegoatrakcją turystyczną Genewy jest również miejski ratusz - budynek od ponad pół tysiąca lat jest siedzibą władz. Ratusz, który na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i uzupełniany o różne elementy architektoniczne, jest przykładem historii miasta w pigułce.
      Nietypową ciekawostką ratusza jest wewnętrzna rampa, pozwalająca w dawnych wiekach na dostanie się z ratuszowego dziedzińca na piętra bez potrzeby zsiadania z konia. W budynku odbyło się pierwsze zgromadzenie Ligi Narodów - poprzedniczki współczesnego ONZ.
      Do najważniejszych atrakcji turystycznych regionu należy również bez wątpienia Lozanna. To historyczne miasto było świadkiem rozwoju szwajcarskiego osadnictwa - najstarsze ślady bytności ludzi na tym terenie sięgają neolitu.
      Miasto nazywane jest stolicą sportu - swoją siedzibę ma tam Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Podczas urlopu w Lozannie warto również odwiedzić Muzeum Olimpijskie, drugie pod względem popularności muzeum w Szwajcarii. Można tam zobaczyć Region Jeziora Genewskiegom.in. pamiątki twórcy współczesnego ruchu olimpijskiego, Pierre’a de Coubertina.
      Na zwiedzających czekają ekspozycje kilkudziesięciu muzeów. Wybierając się na wczasy z dziećmi, warto zarezerwować trochę czasu na odwiedzenie Espace des Inventions - centrum naukowego dla dzieci, gdzie poprzez zabawę najmłodsi zdobywają wiedzę w sposób znacznie przyjemniejszy, niż w szkolnych murach.
      Znawcy genealogii i heraldyki nie mogą ominąć Musée cantonal de Géologie - regionalnego muzeum genealogicznego. Godne uwagi są również ekspozycje w muzeach rzymskich (Musée romain de Lausanne-Vidy i Musée de la Villa romaine de Pully) oraz Musée cantonal de Zoologie - kantonalne muzeum zoologiczne.
      W styczniu w Lozannie odbywa się cykliczny Prix de Lausanne - światowej klasy turniej taneczny. Przez tydzień można wówczas podziwiać perfekcyjnie wykonane tańce z całego świata. Wybierając urlop w lecie, warto przyjechać do Lozanny w lipcu. Odbywa się wówczas Festival de la Cité - cykl festiwali filmowych i muzycznych. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. prawdziwa perełka Region Jeziora Genewskiegodla wielbicieli muzyki barokowej - Le Festival et Concours Bach de Lausanne.
      Lozanna ma również swój niewielki udział w historii Polski. To właśnie w tym mieście pod koniec I wojny światowej został założony - z inicjatywy Romana Dmowskiego - Komitet Narodowy Polski, organizacja lobbująca wśród mocarstw światowych na rzecz niepodległości Polski.
      Montreux to słynny kurort, leżący nad Jeziorem Genewskim w centrum tzw. Riwiery Szwajcarskiej. Od XIX wieku jest cenionym ośrodkiem turystycznym, a jego uroki doceniają największe sławy światowego kina, sportu i muzyki.
      W Montreux odbywają się ważne festiwale. Dla wielbicieli jazzu nie lada atrakcją będzie Montreux Jazz Festival, odbywające się w lipcu święto muzyki jazzowej. Pasjonaci sztuki filmowej docenią Golden Rose Festival - organizowany w sierpniu przegląd filmów krótkometrażowych, ściągający najlepszych reżyserów z całego świata.
      Z miastem związane są liczne postaci światowego kina i muzyki. To tu kilkanaście lat Region Jeziora Genewskiegożycia spędził pisarz Vladimir Nobokov. W centrum miasta znajduje się pomnik, upamiętniający pobyt innej znanej postaci - w Montreux mieszkał i tworzył Freddi Mercury.
      Z miastem związana jest również jedna z najważniejszych piosenek rockowych w historii. Po spaleniu podczas koncertu miejscowego kasyna, zespół Deep Purple upamiętnił to zdarzenie utworem Smoke on the Water.
      Znanym i wartym odwiedzenia uzdrowiskiem jest Yverdon-les-Bains. Jego zalety docenią zwłaszcza turyści, poszukujący spokoju i odpoczynku w doskonałym klimacie górskiego uzdrowiska. Miasto słynie z lokalnych źródeł wód mineralnych. Warto poznać smak każdej z nich!
      Podczas urlopu nad Jeziorem Genewskim warto również odwiedzić Vevey. To niewielkie, turystyczne miasteczko jest znane ze swojego Święta Winobrania - największej tego typu imprezy na świecie. W Vevey odbywa się również festiwal filmów komediowych.
      Atrakcje Region Jeziora Genewskiegomiasta docenią również miłośnicy sztuki - w Muzeum Jensich można podziwiać unikatową kolekcję dzieł Rembrandta i Dürera. Wielką atrakcją miasta jest również Szwajcarskie Muzeum Aparatów Fotograficznych.
      Podczas spaceru wzdłuż wybrzeża uwagę przyciągają umieszczone w morzu pomniki - figury kobiet ujeżdżających koniki morskie. W mieście swoją siedzibę ma m.in. potentat branży spożywczej i wizytówka szwajcarskiej gospodarki - firma Nestlé.
      Na szczególną uwagę wielbicieli militariów i wojskowości zasługuje Morges. To niewielkie miasto, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego w XVI i XVII wieku było ważną częścią łańcucha fortyfikacji, powstrzymujących zbrojne wyprawy biskupów z Lozanny.
      W Morges znajduje się m.in. Muzeum Wojskowe (Musée militaire vaudois), Muzeum Artylerii (Musée de l'artillerie) i szwajcarskie Muzeum Figurek Historycznych (Musée suisse de la figurine historique).
      Miasto zapisało się również w dziejach Polski i miało znaczenie dla sytuacji politycznej w kraju. To w Morges z inicjatywy gen. Władysława Region Jeziora GenewskiegoSikorskiego powstało porozumienie skierowane przeciwko politycznym spadkobiercom Józefa Piłsudskiego.

Sporty

      Prawdziwym rajem dla miłośników sportów zimowych jest Les Mosses. W regionie znajdują się m.in. trasy dla narciarstwa biegowego o łącznej długości 42 km. Co roku odbywają się tu również wyścigi psich zaprzęgów. W rejonie Leysin znajdują się ponadto cenione tory saneczkowe.
      Na nudę nie będą również narzekali wielbiciele narciarstwa zjazdowego i snowboardu - szczególnie atrakcyjne dla nich trasy można znaleźć w rejonie Les Diablerets. Powyżej tej, położonej u stóp lodowca, wioski znajduje się Glacier 3000 - doskonałe tereny narciarskie. Liczne wyciągi i doskonała infrastruktura dają gwarancję, ze sportowy urlop w regionie Jeziora Genewskiego z pewnością będzie można zaliczyć do udanych.
      Region ma również doskonałą ofertę dla miłośników kolarstwa. Ponad 2500 km świetnie oznaczonych tras rowerowych wiedzie przez malownicze tereny, dostarczając Region Jeziora Genewskiegokolarzom wielu wrażeń.
      Podczas urlopu warto zadbać nie tylko o kondycję, ale i dobre samopoczucie - zapewnią to liczne kąpieliska termalne i znane na całym świecie ośrodki wellness.
      W regionie znajduje się również Château-d’Oex - ważny ośrodek nietypowego sportu, jakim jest baloniarstwo.

Noclegi

      Ze względu na rolę turystyki dla gospodarki Szwajcarii oferta różnej klasy noclegów jest bardzo bogata. W większych ośrodkach można znaleźć luksusowe hotele, co nie powinno dziwić - to właśnie ze Szwajcarii wywodzi się Cezar Ritz, użyczający swojego nazwiska najwyższej klasy hotelom na całym świecie.
      Poza hotelami dobrym rozwiązaniem będą schroniska i hostele, których głównym atutem - obok niższych cen - jest bliskość tras turystycznych i obiektów sportowych.
      Warto również skorzystać z bogatej oferty noclegowej, jaką zapewniają górskie wioski - spędzając urlop w niewielkich pensjonatach możemy poznać nie tylko najbardziej znane atrakcje, ale również kulturę i tradycję regionu.

Kuchnia

      Specjalnością regionu są kiełbaski waadtlandzkie, jednak najbardziej znany jest miejscowy ser. Tajniki związane z jego produkcją można poznać podczas wycieczek do Château-d’Oex i Rougemont - górskich wiosek, kultywujących wielowiekową tradycję produkcji sera.
      Region jest również znany z doskonałych warunków do uprawy winorośli. Z winnic słyną m.in. La Côte, Lavaux, Chablais, Bonvillars i Côtes de l’Orbe. Wakacje w pobliżu tych miejscowości mogą stać się doskonałą okazją do poznania bogatej tradycji winiarskiej I degustacji doskonałych win. Wśród nich zasłużoną renomą cieszą się białe Chasselas oraz czerwone Pinot, Gamay i Salvagnin.

Dodatkowe informacje

      Aby wjechać do Szwajcarii wystarczy dowód osobisty. Najdogodniejszym sposobem podróży będzie lot do Genewy, skąd pociągiem łatwo można dostać się do najważniejszych miast regionu.
      Choć oficjalną walutą jest frank szwajcarski, powszechnie akceptowane jest Euro. Płacąc tą walutą trzeba się jednak przygotować na to, że reszta wydana zostanie we frankach.
      Planując urlop nad Jeziorem Genewskim warto kupić bilet Swiss Travel System. Poza możliwością korzystania z komunikacji publicznej - w tym również statków i promów - bilet upoważnia do 50% zniżek na większość obiektów sportowych i zapewnia wolny wstęp do ponad 400 muzeów.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Gryzonia Gryzonia Gryzonia (niem. Graubünden) to największy spośród szwajcarskich kantonów. Jest położony na południowym wschodzie kraju, granicząc z Włochami , Austrią i Liechtensteinem . Stolicą kantonu jest Chur - najstarsze miasto Szwajcarii , jednak... Kanton Bazylea Kanton Bazylea Kanton Genewa Kanton Genewa Oberland Berneński Oberland Berneński Oberland Berneński to geograficzna i historyczna kraina, obejmująca południowo - wschodnią część kantonu berneńskiego: tereny wokół jezior Thun i Brienz oraz Alpy Berneńskie . Stolica Oberlandu, Berno , to jednocześnie stolica kantonu i... Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna to serce kraju - zarówno pod względem geograficznym jak i historycznym. Wchodzące w skład regionu kantony: Uri , Schwyz , Obwalden , Nidwalden , Lucerna i Zug stworzyły przed wiekami związek, który stał się... Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Wschodnia Ticino Ticino Ticino (niem. Tessin) to szwajcarski kanton położony na południu kraju. Kanton słynie z pięknych dolin, jezior i śródziemnomorskiej roślinności, ale jego największym atutem jest klimat - Ticino to najbardziej słoneczny region Szwajcarii .... Valais Valais Valais (niem. Wallis) to szwajcarski kanton, położony na południu kraju wzdłuż doliny Rodanu . Kanton graniczy z Włochami i Francją . Na jego terenie dominują wysokie góry - wzdłuż Rodanu można podziwiać 47 czterotysięczników, a wśród nich... Zurych Okręg Zurych Okręg Kanton Zurych (niem. Zürich) położony jest w północnej części Szwajcarii , po północnej stronie łańcuch Alp . Jego stolica - o tej samej nazwie - uznawana jest za centrum bankowe świata i stanowi jednocześnie największe miasto i ośrodek...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl