Region Falmouth

Jamajka
Informacje podstawowe

      Falmouth początkowo należało do rejonu St. James, jednak dziś jest największą miejscowością i jednocześnie stolicą regionu Trelawny. Położone na północnym wybrzeżu Jamajki, około 30 kilometrów na wschód od Montego Bay, nazywane jest najlepiej zachowanym miastem w stylu gregoriańskim na całych Karaibach.

Historia

      Historia miasteczka ma swoje początki w roku 1769 i wiąże się ściśle z nazwiskiem Brytyjczyka - Thomasa Reida. To on jest założycielem miasteczka, które początkowo stanowiło całkiem znaczące w regionie, centrum handlu i port. Falmouth było jednym z największych na wyspie eksporterów cukru.
      Nazwę miasto zawdzięcza angielskiemu Falmouth - miejscu urodzin Sir Williama Trelawny. Budowa okolicy została od początku starannie zaplanowana, a miejscowi zwykli chwalić się, że bieżąca woda z kranów popłynęła tu szybciej niż w Nowym Jorku. Prawdą jednakowoż jest, iż we wczesnych latach XIX wieku był to jeden z najbardziej ruchliwych portów na Jamajce. Zamieszkiwali go głównie rzemieślnicy, karczmarze i kupcy różnych narodowości. Niestety Falmouth owiane było również mroczną sławą - stanowiło centrum handlu niewolnikami. To do zatoki Falmouth przybywały ogromne statki z przewożonymi w nieludzkich warunkach Afrykańczykami, którzy zresztą niejednokrotnie umierali podczas podróży z wycieńczenia i głodu. Kiedy w 1840 rozpoczęła się emancypacja niewolników z brytyjskich kolonii, Falmouth podupadło i znalazło się w poważnych tarapatach.

Atrakcje turystyczne

      Ze względu na bogatą historię miejscowości, we Falmouth znajdziemy liczne zabytki architektury zwłaszcza z czasów jego świetności, m.in. domy prywatne handlarzy i cieśli, anglikański kościół Św. Piotra z 1795 roku, czy centrum handlu i historii Alberta Georga z 1895. Godnym uwagi jest również budynek sądu (1815) uznawany za wzorcowy przykład architektury gregoriańskiej na Jamajce.
      W pobliżu znajdziemy również dawną rezydencję Edwarda Barretta, kuzyna słynnej brytyjskiej poetki tzw. Greenwood Great House. Niektórzy miłośnicy posiadłości uważają ją nawet za piękniejszą od słynnego Ross Hall. Dom posiada bogatą kolekcję antyków, rzadkich instrumentów muzycznych obrazów olejnych, a także książek, z których najstarsza datowana jest na późny wiek XVII (willa została wykończona ponad sto lat później).
Pokaż cały opis

      Ciekawą Region Falmouthalternatywą może być także wycieczka do wybudowanego w XVIII wieku Good Hope Great House. Willa słynie z zapierających w piersiach widoków na góry Cockpit Country oraz rzekę Martha Brae. Spragnionych luksusów rezydencja zaprasza na relaksujące masaże, kąpiele w rzece lub jaccuzi, a także na wyciszające lekcje jogi.

Sport i plaże

      Niewątpliwą zaletą Falmouth jest fakt, iż możemy znaleźć tutaj plaże niemalże nietknięte przez człowieka. Leżąc na hamaku można wsłuchać się w głos natury i do prawdy nie trudno spędzić całą dobę na opalaniu.
      Miłym urozmaiceniem od plażowego leniuchowania będą sporty wodne dla mniej i bardziej aktywnych urlopowiczów. Ze względu na występowanie rafy koralowej polecamy zwłaszcza nurkowanie i snorkeling, choć na Jamajce znajdziecie również amatorów kajaków, czy wędkowania.
      Tym, którzy zapragną odkrywać okolicę polecamy wycieczkę na farmę krokodyli, przejażdżkę rowerem, czy lekcję jazdy konno, którą bez trudu można połączyć z kąpielą o zachodzie Region Falmouthsłońca.
      Będąc w Falmouth nie sposób nie skusić się na minimum jedną partyjkę krykieta. Miasto organizowało zawody Pucharu Świata w 2007 roku, a mieszkańcy wprost uwielbiają ten sport - choć tak naprawdę wolą kibicować niż grać.

Noclegi

      Baza noclegowa w Falmouth to w zdecydowanej większości hotele i to najwyższej półki. Na gości czeka oferta all inclusive, dzięki której podczas wakacji będziecie mogli się poczuć rozpieszczani na każdym kroku. Jeśli na urlop wybieracie się z dziećmi, należy upewnić się, że resort przyjmuje gości niepełnoletnich.

Wycieczki fakultatywne

      Polecamy wycieczkę do pobliskiego parku Glistening Waters Luminous Lagoon. Jest to chyba jedyna naturalna atrakcja Jamajki, którą podziwiać można wyłącznie nocą. Laguna oferuje nocny rejs statkiem, któremu towarzyszy nie tylko romantyczna atmosfera. Po zachodzie słońca zaobserwujemy wiele świecących w wodzie mikroorganizmów, dzięki czemu odnosi się wrażenie, że woda w lagunie fosforyzuje! Zainteresowani mogą także zaznać nocnej kąpieli - woda ma bowiem wartości uzdrowiskowe.
      Za dnia natomiast na spragnionych wrażeń turystów czeka spływ bambusową tratwą wzdłuż rzeki Martha Brae River. Koniecznie zagadnijcie przewodnika o miejscowe podania o złocie i czarach! Podziwiając uroki okolicy i tropikalne krajobrazy miło będzie usłyszeć również miejscowe legendy, które być może spędzą wam sen z powiek.

Kuchnia

      Smakoszy zapraszamy do miejscowych restauracji i do skosztowania co najmniej kilku (z kilku set!) rodzajów "jerk" - najpopularniejszej na Jamajce potrawy, w której podobno rozsmakował się już sam Krzysztof Kolumb!
      Wartą odwiedzenia jest również pobliska fabryka rumu - Appelton Estete, gdzie krok po kroku prześledzimy produkcję trunku, dokonamy jego degustacji, by wreszcie posilić się wybornym lunchem spoglądając na malowniczą dolinę.

Klimat, pogoda i średnie temperatury

      W Falmouth, jak i na całej Jamajce, mamy do czynienia z klimatem podrównikowym pośrednim. Wakacje trwają tutaj cały rok, jako że wskaźniki termometrów praktycznie nie spadają poniżej 20°. Najgoręcej jest w miesiącach letnich, kiedy temperatura przekracza nawet 30°. Sporadyczne opady mogą występować na przełomie maja i czerwca oraz września i października. Średnie temperatury to 27° latem, oraz 24° podczas kalendarzowej zimy.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl