Region Bugibba

Malta
Bugibba to znany ośrodek turystyczny na Malcie, w pobliżu St. Paul’s Bay. Ze względu na swoje położenie stanowi doskonałą propozycję dla osób, które chcą spędzić urlop w spokojnej okolicy, a jednocześnie móc korzystać z bogatej infrastruktury turystycznej i licznych wycieczek - zarówno na pobliską wyspę Gozo, jak również - promem - na Sycylię.
      Bugibba, wraz z pobliskim miasteczkiem Qawra oraz St. Paul’s Bay tworzą wspaniałą promenadę, a płaskie skały wybrzeża zapewniają doskonałe miejsce do opalania. Miasta, dzięki dobrej komunikacji tworzą wspaniałą bazę wypadową do wycieczek po Malcie i innych wyspach archipelagu.
      Uroki tego miejsca docenił m.in. prezydent Malty - w Bugibba znajduje się jego letnia rezydencja.

Historia

      Historia regionu zaczyna się jeszcze w piątym tysiącleciu przed naszą erą. Malta została wówczas zasiedlona przez osadników, którzy zapisali się w historii jako twórcy megalitycznych świątyń. Najsłynniejszą z nich jest Ġgantija na niedalekiej wyspie Gozo, uważana za jedną z najstarszych wolnostojących budowli wzniesionych przez człowieka.
      Kolejny rozdział w historii wyspy i regionu stworzyli Fenicjanie, przybywając na Maltę około 800 r. p.n.e., a w kolejnych wiekach Kartagińczycy. Po opanowaniu Wysp Maltańskich przez Rzymian miało miejsce zdarzenie, wywierające do dnia dzisiejszego wpływ na kulturę i tradycję Maltańczyków.
      U wybrzeży Malty w 60 roku naszej ery rozbił się statek przewożący św. Pawła. Apostoł pozostał na wyspie przez 3 miesiące, nawracając jej mieszkańców na chrześcijaństwo. Współczesną pamiątką tego zdarzenia są liczne nawiązania do św. Pawła w nazwach miejsc i budowli. Nie inaczej jest w rejonie Bugibba - pobliskie miasto, jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na Malcie, nosi nazwę St. Paul’s Bay, czyli Zatoka św. Pawła.
      Kolejne wieki to najazdy m.in. Arabów i Normanów. W 1530 r. Malta została przekazana zakonowi Joannitów, nazywanych później Kawalerami Maltańskimi. Otworzyło to nowy rozdział w historii Malty i archipelagu. Zakonnicy wznieśli liczne fortyfikacje, broniąc wyspy przed atakami Turków. Dziełem Joannitów jest również większość istotnych zabytków na wyspie.
Pokaż cały opis

      W Region Bugibbaczasach Napoleona Malta została opanowana przez Francuzów, a po ich klęsce władzę nad archipelagiem przejęła Anglia. Pierwsze przymiarki do niepodległości miały miejsce w 1947 roku, gdy Malta zdobyła ograniczoną autonomię. Pełną niezależność Republika Malty uzyskała jednak dopiero w 1974 roku.

Atrakcje turystyczne

      Miłośnicy średniowiecznych fortyfikacji z pewnością nie będą zawiedzeni. Na ich uwagę zasługuje m.in. Qawra Tower (znana wśród Maltańczyków jako Fra Ben Tower) - wieża wzniesiona przez Joannitów w 1637 roku jako część systemu obronnego Malty.
      Choć początkowo wieża wzniesiona została jako punkt obserwacyjny, Joannici uzbroili ją w działa. Dzięki swojemu położeniu wieża przed wiekami broniła St Paul's Bay przed atakiem od strony morza. Razem z pobliską Ghallis Tower wieża strzegła również wybrzeża na wysokości Salina Bay. Obecnie w Qawra Tower znajduje się restauracja, a na terenie otaczającego wieżę bastionu zbudowano basen i wydzielono miejsca do opalania.
      Obowiązkowym punktem wycieczki dla wielbicieli motoryzacji jest miejscowe Region Bugibbamuzeum zabytkowych samochodów. Zlokalizowane pomiędzy Qawra i Bugibba zapewnia zwiedzającym podróż w czasie przez ponad 50 lat historii motoryzacji. W zbiorach muzeum można podziwiać m.in. klasyczne modele takich marek, jak Austin, Alfa Romeo, Jaguar czy Ferrari. Poza samochodami zwiedzający mogą również kolekcję zabytkowych motocykli i pamiątek, związanych z motoryzacją.
      Świadkiem burzliwej przeszłości regionu jest mur obronny w Qawra. Ta ciągnąca się wzdłuż wybrzeża fortyfikacja miała - w zamyśle Joannitów - okalać całą wyspę, jednak prace budowlane udało się doprowadzić do końca jedynie na krótkim odcinku. Podczas spaceru wzdłuż fortyfikacji możemy podziwiać m.in. stanowiska artylerii, mającej bronić wyspy przed najeźdźcami.
      Nietypową atrakcją, ciągnącą się wzdłuż promenady pomiędzy Bugibba i Qwara są pomniki, przedstawiające planety Układu Słonecznego. Poza przyciągającym uwagę wyglądem i walorami estetycznymi, dzięki tablicom z informacjami na temat konkretnej planety, pomniki mogą być - zwłaszcza dla młodszych uczestników wycieczki - cennym źródłem informacji.
      Godne uwagi są również zlokalizowane w pobliżu Salina Bay Region Bugibbabaseny solankowe - miejsca produkcji soli. Pozyskiwanie soli z wody morskiej ma na Malcie kilkusetletnią tradycję.
      Poza atrakcjami zlokalizowanymi w rejonie Bugibba warto wybrać się nieco dalej. Niezapomnianych wrażeń dostarczą maltańskie miasteczka - stolica wyspy i kraju - Valetta, Mdina i Rabat. Warto również wyprawić się droga morską na Gozo. Dzięki swojemu położeniu Bugibba stanowi doskonałą bazę wypadową - blisko stąd zarówno do najważniejszych atrakcji Malty, jak i - z uwagi na położenie w północnej części największej wyspy archipelagu - na Gozo i Comino.

Plaże i sporty

      Wybrzeże w pobliżu Bugibba jest w przeważającej części skaliste. Choć brak tu typowych, piaszczystych plaż, skaliste wybrzeże zapewnia doskonałe miejsca do kąpieli słonecznych.
      Na brak atrakcji z pewnością nie będą narzekać miłośnicy nurkowania. Czysta, zapewniająca doskonałą widoczność woda oraz urozmaicona linia brzegowa sprawiają, że wybrzeże w pobliżu Bugibba to doskonałe miejsce dla nurków.

Noclegi

      Ponieważ Region BugibbaBugibba, wraz z Qawra i St. Paul’s Bay tworzą jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na Malcie, na brak wyboru miejsca zakwaterowania nie można tu narzekać. Dominują różnej klasy hotele.
      Największe ich skupisko znajdziemy na cyplu w pobliżu Qawra i wzdłuż wybrzeża. Osoby szukające nieco bardziej kameralnych warunków do spędzenia urlopu mają do dyspozycji mieszczące się - zazwyczaj - nieco bardziej w głębi lądu, apartamenty.

Kuchnia

      W regionie Bugibba dominuje tradycyjna kuchnia maltańska. Wśród owoców morza na uwagę zasługują duszone w czerwonym winie ośmiornice. Regionalnym przysmakiem jest również torta tal-lampuki - pasztet z ryb i warzyw.
      W kuchni maltańskiej popularne są również potrawy z przyrządzanego na wiele sposobów królika. Warto spróbować torta tal-fenek - pasztetu z króliczego mięsa i potrawki z królika, duszonego z dodatkiem ziół i cebuli, czyli fenek biz-zalza.
      Malta słynie również ze swoich trunków - światową renomę zdobyły m.in. Lachryma Vitis i Marsovin - cenione przez koneserów wyborne, maltańskie wina.

Dodatkowe informacje

      Ze względu na długie panowanie Brytyjczyków, na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Innymi śladami brytyjskiego dziedzictwa są czerwone budki telefoniczne czy znane z Wysp Brytyjskich gniazdka sieciowe.
      Planując urlop warto pamiętać, że - podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich - wczesne popołudnie to czas sjesty, pomiędzy 13 i 16 sklepy i urzędy są z reguły nieczynne.
      Obowiązującą na Malcie walutą jest - od 2008 roku - euro, które zastąpiło lirę maltańską. W Republice Malty obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i maltański. Ten ostatni wywodzi się z arabskiego i został zapisany alfabetem łacińskim dopiero w połowie XIX wieku.
      Aby dostać się na wyspę i spędzić urlop do Bugibba, najlepszym rozwiązaniem będzie samolot. W okresie letnim można skorzystać z bezpośrednich połączeń lotniczych z Maltą, jednak poza sezonem konieczne będą przesiadki. Dobrym pomysłem jest również podróż np. do Włoch, skąd łatwo dostaniemy się na Maltę promem.
      Po przybyciu na wyspę najłatwiejszym sposobem na dotarcie do Bugibba będzie podróż autobusem.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl