Region Arusha

Tanzania
Arusha uznawane jest jako stolica safari, stolica wulkanów w Afryce oraz środek Afryki wschodniej. Arusha, największe miasto regionu słynie z panującej atmosfery podróży, bujnej roślinności oraz targowisk - marketów, na których można kupić wszystko, co potrzebne w podróży do licznych parków narodowych Tanzanii, wyroby z czarnego drewna oraz bardzo popularny w tych rejonach hip – hop zmieszany z rdzenną muzyką plemion afrykańskich.

Zabytki

      W Arushy zbudowano wieżę z zegarem, która symbolizuje środek Afryki Wschodniej, pozostałość po nieudanym planie stworzenia zjednoczonej Afryki wschodniej, w której skład miała wejść oprócz ówczesnej Tanzanii, Kenia i Uganda.
      W zasadzę największa atrakcja w mieście to African Heritage Center, czyli galeria wraz ze sklepem. To tam właśnie zgromadzono wspaniałe hebanowe rzeźby: makonde tak zwane "drzewa życia".
      Bardzo przyjemnie jest pospacerować po centrum w stylu kolonialnym. Niewielkie parterowe domki, oraz banki i biura, są ozdobione niezwykłą roślinnością i kwiatami oraz połączone siecią dziurawych i wyboistych ulic. Arusha kwitnie jesienią drzewami jacarrandowymi, a latem niknie w tumanach kurzu wzniecanymi przez otwarte terenowe samochody przystosowane specjalnie do wypraw po za miasto. Jadąc drogą w kierunku Ngorongoro można odwiedzić lokalną wioskę Masajów, jadąc dalej napotkamy wieś Tangeru, gdzie podczas II wojny światowej mieszkali polscy uchodźcy, po których pozostał cmentarz, po kilku godzinach drogi docieramy do podłuża wulkanu Ngorongoro.

Kraina Wulkanów

      Nad Arushą, króluje wulkan Meru (4566 metrów n. p. m.), oddalony o niecałe 70 km i widoczny z każdego punktu miasta. Lecz turyści przybywają do Regionu Arusha z powodu jednego z cudów natury wulkanu Ngorongoro, który ze swoją 27 km średnicą oraz wysokimi na 600 m ścianami jest największym niewypełnionym wodą kraterem typu kaldera na świecie i oczywiści dowodem na wulkaniczną przeszłość tego regionu. W wąwozie Olduvai, gdzie znaleziono najstarsze ślady praczłowieka, odkryto szereg wulkanów przekraczających 3000 m. Należy dodać, że Arushy wyruszają wyprawy na najwyższy szczyt Afryki, wulkan Kilimandżaro (5895 metrów n. p. m.). Wokół kraterów, utworzono Parki Narodowe.
Pokaż cały opis


Parki Region ArushaNarodowe

      Najłatwiej dostępny z Arushy jest Arusha National Park, oddalony o niecałe 20 km, Tarangire National Park i Mkomazi Reserve przy granicy z Kenią, ale turyści najchętniej podróżują do Parku Narodowego Serengeti i Parku Narodowego Ngorongoro, gdzie oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów można spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt.
      Teren Parku Narodowego Arusha jest mocno zróżnicowany geograficzne, co jest cechą charakterystyczną wszystkich parków w Regionie. W Parku Narodowym Arusha występują wilgotne lasy równikowe, które z wysokością przechodzą na kolejne piętra roślinności. Występują tu również chronione zwierzęta takie jak: antylopy, słonie, hieny, guźce, lamparty i wiele gatunków małp.
      Parku Narodowego Serengeti (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), czyli "bezkresna równina", jak brzmi tłumaczenie pochodzące z języka Masajów, jest areną wędrówek ogromnych stad zwierząt. Tysiące gnu i zebr a także stada słoni (czasami liczone w dziesiątkach) przemierzają teren bezkresne tereny parku każdego roku. Natomiast w kalderze wulkanu Ngorongoro (Park Narodowy Ngorongoro), żyje prawdopodobnie największa na świecie populacja dzikich zwierząt. Oprócz zebr, gazel, elandów, lampartów, szakali i gnu białobrodego, występuje tam pokaźna populacja czarnego nosorożca.

Kultura

      Zostając w mieście, można delektować się ogólnie panującą tutaj atmosferą muzycznego święta. Oprócz wspomnianego wcześniej, tak lubianego przez tubylców hip – hopu, którym rozbrzmiewają markety (najbardziej popularny zespół to Swahilil, Bongo Flava, Weeurutumbi), można posłuchać rdzennych rytmów Afryki na licznych festiwalach muzycznych i regionalnych.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl