Region Amman

Jordania
W północno - zachodniej części Jordanii, znajduje się, uważana za jeden z najważniejszych regionów kraju, prowincja Amman (muhafaza Amman). Nazwa tego regionu pochodzi od największego miasta, będącego jednocześnie stolicą egzotycznej dla Europejczyków Jordanii, wokół którego skupione jest życie tej części kraju. Z tego powodu prowincja ta nosi również alternatywną nazwę Muhafazat al-Asima, czyli "główna prowincja". Prowincja Amman jest największą pod względem ludności prowincją w Jordanii.

Stolica Jordanii

      Amman to dwumilionowa metropolia. W momencie, kiedy został ustanowiony stolicą państwa, liczył zaledwie dwa tysiące mieszkańców, obecnie zaś rozrósł się do rozmiarów potężnej aglomeracji. Miasto jest nie tylko stolicą, ale zarazem także i centrum politycznym, kulturalnym i gospodarczym kraju. Amman rozpościera się na dziewiętnastu wzgórzach, pierwotnie zaś znajdowało się na siedmiu. Nazwa każdego ze wzgórz jest zarazem nazwą znajdującej się u jego stóp dzielnicy. Ulice miasta tętnią życiem, co w dużej mierze, o ile nie całkowicie, zawdzięczają charakterystycznym dla krajów arabskich "souqom", czyli targowiskom miejskim, gdzie sprzedawcy i kupujący przekrzykują się wzajemnie, targując się o ceny. Te miejsca są także słynne z jedynego w swoim rodzaju zapachu, na który składają się mieszające się ze sobą aromaty intensywnie pachnących i równie intensywnie kolorowych orientalnych przypraw. Centrum miasta, dzielnica o nazwie Balad, to prawdziwa gra kontrastów, która wywiera na zwiedzających niesamowite wrażenie. Zobaczyć tu możemy powiew "europejskości" pod postacią nowoczesnych budowli, przeszklonych drapaczy chmur, blokowisk; mieszający się z tradycją i niepowtarzalną kulturą arabską - charakterystyczną dawną arabską architekturą, meczetami, domami dekorowanymi tym samym, powszechnie używanym w tych okolicach rodzajem białego kamienia. Wszystko razem tworzy niepowtarzalny krajobraz, który szczególnie wieczorami, kiedy miasto jest przepięknie oświetlone, naprawdę zapiera dech w piersiach. Jeśli chodzi o meczety to najokazalszym i najbardziej znanym jest meczet króla Abd Allaha, mieszczący trzy tysiące osób, zaraz po nim na liście najchętniej odwiedzanych znajduje się natomiast meczet króla Husajna. Turyści chcący zwiedzić te, robiące niewątpliwie ogromne wrażenie na Europejczykach, budowle, nie mogą zapominać o obowiązku założenia odpowiedniego stroju. Każdej, bowiem kulturze, także i tak bardzo dla nas odmiennej, jaką jest kultura islamu, należy się szacunek.
Pokaż cały opis


Bogactwo Region Ammanzabytków Ammanu

      O bogactwie Ammanu stanowi także dziedzictwo pochodzące z innych kultur. Do miejskich zabytków kultury, stanowiących równocześnie dziedzictwo kulturowe całego kraju, zaliczają się niewątpliwie także zabytki z czasów panowania rzymskiego, m. in. amfiteatr, który jest w stanie pomieścić sześć tysięcy ludzi. Inne pamiątki z tamtego okresu to forum, kolumnada oraz cytadela, w której za panowania cesarza Marka Aureliusza mieściła się Świątynia Herkulesa. Amman jest miastem posiadającym bogate zbiory muzealne, niezwykle ciekawe eksponaty, m. in. kolekcję czaszek z Jerycha, zbiór zwojów z Morza Martwego, czy dzieła sztuki z okresu Umajjadów, można podziwiać w Narodowym Muzeum Archeologicznym. Warte zwiedzenia są także Muzeum Folkloru, a także Muzeum Tradycyjnych Ozdób i Strojów. Amman stało się w ostatnich latach znane, jako siedziba dziennikarzy oraz wszelkiego rodzaju działalności związanych z mediami. Powstała tu swoista mekka dla dziennikarzy, pod nazwą Jordan Media City. Spowodowane jest to faktem, iż Jordania, w porównaniu z innymi krajami arabskimi, cieszy się możliwością swobodnego wyrażania Region Ammanopinii przez dziennikarzy, którym nie grożą żadne restrykcje za wygłaszanie "niewygodnych" z różnego punktu widzenia opinii.
      Drugim, co do wielkości miastem tej prowincji jest Al- Kuwajsima (Al-Quwaysimah).

Dziedzictwo kulturowe regionu

      Region Amman znany jest wszystkim chrześcijanom z lektury Starego Testamentu, który wspominał o starożytnym aramejskim plemieniu Ammonitów. Osiedlić się miało ono na ziemiach Ammonu, a swą stolicę, współczesne miasto Amman, nazywali wówczas Ammon lub Rabath Ammon. Według archeologów i badaczy historii, pierwsze osadnictwo na tych terenach miało miejsce w epoce neolitu, ok. 8500 lat p. n. e., o czym świadczą dokonane w miejscowości Ain Ghazal, we wschodniej części prowincji Amman, odkrycia archeologiczne. Region ten posiada, więc bogate zaplecze historyczne, a jego korzenie sięgają prehistorii.

Transport na terenie prowincji Amman

      To właśnie w prowincji Amman, 30 km na południe od miasta Amman, znajduje się największy w Jordanii międzynarodowy port lotniczy: Matar al-Malikah "Alya" ad-Dowaly, będący także głównym portem przesiadkowym jordańskich linii lotniczych Royal Jordanian. Nosi on imię królowej Alyi, trzeciej żony króla Jordanii Husajna, który zginął w katastrofie helikoptera w 1977 r. Dzięki ciągłemu rozwojowi i inwestycjom, lotnisko ma już połączenia z niemal wszystkimi państwami świata. W mieście Amman istnieje także drugi port lotniczy, posiadający tylko jeden terminal i obsługujący jedynie loty do pobliskich miejscowości.

Amman idealny na wakacje

      Kolejną cechą charakterystyczną, niewątpliwie zachęcającą do odwiedzenia tego miejsca w miesiącach letnich, jest jego klimat. Temperatury w lipcu i sierpniu sięgają ponad 30° C. Prawdą jest, że w zimie potrafią spaść nawet do kilku stopni powyżej zera. Jest to, więc obszar, na którym występują bardzo duże wahania temperatur w ciągu roku. Jeśli jednak lubimy wysokie temperatury i poszukujemy ciekawego miejsca na letni wypoczynek, weźmy pod uwagę Jordanię. Dobrą pogodę będziemy mieli tu zagwarantowaną. Dlatego region Amman będzie wprost idealnym celem wakacyjnych podróży!
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl