Pulau Tioman

Malezja
Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo. Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego obszaru Borneo stanowią tereny górzyste.
      Pulau Tioman, czyli wyspa Tioman, położona jest około 32 km od wschodniego wybrzeża Malezji, na Morzu Południowochińskim. Administracyjnie należy do stanu Pahang. Jedna z najpiękniejszych wysp malajskich, kształtem przypominająca żółwia. Na wyspie można oddawać się leniwemu opalaniu, aktywnie przemierzać szlaki turystyczne lub uprawiać sporty wodne.

Zabytki

      Tioman jest jednym wielkim ośrodkiem wypoczynkowym, oferującym turystom głównie atrakcje przyrodnicze. Znaczna część obszaru wyspy jest objęta ścisłą ochroną. Przemierzając porastające te tereny wilgotne lasy równikowe, można spotkać wiele endemicznych gatunków roślin oraz niespotykanych nigdzie indziej gatunków zwierząt: wiewiórek, motyli, owadów oraz małych kotów i waranów.
      Z wyspą Tioman związana jest chińska legenda, opowiadająca o smoczej księżniczce Tioman, która lecąc do księcia w Singapurze, zobaczyła wspaniałą wyspę. Pobyt na niej tak ją zachwycił, że postanowiła zostać tam na zawsze. Charakterystyczne dwie granie, górujące nad wyspą, stanowią kolczasty smoczy grzbiet. Na wyspie do dzisiaj żyją kuzyni smoczej księżniczki – warany.

Kulinaria

      Podstawą większości malajskich potraw jest ryż, do którego dodawane są warzywa, ryby, kurczęta i inne rodzaje mięsa (z wyjątkiem wieprzowiny). Na Tioman trzeba spróbować potraw ze świeżych ryb i owoców morza, m.in. małży, raków, krabów, krewetek i kałamarnic. Kulinarnymi specjałami kuchni malajskiej są nasi lemak – podawany na śniadanie ryż z orzeszkami ziemnymi, kokosem i rybą w sosie curry, ryba pieczona z dodatkiem tamaryszku i zupa z makaronem ryżowym. Najpopularniejszym napojem w Malezji jest herbata, podawana na ciepło lub z lodem, z mlekiem lub limonką oraz świeżo wyciskane soki z mango, arbuza, pomarańczy, czy karamboli. Tioman jest strefą bezcłową, dlatego alkohol, który w Malezji jest dosyć drogi, można nabyć na wyspie w przystępnej cenie.
Pokaż cały opis


Sport Pulau Tiomani rozrywka

      Wyspa Tioman jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, surfingu, jazdy na nartach wodnych, pływania, snoorkowania czy nurkowania na rafie koralowej. Przy ośrodkach wypoczynkowych, wzdłuż wybrzeża, można odnaleźć wiele restauracyjek i barów, zapewniających rozrywkę do późnych godzin nocnych.

Festiwale

      Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń i jedną z atrakcji turystycznych na Tioman jest rozpoczynający się w czerwcu sezon połowu kałamarnic. W sierpniu odbywa się Wielkie Nurkowanie – Tioman jest doskonałym miejscem do odbywania podwodnych eskapad. Krystalicznie czysta woda i bogata podwodna flora i fauna stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną. W sezonie letnim na wyspie organizowane są również regaty windsurfingowe.

Wakacje, transport, drogi

      Z Polski nie kursują bezpośrednie loty do Malezji, w trakcie podróży trzeba przesiąść się na jednym z europejskich lotnisk. Z Europy można dostać się samolotem Pulau Tiomanna lotnisko w stolicy Malezji – Kuala Lumpur. Lot z Polski trwa około 12 godzin. Na lotnisko w Tekeku na wyspie Tioman z Kuala Lumpur i Singapuru latają samoloty linii Berjaya Air. Na wyspę można dostać się także promem lub wodolotem z portu w Mersing oraz łodzią z Tanjung Gemuk. Podróżowanie pomiędzy miejscowościami na Tioman umożliwiają łodzie lub jeepy - taksówki.

Wynajem samochodów

      Na Tioman nie ma wypożyczalni samochodów, ponieważ na wyspie nie jest rozwinięta sieć drogowa. Doskonałą alternatywą jest możliwość wynajęcia jachtu lub łodzi. Wypożyczenie dobrej klasy jachtu jednokadłubowego dla 8 osób w sezonie letnim wynosi od 1600 euro za tydzień. Rezerwacji można dokonać przez internetowe strony polskich lub zagranicznych armatorów. Osoby nie posiadające uprawnień żeglarskich powinny doliczyć koszt wynajmu załogi. Wyspę można zwiedzać również pieszo lub rowerem.

Wycieczki, rejsy

      Spędzając wakacje na Tioman, warto wybrać się na pieszą wędrówkę po dżungli wyznaczonymi szlakami. Szczególnie atrakcyjna Pulau Tiomanjest trasa, wiodąca w poprzek wyspy, z Teleku do Juary. Przemierzając dżunglę, można podziwiać zachwycającą florę i faunę oraz niewielki wodospad.
      Warte odwiedzenia są również niewielkie wyspy położone około 15 km na południe od Tioman, które stanowią część Parku Morskiego Johor. Na tych skalistych wysepkach odnaleźć można plantacje kokosowe, w wodzie zaś wspaniałe koralowce i ciekawe gatunki roślin i zwierząt.

Pogoda i temperatury

      Klimat Tioman jest równikowy, wybitnie wilgotny. Najlepszym okresem na odwiedzenie wyspy są miesiące od kwietnia do października. Przez pozostałą część roku panuje w tym rejonie pora monsunowa. Temperatura powietrza w najcieplejszych miesiącach – od kwietnia do października, osiąga 31°C. W porze monsunowej temperatura spada 22°C. W sezonie temperatura wody może dochodzić nawet do 30°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się w granicach 90%.

Noclegi

      Większość ośrodków turystycznych położona jest na zachodnim wybrzeżu Tioman. Można tutaj znaleźć zakwaterowanie w luksusowych hotelach z obsługą all inclusive, które umożliwiają gościom korzystanie z basenów, centrów odnowy biologicznej i fitness, a nawet pól golfowych. Do dyspozycji turystów pozostają także restauracje i bary. Tańszą formą zakwaterowanianoclegi w hostelach i kwaterach prywatnych.

Plaża i wczasy

      Przepiękne piaszczyste plaże znajdują się wzdłuż całego wybrzeża wyspy Tioman. Szczególnie ciekawe są ABC i Salang na północy, a na południu długa plaża Bejaya Tioman Beach Resort.
      Biały piasek, błękitne morze, tętniąca życiem dżungla i wspaniali tubylcy sprawiają, że Tioman jest idealnym miejscem na spędzenie urlopu. Ta niezwykła kraina przyciąga zarówno osoby chcące aktywnie spędzić swoje wakacje, jak i miłośników leniwego opalania. Dlatego warto skorzystać z ofert last minute, aby zaznać odpoczynku na rajskiej smoczej wyspie.
Zobacz również:
Regiony
Malakka Malakka Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malezyjskiego... Półwysep Malajski Półwysep Malajski Region Langkawi Region Langkawi Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Sabah Sabah Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Selangor Selangor Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego obszaru... Terengganu Terengganu Wyspa Borneo Wyspa Borneo Podstawowe informacje        Wyspa Borneo jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich , położoną w zachodniej części Archipelagu Malajskiego na Oceanie Spokojnym . Północna część wyspy - stany Sarawak i... Wyspa Penang Wyspa Penang Podstawowe informacje        Wyspa Penang , administracyjnie przynależna Malezji , położona jest przy północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego . Wyspa swoim kształtem przypomina żółwia. Penang... Wyspa Redang Wyspa Redang Wyspa Redang jest największą z wysp Archipelagu Redang , położonego na Morzu Południowochińskim u wschodnich wybrzeży Malezji . Redang przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą, białymi plażami , bogatą ofertą sportów wodnych...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl