Przydatne informacje - Hiszpania

Hiszpania

DOKUMENTY:
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Hiszpanii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru).
ZAKWATEROWANIE:
Gwarantujemy Państwu zakwaterowanie zgodne z opisami w katalogu oraz cenniku. Wszystkie Państwa dodatkowe życzenia, będą zgłaszane bezpośrednio do obiektów jako prośba, ale niestety nie możemy Państwu zagwarantować, że zostaną one spełnione.
ŚRODKI PŁATNICZE:
W Hiszpanii obowiązującą waluta jest euro. Uznawane karty bankowe to Visa, MasterCard i American Express. Bankomaty obsługują głównie karty Visa i MasterCard (Access). Wymiana walut: Wskazane jest porównywanie kursów wymiany: banki oferują zwykle najkorzystniejsze przeliczniki, czasami można zaoszczędzić na wymianie w kantorze lub biurze informacji turystycznej. Nie warto wymieniać pieniędzy na lotniskach i stacjach benzynowych. W każdej sytuacji dobrze jest mieć ze sobą kilka dolarów lub euro – wymienialnych w każdym kraju europejskim.
LECZENIE:
Wybierając się w podróż do krajów Unii, koniecznie trzeba zabrać ze sobą nie papierowy formularz E 111, a kartę przypominającą kartę kredytową z wydrukowanymi na niej danymi (Pesel; numer identyfikacyjny instytucji, która wydała Kartę; numer identyfikacyjny Karty; data ważności Karty). Karta będzie bezpłatna. Podobnie jak formularz, będzie ważna dwa miesiące. Jadąc do Hiszpanii, nie musisz poddawać się żadnym obowiązkowym szczepieniom. Z lżejszą chorobą najlepiej pójść do apteki – farmaceuci są dobrze wyszkoleni, doradzą po angielsku i mogą sprzedawać leki, które w Polsce kupisz tylko na receptę. W każdym mieście jest apteka czynna cała dobę. Adres lekarza mówiącego po angielsku również możesz dostać w aptece.
PRĄD:
230 V, 50 Hz.
WAŻNE TELEFONY:

 • pogotowie: 091

 • numer kierunkowy do Hiszpanii: 0034

 • informacja telefoniczna: 1003

 • centrala międzynarodowa: 1008 (Europa) i 1005 (pozostałe kontynenty)

 • budzenie: 096

 • zegarynka: 093

 • prognoza pogody: 90/6365365


W dni pracujące po godzinie 17.00 oraz w dni wolne od pracy i święta czynny jest komórkowy telefon alarmowy +34 629 864 508, przeznaczony do kontaktu z konsulem wyłącznie w nagłych wypadkach losowych, które mają miejsce na terenie Hiszpanii, w okręgu konsularnym Ambasady RP w MADRYCIE. Jeżeli sprawa dotyczy okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie, prosimy dzwonić na telefon alarmowy w BARCELONIE: +34 607 735 740.
Pokaż cały opis

class="bold">PRZEDSTAWICIELSTWO DYPLOMATYCZNE:
AMBASADA RP W MADRYCIE
c/Guisando 23 bis
28035 Madrid
Tel.: (+34) 913 736 605
Fax: (+34) 913 736 624
e-mail: madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA W MADRYCIE
c/ Princesa 3 duplicado, local 1310
28008 Madrid
Tel.: (+34) 915 414 808
Fax: (+34) 915 413 423
e-mail: madrid@pot.gov.pl
strona www: www.polska.travel/pl/
KONSULAT GENERALNY RP W BARCELONIE
- informacje ws. konsularnych, polonijnych oraz współpracy kulturalno-naukowej - na obszarze Katalonii i Balearów.
08014 Barcelona
Tel.: (+34) 933 220 542 lub (+34) 933 227 234
Fax: (+34) 933 222 907
e-mail: polonia@kgbarcelona.org
strona www: www.barcelonakg.polemb.net
POCZTA I TELEKOMUNIKACJA:
Urzędy pocztowe najczęściej działają od 8.00 do 12.00 i od 17.00 do 19.30 ( w większych miastach bez przerwy popołudniowej i czynne Przydatne informacje - Hiszpaniadłużej). Znaczki są sprzedawane nie tylko na poczcie, ale i w kioskach z brązowo-żółtym znakiem Tabac. Automaty telefoniczne są na monety (euro) i kart telefoniczne (10-15 euro). Chcąc używać swojego telefonu komórkowego, musisz sprawdzić u operatora, czy jest to możliwe i jakie opłaty są z tym związane.
TRANSPORT:
Obiekty w naszej ofercie to propozycje z dojazdem własnym.
PRAWO JAZDY:
Kierowca może legitymować się polskim prawem jazdy. Może, chociaż nie ma takiego obowiązku, zarejestrować je lub wymienić na hiszpańskie.
PRZEPISY DROGOWE:
Obowiązujące ograniczenia prędkości to: w miastach 60 km/godz., na innych obszarach 90 km/godz., na autostradach 120 km/godz.
STACJE BENZYNOWE:
Cena za litr Pb95 wyniosi ok. 1.20 € zaś za litr ON 1.10 €
TOALETY:
Publiczne toalety są raczej czyste, ale rzadko bywa w nich papier (najlepiej nosić z sobą). Nazywa się je popularnie los servicios, chociaż znaki wskazują na bańos, aseos, retretes albo sanitarios. Toalety dla pań oznaczone są napisem Damas, a dla panów - Caballeros, chociaż można też spotkać nieco mylące Seńoras (kobiety) i Seńores (mężczyźni).
class="bold">GDZIE ZJEŚĆ?:
Możesz żywić się na 2 sposoby: zjeść pełny posiłek w restauracji lub jadłodajni (comedorze) albo kilka przekąsek (tapas i raciones) w różnych barach. Najmniej wyszukanym lokalem jest comedor, gdzie otrzymasz trzydaniowy posiłek i coś do picia, tzw. menu del dia. Jest to najtańsze rozwiązanie. Jedzenie w barach, choć droższe, dostarcza więcej przyjemności: wędrując od lokalu do lokalu, możesz poznać miejscowe przysmaki.
CO ZJEŚĆ?:
Hiszpania to raj dla smakoszy ryb i owoców morza; są one podstawą wielu przekąsek. W restauracjach z owocami morza warto spróbować zarzurela (znakomitego gulaszu rybnego) i paellas (dania z ryżu, zawierającego także mięso królika lub kurczaka). Mięso, najczęściej pieczone, podawane jest ze smażonymi ziemniakami i kilkoma listkami sałaty. Koniecznie spróbuj też hiszpańskiej szynki parmeńskiej! Na deser nie żałuj sobie owoców! Warto spróbować też tarty i różnych rodzajów budyniu.
CO DO PICIA?:
Najsłynniejsze hiszpańskie wina pochodzą z prowincji Rijoa, a nie mniej słynna sherry i brandy wytwarzane są w Andaluzji. Miejscowe browary produkują smaczne, konkurencyjne cenowo dla zagranicznych, odmiany piwa lager. Warto spróbować zwłaszcza miejscowych specjałów takich jak Estrella de Galicia czy Alhambra. Jednym ze słynniejszych hiszpańskich trunków jest sangria, poncz z wina i owoców.
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ?:
Środek przeciw owadom, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem.
GŁÓWNE MIASTA:
Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Murcja, Majorka, Bilbao
ADMINISTRACJA:
Państwo podzielone jest na 17 prowincji - 15 na lądzie i 2 poza nim:
Madryt
Galicia
Asturia
Kantabria
Kraj Basków
Nawarra
Aragonia
Katalonia
Walencja
Murcja
Andaluzja
Estremadura
Kastylia - La Mancha
Kastylia i León
La Rioja
Baleary
Wyspy Kanaryjskie
ŚWIĘTA:

 • 6 stycznia Trzech Króli

 • 6Luty / marzec Karnawał

 • 619 marca Święto Ognia

 • Marzec / kwiecień Wielki Tydzień

 • 25 marca Zwiastowanie Pańskie

 • Maj Festiwal Patios w Kordobie

 • 15 maja Święto Izydora Oracza

 • Czerwiec Boże Ciało

 • 6 lipca-14 lipca San Fermín (Przepędzanie byków)

 • 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP

 • 15 sierpnia La Alberca

 • Wrzesień Święto winobrania w Logroño

 • Październik Festiwal Pilar w Saragossie

 • 25 grudnia Boże Narodzenie

 • 28 grudnia Noc Rzezi Niewiniątek / Dzień Młodzianków


Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Hotel Samba Hotel Samba od 26.00 € / 26.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja; all inclusive, all inclusive zawiera: napoje bezalkoholowe do wszystkich posiłków, kawa herbata w ciągu dnia, napoje alkoholowe w ciągu dnia, obiadokolacje w formie bufetu w godzinach 19:00 -... Residence Playa Romana Residence Playa Romana od 5.14 € / 5.14 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; dostęp do plaży: pieszo - blisko. Do dyspozycji gości: Basen odkryty, czynny w godzinach: 10:00 - 20:00, leżaki przy basenie,... Residence Festamar Residence Festamar od 4.19 € / 4.19 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; prysznic; wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne, narty wodne, banany, windsurfing, sprzęt... Hotel Acacias Hotel Acacias od 31.57 € / 31.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja; all inclusive, all inclusive zawiera: napoje bezalkoholowe do wszystkich posiłków, kawa herbata w ciągu dnia, napoje alkoholowe w ciągu dnia, dodatkowy opis co jest w cenie all inclusive,... Hotel Surf Mar Hotel Surf Mar od 32.57 € / 32.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja; all inclusive, all inclusive zawiera: napoje bezalkoholowe do wszystkich posiłków, kawa herbata w ciągu dnia, napoje alkoholowe w ciągu dnia, obiadokolacje w formie bufetu w godzinach 19:00 -... Residence Mas d`en Gran Residence Mas d`en Gran od 9.00 € / 9.00 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta. Do dyspozycji gości: Basen odkryty (rodzaj wody: słodka), czynny w godzinach: 09:00 - 21:00 . Odległości: Centrum miasta 500m; sklep spożywczy 100m; supermarket 100m;...
Andaluzja Andaluzja Andaluzja (Andalucía) - Hiszpania (Espana)       Region w południowej części Półwyspu Iberyjskiego . Najludniejsza i druga co do wielkości wspólnota autonomiczna Hiszpanii , podzielona jest na osiem prowincji.... Costa Brava Costa Brava Położenie Główny ośrodek turystyczny Hiszpanii, znajduje się w prowincji Griona, w regionie Katalonia . Region Costa Brava rozciąga się od miejscowości Balnes (ok. 60 km na północ od Barcelony), aż do granicy z Francją. Wybrzeże o... Katalonia Katalonia Region geograficzny i wspólnota autonomiczna Hiszpanii , zajmująca północno-wschodnią część Półwyspu Iberyjskiego . Podzielona na cztery prowincje: Barcelonę , która jest stolicą Katalonii i drugim co do wielkości miastem Hiszpanii ,... Majorka Majorka Majorka położona jest w Hiszpanii na Morzu Śródziemnym . Jest największą wyspą Archipelagu Balearów . Posiada ona długość 100 km i powierzchnię aż 3600 km2. Majorkę zamieszkuje prawie 900 tys. mieszkańców. Głównym miastem wyspy jest Palma... Minorka Minorka Jedną z wysp leżących pośród turkusowych wód Morza Śródziemnego jest Minorka . Wczasy w tym miejscu to wciąż mało popularna destynacja wycieczek last minute oraz first minute oferowanych przez liczne biura podróży. Te, które zdecydują... Północna Hiszpania Północna Hiszpania Środkowa Hiszpania Środkowa Hiszpania Podstawowe informacje        Hiszpania jest wielką turystyczną potęgą, leżącą na południu Europy , nad Oceanem Atlantyckim , po wschodniej stronie oblewają ją natomiast wody Morza Śródziemnego . Położona na... Wyspa Ibiza Wyspa Ibiza Ibiza jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym i należy do Archipelagu Balearów . Krajobraz wyspy jest wyżynny z maksymalnym wzniesieniem - 475 m. Ibiza przyciąga łańcuchem zielonych wzgórz i zakończona jest skalistymi zatoczkami z... Wyspy Kanaryjskie Wyspy Kanaryjskie Podstawowe informacje       Archipelag Wysp Kanaryjskich rozsianych po Oceanie Atlantyckim jest miejscem docelowym wakacji wielu turystów z całego świata. Do wyboru pozostaje 7 większych wysp hiszpańskich ,...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar » Hotel Samba
Grażyna (Częstochowa, 2012-11-10) - Średnia ocena: 4.7
Piękna miejscowość, miła, sympatyczna obsługa hotelowa, każdego ranka budzi nas słońce, czyste pokoje i wspaniała urozmaicona kuchnia na każde podniebienie.

Hiszpania » Costa Brava » Blanes » Hotel Mar Ski
MIROSLAW (GDYNIA, 2012-10-01) - Średnia ocena: 5.0
FAJNIE BYŁO.....SZKODA ŻE SIĘ SKOŃCZYŁO .......

Hiszpania » Costa Brava » Alcoceber » Residence Playa Romana
Arkadiusz (UK, 2012-09-14) - Średnia ocena: 4.0
Cisza, spokoj, brak tlumow w miescie, blisko do plazy, rewelacyjny basen.

Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar » Hotel Acacias
Ewelina (Sandomierz, 2012-01-25) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo dobry hotel, który oferuje wysokiej jakości usługi. Pokoje są bardzo ładne, czyste i zadbane, komfortowo urządzone. Wyżywienie z restauracji hotelowej bardzo smaczne i urozmaicone. Personel bardzo sympatyczny i pomocny. Hotel posiada doskonalą lokalizacją, znajduje się niedaleko plaży praz centrum miejscowości. LLoret po prostu piękne. Wszystko na plus!

Hiszpania » Costa Brava » Alcoceber » Residence Playa Romana
Róża (Poznań, 2011-12-16) - Średnia ocena: 4.0
Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w tym ośrodku. Basen robi wrażenie, dzieciaki miały niezłą frajdę, Wokół obiektu dużo zieleni co stwarzało fajny klimat. A same apartamenty przestronne, widne, ładnie urządzone. Na balkonie są krzesła i stolik, także posiłki właśnie tu spożywaliśmy. Plaża jest dosłownie przy samym ośrodku, piaszczysta i z łagodnym zejściem do morza, co przy pobycie z dziećmi jest bardzo ważne.

Hiszpania » Costa Brava » Estartit » Residence Festamar
Dorota (Warszawa, 2011-12-02) - Średnia ocena: 3.1
Byliśmy tam rodziną na tegorocznym urlopie, miejsce godne polecenia. Apartamenty duże, przestronne, dobrze wyposażone, położone w niewysokim budynku. Przy hotelu dosyć duży basen i obok przylegający brodzik dla dzieci. Bardzo dobra lokalizacja, do plaży jest zaledwie około 250m. Apartamenty mają dobrze wyposażone aneksy kuchenne, ale w pobliżu są liczne knajpki i restauracje, gdzie można dobrze zjeść.
Hiszpania » Costa Brava » Blanes
MIROSŁAW (GDYNIA, 2012-10-01) - Średnia ocena: 5.0
BYLIŚMY TAM TYLKO PRZEJAZDEM,ALE BARDZO NAM SIĘ PODOBAŁO .........

Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar
Andrzej (Świebodzin, 2012-09-13) - Średnia ocena: 4.9
pogoda, czyste plaże, dobry hotel z miłą obsługą

Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar
Anna (Warszawa, 2012-08-20) - Średnia ocena: 4.3
- piękna promenada - egzotyczne rośliny - pogoda - polecam park wodny w miejscowości - miasto tętni życiem - typowo imprezowy kurort przeznaczony dla młodzieży

Hiszpania » Costa Brava » Barcelona
Małgorzata (Warszawa, 2012-01-04) - Średnia ocena: 5.0
Byłam już w wielu hiszpańskich miastach, jednak to moim zdaniem jest najpiękniejsze. Położona w części północno-wschodniej ma swój niepowtarzalny urok, oraz wiele zabytków wartych odwiedzenia. Największe wrażenie robi oczywiście Sagrada Familia- czyli główny turystyczny symbol miasta. Warto zobaczyć Park Guella, Plac Hiszpański oraz secesyjne budynki Gaudiego, oraz wiele wiele innych urokliwych miejsc, placów, uliczek i ogrodów.

Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar
Małgorzata (Warszawa, 2012-01-04) - Średnia ocena: 5.0
Lloret de Mar to typowy hiszpański kurort nadmorski. W sezonie jest tu masa turystów, jednak miejsce ma każdemu z nich wiele do zaoferowania: słońce, woda, piękna i duża plaża, deptak, sklepy, sklepiki, bary, knajpki, dyskoteki oraz wiele, wiele hoteli. Uwagę przykuwa radość i serdeczność mieszkańców. Polecam spróbowania hiszpańskich przysmaków, a tym, którym znudziło się leżeć na plaży- zrobić jakiś wypad poza miasto i pozwiedzać okolice- warto!

Hiszpania » Costa Brava » Barcelona
Małgorzata (Warszawa, 2011-11-25) - Średnia ocena: 5.0
Barcelona to największe miasto rejonu Morza Śródziemnego, stolica Katalonii i ważny port. To przepiękne i bajkowe miasto Hiszpanii. Jest tu mnóstwo rzeczy do zobaczenia. Njasławniejszym miejscem jest chyba Sagrada Familia oraz architektura Gaudiego, m.in. Park Guell. Polecam zrobić sobie spacer po promenadzie oraz zahaczyć o targowisko Boqueria, gdzie można znaleźć wiele ciekawych rzeczy. Miasto ma mnóstwo do zaioferowania- każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl