Przez błoto do zdrowia

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Nin - Przez błoto do zdrowia

Miasto Nin koło Zadaru poza licznymi zabytkami niedługo zaoferuje odwiedzającym również turystykę uzdrowiskową. W pobliżu Nina znajduje się Nińska Laguna, największe znalezisko leczniczego błota w Europie i dlatego opracowano projekt "Ninsko blato" o wartości 60 milionów euro.

Projekt obejmuje obiekty rekreacyjno-uzdrowiskowe, między innymi budowę hotelu czterogwiazdkowego, ośrodka apartamentowego, obiektów sportowo-rekreacyjnych z polem golfowym, centrum wellness, uzdrowiska, centrum kongresowego. Zakładany jest szczególny system kontroli i ochrony podczas budowy, ponieważ tylko w pierwszej fazie do budowy kaskadowej obiektu trzeba będzie usunąć około 300 tysięcy metrów sześciennych piasku.

Nińskie błoto lecznicze wykorzystywane jest już od czasów rzymskich do leczenia chorób reumatycznych, chorób skóry i kręgosłupa, a pod fachowym nadzorem lekarzy szpitala zadarskiego z terapii tej w Nińskiej Lagunie korzystają liczni pacjenci ze wszystkich regionów Chorwacji. Dane mówią o ponad 15 tysiącach pacjentów w ciągu dziesięciu lat. Dzięki realizacji wspomnianego projektu, z leczniczych właściwości nińskiego błota będą mogli korzystać również goście z zagranicy.

Oddalony 14 km od Zadaru Nin rozwinął się na niewielkiej piaszczystej wysepce o długości około 500 metrów, która ma wysokość maksymalnie 4 metry nad poziomem morza. Dobre położenie i urodzajna okolica umożliwiła mu stanie się w dawnych czasach centrum urbanistycznym, kulturalnym i politycznym. Osada na dzisiejszej wysepce rozwinęła się na początku epoki żelaza, a więc około 3 tysiące lat temu.

Założone zostało przez plemię Liburnów. Wcześniej osada, która pochodzi z wczesnej epoki kamienia znajdowała się poza wysepką, a na podstawie wykopalisk można określić, że było to około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Nazwa Nin pochodzi z liburnijskiej (i późniejszej rzymskiej) nazwy Aenona, która może mieć jeszcze wcześniejsze korzenie, ponieważ pierwsze wzmianki o tej osadzie pojawiają się u greckich pisarzy od IV wieku przed nasza erą.

Nin jest też najstarszym miastem królewskim i kolebką kultury chorwackiej. Dobrze zachowane zabytki, szczególnie znane starochorwackie kościółki z IX i XII wieku, jedyne w swoim rodzaju w Chorwacji i w basenie Morza Śródziemnego. Przyjeżdżając do Ninu każdy odwiedzający zauważy również jeden z jego symboli - znany kościółek św. Mikołaja z XII wieku.
Pokaż cały opisŹródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Nin
Teresa (Ostrów Wielkopolski, 2011-12-03) - Średnia ocena: 4.3
Miła i spokojna miejscowość, zdecydowanie dla osób preferujących ciszę i spokój. Nin znany jest z wielu zabytków, które koniecznie trzeba je zobaczyć. Jest najmniejsza katedra na świecie - kościół św. Krzyża, Pmnik księcia Branimira, bramę miasta –Donja vrata z kamiennym mostem. Dla miłośników przyrody polecam Park Przyrody. Są tu liczne knajpki i restauracje gdzie można spróbować tutejszych przysmaków.

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Magda (Zielona Góra, 2011-07-29) - Średnia ocena: 3.7
Bardzo kameralne miasteczko. Byliśmy niedaleko w Ośrodku Zaton. Bardzo ładne ciekawe stare miasteczko jest gdzie pochodzić popatrzeć na piękne widoki. Nie za wielu turystów, więcej ludzi woli Zadar niż malutkie miejsca. Polecam chcącym spędzić spokojnnie wyjazd .

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Maciek (Otwock, 2011-06-24) - Średnia ocena: 3.9
Cicha i spokojne miasteczko oddalone ok. 20km od kultowego Zadaru. Nin to stare miasteczko co dla mnie miało swój klimat. Bardzo ładne ładne plaże i piękne widoki. Brak chordy turystów, idealne miejsce do odpoczynku. No i fajne miejsce wypadowe do Zadaru czy chociażby na super imprezowa wyspę Pag..
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl