Prvić się budzi

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Šibenik-Knin - Prvić się budzi

Projekty urządzenia punktu widokowego, budowy Domu Kultury i Centrum Fausta Vrančića, gdzie znajdą się repliki prawie wszystkich znaczących wynalazków tego znanego mieszkańca Šibenika, powinny spopularyzować wyspę Prvić jako kierunek turystyczny. Obok wymienionych projektów, w promocji turystyki na wyspie dużą rolę odegra odnowa i urządzenie zaniedbanych gajów oliwnych, winnic i pól, na których rosną aromatyczne zioła oraz rewitalizacja miejscowości na wyspie i przywrócenie lepszego życia do wiosek, przy jednoczesnym zachowaniu i przywróceniu dawnej atmosfery i dziedzictwa.

Liczne punkty widokowe na Prviću połączone są ze sobą drogami i świetnymi trasami rowerowymi wzdłuż całej wyspy. Dają one nieopisaną przyjemność z pobytu w przyrodzie i widoku na pobliski archipelag. Obok regat dawnych tradycyjnych łodzi z łacińskim żaglem - Burtiž, punkty widokowe będą nową atrakcją turystyczną.

Duży wkład w promocję Prvića powinno mieć Centrum Fausta Vrančića z jego wynalazkami w miejscowości Prvić Luka. Znajduje się ono zaraz przy kościele parafialnym, w którym jest grób wielkiego wynalazcy, który często przebywał w swojej letniej rezydencji na wyspie. Budowa tego reprezentacyjnego obiektu jest w końcowej fazie.

Przedstawiciel renesansu, pisarz, leksykograf i wynalazca Faust Vrančić żył na przełomie XVI i XVII wieku, a jednym z jego największych wynalazków jest spadochron. Genialny pomysł Leonardo da Vinci opadania człowieka na spadochronie wywołał niewielkie zainteresowanie aż do 1595 roku. Wtedy Vrančić namalował szkic człowieka skaczącego z wieży. Mimo że spadochron był kwadratowy to miał wszystkie podstawowe części: czaszę, linki nośne i system mocowania. W notatkach istnieją informacje o tym, że skok naprawdę się odbył, a samo wydarzenie opisane zostało 30 lat później w książce angielskiego biskupa Johna Willkinsa, sekretarza Royal Society w Londynie. Vrančić jest też autorem pierwszego chorwackiego słownika drukowanego.

Wyspa Prvić, pokryta jest makią śródziemnomorską, winnicami i gajami oliwnymi z malowniczymi zatokami, znajduje się w archipelagu šibenickim w pobliżu Vodic. Wyspa ma powierzchnię 2,4 kilometrów kwadratowych i znajdują się na niej tylko dwie miejscowości Prvić Luka i Šepurine, w których mieszka nieco ponad 400 mieszkańców. Nazwa Prvić (Prvi - pierwszy) pochodzi o tego, że wyspa jest pierwsza od lądu, oddalona od niego o około 1000 metrów. Nazwa Prvić po raz pierwszy została wspomniana w XI wieku. Tak jak na pozostałych wyspach archipelagu šibenickiego tutaj historia też pozostawiła swoje ślady w postaci zabytków. Różne ołtarze barokowe, wczesnochrześcijańskie pozostałości ze śladami krzyża, kościół św. Marii z klasztorem, który został zbudowany przez braci głagoljaszy i wiele innych zabytków świadczących o bogatej historii tej niewielkiej wyspy, której plaże, czyste morze i stare kamienne domy przyciągają odwiedzających i czynią idealnym kierunkiem dla wszystkich potrzebujących wypoczynku w prawdziwym środowisku śródziemnomorskim.
Pokaż cały opisŹródło: CNTB
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Filmy
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Hotel Jure
TOMASZ (Annopol, 2012-09-14) - Średnia ocena: 4.7
piękny kompleks i wszystko na miejscu :)

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Hotel Jure
Bogusław (Chorzów, 2012-09-13) - Średnia ocena: 4.2
Bardzo smaczne i urozmaicone posiłki, sporo atrakcji dla dzieci, fajne restauracje na terenie ogrodu, dużo zieleni, super zagospodarowana plaża. W sumie niezbyt daleko do miasta Sibenik (5 km), wodospadów Krka (20 km), Primostenu (25 km), Trogiru (50 km). Pokoje czyste, codziennie sprzątane, ręczniki wymieniane.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Hotel Niko
Marcin (Warszawa, 2012-09-13) - Średnia ocena: 3.6
Duża wioska wakacyjna, dość dobrze zorganizowana. Sporo atrakcji dla dorosłych. Polecam każdemu kto lubi duże kempingi.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Hotel Niko
Aleksandra (Polska, 2012-07-21) - Średnia ocena: 2.1
Brak zalet. Jedyną zaletą była pogoda, ale to nie zasługa hotelu...

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Apartament Jadrija1
Marcin (Polska, 2012-07-08) - Średnia ocena: 2.2
Apartament zgadzał się z opisem lecz powinien być czystszy i bez pajęczyn.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Apartament Jadrija1
Ewelina (Stalowa Wola, 2012-04-04) - Średnia ocena: 4.7
Bardzo dobry apartament. Obok naszego apartamentu zostali zakwaterowani nasi znajomi. Apartament jest przestronny, dobrze urządzony, zadbani i czysty. Łazienka również jest w bardzo dobrym stanie. Obsługa zasługuje na pochwały. Bardzo sympatyczni komunikatywni ludzie. Okolica bardzo ładna. Sibenik jest miasteczkiem godnym uwagi. Cena apartamentu bardzo przystępna.
Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Czesław (Piekary Śląskie, 2011-10-10) - Średnia ocena: 4.2
Sibenik jest naprawdę ładnie położony w rozległej zatoce. Wokół jest zielono i malowniczo, sporo też nieopodal mniejszych osad o ogólnie jest sporo do zobaczenia. Pod katem przyrody przede wszystkim archipelag Kornati i wodospady na rzece Krka, Te miejsca gwarantują naprawdę niesamowite wrażenia. Będąc w tych okolicach koniecznie trzeba je odwiedzić. Z zabytków największe wrażenie wywarła na nas Katedra Świętego Jakuba, z czym pewnie nie jesteśmy oryginalni bo to chyba najbardziej oblegany zabytek, ale polecamy też fortyfikacje Świętej Anny i muzeum w Pałacu książęcym.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Marta (Warszawa, 2011-08-22) - Średnia ocena: 5.0
Cudowna miejscowość, my bylismy w kompleksie Solaris co miał fajną plażę dla dzieciaków to był prawie raj wogóle z wody nie chciały wychodzić, była piaszczysto żwirkowa ale im to i tak nie przeszkadzało . Z basenów też prawie nie wychodziły. Miasteczko fajne dużo rośliności, fajne uliczki z domami chorwackim o specyficznym wygladzie z dużymi okiennicami, pewnie przez słońce.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Bogdan (Warszawa, 2011-08-03) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo fajna urokliwa miejscowość, polecam wszystkim warto ją odwiedzić. Jest co zobaczyć, jest gdzie się napić, ochłodzić zimnym piwkiem chorwackim, knajpki, restauracje, kafejki stoja otworem, zapraszają pysznym jedzeniem i wytrawnym pysznym winkiem, jak i piwkiem. Polecam

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Kaśka (Chełm, 2011-07-06) - Średnia ocena: 4.4
Sibenik zachwycił mnie niesamowita starówką, katedrą sw. Jakuba. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po uliczkach tego zabytkowego miasta. Mnóstwo knajpek gdzie można spróbować lokalnych potraw. Warto wybrać się na targ aby zakupić świeże warzywa, owoce czy lokalne trunki :) Dobre miejsce wypadowe do Biogardu na Moru, Zadaru..

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Anna (Wrocław, 2011-06-16) - Średnia ocena: 4.6
miasto wprost idealne dal ceniących sobie piękno architektury i lubiących zwiedzać. Ja na szczęście do nich należę. :)

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Marcelina (Radom, 2011-06-15) - Średnia ocena: 4.4
Byliśmy w zeszłym roku z mężem i dziećmi w Sibeniku. Spędziliśmy cudowne wakacje w jednym z hoteli kompleksu Solaris. Kompleks sam w sobie idealne miejsce na pobyty rodzinne. Wybraliśmy się również na wycieczkę do Sibenika. Cudowne miasto, tętniące życiem. Przepiękne starówka i promenada. Bardzo podobał nam się klimat panujący w tym miasteczku. Na tamtejszym rynku kupiliśmy produkty domowej roboty: aromatyczną oliwę z oliwek i suszone figi. W tym roku również planujemy wybrać się w to samo miejsce.
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl