Šibenik-Knin - Prvić się budziProjekty urządzenia punktu widokowego, budowy Domu Kultury i Centrum Fausta Vrančića, gdzie znajdą się repliki prawie wszystkich znaczących wynalazków tego znanego mieszkańca
Šibenika, powinny spopularyzować wyspę Prvić jako kierunek turystyczny. Obok wymienionych projektów, w promocji turystyki na wyspie dużą rolę odegra odnowa i urządzenie zaniedbanych gajów oliwnych, winnic i pól, na których rosną aromatyczne zioła oraz rewitalizacja miejscowości na wyspie i przywrócenie lepszego życia do wiosek, przy jednoczesnym zachowaniu i przywróceniu dawnej atmosfery i dziedzictwa.
Liczne punkty widokowe na Prviću połączone są ze sobą drogami i świetnymi trasami rowerowymi wzdłuż całej wyspy. Dają one nieopisaną przyjemność z pobytu w przyrodzie i widoku na pobliski archipelag. Obok regat dawnych tradycyjnych łodzi z łacińskim żaglem - Burtiž, punkty widokowe będą nową atrakcją turystyczną.
Duży wkład w promocję Prvića powinno mieć Centrum Fausta Vrančića z jego wynalazkami w miejscowości Prvić Luka. Znajduje się ono zaraz przy kościele parafialnym, w którym jest grób wielkiego wynalazcy, który często przebywał w swojej letniej rezydencji na wyspie. Budowa tego reprezentacyjnego obiektu jest w końcowej fazie.
Przedstawiciel renesansu, pisarz, leksykograf i wynalazca Faust Vrančić żył na przełomie XVI i XVII wieku, a jednym z jego największych wynalazków jest spadochron. Genialny pomysł Leonardo da Vinci opadania człowieka na spadochronie wywołał niewielkie zainteresowanie aż do 1595 roku. Wtedy Vrančić namalował szkic człowieka skaczącego z wieży. Mimo że spadochron był kwadratowy to miał wszystkie podstawowe części: czaszę, linki nośne i system mocowania. W notatkach istnieją informacje o tym, że skok naprawdę się odbył, a samo wydarzenie opisane zostało 30 lat później w książce angielskiego biskupa Johna Willkinsa, sekretarza Royal Society w Londynie. Vrančić jest też autorem pierwszego chorwackiego słownika drukowanego.
Wyspa Prvić, pokryta jest makią śródziemnomorską, winnicami i gajami oliwnymi z malowniczymi zatokami, znajduje się w archipelagu šibenickim w pobliżu Vodic. Wyspa ma powierzchnię 2,4 kilometrów kwadratowych i znajdują się na niej tylko dwie miejscowości Prvić Luka i Šepurine, w których mieszka nieco ponad 400 mieszkańców. Nazwa Prvić (Prvi - pierwszy) pochodzi o tego, że wyspa jest pierwsza od lądu, oddalona od niego o około 1000 metrów. Nazwa Prvić po raz pierwszy została wspomniana w XI wieku. Tak jak na pozostałych wyspach archipelagu šibenickiego tutaj historia też pozostawiła swoje ślady w postaci zabytków. Różne ołtarze barokowe, wczesnochrześcijańskie pozostałości ze śladami krzyża, kościół św. Marii z klasztorem, który został zbudowany przez braci głagoljaszy i wiele innych zabytków świadczących o bogatej historii tej niewielkiej wyspy, której plaże, czyste morze i stare kamienne domy przyciągają odwiedzających i czynią idealnym kierunkiem dla wszystkich potrzebujących wypoczynku w prawdziwym środowisku śródziemnomorskim.
Źródło: CNTB