Prowincja Stambuł

Turcja
Stambuł to jedno z dwóch miast na świecie, które leży na dwóch kontynentach. To także jedno z najbardziej niezwykłych i najbogatszych w zabytki miast Europy.
      Stambuł posiada dwa międzynarodowe lotniska: port lotniczy Stambuł-Atatürk, największy międzynarodowy port lotniczy Turcji, położony w europejskiej części miasta, około 24 km od centrum miasta; oraz międzynarodowy port lotniczy Sabiha Gökçen (w części azjatyckiej, w pobliżu toru wyścigowego).
      W Stambule funkcjonują także 3 linie metra, komunikacja tramwajowa i autobusowa (przewoźnicy publiczni i prywatni, płaci się gotówką).
      Ważną dziedziną transportu w Stambule jest żegluga. Pomiędzy azjatycką i europejską częścią miasta kursuje wiele promów (promy IDO - Istanbul Deniz Otobüsleri i prywatne Tur Yol), łodzi motorowych i katamaranów (zwanych morskimi autobusami). Korzystając z ich usług można łatwo, szybko i tanio przedostać się z jednej strony miasta na drugą.

Historia

      Stambuł został założony przez Greków – pierwszą osadę założyli oni po azjatyckiej stronie Bosforu w 680 r. p.n.e., a drugą w 660 r. p.n.e. po stronie europejskiej. Rozwojowi miasta bardzo sprzyjało dogodne położenie geograficzne, także dzięki temu za swoją stolicę obrali je cesarze wschodniej części imperium rzymskiego, a potem Turcy osmańscy (od 1453 r.). Dopiero w 1923 stolicę współczesnej Turcji przeniesiono do Ankary.

Atrakcje turystyczne

      Nawet jeden dwutygodniowy urlop w Stambule to zbyt mało, aby bliżej poznać przynajmniej większość ciekawych miejsc w samym Stambule i w jego okolicy. W Stambule znajduje się 2691 czynnych meczetów, 123 czynnych kościołów oraz 26 czynnych synagog, z czego wiele z nich to obiekty zabytkowe. Mimo wielu wojen, które przetoczyły się przez miasto i jego okolice, zabytków architektury, nie tylko sakralnej, jest tu bardzo dużo. Dzisiaj Stambuł jest jednym z największych skupisk obiektów zabytkowych na świecie.
      Chyba najbardziej znaną budowlą Stambułu jest świątynia Haga Sofia, czyli dawny kościół Mądrości Bożej – czwarty pod względem wielkości kościół na świecie. Po zajęciu miasta przez Turków przerobiono ją na meczet, a od roku 1935 jest to muzeum. Inne ciekawsze muzea to m.in.: Muzeum Mozaiki (zbiory z IV i VI w., muzeum zajmuje pomieszczenia i dziedzińce starego pałacu bizantyjskiego), Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej (jest to były pałac Ibrahima Paszy, znajdują się tu rękopisy z VIII-XIX wieku, dzieła sztuki z kamienia, ceramiki, drewna i metalu, ręcznie tkane dywany tureckie) i Muzeum Adama Mickiewicza (mieści się w domu, w którym mieszkał i zmarł w 1855 roku Adam Mickiewicz).
Pokaż cały opis

      W Prowincja StambułStambule mnóstwo jest zabytkowych i różnorodnych architektonicznie meczetów, m.in.: Meczet Dolmabahçe (Dolmabahçe Camii, wybudowany przez słynnego ormiańskiego architekta Nikogosa Baylana, widać w nim wpływy baroku i renesansu), Błękitny Meczet (Sultan Ahmet Camii, zbudowany 1609–1616, największy i najbardziej wystawny meczet miasta), Meczet Sultan Eyüp (jedno z najważniejszych miejsc w Stambule dla muzułmanów, naprzeciwko meczetu znajduje się mauzoleum w którym pochowano przyjaciela Mahometa – Eyüpa el Ensari) i Meczet Ortaköy (wybudowany przez Nikogosa Balyana w latach 1854–1855, miejsce modlitw dynastii rządzącej).
      Stambuł przez wiele wieków był centrum Kościoła wschodniego, stąd wiele tu zabytkowych świątyń chrześcijańskich, m.in.: Kościół Pokoju (św. Ireny, VI wiek), kościół Teodozji (VIII-IX wiek), kościół św. Marii od Mongołów (VII-XIII wiek, jest to jedyny prawosławny kościół dawnego Konstantynopola, który nigdy nie był zamieniony w meczet) i kościół św. Zbawiciela (na Chorze, uważany za jeden z najpiękniejszych przykładów kościołów greckich w mieście, w XVI wieku został on zamieniony w meczet, obecnie muzeum).
      W Stambule liczne są też pałace, Prowincja Stambułnajciekawsze z nich to np. Pałac Topkapi (Topkapi Sarayi, XV-XIX w., najważniejszy budynek historyczny miasta, pełnił rolę centrum administracyjnego imperium przez 400 lat), Pałac Beylerbeyi (XVI w., willa wybudowana przez księcia Rumelii Mehmeta Paszę) i Pałacyk Küçüksu (powstał w latach 1856–1857 w stylu rokoko i baroku, chętnie odwiedzany przez Atatürka, od 1983 muzeum).
      Inne godne zobaczenia miejsca w Stambule i okolicach to m.in. zabytkowy Kryty Bazar, Hipodrom (At Meydani), Akwedukt Walensa (Bozdogan Kemeri, zbudowany w 375 na rozkaz cesarza Walensa, z Lasów Belgradzkich sprowadzał wodę do miasta), mury lądowe (zbudowane w V wieku, mają długość około 6 km, konstrukcję wzmacnia 96 wież) i Polonezköy (polska wioska w pobliżu Stambułu, założona w XIX w.).

Plaże i sporty

      Można powiedzieć, że Stambuł to miasto morza – bez jego bliskości nie byłby tym samym miastem. Choć w samym Stambule nie można liczyć na przyjemny wypoczynek nad morzem, to już niedaleko od niego można poczuć się jak w innym świecie. Okoliczne ośrodki nadmorskie oferują wiele możliwości spędzania wolnego czasu: można spróbować Prowincja Stambułw nich sportów takich jak kite-flying, surfing, windsurfing czy kite-boarding, a także pograć w piłkę nożną, którą Turcy kochają. Po aktywnie spędzonym dniu można wybrać się do jednej z wielu nadmorskich restauracji, do klubu albo dyskoteki. Najbardziej znane ośrodki nadmorskie w okolicach Stambułu to BURC Beach, Dalia Beach, Golden Beach oraz Solar Beach.

Noclegi

      Standard i poziom obsługi hotelowej w Stambule jest na wyższym poziomie niż w innych dużych miastach Turcji i nie ustępuję jakością tego typu usługom świadczonym w Europie. Hotele dbają o czystość, łatwo o bezpłatny dostęp do Internetu, a poza tym Turcy to bardzo przyjazny naród, o czym można przekonać się goszcząc w jednym ze stambulskich hoteli. Ponadto wybór hoteli jest bardzo duży, a hotelarze prześcigają się, by przyciągnąć gości atrakcyjną ceną i jak największymi wygodami.

Wycieczki fakultatywne

      Stambuł jest bardzo rozległym miastem, dlatego wycieczki fakultatywne bardzo często "zamykają się" w obrębie samego Stambułu. Wiele z nich zawiera też rejs po Bosforze, bez czego pobyt w Stambule "to nie to samo".

Kuchnia

      Najbardziej znane tureckie produkty spożywcze to kebab i helva (chałwa), ale na tym oferta tureckiej kuchni oczywiście się nie kończy. Najważniejsze są w niej dania mięsne, na czele ze wspomnianym kebabem, köfte i börekiem (znany na Bałkanach jako burek). Turcy uwielbiają też kawę, która podawana jest przez nich na trzy sposoby: słodka şekerli, bez cukru sade i półsłodka orta. Nie stronią też od alkoholu: ich narodowym napojem jest raki, anyżowa wódka o lekkim smaku lukrecji.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      W Stambule panuje klimat śródziemnomorski z domieszką klimatu kontynentalnego. Najlepszym okresem na spędzenie urlopu w Stambule jest lato, które bywa na ogół ciepłe i wilgotne (od czerwca do sierpnia temperatura wynosi średnio 28° C), a zima chłodna, deszczową, a często też śnieżna. Zimą często występują opady śniegu, zwłaszcza od grudnia do marca. Najcieplejszym miesiącem jest czerwiec, a najchłodniejszym styczeń. Miasto jest wietrzne, średnia prędkość wiatru wynosi 17 km/h.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl