Prowincja Kampala

Uganda
Podstawowe informacje

      Kampala, leżąca na południu Ugandy, to niezwykle egzotyczne miejsce, pełne słońca, przesiąknięte afrykańskim klimatem i kulturą. W ścisłym centrum miasta nowoczesność przeplata się z tradycją, bieda z ubóstwem, radości ze smutkami mieszkańców. Mimo tych wszystkich sprzeczności Kampala to idealne miejsce na wakacje - spokojne, nieco ekstrawaganckie, zaskakujące i spontaniczne - bo tylko takie wrażenia można odnieść po urlopie spędzonym np. nad Jeziorem Wiktorii. Wakacje w Afryce znacznie różnią się od tych europejskich - odmienna kultura, ludzie o zupełnie różnej mentalności, czarnoskórzy mieszkańcy, żar lejący się z nieba - obraz wydaje się fascynujący (i taki jest), niestety, za wakacje w takim miejscu trzeba słono zapłacić. Sporą barierę stanowi także transport, nieco uciążliwy przelot oraz wysokie temperatury panujące na miejscu - tutejsze upały wszystkim dają się we znaki.

Położenie

      Kampala, stolica Ugandy, leży w południowej części kraju, w pobliżu malowniczego Jeziora Wiktorii, którego wody przynależą także do dwóch sąsiadujących z Ugandą państw: Kenii oraz Tanzanii. Większymi miejscowościami w okolicy są Kiziba, Bombo, Kasanda, Entebbe (z międzynarodowym portem lotniczym) oraz Mukoko.

Historia

      Historia Kampali jest ściśle powiązana z przeszłością całej Ugandy, zwłaszcza z wpływami brytyjskimi. Pierwsi w te tereny Afryki przybyli Arabowie, przynosząc lokalnej buszmeńskiej ludności niewolnictwo i nieznane choroby. Następni byli m.in. Holendrzy i Niemcy, a za nimi właśnie Anglicy. Przez wiele lat Uganda pozostawała pod protektoratem brytyjskim. Zmianę przyniosła II wojna światowa - państwo zaczęło ubiegać się o niepodległość, właśnie w tym okresie zostały założone pierwsze partie polityczne oraz zaczął kształtować się ustrój kraju. Dopiero w latach 60. XX w. Uganda ogłosiła swoją niepodległość. Obecnie władzę w państwie sprawuje prezydent oraz jednoizbowy parlament.
Pokaż cały opis


Noclegi

      Wybierając Prowincja Kampalasię na wakacje do Ugandy większość turystów uważa, że tamtejsze miasta nie mogą zaoferować im nowoczesnego, europejskiego standardu. I tu się mylą. W stolicy tego afrykańskiego kraju najbardziej wybredni goście poczują satysfakcję, np. w 5-gwiazdkowym hotelu Kampala Serena, w Cassia Lodge lub w ekskluzywnym Emin Paska Hotel. Przestronne pokoje i apartamenty oferuje położony w samym centrum Kampali hotel Sheraton (Sheraton Kampala Hotel). W ponad 230 pokojach goście mogą skorzystać z bezprzewodowego Internetu, telewizji satelitarnej czy mini-baru. Ośrodek jest również świetnie przygotowany na przyjęcie turystów podróżujących w celach biznesowych - do ich dyspozycji pozostaje kilka sal konferencyjnych oraz urządzenia biurowe. Planując urlop w jednym z tych miejsc należy liczyć się ze słonymi kosztami. Całkiem przystępne ceny są natomiast zaletą Aponye Hotel oraz Diplomate.

Atrakcje turystyczne

      Bez wątpienia największą atrakcją w Kampali i okolicy jest Jezioro Wiktorii, odkryte w połowie XIX w., nazwane tak na cześć brytyjskiej królowej. Tutaj swój początek bierze Nil Biały. Biura podróży bardzo Prowincja Kampalaczęsto organizują wycieczki fakultatywne nad jezioro. Bardzo dobrze rozwija się tutaj rybołówstwo, a turyści, ciekawi podwodnego świata, często decydują się na nurkowanie (woda w najgłębszym miejscu osiąga 80 m). Jezioro dla większości okolicznych mieszkańców stanowi podstawowe źródło utrzymania - zarabiają sprzedając złowione ryby, przygotowują posiłki z tego, co uda im się zdobyć. Woda z jeziora służy także jako miejsce do kąpieli i zabaw młodszych dzieci, gospodynie domowe piorą tutaj odzież oraz myją naczynia. Ta sama woda jest wykorzystywana do picia! Obserwacja codziennego życia mieszkańców tego rejonu Ugandy bez wątpienia jest fascynująca, zwłaszcza, że możemy mu się przyglądać podczas rejsu na łodzi, pośród wód Jeziora Wiktorii, w otoczeniu ryb, egzotycznych zwierząt i roślin. Spośród ciekawszych gatunków można wymienić przede wszystkim perkozy, kormorany, żurawie, pelikany, potężne hipopotamy a także niebezpieczne (choć nie jest łatwo je spotkać) krokodyle. Ogromne spustoszenie w naturalnym ekosystemie wód jeziora powoduje okoń nilowy, gatunek sztucznie rozmnożony przed niemal półwieczem. Jego szybki rozwój oraz ogromne rozmiary (największe osobniki osiągają nawet niecałe 2 metry długości) powodują, że większość lokalnych gatunków Prowincja Kampalaryb i wodnych stworzeń padła ofiarą tego pływającego drapieżnika.
      Nad Jeziorem Wiktorii (dokładnie na półwyspie Koja) znajduje się cmentarz polskich uchodźców z okresu II wojny światowej. Obiekt dzięki staraniom wyprawy naukowej z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie został odnowiony.
      Stolica Ugandy otoczona jest niewielkimi wzgórzami. Na każdym z nich wznosi się inna budowla - na jednym meczet, na drugim bahaicka świątynia, na jeszcze innym grobowiec władcy dawnych plemion zamieszkujących te tereny Afryki. Warto odwiedzić zwłaszcza bahaicki Dom Skupienia, budynek, do którego prowadzi 9 wejść (wnętrze jest stosunkowo słabo ozdobione, skromne, pozbawione ornamentów). Prawdziwe perełki możemy znaleźć na lokalnym targowisku - sprzedawane są tutaj ręcznie robione pamiątki - rzeźbione figurki, egzotyczna biżuteria, odzież - każdy zakupiony upominek jest okazją do wspomnień z wakacji.
      Świetną okazją do zapoznania się z tutejsza fauną i florą będą odwiedziny w jednym z Parków Narodowych (np. Murchison Falls, Park Narodowy Kibale, Park Narodowy Królowej Elżbiety, Park Narodowy Bwindi - ostatni zachwyca wszystkich odwiedzających możliwością podziwiania potężnych goryli). By lepiej zapoznać się ze środowiskiem naturalnym Kampali można wybrać się na safari - jest bardzo popularną wśród turystów forma spędzania wakacji. Można wybrać się na nie np. w Parku Narodowym Bwindi - organizowane tam wyprawy są na ogół kilkudniowe, nastawione na bliski kontakt z naturą. Na "wodne" safari można udać się nad Jezioro Wiktorii - tutaj obserwować można niemal niezliczoną ilość gatunków egzotycznych ptaków, ryb i ssaków (od zebr i lwów na żyrafach kończąc).

Klimat

      Pogoda w Kampali i jej okolicy dopisuje każdego dnia. Krzyżujące się na terenie Ugandy dwie strefy - równikowa oraz podrównikowa - gwarantują najgorętsze słońce. Nieco większe opady panują właśnie na południu kraju, w obszarze Jeziora Wiktorii. Wybierając się na wakacje w te tereny nie można zapomnieć o kremach przeciwsłonecznych z możliwie najwyższym filtrem ochronnym, nakryciach głowy oraz piciu odpowiednio dużej ilości płynów. Tylko zachowanie środków ostrożności zagwarantuje wszystkim turystom udany wypoczynek.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl