Prowincja Alberta

Kanada
Krajobraz Alberty sprawia wrażenie surowego. Na zachodzie tego regionu ciągną się pasma wysokich i stromych gór, na północy wielogatunkowe lasy tajgi i tereny bagniste, na pozostałych obszarach dominują porośnięte trawą preriowe niziny. Całość dopełniają liczne przepływające tamtędy rzeki i jeziora polodowcowe z krystalicznie czystą wodą. Jest to region przemysłowo – rolniczy; wydobywa się tutaj najwięcej w Kanadzie ropy naftowej, a na rozległych polach uprawia się głównie zboża. Turystyka jest jednak równie dobrze rozwinięta – szlaki górskie i znajdujące się na tym terenie parki narodowe przyciągają podróżników z całego świata.

Położenie i klimat

      Alberta jest jedną z prowincji Kanady położoną w południowo – zachodniej części kraju. Graniczy z kanadyjskimi Terytoriami Północno – Zachodnimi, z Kolumbią Brytyjską i z prowincją Saskatchewan, a od południa z jednym ze stanów USA, Montaną.
      Pogoda w Albercie jest zmienna, a przyczyną tego są często wiejące silne wiatry. Klimat między poszczególnymi częściami prowincji jest różny. Na północy jest to klimat subarktyczny, im dalej na południe, tym bardziej umiarkowany z ciepłymi, często upalnymi latami i mroźnymi, śnieżnymi zimami.

Historia

      Podobnie jak inne tereny Kanady, dzisiejszą Albertę od tysiącleci zamieszkiwały plemiona Indiańskie, które po przybyciu Brytyjczyków i Francuzów w XVI wieku prowadziły z Europejczykami ożywiony handel wymienny, dostarczając tym ostatnim głównie skóry bobra i innych zwierząt futerkowych. W XVII wieku ziemie te pozostawały przede wszystkim pod wpływem brytyjskiej korporacji handlowej, Kompanii Zatoki Hudsona. Fakt ten, podobnie jak powstające liczne stacje misyjne (mające nawracać Indian na katolicyzm), przyczyniły się do silnego, choć stopniowego, zaludnienia tych rejonów. W 1882 roku został utworzony region administracyjny Terytoriów Północno – Zachodnich o nazwie dystrykt Alberta. Od 1905 roku, z powodu coraz większej liczby mieszkańców, dystrykt przekształcił się w samodzielną prowincję i stał się częścią Konfederacji Kanady jednoczącej wszystkie większe regiony.
Pokaż cały opis

      Swoją Prowincja Albertanazwę Alberta zawdzięcza księżniczce brytyjskiej, Karolinie Luizie Albercie, czwartej córce królowej Wiktorii, która mieszkała na terenie prowincji, kiedy jej mąż, John Campbell, w latach 1878 - 1883 był gubernatorem generalnym Kanady.

Atrakcje turystyczne, przyroda

      Największą liczbę turystów przyciągają usytuowane na zachodniej granicy Góry Skaliste. W ich pobliżu znajduje się wiele ośrodków rekreacyjnych, hoteli, apartamentów i kwater prywatnych oraz wypożyczalni sprzętu. Popularne są piesze wycieczki po malowniczych szlakach, wspinaczka, a zimąnarciarstwo. Najwyższy szczyt gór w Albercie to Athabaska o wysokości 4151m.
      Trzy znajdujące się na terenie prowincji parki narodowe, w mniejszym lub większym stopniu, obejmują stoki rozległych Gór Skalistych. Na ich południowym – zachodzie został założony w 1885 roku pierwszy w Kanadzie, a trzeci na świecie, Park Narodowy Banff. Znajduje się on na liście świtowego dziedzictwa UNESCO. Prowincja AlbertaDla urlopowiczów największą atrakcją są gorące źródła Upper Hot Springs i jezioro Luise oraz miasto Banff ze świetnie przygotowanym zapleczem turystycznym. Na wschodzie Gór Skalistych można odwiedzić Park Narodowy Jasper, gdzie dziko żyje wiele gatunków zwierząt, m.in. łosie, niedźwiedzie grizzly i wapiti. Park Narodowy Waterton Lakes w południowo – zachodnim regionie prowincji posiada piękne szlaki; założony został w 1885 roku i również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Poza Górami Skalistymi, w Albercie jest również najmniejszy park narodowy Kanady, Elk Island. W pobliżu wszystkich tych miejscach działają biura turystyczne oferujące zorganizowane wycieczki, albo opcje spędzenia wakacji all inclusive i last minute w jednym z hoteli w licznych miejscowościach i ośrodkach turystycznych.

Atrakcje turystyczne, miasta

      Stolicą prowincji jest położony w jej zachodniej części Edmonton. To ciągle rozrastające się nowoczesne miasto, w którym organizowanych jest wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych. Znajdują się tam muzea, galerie, sale koncertowe i teatry, w tym wielki Cytadel Theatre z pięcioma scenami. West Edmonton Mall to największe w Ameryce Północnej centrum handlowo – rozrywkowe z ponad 800 sklepami i punktami usługowymi.
      Największym miastem Alberty jest usytuowane na południu Calgary, będące głównym ośrodkiem przemysłowym regionu. Warto odwiedzić punkt widokowy Calgary Tower (o wysokości 200m), zoo i przespacerować się urokliwymi uliczkami. W mieście co roku organizowany jest Calgary Stampede, kowbojski festiwal znany na całym świecie. Można także zwiedzać obiekty olimpijskie (Calgary było organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1988 roku).
      Niezwykle ciekawe jest miasto Drumhelle, które przyciąga paleontologów. Znajduje się tam muzeum Royal Tyrell z ogromna biblioteką poświęconą dinozaurom i licznymi eksponatami. W Prowincjonalnym Parku Dinozaurów wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO znaleziono najwięcej na świecie kości dinozaurów i innych pradawnych zwierząt, a spacer tamtejszymi pięknymi szlakami, zawsze robi na zwiedzających niezwykłe wrażenie.

      Każda z kanadyjskich prowincji ma swoją dewizę i herb. Na herbie prowincji Alberta widnieje panorama Gór Skalistych i łany zboża, co doskonale symbolizuje specyfikę tamtejszego krajobrazu. Dewiza natomiast głosi "Silny i wolny" – i tu też trudno nie przyznać, że bardzo trafnie oddaje to charakter tej pięknej krainy, którą z pewnością warto odwiedzić.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl