Promy w Chorwacji

Chorwacja
Promy i transport wodny w Chorwacji

Transport w Chorwacji

Jak nietrudno się domyślić, najpopularniejszym środkiem lokomocji w Chorwacji jest oczywiście samochód. Wybierają go nie tylko miejscowi, ale i turyści, którym marzy się aktywny wypoczynek w przeróżnych zakątkach kraju. Z myślą o nich powstały liczne wypożyczalnie, gdzie za stosunkowo niedużą opłatą można nabyć wybrany pojazd na określoną liczbę godzin lub dni. Ma to jednak przynajmniej jedną, podstawową wadę - nasze wycieczki musimy ograniczyć wyłącznie do strefy lądowej. Co zaś z cudnymi wyspami Chorwacji, wśród których znajdują się takie perełki jak Hvar, Korčula, Krk czy Rab? Najwygodniej dostać się na nie oczywiście drogą morską, choć nie brakuje również zwolenników podniebnych lotów (tu największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie, pasażerskie samoloty, kursujące pomiędzy wyspami tak w sezonie, jak i poza nim). Na transport wodny decydują się jednak nie tylko ci, u których lęk przed lataniem wywołuje gęsią skórkę, ale i wszyscy miłośnicy morskich przepraw, uwielbiający rejsy po pięknych i przejrzystych wodach Adriatyku. Trzeba zresztą przyznać, że transport ten w Chorwacji jest naprawdę dobrze rozwinięty - turyści mogą przebierać między oferowanymi im rozmaitymi szlakami turystycznymi, a także samymi środkami transportu. Tu równie popularne są promy, jak i jachty czy statki pasażerskie. Ponieważ z roku na rok turystów przybywa, przybywa i rejsów, i przewoźników. W sezonie większość linii proponuje swoim klientom połączenia przez całą dobę, zaś obok kursów przewidzianych w rozkładzie, dokładane są kursy dodatkowe. Zdarza się jednak, że mimo usilnych starań przewoźników, na rejs trzeba czekać nawet parę godzin. Aby więc uniknąć stania w wielogodzinnych kolejkach i przy okazji zaoszczędzić sobie czasu i stresu, najlepiej wcześniej dokonać rezerwacji - tym bardziej, że w dobie Internetu i telefonów nie stanowi to większego problemu. Także za ich pośrednictwem możemy zorientować się w terminach rejsów, cenach biletów i ewentualnych opłatach dodatkowych (jeśli zdecydujemy się na posiłek w czasie rejsu bądź też dodatkowe atrakcje). Czasami, choć rzadko, rejsy są jednak odwoływane - zwłaszcza ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Sytuacje te występują jednak na tyle sporadycznie, że nie powinniśmy się ich obawiać.
Pokaż cały opis


Przeprawy Promy w Chorwacjipromem

Z racji wielości chorwackich wysp i ich turystycznej atrakcyjności, przeprawy promowe cieszą się wciąż niegasnącym zainteresowaniem. Jak powszechnie wiadomo, ten typ transportu wykształcił się ze statków pasażerskich, równie dziś popularnych. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na prom pasażerski, czy też prom samochodowy, różne będą opłaty za rejs. Pierwsza opcja jest oczywiście znacznie tańsza i wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu kun, druga zaś - od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kun, w zależności od armatora i wybranej trasy. Bilety na promy nabyć można zarówno u przewoźnika, tuż przed odpłynięciem, jak i w biurach podróży czy agencjach turystycznych, prowadzących ich sprzedaż. Adresy punktów, prowadzących dystrybucję, zwykle dostępne są na stronach internetowych konkretnych spółek przewozowych. Tam również zapoznamy się z bieżącymi rozkładami jazdy, zmieniającymi się w zależności od sezonu, sprawdzimy aktualne ceny, oraz zarezerwujemy lub nawet kupimy bilety. Decydując się na wybór przewoźnika, warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: możliwość przewozu samochodów, motorów i Promy w Chorwacjirowerów, możliwość przewozu zwierząt domowych oraz - zwłaszcza w przypadku tras dłuższych - ofertę gastronomiczną.
Choć nie brakuje pasjonatów wypadów spontanicznych i nieprzewidzianych, wciąż najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wcześniejsze planowanie podroży. Jeśli bowiem jeszcze przed wyjazdem zorientujemy się w miejscowych opłatach, warunkach rezerwacji promowych i dostępnych szlakach turystycznych, będziemy mogli wykorzystać nasz urlopowy czas o wiele efektywniej, niż w przypadku wakacji nijak niezorganizowanych, gdzie dopiero na miejscu krążymy od przewoźnika do przewoźnika, w pośpiechu porównujemy ceny biletów i atrakcyjność oferowanych nam rejsów.

Rejs promem - informacje wstępne

Na stronach internetowych poszczególnych przewoźników znajdziemy zazwyczaj dwa rodzaje rozkładów, prezentujących terminy rejsów w sezonie i poza sezonem. Stan ten wynika oczywiście z liczby turystów, którzy latem o wiele chętniej decydują się na wakacje. A im więcej turystów, tym większe zapotrzebowanie na miejsca na pokładzie i - siłą rzeczy - większa ilość rejsów. Od czerwca do października promy kursują Promy w Chorwacjiwięc znacznie częściej, choć i o miejsce na pokładzie trudniej. Zmieniają się również ceny biletów na promy - to z kolei zależne jest od stawek, proponowanych przez konkurencję, od ilości chętnych i ewentualnych atrakcji dodatkowych, oferowanych już na pokładzie. Wahania cenowe nie są jednak wielkie, więc opłaty, z którymi zapoznamy się dzisiaj, nie powinny wiele różnić się od opłat, jakie zastaniemy na miejscu. I tak np. na trasie Stari Grad - Split, którą pokonujemy w ok. 105 minut, w sezonie prom kursuje 5 do 7 razy dziennie, poza sezonem zaś - 3 do 4. Za jeden bilet dla osoby dorosłej zapłacimy 32 kuny, za przewóz roweru - 30, motoru - 47, zaś samochodu - 200 kun. Z kolei na trasie Sućuraj - Drvenik, promy poza sezonem kursują 4 do 6 razy dziennie, natomiast w sezonie aż 12 do 20 razy. Ponieważ trasa ta jest krótsza, a rejs trwa jedynie 25 minut, za bilet osobowy zapłacimy tu 10 kun, za przewóz roweru - 10, motoru - 20, a samochodu - 72 kuny. Należy jednak pamiętać, że są to ceny orientacyjne, które w przypadku poszczególnych przewoźników mogą się nieznacznie różnić.

Jadrolinija

Jadrolinija Promy w Chorwacjito bodaj największa spółka przewozowa Chorwacji, założona w Rijece w 1947 roku. Obecnie proponuje ona połączenia na liniach promowych pomiędzy chorwackimi wyspami oraz na liniach międzynarodowych (zwłaszcza do Włoch i z powrotem), zaś w jej skład wchodzi trzydzieści sześć promów samochodowych, osiem katamaranów, jeden hydrobus i wiele tradycyjnych statków. W ofercie Jadroliniji znajdą Państwo ponad trzydzieści bezpośrednich połączeń na głównych szlakach turystycznych, takich jak Krk - Cres, Krk< - Rab, Mali Lošinj - llovik, Prizna - Pag, Zadar - Mali Lošinj, Zadar - Dugi Otok, Split - Trogir, Split - Brač, Split - Hvar, Split - Vela Luka, Split - Vis, Hvar - Vis, Dubrownik - Mijet oraz Rijeka - Dubrownik przez Split i Korčulę.
Slogan Jadroliniji nie bez powodu mówi, że "wakacje zaczynają się na pokładzie" - Jadrolinija bowiem to znacznie więcej, niż zwykły przewoźnik, który przetransportuje nas z punktu A do punktu B. Dzięki niemu już na pokładzie Promy w Chorwacjispotka nas multum atrakcji z grami, zabawami, nocami z muzyką i tańcami na czele. Niektóre z tutejszych promów zaopatrzone zostały dodatkowo w pokój zabaw dla dzieci, lokum dla zwierząt domowych, a także bezpieczny garaż pokładowy dla samochodów. Jadrolinija dba także o podniebienia swoich gości, zapewniając im bogatą ofertę gastronomiczną. O atrakcje turystyczne z kolei obsługa martwić się nie musi - dookoła nas rozciągać się bowiem będą zachwycające, mieniące się wieloma odcieniami błękitu wody Adriatyku, nad nami bezchmurne niebo i wiecznie królujące na nieboskłonie słońce, w oddali zaś - okoliczne wyspy, którymi przestwór Adriatyku jest wspaniale usiany.

Czym i dokąd popłynąć?

Słyszałeś o czarujących wybrzeżach Adriatyku i tysiącu chorwackich wyspach, i nie wiesz, na co się zdecydować? Dzięki temu, że tutejszy transport wodny jest tak dobrze rozwinięty, nie musisz już ograniczać się do miejsca czy dwóch! Promy, katamarany, jachty żaglowe, łodzie motorowe i motorówki - wszystko to pozostaje w zasięgu Twojej dłoni! Samochód, autobus czy rower nie da Ci tylu możliwości, nie zapewni dostępu do tylu wyjątkowych zakątków, nie poprowadzi od wyspy do wyspy. Promy w ChorwacjiTo wszystko możliwe jest jednak dzięki chorwackiemu transportowi wodnemu, dzięki któremu przepłynięcie z jednej wyspy na drugą nie stanowi już najmniejszego problemu.
Obecnie Chorwacja proponuje cały szereg połączeń tak między lądem a wyspami, jak i w obrębie samych wysp. Najczęściej promy kursują na takie wyspy jak Brač, Cres, Dugi Otok, Hvar, , Korčula, Lastovo, Lošinj, Mljet, Pag, Pašman, Rab, Solta, Ugljan i Vis. Nie lada atrakcją są też rejsy z Dubrownika na pobliskie Wyspy Elafickie, zwane też Wyspami Jelenimi, czy na Mljet, gdzie - jak głosi legenda - nimfa Kalipso przez wiele lat więziła Odyseusza. Dużym zainteresowaniem cieszą się też rejsy niewielkimi stateczkami na wyspę Lokrum, która również ma swój mit - ponoć to u jej brzegów w roku 1192 rozbiła się galera Ryszarda Lwie Serce, wracającego z Palestyny. Choć Lokrum to jedna z najmniejszych wysp Chorwacji, a na zwiedzenie jej powinien nam wystarczyć jeden tylko dzień, turyści przybywają tu chętnie, Promy w Chorwacjiby nie tylko rozkoszować się rejsem po wodach Adriatyku, ale i cieszyć oko tutejszą roślinnością, bogatą w pinie, modrzewie, drzewa cytrusowe i niezliczone gatunki kwiatów.
Adriatyk nie bez powodu nazywany jest też rajem dla żeglarzy - ci bardziej doświadczeni powinni wybrać się w okolice Istrii i Kvarneru, gdzie dreszczyku dodają wiejące tu zwykle wiatry i widoki wynurzających się spod fal skał. Ci z kolei, którzy preferują spokojny wypoczynek, mogą zacumować w zacisznych zatoczkach archipelagu Kornati i rozkoszować się tamtejszymi pejzażami. A musicie Państwo wiedzieć, że Park Narodowy Kornati to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników flory i fauny, dla tych z Was, których zachwycają niezliczone gatunki drzew i krzewów, mieniące się wszystkimi kolorami tęczy kwiaty i rozciągające się dookoła piękno krajobrazu. Park ten nie bez powodu bywa nazywany zresztą "rajem Robinsona" - większość z tutejszych wysp jest niezamieszkała, a tym samym wciąż nieskażona ręką cywilizacji. Poza tym archipelag to wymarzone miejsce dla wszystkich żeglarzy i nurków, którzy w wodach Adriatyku zakochają się już od pierwszego wejrzenia!
Podczas morskich wędrówek warto zawitać też na Hvar czy Korčulę. Pierwsza z wysp ma doskonałe połączenie z Wybrzeżem Dalmatyńskim oraz innymi wyspami Środkowej Dalmacji, do drugiej zaś zawijają promy z Rijeki, Zadaru, Splitu, Dubrownika, Orebicia i Drvenika. W sezonie ilość rejsów jest na tyle duża, że bez obaw powinniśmy dopasować przeprawę promem do reszty naszych urlopowych planów. Jeżeli jednak nie chcemy zdecydować się na wcześniejszą rezerwację promową, dobrze chociaż zorientować się w dostępności danych przewoźników, obieranych przez nich szlakach turystycznych i przybliżonych opłatach. Pozwoli to nam uniknąć późniejszych niespodzianek i bez komplikacji udać się na wymarzony rejs.
Coraz modniejsze, zwłaszcza na wyspach, stają się tzw. taksówki wodne. Są nie tylko bardziej ekologiczne i wygodniejsze od samochodów, ale i pozwalają dotrzeć w miejsca dla nich niedostępne. Opcja to tym lepsza, że chorwackie drogi - głównie z racji ukształtowania terenu - nie należą do najbezpieczniejszych. Taksówki wodne zaś proponują szybki, pewny i w miarę tani transport, sprawdzający się zarówno w przypadku przepłynięcia z wyspy na wyspę, jak i przy szukaniu zacisznych i bezludnych zatoczek, na których chcielibyśmy poopalać się w samotności, z dala od zgiełku i tłumów. Ze zlokalizowaniem postoju wodnych taksówek nie powinniśmy mieć większych problemów - zazwyczaj sytuują się one w pobliżu plaż, zwłaszcza hotelowych, gdzie turystów jest najwięcej i tym samym największe może być na tego typu atrakcje zapotrzebowanie.
Chorwacki transport wodny ma więc sporo do zaoferowania swoim klientom - wielość środków lokomocji, turystycznych szlaków i przewoźników pozwolą nam zdecydować się na opcję dla nas najkorzystniejszą - czy to ze względów finansowych, czy też z czystego komfortu - jedni wolą bowiem samodzielny rejs motorówką, inni - niewprawieni w tego typu sportach - zdecydują się na taksówkę wodną, a jeszcze inni - na prom, na który będą mogli zabrać także samochód czy rower. A ponieważ ceny biletów nie przyprawiają raczej o zawrót głowy, każdy może sobie pozwolić na wodną przejażdżkę wśród bezkresnych wód Adriatyku.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Filmy
Apartamenty prywatne Pag Apartamenty prywatne Pag od 4.20 € / 4.20 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 750 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; rodzaj dna w morzu: żwirowe; dostęp do plaży: samochodem, pieszo - blisko, pieszo - daleko. Odległości: Kantor do 600 m, wypożyczalnia rowerów 420 m,... Apartamenty prywatne Novi Vinodolski Apartamenty prywatne Novi Vinodolski od 8.36 € / 8.36 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): kamienista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania. Odległości: Sklep z pamiątkami do 500 m, kawiarnia... Hotel Corinthia - Baška Hotel Corinthia - Baška od 17.57 € / 17.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża... Apartamenty Medena Apartamenty Medena od 7.54 € / 7.54 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Apartamenty Croatia Apartamenty Croatia od 5.33 € / 5.33 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne);... Hotel Pharos Hotel Pharos od 21.29 € / 21.29 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; rodzaj dna w morzu: żwirowe, kamieniste; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne,... Hotel  Fontana Hotel Fontana od 18.00 € / 18.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja w formie bufetu, napoje dodatkowo płatne w godzinach 18:30 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty, napoje dodatkowo płatne w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet, kawa i... Apartamenty prywatne Novalja Apartamenty prywatne Novalja od 6.11 € / 6.11 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 850 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, skalista; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża strzeżona (ratownik); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, skutery... Pawilony Ad Turres Pawilony Ad Turres od 20.14 € / 20.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); restauracja; dostęp do plaży: pieszo -... Hotel Lavanda Hotel Lavanda od 23.43 € / 23.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja w godzinach 18:30 - 21:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista, betonowa; łagodne zejście do...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Kompleks hotelowy - w wiekszosci bungalow znajduje sie z dala od miasteczka w zatoce z widokiem na most laczacy staly lad z wyspa Kirk. Oprocz restauracji hotelowej do dyspozycji gosci jest bar hotelowy, tawerna / gorace i zimne dania/ oraz mini barek przy plazy. Zacisze sprawia, ze jest to swietne miejsce wypoczynku dla ludzi szukajacych spokoju oraz nastawionych na zwiedzanie. Jedna z jadalni hotelowych posiada obszerny taras / widok na zatoke/ ktory mozna wykorzystac na spozywanie posilkow. Polecam zwiedzanie okolic.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Joanna I Adam (Poznań, 2012-11-15) - Średnia ocena: 4.9
Bez wątpienia urokliwe miejsce, praktyczne pokoje, znakomite wyposażenie kuchni. Ośrodek czysty i zadbany, blisko do morza i basenu. Jesteśmy zauroczeni :-)

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 024
Bolesław (Rybnik, 2012-11-08) - Średnia ocena: 3.4
Polecamy to miejsce zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Chorwacji. Pag jest ładną miejscowością. Mili gospodarze, służący pomocą, a zwłaszcza Pni Beata z biura PERLA, która opiekuje się Polakami na miejscu, dzięki niej czujemy się bezpiecznie.

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Andrzej (Krzywaczka, 2012-11-07) - Średnia ocena: 4.9
Miejsce spokojne,czyste,zadbane. Na przestrzeni kilku lat stale poprawiające swój standart. Obsługa kulturalna,dyskretna. Niedaleko Zadar,wyspa Pag,oraz cudowne miasteczko Nin.

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 131
Patrycja (MYSŁOWICE, 2012-11-07) - Średnia ocena: 5.0
Okolica śliczna, widoki piękne ,plaża żwirkowa -najbliższa przy hotelu Pagus, na przełomie maja i czerwca spokój i cisza, bardzo mało turystów,ładne miasteczko z wąskimi uliczkami i przyjaźni ludzie oddają klimat śródziemnomorski. Apartament duży, przestronny z ogromnym tarasem. Na wyposażeniu jest wszystko a dwie duże sypialnie to komfort dla rodzin z dziećmi. Świetny kontakt z Panią referentką z biura podróży Perla Pag :)
Chorwacja » Dalmacja » Makarska
Rafal (Warszawa, 2013-06-20) - Średnia ocena: 4.8
Makarska to przecudowna miejscowość, gdy tylko tutaj przyjechałam, od razu się zakochałam. Wiele atrakcji, w szczególności na plaży ( skutery wodne, paralotnie, narty wodne itp...) Wspaniała atmosfera, przemili ludzie którzy w większości mówią albo rozumieją po polsku. Warto wybrać się wieczorami na spacery lub do centrum, gdzie zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie:)

Chorwacja » Kvarner » Crikvenica
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Turystyczna miejscowosc z duza iloscia barow, restauracji, cukierni i sklepikow ustytuowanych wzdluz placy, dobrze zorganizowane miejsca do parkowania. Plaza platna i nieplatna- doskonale miejsce dla ludzi szukajacych rozrywki. Polecam szczegolnie po sezonie, kiedy to ruch jest zdecydowanie mniejszy i na plazy mozna zawsze znalesc wolne lezaki. W porcie znajduje sie duza ilosc niewielkich stateczkow wycieczkowych oferujacych rozne opcje zwiedzania okolic i liczne atrakcje np. piknik, obiad na statku, zwiedzanie groty, itd,

Chorwacja » Dalmacja » Seget Vranjica
Mirosław (Żagań, 2012-11-16) - Średnia ocena: 2.1
Dobra miejscowość wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacji. Blisko do Trogiru, Splitu,Szibenika czy Parku Narodowgoi Krka.

Chorwacja » Dalmacja » Novalja
Sebastian (Wodzisław Śląski, 2012-11-06) - Średnia ocena: 4.2
Ładna miejscowość. Dla młodzieży dużo dyskotek i impres

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl