Produkty we Francji

Francja
Francja słynie z produktów luksusowych, jak i elegancji, z wysokiej jakości ubrań, bielizny i perfum. Oczywiście największy wybór ekskluzywnych magazynów jest w Paryżu. Regionalnych wyrobów, takich jak kolorowy fajans z Quimper w Bretanii, kryształy i szkło z Baccarat w południowej Lotaryngii czy emalie i porcelana z Limoges w Limousin, najlepiej szukać u źródła. Powyższa zasada dotyczy także win (z Bordeaux, Burgundii, Alzacji, Szampanii) i innych napojów alkoholowych (np. Izarra z Bayonne w Kraju Basków, Bénédictine z Fécamp w Normandii), jak również serów (sery kozie z Prowansji, Mont d'Or z Jury, brocciu z Korsyki). Najlepsze trufle dostanie się w okolicach Vaison-la-Romain w Prowansji, makaroniki w Saint Émilion, a kandyzowane owoce w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu.

Wina francuskie należą do najbardziej znanych produktów, które cieszą się zasłużoną reputacją jednych z najlepszych na świecie. Wielopokoleniowe tradycje winiarskie, doskonały klimat i warunki glebowe a przede wszystkim znakomity system kontroli jakości tworzą dla reputacji win francuskich stabilne podstawy. Winiarstwo francuskie regulowane jest przez ściśle prawa zdefiniowane przez Appellation d'Origine Controlle (A.O.C.) Powołany do życia w 1930 roku organ ustala ściśle wymagania, które objęte produkcja kontrolowana wina muszą spełniać. Obecnie wina A.O.C stanowią ok 1/3 całej produkcji. Zgodnie z normami wytwarza się ok. 350 rodzajów win. Wina nie mieszczące się w grupie kontrolowanej przez A.O.C. są klasyfikowane w niższych jakościowo grupach. Appellation d'Origine Vins Delimites de Qualite Superieure; Vins de Pays i Vins de Table.
We Francji istnieje 7 głównych regionów produkcji wina: Szampania, Dolina Loary, Alzacja, Burgundia, Rejon Bordeaux, Wzgórza nad Rodanem i Langedocja na południowym zachodzie Francji. Ten ostatni region znany również pod nazwa MIDI produkuje najwięcej win choć nie zawsze należą one do najlepszych jakościowo.
Zgodnie z tradycja francuska etykieta na butelce nie zawiera nazwy gatunku winorośli podaje natomiast obowiązkowo nazwę regionu gdzie wino zostało wyprodukowane. W poszczególnych regionach można sądzić jedynie winorośle gatunków zaakceptowanych przez A.O.C.
We Francji gdzie wino jest napojem pitym bardziej masowo niż Coca-Cola, sklepy sprzedają często wina w pojemnikach bez etykiet z ujawniona jedynie zawartością alkoholu. Takich popularnych win stołowych sprzedaje się bardzo wiele i z uwagi na niska cenę i nie najgorszą z reguły jakość cieszą się one powodzeniem wśród wielu klientów.
Pokaż cały opis

Na Produkty we Francjiprzełomie tysiącleci francuscy winiarze znaleźli się w dość kłopotliwej sytuacji. W ciągu trzech ostatnich dekad XX wieku przeciętna konsumpcja wina we Francji spadła o połowę, a eksport również nikogo nie zachwyca.
Znaczny spadek eksportu Francja zawdzięcza takim producentom jak Australia, RPA, Chile, Argentyna czy Nowa Zelandia, którzy w tym samym okresie zanotowali rekordowe wzrosty eksportu.
Kluczem do sławy win francuskich są magiczne słowa Appellation Contrôlée (AC), które w XX wieku stały się standardem określającym wina jakościowe. Jednak u progu nowego tysiąclecia Francja stała się więźniem własnych uwarunkowań prawnych.
Aby winu można było przyznać prawo do używania określonej Appellation Contrôlée, musi one spełniać szereg warunków, jak określony rodzaj gron, sposób ich zbierania, sposób obsadzania winnic, określona zawartość alkoholu, określone informacje na etykiecie.
O ile z jednej strony prawo wyznacza standardy jakościowe, to z drugiej wiąże ono ręce winiarzom, ponieważ znacznie ogranicza ich swobodę w zakresie metod uprawy i winifikacji win.
Oczywiści we Francji do każdego posiłku pije się wino. Francuzi piją je zamiast wody, mleka, herbaty i piwa. Wybór win jest niezwykle bogaty. Spośród wielu przykazań prawidłowego serwowania wina Produkty we Francjiwymieńmy tylko kilka: wina białe podaje się przed czerwonymi, wina lekkie przed mocnymi. Wina schłodzone proponuje się przed winami o temperaturze pokojowej. Każde następne podane wino powinno być mocniejsze i bardziej aromatyczne od poprzedniego. Do francuskiego posiłku zawsze podaje się wodę. Pije się ją do sałat oraz między winami, aby zmyć smak poprzedniego gatunku wina.

W żadnym innym kraju na świecie sztuka kulinarna nie jest tak ściśle związana z kulturą narodu jak we Francji. Są oni producentem wielu smakowitych i znanych na całym świecie produktów. Francuzi odznaczają się wyjątkowo wyrafinowanym gustem, który legł u podstaw ich sztuki przyrządzania potraw i dał początek wielu smakołykom francuskiej kuchni.
Jak każda kuchnia narodowa, również kuchnia francuska znana jest z produktów, na których wspomnienie smakoszom napływa do ust ślinka. Istnieją jednak takie produkty, do których trzeba się przekonać. Ich przykładem mogą być francuskie kiełbaski, sporządzane z podrobów. Gdyby trzeba było wybierać spośród specjalności francuskiej kuchni tę najbardziej typową, to największe szanse miałaby najskromniejsza ich przedstawicielka: bagietka. Stosunek Francuzów do pieczywa jest specyficzny. Stanowi ono dodatek do każdego dania, a tylko w wyjątkowych wypadkach Produkty we Francjijest używane do sporządzania kanapek. Małe kanapki są zwykle zabawnymi kromeczkami na jeden kęs, natomiast obłożone mnóstwem dodatków połówki bagietek to wynalazek przeznaczony na wyjątkowe sytuacje i dla turystów.
Antoine Carême, twórca wyrafinowanej kuchni francuskiej, w późniejszych czasach pozyskany na dwór rosyjski Cara Aleksandra I, sprawił, że ogromną popularnością w XIX wiecznej Francji stał się jeden z najbardziej charakterystycznych produktów, czyli ślimaki, zwłaszcza a’la bourguinionne. Przyrządzane z masłem, czosnkiem i natką pietruszki. Te niewielkie mięczaki stały się tak popularne, że skonstruowano specjalne talerze z zagłębieniami na ślimaki oraz szczypce, w których trzyma się gorącą muszlę, dzięki czemu można nadziać ślimaka na dwuzębny widelec.
Innym produktem, może troszkę mniej sławnym są pasztety. Już w XIV wieku, powstała pierwsza francuska książka kucharska, w niej to z dużą dbałością opisywano wiele rodzajów pasztetów. Wyrobem pasztetów w średniowieczu, trudnili się cukiernicy, dlatego ich lekkie pasztety zwykle składały się nie tylko z farszu ale i z ciasta, dzięki czemu po upieczeniu serwowane były w chrupiącej skórce. Pasztety te nosiły nazwę pate. Pieczono pasztety z farszem z najróżniejszych składników: węgorzy Produkty we Francjilub makreli, gołębi czy gęsi, mięsa prosiąt czy dziczyzny. Ogromną wagę przywiązywano do zewnętrznego wyglądu tych wypieków, które nieraz otrzymywały kształt drobiu, herbu rodzinnego lub inne wymyślne kształty. Inną odmianą pasztetu to terrine - bez ciasta, pieczony w kamionkowym naczyniu.
Francja słynie również ze wspaniałych i aromatycznych ziół. Produkt ten znany jest już od przeszło dwóch tysięcy lat. Gdy tereny opanowali Rzymianie, zaczęli karczować lasy, uprawiać ziemię, wznosić budowle. Po ich odejściu pozostały wyjałowione i kamieniste przestrzenie porośnięte przez trawy i zioła. Dzięki działaniu słońca i gorącego powietrza gromadziły aromatyczne esencje. W Prowansji za króla ziół uważany jest tymianek. Żadna inna przyprawa nie pasuje do tak wielu potraw z warzyw, różnorodnych mięs, grzybów, drobiu i dziczyzny. Kiełbasy i szynki zyskują dzięki tymiankowi pikantny posmak, figi i śliwki suszone, stają się dzięki niemu wyrafinowanym przysmakiem. Potrawy francuskie pachną ziołami, ale jest to zapach bardzo delikatny, nie przesłaniający oryginalnego smaku użytych do gotowania składników. Najbardziej popularną mieszanką przyprawową jest quatreepices - cztery przyprawy. W jej skład wchodzi zmielony pieprz czarny, mielona gałka muszkatołowa, mielone goździki i mielony imbir. Mieszanki używa się do potraw wymagających dłuższego gotowania lub duszenia. Do potraw, tuż przed ich podaniem dodawane są często świeże liście trybuli w aromacie przypominające mieszaninę kminku i pietruszki. Podnoszą one smak duszonych warzyw, sałatek smażonych ryb i mięs.

Ogromne zróżnicowane regionalne Francji, odmienny krajobraz, klimat oraz różny okres wegetacji roślin, wielość ras zwierząt hodowlanych, różnorodne tradycje i charaktery ludzkie znajdują odzwierciedlenie w ogromnej liczbie ponad 370 gatunków sera. W zależności od sposobów produkcji można rozróżnić następujące kategorie serów francuskich: sery świeże, sery miękkie ze skórką pokrytą białą pleśnią, sery z obmywaną skórką, sery z naturalną niebieską pleśnią, sery z mleka koziego, sery prasowane niedogrzewane i dogrzewane. Sery stanowią nieodzowny element klasycznego francuskiego posiłku. Podaje się je do każdego obiadu i kolacji, po głównym daniu a przed deserem, podaje się na deseczce kilka gatunków serów, które kroi się specjalnym nożem i nakłada na kawałek bułki. Z serów przyrządza się wiele potraw, dodaje się je do sosów, zup i zapiekanek.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Residence Les Campanettes Residence Les Campanettes od 6.57 € / 6.57 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 1 km; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, narty wodne, windsurfing, sprzęt do nurkowania); szkoła nurkowania; dostęp do plaży:... Residence Open Golfe Juan Residence Open Golfe Juan od 9.64 € / 9.64 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 300 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); bar na plaży; dostęp do plaży: pieszo -... Residence Debussy Residence Debussy od 6.43 € / 6.43 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 5 km; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania; dostęp do plaży: pieszo - daleko. Do dyspozycji gości: Basen odkryty (rodzaj wody: słodka) czynny w terminie:... Residence Eden Roc Residence Eden Roc od 7.22 € / 7.22 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 300 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, kamienista; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, kamieniste; wypożyczalnia sprzętu wodnego; boisko do siatkówki na plaży; plaża dogodna dla: dla lubiących naturalny... Residence Les Mimosas Residence Les Mimosas od 8.14 € / 8.14 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 550 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, narty wodne, sprzęt do nurkowania). Wyposażenie pokoi: Animacje dla dzieci (w wieku 4 - 15 lat). Do dyspozycji gości:... Residence Sognu di Mare Residence Sognu di Mare od 15.86 € / 15.86 PLN Położenie: Bez wyżywienia, możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta. Wyposażenie pokoi: Animacje dla dzieci (w wieku 4 - 15 lat). Do dyspozycji...
Akwitania Akwitania Alpy Francuskie Alpy Francuskie Alpy Francuskie , które ciągną się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia uważane są za najpiękniejszy łańcuch górski w Europie i jeden z najbardziej malowniczych na świecie. Panujący w nich klimat jest... Alzacja Alzacja Są ludzie, którzy wakacje kojarzą z piaszczystą plażą , szumem fal, egzotycznymi wyspami, ale są i tacy dla których wypoczynek nie jest równoznaczny z leniuchowaniem i dlatego wybierają aktywną formę spędzania wolnego czasu. Dla nich właśnie... Bretania Bretania Gujana Francuska Gujana Francuska Ile de France Ile de France Położenie        Francuski region, o powierzchni ponad 12 tys. km2, zamieszkany przez ponad 11 mln mieszkańców - Ille de France . To największa francuska aglomeracja, składająca się z 8 departamentów (1281... Langwedocja Roussillon Langwedocja Roussillon Położenie       Region Langwedocja Roussillon to jeden z 26 regionów administracyjnych Francji . Położony jest na południu kraju: od zachodu graniczy z Hiszpanią , a od południa z Morzem Śródziemnomorskim .... Lazurowe Wybrzeże Lazurowe Wybrzeże Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d Azur), nazywane również Francuską Riwierą , to leżący w Prowansji fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, rozciągający się od miasta Cassis do granicy włoskiej. Jest to najważniejszy region turystyczny Francji,... Midi Pyrenees Midi Pyrenees Owernia Owernia Reunion Reunion Położenie        Reunion to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, ok. 700 km od Madagaskaru i 160 km od Mauritiusu . Jest najdalej na zachód wysuniętą częścią archipelagu Maskarenów. Reunion to także... Riwiera Śródziem. & Korsyka Riwiera Śródziem. & Korsyka Francuskiej Riwiery Śródziemnomorskiej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi słońca, plaży i przepięknych widoków. Cudowne piaszczyste plaże sąsiadują tu ze starymi, uroczymi miastami takimi jak Sete, Agde czy Perpignan. Możesz tu... Rodan Rodan Rodan Alpejski to region w południowo-wschodniej Francji , będący jednocześnie drugim co do wielkości departamentem w kraju. Największym miastem jest Lyon , ale dużą rolę odgrywają również takie ośrodki jak Grenoble , Chambéry , Annecy czy...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Francja » Lazurowe Wybrzeże » Grasse » Residence des Parfums
Lidia (Mława, 2012-02-17) - Średnia ocena: 4.0
Apartamenty są bardzo ładnie położone, leżą na wzgórzu i mają przepiękny widok. Samo miasteczko jest dosyć duże. Wieczorami jest gdzie wyjść, jest wiele restauracji i lokalnych knajpek. Jest też duży port, który warto zobaczyć. Same apartamenty są całkiem ładne. Jest w nich sporo miejsca. Mają pełne wyposażenie, więc nie ma potrzeby nic ze sobą zabierać. Obsługa była bardzo miła.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Grasse » Residence des Parfums
Marianna (Wrocław, 2012-02-14) - Średnia ocena: 4.0
Pokoje są całkiem przyjemne. Są przede wszystkim bardzo ładnie położone - leżą na wzgórzu skąd jest przepiękny widok. Same pokoje są przestronne, gustownie urządzone. Jest w nich czysto, ręczniki wymieniano na bieżąco. Apartamenty są w pełni wyposażone - w kuchni są wszelkiego rodzaju garnki, patelnie, sztućce, czajnik itp. Nie ma potrzeby nic ze sobą zabierać. Basen jest nie za duży, ale czysty. Samo miasteczko jest urocze.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Grasse » Residence des Parfums
Kazimierz (Wałcz, 2012-02-03) - Średnia ocena: 4.2
Apartamenty są całkiem ładne, przestronne i mają podstawowe wyposażenie. Mają bardzo ładne położenie - leżą na wzgórzu, skąd jest przepiękny widok. Samo miasto jest dosyć duże, są miejsca które warto obejrzeć. Jest to miejsce, które słynie z wytwórni perfum, więc warto wybrać się na zakupy. Apartamenty są czyste, były na bieżąco sprzątane. Basen na terenie obiektu jest czysty, nie duży. Obsługa była miła.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Grasse » Residence des Parfums
Jolanta (Człuchów, 2012-01-19) - Średnia ocena: 3.9
Apartamenty są całkiem miłe, ładnie położone na wzgórzu - mają przepiękny widok. Jest blisko lotnisko i port dla promów i jachtów. Pokoje są dobrze wyposażone (w zasadzie nic nie trzeba ze sobą zabierać). Do centrum miasteczka jest nie daleko. Jest tu dużo do zwiedzania (wiele atrakcji, zabytków). Do tego wszystkiego jest dużo restauracji, sklepów i straganów (warto poszukać "okazji zapachowej/perfum" - bo to właśnie z wytwórni perfum słynie Grasse). Basen nie jest za duży, ale był czysty. Leżaki przy basenie nie są płatne. Obsługa była miła.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Golfe Juan » Residence Open Golfe Juan
Matylda (Lublin, 2012-01-16) - Średnia ocena: 5.0
Wakacja na 10. Super byliśmy bardzo zadowoleni. Okolica cudna. Niesposób było się nudzić. Nieziemsko piękne zakątki w okolicy apartamentu. Sam apartament też bardzo fajny, ładne mebelki, ładny widoczek, łazienki wporządku. Bylismy z znajomymi im się też badzo podobało. Rewelacja w 100%.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Golfe Juan » Residence Open Golfe Juan
Mariola (Mrozy, 2011-12-02) - Średnia ocena: 3.8
Dobre miejsce dla osób chcących odwiedzić Lazurowe Wybrzeże ale cenią sobie niezależność. Apartamenty wyposażone wystarczająco na nocleg i prosty posiłek a położenie dobre na zwiedzanie okolic. My wypoczęliśmy a zarazem korzystaliśmy ze wszelkich dobrodziejstw francuskiego wybrzeża.
Francja » Alpy Francuskie » Val-Fréjus
Tomek (Bolesławiec, 2012-03-20) - Średnia ocena: 4.0
Jest to świetna miejscowość na zimowy wypoczynek. Wiele się tu dzieje. Są świetnie przygotowane trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu. Są oczywiście wypożyczalnie sprzętu, jest też wiele restauracji, do których warto wyjść, żeby chociażby dobrze zjeść. Okolica jest przepiękna, warto tu przyjechać.

Francja » Rodan » Lyon
Marika (Brzeg, 2012-03-01) - Średnia ocena: 4.5
Lyon leży nad rzeką Rodan i ma sporo do zaoferowania przede wszystkim jesli chodzi o zabytki takie jak ruiny amfiteatru, akwedukt,katedra, kościoły,ratusz a także muzea, teatry i opera. Oprócz tego ciekawe mosty i malownicze wzgórza nad miastem. Dużym atutem jest metro które daje komfortową mozliwosc szybkiego przemieszczania sie po miescie. Cecha charakterystyczna Lyonu są...schody wiec do zwiedzania potrzebna jest dobra kondycja.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Vic la Gardiole
Anna (Mława, 2012-02-03) - Średnia ocena: 3.4
To baaaaardzo spokojna miejscowość, bez jakiejkolwiek rozrywki - w zasadzie nic się tu nie dzieje. Okolica jest bardzo ładna, plaże również. Wszystko to zachęca do spacerów, bądź błogiego wylegiwania się. Jest to miejsce dla osób, które szukają miejsca do odpoczynku. Natomiast Ci, którzy chcieliby cokolwiek zobaczyć, bądź nawet wyjść do restauracji to mogą podjechać do Narbonne, które jest blisko położone.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Vic la Gardiole
Teresa (Frombork, 2012-01-30) - Średnia ocena: 3.1
Można tu tylko znaleźć ciszę i spokój. Sama miejscowość jest bardzo ładna, ma przepiękne plaże. Niestety nic szczególnie specjalnego dla turystów nie tutaj nie ma. Co prawda my szukaliśmy spokojnej miejscowości, i rzeczywiście można tu wypocząć. Jeśli ktoś szuka jakichkolwiek rozrywek to można podjechać do pobliskiego Narbonne - tutaj jest trochę większy ruch turystów. Raczej dla tych, co szukają spokoju.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Saint Pierre La Mer
Jakub (Tychy, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość jest raczej spokojna. Niewiele się tu dzieje. Od strony morza wieją tu zimne wiatry, z których korzystają Ci którzy lubią sporty wodne (surfing, kitesurfing, skutery wodne). Plaże są tu bardzo ładne, piaszczyste. Przy wybrzeżu jest deptak ze sklepami i restauracjami. Tu można odpocząć, natomiast jeśli ktoś szuka przy najmniej odrobiny rozrywki to proponuję podjechać do pobliskiego Narbonne, gdzie odbywają się liczne imprezy. My w pełni tu wypoczęliśmy.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Vic la Gardiole
Wiola (Opole, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.7
Długo szukaliśmy spokojnej miejscowości, ale też takiej skąd moglibyśmy dojechać jeśli "zatęsknimy" za rozrywką. Przypadkowo wpadliśmy na Vic la Gardiole. Okazało się, że jest to świetne miejsce, żeby wypocząć, bo w zasadzie nic się tu nie dzieje. Są tu piękne, piaszczyste plaże i spokój, cisza. W zasadzie nic się nie dzieje - w pełni tu wypoczęliśmy. Raz odwiedziliśmy pobliskie Monpellier - też jest ładne, trochę więcej było tu atrakcji. Polecam Vic la Gardiole osobom, które chcą się wyciszyć i odpocząć.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl