Produkty w Słowenii

Słowenia
Słowenia mimo tego, iż jest niedużym krajem ma długą listę swoich regionalnych charakterystycznych produktów.
W zależności od zainteresowań dostępne są różnorodne produkty. Poprzez koronki, po które najlepiej jechać do Idriji i Železników, po drewniany sprzęt domowy - do Ribnicy, po rzeźbione drewniane fajki ze srebrnymi przykrywkami do Bohinja, po czarną ceramikę w węgierskim stylu do Prekmurja, po wyroby z żelaza do Kropy, a po kryształy do Rogaškiej Slatiny. Oryginalną i niezwykłą produktem mogą być tradycyjne panele uli (panjske končnice), zdobione motywami ludowymi - zwłaszcza te przedstawiające diabła ostrzącego plotkarski język na młyńskim kamieniu. Również sprzęt i ubrania narciarskie są bardzo wysokiej jakości. Narty i snowboardy Elan produkuje się w miejscowości Begunje w Gorenjskiej koło Bledu, a buty Alpina w Žiri na północny wschód od Idriji.
Bardzo charakterystyczne są też leki naturalne, zioła i produkty pszczele (wosk, miód, pyłek, propolis i mleczko) są one dostępne w specjalistycznych sklepach na terenie całego kraju.

Jednym ze słynnych produktów Słoweniiwina. W Słowenii jest 14 obszarów upraw winorośli, zajmujących razem blisko 22 tys. ha. Można wyróżnić trzy główne regiony.
Pierwszy z nich to Podravje (nad Drawą) rozciąga się od północno-wschodniej Štajerskiej do Prekmurja. Lepiej zrezygnować z mdłych rieslingów Ljutomer i Laški na rzecz białych win: Renski Rizling (prawdziwy niemiecki riesling), Beli Pinot (Pinot Blanc), Traminec (Traminer) lub Šipon (Furmint). Drugi z kolei to Posavje rozciąga się między wschodnią Štajerską wzdłuż Sawy, aż do granic Dolenjskiej i Belej Krajiny. Produkuje się tu wina białe i czerwone, a najsłynniejszy jest Cviček. Natomiast trzeci region o nazwie Primorska wytwarza głównie wina czerwone, z których największą sławą cieszy się Teran, robiony ze słoweńskich winogron Refošk z Krasu. Jest to rubinowy trunek o intensywnym smaku, posiadający jednak cierpkość białego wina, idealnie pasującą do pršuta i dziczyzny. Inne wina z tego regionu to lekka i wytrawna Malvazija z wybrzeża, o słomkowym kolorze, pasująca wyśmienicie do ryb, oraz czerwony Merlot, zwłaszcza ten z doliny Vipavy.
Słowenia słynie z win już od czasów rzymskich, a niektóre z produkowanych dzisiaj gatunków są naprawdę wysokiej jakości. Niestety, większość cudzoziemców zna słoweńskie wina - jeżeli w ogóle - z tanich butelek białego Ljutomera lub Laški Rieslinga. Podróż do Słowenii przekona każdego, że to, co najlepsze, Słoweńcy zostawiają u siebie w kraju.
Pokaż cały opis

Na Produkty w Słoweniisłoweńskich etykietkach win pierwsze słowo oznacza zazwyczaj region, z którego dany trunek pochodzi, a drugie gatunek winogron: Vipavski Merlot, Mariborski Traminec itd. Ale nie zawsze tak jest. Niektóre nazwy pochodzą bowiem od miejsc, gdzie dane wino po raz pierwszy wyprodukowano - Jeruzalemčan, Bizeljčan, Haložan. Pojęcie appellation contrôlée w Słowenii praktycznie nie funkcjonuje. Kontrolirano poreklo to ochrona znaku towarowego, sugerująca zazwyczaj (choć nie zawsze) pewien standard. Wybierając wino, warto zwrócić uwagę na słowa vrhunsko vino (renomowane) i złotą nalepkę, kakovostno vino (wysokiej jakości) i srebrną nalepkę, oraz namizno vino (stołowe) i brązową nalepkę. Wina mogą być czerwone, białe i różowe oraz wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. W przypadku win słoweńskich rocznik nie jest tak istotny, jak przy winach francuskich i kalifornijskich.
Słoweńcy zazwyczaj piją wino do posiłków lub przy okazji domowych spotkań towarzyskich. Rzadko widuje się, żeby ktoś siedział w kawiarni lub pubie nad butelką wina (razem z butelką czy kieliszkiem wina do posiłku zamawia się wodę mineralną). Natomiast w upalne letnie dni obficie pija się orzeźwiające drinki z czerwonego lub białego wina zmieszanego z wodą mineralną.

Największym naturalnym bogactwem, a zarazem i produktem tego kraju są uzdrowiska, dzięki nim wzrasta rozwój turystyki. Najważniejsze są wody termalne o różnorodnych właściwościach i temperaturze (od 32 do 73 stopni Celsjusza), następnie wody mineralne (sławne Donat MG i Radenska Trzy Serca), woda morska, solanki, borowina organiczna i nieorganiczna, a w końcu klimat - śródziemnomorski, panoński i podalpejski. W piętnastu słoweńskich uzdrowiskach, pod wspólnych hasłem „Przez naturę do zdrowia”, stworzono najnowocześniejsze oferty turystyczne dotyczące zdrowia, jego pielęgnacji i zapobiegania chorobom. W słoweńskich uzdrowiskach można spędzić przyjemne wakacje wraz z rodziną, zrobić coś dla siebie, dla swojego ciała i ducha, a także poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Wszystko to, dzięki dobrze wyposażonym centrom rekreacyjnym oraz uzdrowiskowym, gdzie można: pływać, uprawiać jogging, spacerować, ćwiczyć z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu i boisk, grać w golfa, w kręgle, w tenisa, jeździć konno, na nartach, na rowerze - a przy tym nabywać zdrowych nawyków.

Słowenia słynie także z wiele regionalnych potraw, które wywodzą się z trzech kultur - panońskiej, alpejskiej oraz śródziemnomorskiej. Potrawy według najstarszych przepisów przyrządzane są z mąki i kaszy. Najbardziej znane są świąteczne chleby, formowane w kształcie warkoczy, roladki podobne trochę do polskich pierogów - štruklji, które Słoweńcy przyrządzają na 70 różnych sposobów - stosując słodkie, mięsne lub warzywne nadzienie oraz kluski žganci. Prawdziwym słoweńskim specjałem jest potica, podobna do polskiej strucli, nadziewana różnorodnymi nadzieniami.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Hotel Belvedere Ville Hotel Belvedere Ville od 31.00 € / 31.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): skalista, betonowa, trawiasta. Wyposażenie pokoi: Muzyka na żywo; tańce. Do dyspozycji gości: Mini golf; korty... Grand Hotel Portorož Grand Hotel Portorož od 78.57 € / 78.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja w godzinach 19:00 - 21:30, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:30 . Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży... Hotel Mirna Hotel Mirna od 62.86 € / 62.86 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna. Wyposażenie pokoi: Animacje dla dzieci. Do dyspozycji gości: Fitness center, basen kryty (rodzaj wody: słodka), woda podgrzewana, basen... Hotel Slovenija Hotel Slovenija od 74.00 € / 74.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): betonowa, trawiasta; wypożyczalnia sprzętu wodnego (narty wodne, banany); boisko do siatkówki na plaży; plac zabaw dla... Hotel Riviera Hotel Riviera od 68.43 € / 68.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, obiadokolacje w formie bufetu w godzinach 19:00 - 21:00, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, betonowa,... Hotel Orel Hotel Orel od 27.14 € / 27.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Wyposażenie pokoi: Animacje dla dorosłych. Do dyspozycji gości: Basen kryty w pobliżu, basen odkryty w pobliżu (rodzaj wody: słodka), leżaki przy basenie,... Hotel Vile Park Hotel Vile Park od 33.00 € / 33.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Hotel Neptun Hotel Neptun od 69.57 € / 69.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 200 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa, trawiasta; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne);... Hotel Barbara Hotel Barbara od 31.57 € / 31.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, betonowa, trawiasta; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne);... Hotel Trst Hotel Trst od 49.00 € / 49.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja kilka dań do wyboru z karty w godzinach 19:00 - 21:30 , obiad kilka dań do wyboru z karty w godzinach 12:00 - 14:00 , obiadokolacje kilka dań do wyboru z karty w godzinach 19:00 -...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Słowenia » Alpy Słoweńskie » Maribor » Hotel Orel
Arek (Wroclaw, 2012-10-26) - Średnia ocena: 4.3
Nasza specjalizacja: Sprzątanie firm Wrocław, usługi alpinistyczne we Wrocławiu oraz odśnieżanie dachów i posesji. Działając na rynku usług od roku 1997 nauczyliśmy się profesjonalnie i rzetelnie dbać o potrzeby naszych klientów. Przedstaw nam swój cel, a stanie się on naszym zadaniem - zapewnimy Cię przy tym o jakości naszych usług.

Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Lucija
Anita (Nowy Wiśnicz, 2012-10-12) - Średnia ocena: 4.6
Fajniejszy niz w katalogu . Fajne miejsce , czysto. Dobra baza wypadowa .

Słowenia » Primorje » Portorož » Grand Hotel Bernardin
Ewa (Tarnowskie Góry, 2012-09-26) - Średnia ocena: 5.0
Piękny hotel przy samej plaży, małe portowe miasteczko do spacerów i zwiedzania. Jedzenie urozmaicone, obsługa miła, wszędzie widoczny wysoki standard 5*.

Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Vile Park
Lila (Wrocław, 2012-08-01) - Średnia ocena: 4.2
Vile Park znajduje się w dużym kompleksie hotelowym wraz z hotelem Historion (4 gwiazdki). Mają wspólną restaurację, kompleks basenów, plażę, parking itp. Mimo wielkiej liczby turystów, spokojnie można znaleźć miejsce dla siebie w różnych strefach (posiłki, odpoczynek, rozrywka). Kompleks usytuowany jest na końcu Portoroż, z którego prowadzi długa promenada do urokliwego Piranu. Z parkowaniem nie ma problemu, jest mnóstwo bezpłatnych miejsc parkingowych na terenie miasteczka hotelowego, jak również wiele miejsc odpłatnych na ulicach Portoroż. Personel bardzo przyjazny, reaguje na potrzeby swoich klientów. Obsługa codziennie zmienia ręczniki i sprząta pokój. Standart pokoju jest bardzo średni, ale jest wszystko, co potrzebne na wakacjach oprócz minibaru i klimatyzacji. Można jednak wynająć lodówkę za 5 euro/doba. Pokoje mają powierzchnię odpowiednią dla pary dorosłych, ale z dostawką jest już ciasno. Na miejscu jest biuro podróży oraz istnieje możliwość wynajęcia roweru lub samochodu. W kompleksie jest sporo sklepików, barów, restauracji i nie ma potrzeby chodzić na zakupy do dosyć oddalonego centrum miasta. W samym Portoroż nie ma nic ciekawego, dlatego warto wybrać Vile Park jako bazę do nocowania i plażowania, a smaki potraw i uroki architektury poznawać w Piranie. ________________________________________

Słowenia » Primorje » Izola » Hotel Belvedere Ville
Artur (Brzozów, 2012-05-27) - Średnia ocena: 4.0
dobra baza wypadowa do zwiedzenia Słowenii, oraz wycieczki do Włoch, bardzo dobre jedzenie, pokoje wystarczające dla 2+2

Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Lucija
Paulina (Rzeszów, 2012-04-20) - Średnia ocena: 4.7
Hotel jest fajny chyba pod każdym względem. Jest świetnie położony, co nawet widać na zdjęciach. Blisko jest do prywatnej plaży, która jest oczywiście czysta i z łagodnym zejściem do wody. W okolicy są liczne restauracje i sklepiki. Pokoje w hotelu są bardzo przestronne, ładnie urządzone. Obsługa bardzo miła i chętna do pomocy. Jedzenie było smaczne, urozmaicone, był duży wybór posiłków. Hotel jest wart polecenia!
Słowenia » Primorje » Izola
Agnieszka (Bielsko-Biała, 2012-09-13) - Średnia ocena: 4.7
Świetna baza wypadowa do zwiedzania Słowenii, która zachwyca. doskonałe miejsce do wypadu do Włoch lub Chorwacji

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Tadeusz (Frombork, 2012-04-16) - Średnia ocena: 2.9
Gozd Martuljek jest bardzo spokojną miejscowością. W zasadzie nic się tu nie dzieje. Jest mało restauracji czy sklepów, do których można wyjść. Okolica za to jest bardzo ładna, zielona - warto ją zwiedzać pieszo. Miejscowość jest raczej dla starszych osób, a nie dla młodych, bo nie ma tu co robić. Ewentualnie można pojechać do Kranskiej Gory, bo tam zdecydowanie więcej się dzieje.

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Janusz (Frombork, 2012-04-11) - Średnia ocena: 2.8
Miejscowość ta jest bardzo spokojna, niewiele się tu dzieje. Okolica jest bardzo ładna, zielona i cicha. W centrum miasteczka jest raptem kilka restauracji i sklepików. Nie ma co liczyć na wieczorną rozrywkę. Ewentualnie można pojechać do pobliskiej Kransjkej Gory, gdzie odwrotnie - życie rozrywkowe wręcz tętni.

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Karol (Gdańsk, 2012-04-03) - Średnia ocena: 2.9
Jest to spokojna miejscowość położona niedaleko Kranskiej Gory. Tutaj niewiele się dzieje, jest bardzo spokojnie. W centrum miasta jest kilka knajpek i sklep. Wieczorami nie ma gdzie wyjść. Można ewentualnie podjechać do Kranskiej Gory i tam rzeczywiście są atrakcje, są restauracje z dobrym jedzonkiem, są stoki narciarskie, można wypożyczyć sprzęt.

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Krzysiek (Grudziądz, 2012-03-29) - Średnia ocena: 2.5
Jest to bardzo spokojna miejscowość. Warto tu przyjechać aby w pełni wypocząć. Okolica jest urocza, bardzo zielona; zachęca do spacerów. W centrum miasteczka niewiele się dzieje, jest niedużo restauracji i sklepów - wieczorami nie ma gdzie wyjść. Warto pojechać do leżącej niedaleko Kranskiej Gory, w której zdecydowanie więcej się dzieje.

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Karol (Jasło, 2012-03-21) - Średnia ocena: 2.8
Jest to baaaaaardzooooo spokojna miejscowość. Nic się tutaj nie dzieje. Jest to raczej miejsce dla osób starszych, a nie dla młodych. Niewiele się tu dzieje; nie ma gdzie wyjść. Okolica jest z kolei bardzo ładna i zielona. Niedaleko jest położona Kranska Gora - tu zdecydowanie więcej się dzieje.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl