Primorje

Słowenia
Zakwaterowanie w Primorje
Hotel Belvedere Ville, Primorje - największa baza ofert LAST MINUTE. Wycieczki last minute nie tylko na wakacje!, Primorje, Słowenia
Primorje to przepiękna i wyjątkowo atrakcyjna pod względem turystycznym kraina znajdująca się w zachodniej Słowenii. Jak sama nazwa wskazuje, Primorje (Przymorze) usytuowane jest nad Morzem Adriatyckim - 47km pasa nadbrzeżnego sprawia, że jest to jedyny obszar w kraju, który posiada dostęp do morza. Region ten zaskakuje różnorodnością krajobrazów - tereny górskie sąsiadują z wybrzeżem, pola oliwek czy winorośli z jaskiniami i dolinami rzecznymi, a małe urokliwe miasteczka z dziką, fascynującą przyrodą.
W Primorje możemy wyróżnić cztery główne podregiony: Istria, Kras, Primorska Środkowa oraz dolina rzeki Soczy (Soča). Mają one do zaoferowania turystom wiele możliwości spędzania wolnego czasu - z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Atrakcje turystyczne

Region Primorje przyciąga miłośników wszelkich sportów na świeżym powietrzu, także tych ekstremalnych. W dolinie rzeki Soczy istnieje wiele biur podróży organizujących rozmaite wyprawy o różnym stopniu trudności oraz wypożyczających niezbędny sprzęt. Można pływać na pontonie i kajaku, ostatnimi czasy popularne stały się bardziej ryzykowne sporty takie jak kanionig, hydrospeed i rafting. Oprócz tego znajdują się tutaj wspaniałe malownicze trasy przystosowane do jazdy na rowerze, uprawiania turystyki pieszej i górskiej oraz narciarstwa na stokach góry Kanin. Można także skakać na bungee (z mostu Solkan o wysokości 55 m znajdującego się nad rzeką Soča) albo spróbować swoich sił w paralotniarstwie (loty organizowane są ze wzgórz Kanin i Mangart).
Głównym miastem jest tutaj Bovec, będący centrum turystycznym dla wszystkich przybywających do tej części Przymorza. Można tam poszukać noclegu, zasięgnąć informacji o organizowanych wycieczkach w głąb doliny albo spędzić czas zwiedzając jedno z trzech muzeów wojennych (ekspozycja prezentowana jest w prywatnych mieszkaniach, warto wybrać się tam choćby ze względu na unikatowy charakter owych muzeów). Tutejsze tereny były świadkami krwawych potyczek podczas I wojny światowej, kiedy przebiegała tędy linia frontu walczących wojsk. Niedaleko miasta można zobaczyć dawne okopy z umocnieniami i kwaterami dowództwa. W pobliżu znajduje się również twierdza Kluže, która wybudowana została przez wojska austro - węgierskie. Otoczone wzgórzami miasteczko Kobarid warte jest uwagi przede wszystkim ze względu na Muzeum Wojny oraz Szlak I Wojny Światowej. Najwięcej emocji zawsze dostarcza możliwość przejścia przez linowy most zawieszony nad Soczą - znajduje się on w tym samym miejscu, w którym rzekę pokonywali podczas wojny żołnierze. Kobarid znany jest również z powieści „Pożegnanie z bronią” autorstwa Ernesta Hemingwaya.
Pokaż cały opis

W Primorjeśrodkowej części regionu koniecznie trzeba zwiedzić miasto Idrija. Słynie ono z koronek (čipke) wyrabianych przez tamtejsze kobiety - można je zakupić w licznych sklepikach. Poza tym warto zobaczyć pozostałości po kopalnianej przeszłości tego miejsca. Od XVI do 1995 roku wydobywano tutaj rtęć. Zwiedza się sztolnię Antoniego i sztolnię Franciszka, dom górnika oraz młyn wodny Kamšt. W okolicy warto zajrzeć do Cerkna, w którym znajduje się ciekawe muzeum poświęcone w części II wojnie światowej, a w części odkryciom archeologicznym. Turystom udostępniony jest tutaj także szpital partyzancki Franja - jedno z najważniejszych muzeów wojennych w Europie.
Region Kras (Krast), od którego wywodzi się „kras” - termin używany w geologii, to niesamowita kraina pełna jaskiń i malowniczych widoków. Jaskinie Szkocjańskie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, posiadają komory, naturalne sale i korytarze, w których zobaczyć można fantastyczne formy naciekowe, stalagmity i stalaktyty oraz kanion wpadającej do jaskiń rzeki Reki. Jaskinia Postojna jest jedną z najsłynniejszych jaskiń w Europie. Można wędrować tam po oświetlonych salach podziwiając wiele naturalnych obiektów, np. stalaktyt Brylant oraz Filarową Kolumnę. Znajduje się tam Primorjetakże muzeum przyrodnicze poświęcone budowie geologicznej jaskini, jej faunie i florze. Niedaleko, w Lipicy, miejscowości znanej z hodowli białych koni Lipizzaner, można zwiedzić imponującą stadninę, której historia sięga 1580 roku. Istnieje możliwość wynajęcia wierzchowca albo zapisania się na kurs w szkółce jeździeckiej. W Krasie ciekawy jest także kościół św. Trójcy w miasteczku Hrastovljie, w którym znajdują się liczące ponad 500 lat freski obrazujące Taniec śmierci.
Region Istria to przede wszystkim ścisłe wybrzeże Morza Adriatyckiego. Znajdziemy tutaj wszelkie rozrywki typowe dla przyplażowych kurortów - kasyna, dyskoteki, winnice i promenady. Najważniejsze miasta portowe to Koper, Izola i Piran. Uwagę warto zwrócić w nich głównie na ciekawą architekturę, na której swoje wyraźne piętno odcisnęli Wenecjanie (Wenecja znajduje się po drugiej stronie Zatoki Triesteńskiej). W mieście Koper zwiedza się przede wszystkim dzielnicę historyczną z rynkiem, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, XII- wieczną chrzcielnicę, kościół św. Trójcy z XVII wieku, magazyn soli z XV wieku oraz pałace (Pretora, Brutti), a także place miejskie. W najważniejszym mieście portowym kraju, Izoli, warto zobaczyć kościół św. Maurycego i oryginalnie Primorjezdobiony pałac Besengh degli Ughi utrzymany w rokokowym stylu. Piran jest chyba najpiękniejszym miasteczkiem na wybrzeżu Słowenii: pełnym zabytków, klimatycznych uliczek i punktów widokowych, z których widać m.in. Triest. Warto zobaczyć pochodzący z XV wieku Dom Wenecki, kościół św. Piotra, mury obronne, katedrę św. Jerzego oraz wstąpić do Muzeum Morskiego.

Klimat i kuchnia

W Primorje panuje klimat śródziemnomorski. Przez większość dni w roku świeci tutaj słońce, a niezbyt wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi. Zimy są zazwyczaj łagodne. Pogoda taka stwarza świetne warunki do uprawy oliwek i winorośli, pija się więc dużo wina (najpopularniejsze jest pochodzące z Krasu wino Teran) i jada świeże owoce oraz warzywa. Specjalnością regionu są gęste zupy (głównie ziemniaczane) i suszona szynka (pršut). Z powodu bliskości morza, popularne są dania przygotowywane z ryb i owoców morza (najlepsze potrawy serwuje portowe miasto Izola). Z doskonałego menu słynie miasteczko Kobarid w dolinie Soczy. W niedalekiej odległości od miasta porozrzucane są urokliwe wioski zajmujące się pielęgnacją sadów owocowych i produkcją wina - wiele tu znakomitych restauracji i winiarni. Przez tę cześć Słowenii przebiega turystyczny winny szlak Brdy umożliwiający podziwianie wspaniałych widoków i degustację miejscowych specjałów kulinarnych i wyrobów winiarskich.

Noclegi i dojazd

Primorje z roku na rok staje się miejscem coraz bardziej znanym wśród turystów z całego świata, co powoduje, że infrastruktura turystyczna cały czas się rozwija. Noclegów należy szukać przede wszystkim w pobliżu tras turystycznych i przy plażach. Znajdziemy tam hotele z wygodnymi opcjami all inclusive, first i last minute, a także tańsze kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne i campingi.
Do Primorje dostaniemy się przez stolicę kraju, Lublanę, z której kursują pociągi i autobusy do wybranych miejscowości. Podróż autobusem ze stolicy do Boveku trwa ok. 2,5h, do Kobraid ok. 3h, do Idriji ok. 1,5h, a do Izoli 2,5h. Do stadniny w Lipicy dojedziemy się tylko taksówką z pobliskiego Sežana (nie kursują tam inne środki transportu).
Zobacz również:
Popularne obiekty
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Hotel Belvedere Ville Hotel Belvedere Ville od 31.00 € / 31.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): skalista, betonowa, trawiasta. Wyposażenie pokoi: Muzyka na żywo; tańce. Do dyspozycji gości: Mini golf; korty... Grand Hotel Portorož Grand Hotel Portorož od 78.57 € / 78.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja w godzinach 19:00 - 21:30, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:30 . Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży... Hotel Mirna Hotel Mirna od 62.86 € / 62.86 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna. Wyposażenie pokoi: Animacje dla dzieci. Do dyspozycji gości: Fitness center, basen kryty (rodzaj wody: słodka), woda podgrzewana, basen... Hotel Slovenija Hotel Slovenija od 74.00 € / 74.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): betonowa, trawiasta; wypożyczalnia sprzętu wodnego (narty wodne, banany); boisko do siatkówki na plaży; plac zabaw dla... Hotel Riviera Hotel Riviera od 68.43 € / 68.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, obiadokolacje w formie bufetu w godzinach 19:00 - 21:00, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, betonowa,... Hotel Vile Park Hotel Vile Park od 33.00 € / 33.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Hotel Neptun Hotel Neptun od 69.57 € / 69.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 200 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa, trawiasta; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne);... Hotel Barbara Hotel Barbara od 31.57 € / 31.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, betonowa, trawiasta; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne);... Apartamenty Salinera Apartamenty Salinera od 19.19 € / 19.19 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 200 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): betonowa, trawiasta; łagodne zejście do morza; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne); bar na plaży;... Grand Hotel Metropol Grand Hotel Metropol od 54.86 € / 54.86 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, trawiasta; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego; bar na...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Lucija
Anita (Nowy Wiśnicz, 2012-10-12) - Średnia ocena: 4.6
Fajniejszy niz w katalogu . Fajne miejsce , czysto. Dobra baza wypadowa .

Słowenia » Primorje » Portorož » Grand Hotel Bernardin
Ewa (Tarnowskie Góry, 2012-09-26) - Średnia ocena: 5.0
Piękny hotel przy samej plaży, małe portowe miasteczko do spacerów i zwiedzania. Jedzenie urozmaicone, obsługa miła, wszędzie widoczny wysoki standard 5*.

Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Vile Park
Lila (Wrocław, 2012-08-01) - Średnia ocena: 4.2
Vile Park znajduje się w dużym kompleksie hotelowym wraz z hotelem Historion (4 gwiazdki). Mają wspólną restaurację, kompleks basenów, plażę, parking itp. Mimo wielkiej liczby turystów, spokojnie można znaleźć miejsce dla siebie w różnych strefach (posiłki, odpoczynek, rozrywka). Kompleks usytuowany jest na końcu Portoroż, z którego prowadzi długa promenada do urokliwego Piranu. Z parkowaniem nie ma problemu, jest mnóstwo bezpłatnych miejsc parkingowych na terenie miasteczka hotelowego, jak również wiele miejsc odpłatnych na ulicach Portoroż. Personel bardzo przyjazny, reaguje na potrzeby swoich klientów. Obsługa codziennie zmienia ręczniki i sprząta pokój. Standart pokoju jest bardzo średni, ale jest wszystko, co potrzebne na wakacjach oprócz minibaru i klimatyzacji. Można jednak wynająć lodówkę za 5 euro/doba. Pokoje mają powierzchnię odpowiednią dla pary dorosłych, ale z dostawką jest już ciasno. Na miejscu jest biuro podróży oraz istnieje możliwość wynajęcia roweru lub samochodu. W kompleksie jest sporo sklepików, barów, restauracji i nie ma potrzeby chodzić na zakupy do dosyć oddalonego centrum miasta. W samym Portoroż nie ma nic ciekawego, dlatego warto wybrać Vile Park jako bazę do nocowania i plażowania, a smaki potraw i uroki architektury poznawać w Piranie. ________________________________________

Słowenia » Primorje » Izola » Hotel Belvedere Ville
Artur (Brzozów, 2012-05-27) - Średnia ocena: 4.0
dobra baza wypadowa do zwiedzenia Słowenii, oraz wycieczki do Włoch, bardzo dobre jedzenie, pokoje wystarczające dla 2+2

Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Lucija
Paulina (Rzeszów, 2012-04-20) - Średnia ocena: 4.7
Hotel jest fajny chyba pod każdym względem. Jest świetnie położony, co nawet widać na zdjęciach. Blisko jest do prywatnej plaży, która jest oczywiście czysta i z łagodnym zejściem do wody. W okolicy są liczne restauracje i sklepiki. Pokoje w hotelu są bardzo przestronne, ładnie urządzone. Obsługa bardzo miła i chętna do pomocy. Jedzenie było smaczne, urozmaicone, był duży wybór posiłków. Hotel jest wart polecenia!

Słowenia » Primorje » Portorož » Grand Hotel Metropol
Basia (Wrocław, 2012-04-03) - Średnia ocena: 5.0
Luksusowy hotel, świadczący usługi na bardzo wysokim poziomie. Hotel posiada doskonałą lokalizację, znajduje się nie daleko portu. W pobliżu mnóstwo tawern i lokali, do których warto się wybrać. Na terenie hotelu baseny, spa, kasyno i dyskoteka. Wyżywienie jest fenomenalne, ogromny wybór pysznych dań i przysmaków, które zaspokoją nawet najwybredniejsze gusta. Pokoje hotelowe odpowiedniej wielkości, odpowiednio wyposażone, komfortowe. Obsługa bardzo fachowa, doskonale posługująca się językiem angielskim.
Słowenia » Primorje » Izola
Agnieszka (Bielsko-Biała, 2012-09-13) - Średnia ocena: 4.7
Świetna baza wypadowa do zwiedzania Słowenii, która zachwyca. doskonałe miejsce do wypadu do Włoch lub Chorwacji

Słowenia » Primorje » Koper
Justyna (Wrocław, 2011-12-16) - Średnia ocena: 4.0
Koper troche przypomina Gdańsk, jest spory, ma duzy port, dzielnice bloków i lezy nad morzem:-) Ok. 20 km stad lezy Triest a pociagiem można sie dostać z Kopru do Ljublany - kręta trasa pośród gór i przez tunele, fajne wrażenia. Obrzeża miasta są mało ciekawe, lepiej jest w centrum gdzie znajduje sie starówka położona na cyplu z murami miejskimi, wąskimi uliczkami i starymi kamienicami. Do najciekawszych zabytków należy katedra NMP i główny plac miasta

Słowenia » Primorje » Izola
Tomek (Rabka, 2011-12-16) - Średnia ocena: 4.1
Izola jest ciekawym miejscem na spędzenie letnich wakacji i co ważnie lezy niedaleko Polski. W centrum znajduje sie stara cześć miasta a przechadzając sie uliczkami czuć zapach rozmarynu i sosen. Odbywa sie tu sporo imprez jak Dni Oliwy Wina i Ryb czy Uczta Rybaka w sierpniu która mielismy okazje podziwiac. Fani piłki nożnej mogą przespacerowac się na miejski stadion

Słowenia » Primorje » Strunjan
Patrycja (Lębork, 2011-11-17) - Średnia ocena: 4.1
Bardzo zielone słoweńskie miasteczko położone na terenie Rezerwatu przyrody Strunjan z ładnie połozonym kościółkiem i stromym urwiskiem z którego rozciaga się piękny widok na okolicę. Mozna sie stad wybrac na wycieczke do Izoli i Piran. ma ładne ścieżki spacerowe, jest to równeiz dobre miejsce na jazde rowerem. Na prawde bardzo przyjemne miejsce na spokojny rodzinny wypoczynek

Słowenia » Primorje » Piran
Sławek (Jankowice, 2011-10-31) - Średnia ocena: 3.2
Jeśli traktowane jako miasteczko na parogodzinne odwiedziny to warto. Ma swój urok, jak i inne tego typu miasta, sprawiało na mnie wrażenie dość przyjemnego ze względu na mnogość knajpek. Obok można jeszcze odwiedzić kurort Portoroż.

Słowenia » Primorje » Piran
Mariola (Poznań, 2011-10-31) - Średnia ocena: 5.0
Piran to jedna z tych miejscowości, którą będąc w Słowenii po prostu trzeba odwiedzić. Miasteczko w sezonie letnim bardzo oblegane przez turystów i na uliczkach panował bowiem potworny ruch. Centrum starego Piranu znajduje się w dole zbocza schodzącego do morza, a ścisłej na potężnym cyplu wychodzącym w jego w głąb. Znajduje się tu cerkwia Św Jerzego , najważniejszy i najpiękniejszy budynek sakralny w mieście. Renesonsowa-barokowa cerkiew, ze strzelista wieżą. Polecam koniecznie ją zwiedzić. Główny plac miasta, wewnętrzny port wokół niego znajdują się główne zabytki miasta – ratusz, budynek sądu i dziesiątki małych ale bardzo interesujących kamieniczek. Wokół niego usytuowana jest cała masa małych i przytulnych knajpek i kawiarenek zachęcających do wejścia. Warto skorzystać z gościnności jednej z nich polecam.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl