Prefektura Wientian

Półwysep Indochiński
Położenie

      Prefektura Wientian zajmuje północno – wschodnią część Laosu, pięknego, egzotycznego, pełnego orientalnego kolorytu kraju Azji Południowo – Wschodniej położonego na Półwyspie Indochińskim. Laos administracyjnie podzielony jest na szesnaście prowincji i jedną prefekturę – właśnie prefekturę Wientian, na terenie której znajduje się stolica państwa o tej samej nazwie, miasto Wientian (Vientiane), pięć jego dzielnic: Chantabuly, Sikhottabong, Xaysetha, Sisattanak i Hadxaifong oraz cztery dystrykty poza miastem. Istnieje również prowincja Wientian, której dzisiejsze tereny do 1989 roku należały do prefektury. Cały region położony jest w dolinie Mekongu, największej rzeki Indochin; od południa graniczy z Tajlandią.

Specyfika

      Położenie sprawia, iż prefektura jest krainą o wyjątkowych walorach turystycznych – można zobaczyć tam wspaniale zachowane i bogato zdobione zabytki, napawać się pięknem krajobrazów rozpościerających się po obu stronach rzeki, bujnością tamtejszej egzotycznej przyrody, a także poznać życie współczesnych mieszkańców Laosu w największych ośrodkach miejskich kraju, ich mentalność, kuchnię i zwyczaje, jak również wziąć udział w wycieczkach do sąsiedniej Tajlandii albo pobliskich laotańskich prowincji. Sam Laos jest dla podróżnych zachwycający. Można zetknąć się tam z kulturą zarówno Indii, jak i Chin, z buddyjską tradycją, ale także z kolonialnym (francuskim) dziedzictwem. Wizyta w tym kraju to wyjątkowa okazja do przejażdżki na słoniu, ciekawych i oryginalnych zakupów na tłocznych, niesamowicie barwnych targowiskach i skosztowania niespotykanych nigdzie indziej potraw i kompozycji orientalnych przypraw. Mieszkańcy Laosu są bardzo gościnni i przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych. Charakteryzuje ich spokój i brak pośpiechu. Przebywanie w ich towarzystwie uczy dystansu i optymizmu. Tubylcy zajmują się głównie rolnictwem, przede wszystkim uprawą ryżu, ale także eksploatacją drzewa sandałowego, cynamonu i żywicy. Sama nazwa "wientian" oznacza w języku staroindyjskim "miasto drzewa sandałowego".

Historia
Pokaż cały opis


      Laos Prefektura Wientianpoczątkowo zasiedlany był przez ludność przybywającą z Chin. W 1353 roku powstało osobne laotańskie państwo Lan Xang. Stolica założona została w 1560 roku przez króla Setthathiratha. W dalszych wiekach kraj okupowany był najpierw przez Birmę, później przez Syjon. Pod koniec XIX wieku stało się kolonią francuską, a Wientian pełnił funkcję głównego miasta francuskiego protektoratu. Od 1954 roku Laos jest wolnymi, niezależnym państwem, a Wientian znowu jest jego stolicą, jak i największym miastem, chociaż w drugiej połowie XX wieku szargany był licznymi konfliktami i działaniami wojennymi. W prefekturze żyje dzisiaj ok. 700 tys. ludzi i jest to najważniejszy ośrodek gospodarczy i kulturalny Laosu.

Atrakcje turystyczne

      Głównym zabytkiem Wientianu jest 50 - metrowa Złota Pagoda That Luang, której budowę rozpoczęto w 1566 roku. Otoczona jest murem, a przed wejściem do środka podziwiać można pomnik króla Setthathirata. W listopadzie podczas pełni księżyca odbywa się w jej pobliżu trwający trzy dni barwny festiwal. Tłumnie przez turystów odwiedzania jest budowla przypominająca Łuk Prefektura WientianTriumfalny, Patuxai, która usytuowana jest na jednej z ruchliwych ulic. Wat Phra Keo to wybudowana w 1565 roku najważniejsza świątynia buddyjska w kraju. W jej wnętrzu znajduje się dostojny posąg Buddy Szmaragdowego oraz wiele innych ciekawych figur, malowideł i zdobień. W całym Laosie wiele jest świątyń i buddyjskich budowli, m.in. Wat Si Saket. W mieście ma również swoją siedzibę Narodowe Muzeum Laosu, w którym zapoznać można się z historią kraju. Warto wybrać się do Talat Sao Market, dużego kompleksu sklepów, restauracji i innych miejsc, w których można miło spędzić czas.
      30 km od stolicy można spacerować po Budda Parku, w którym zgromadzono wiele figur z lat 60 ubiegłego stulecia. Podobnie w Pak Ou – tam z kolei posągi Buddy ustawione są w jaskiniach nad brzegiem Mekongu. Dla tych, którzy nie lubią siedzieć w miejscu, poleca się wycieczkę w dalsze rejony Laosu, m.in. do oddalonego ok. 400km od Wientian czwartego pod względem wielkości miasta kraju – Luang Prabang, zwanego Złotym Miastem. Znajduje się tam wiele zabytków, a całe miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najciekawszy jest tam Pałac Królewski (obecnie Prefektura Wientianprzekształcony w muzeum), a także posąg Buddy wykonany ze złota, srebra oraz brązu.

Baza noclegowa, dojazd, wiza, klimat

      Infrastruktura turystyczna w całym kraju rozwija się bardzo prężnie a sama stolica każdego roku przyciąga ogromną liczbę podróżnych. Atutem tego regionu jest fakt, iż nie jest jednak tam tak tłocznie jak w sąsiednich, bardziej popularnych turystycznie krajach takich jak Tajlandia czy Kambodża. Znajduje się tutaj dobra baza noclegowa, wiele hoteli o wysokim standardzie, a na miejscu urlop można spędzić wybierając wśród wielu ofert last i first minute oraz all inclusive; warto także skorzystać z licznych organizowanych przez biura podróży wycieczek fakultatywnych.
      W Wientianie znajduje się lotnisko Wattay International Airport, jednak nie obsługuje ono lotów z Europy. Są za to świetne, bezpośrednie połączenia z innych azjatyckich stolic. Najwygodniej do Laosu dotrzeć przez Tajlandię korzystając z międzynarodowego portu lotniczego w Bangkoku. Tam można wsiąść w samolot do Wientianu lub do pociągu, który dowiezie nas do tajlandzkiej prowincji Nong Khai, dzielącej północną granicę z laotańską prefekturą; stamtąd kilka razy dziennie kursują w obie strony autobusy. Prawdziwą atrakcją jest podróż nad rzeką Mekong mostem przyjaźni tajsko – laotańskiej o długości 1170m, który łączy Nong Khai z prefekturą Wientian.
      Planując wakacje w Laosie, pamiętajmy o wizie. W Polsce zdobyć ją można w ambasadzie w Warszawie lub po przyjeździe na miejsce przy przekraczaniu granicy.
      Wientian leży w strefie klimatu monsunowego zwrotnikowego. Występują dwie pory roku – deszczowa i sucha. Najpraktyczniej jest wybrać się tam na urlop podczas pory suchej, czyli od października do maja.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl