Prefektura Kigali

Rwanda
Położenie

      Prefektura Kigali jest sercem Rwandy. Na jej terenie znajduje się kulturalne i ekonomiczne centrum kraju, stolica – miasto Kigali, od którego prefektura wzięła swoją nazwę. Ponadto, patrząc na mapę tego niewielkiego państwa leżącego w Afryce Środkowo - Wschodniej, przekonamy się, iż region ten usytuowany jest w samym jego środku. Od 2006 roku Rwanda administracyjnie dzieli się na pięć prowincji. Kigali jest najmniejszą z nich, jednak najgęściej zaludnioną. Sąsiaduje ona z dużo większymi prowincjami: Południową, Północną i Wschodnią; wewnątrz składa się z trzech okręgów: Butamwa, Kicukiro i Kigali.

Historia i współczesność

      Kigali zostało założone przez niemieckich kolonistów w 1907 roku, jednak stolicą zostało dopiero w roku 1962 zaraz po tym, jak Rwanda stała się niepodległym państwem. Wcześniej funkcję stolicy, gdzie swoją siedzibę mieli królowie (obecnie na czele kraju stoi prezydent) pełniło miasto Nyanza. Na świecie Kigali znane jest z mało chlubnego wydarzenia – w 1994 roku wojska rządowe w połączeniu z plemionami Hutu dokonały tutaj masowego ludobójstwa na ludności z plemienia Tutsi (zamordowano wtedy około miliona osób). O ludobójstwie w Rwandzie opowiadają dwa znane filmy: pierwszy z 2004 roku pt. "Hotel Ruanda" z Jean’em Reno i drugi z 2005 roku pt. "Shooting Dogs". Obecnie na terenie miasta znajduje się wiele miejsc pamięci i pomników odwołujących do tamtych tragicznych wydarzeń.
      Rwanda w dużej mierze stawia współcześnie na rozwój turystyki. Choć ciągle podstawą gospodarki jest rolnictwo oraz przemysł wydobywczy (w pobliżu Kigali znajdują się kopalnie rudy cyny), to buduje się tutaj kolejne hotele i restauracje gotowe na przyjęcie dużej liczby podróżnych, a międzynarodowe biura turystyczne mają w swojej ofercie różne opcje spędzenia urlopu all inclusive oraz first i last minute.

Atrakcje turystyczne

      Warto udać się do Informacji Turystycznej w centrum miasta – tam uzyskamy informację o najciekawszych atrakcjach. Zabytków jako takich Kigali nie posiada. Turyści odwiedzają przede wszystkim miejsca związane z ludobójstwem (Memorial Sites) i muzea, w których znajdują się ekspozycje poświęcone tragedii (najważniejszym jest Kigali Memorial Centre). W stolicy można zachwycić się również tamtejszą przyrodą, urokliwym niskim budownictwem i pięknymi panoramami. Wiele tam ciekawych sklepów, kawiarni i bazarów.
Pokaż cały opis

      Poza Prefektura Kigaliprefekturą szczególnie godne uwagi jest Nyanza położona w sąsiedniej, południowej prowincji. Znajduje się tam dawny pałac królewski, w którym obecnie swoja siedzibę ma Rwesero Art Museum. W mieście Butare można zobaczyć Narodowy Uniwersytet Rwandy i Instytut Nauk.
      Najliczniej przez wczasowiczów odwiedzane jest jezioro Kiwu i trzy parki narodowe. W Parku Narodowym Wulkanów na północy podziwiać można pięć wulkanów oraz znajdujące się pod ścisłą ochroną goryle górskie. Niezwykle malowniczy jest zajmujący południowe tereny kraju Park Narodowy Lasu Nyungwe – tamtejszy krajobraz tworzą dzikie lasy deszczowe oraz wody rzek Kongo i Nilu. Park Narodowy Akagera ciągnie się przy rzece Kagera, wiele tam terenów podmokłych i wodospadów.

Informacje praktyczne

      W Rwandzie panuje klimat równikowy, a średnie miesięczne temperatury oscylują wokół 20stopni Celsjusza. Jest słonecznie i ciepło, a to świetne warunki do uprawy np. batatów, kukurydzy czy ziemniaków – wszystkie te produkty bogato wykorzystuje się w lokalnej kuchni przyrządzając z nich wiele różnych dań.
      W Kigali znajduje się lotnisko Kigali International Airport, na które dostać można się bezpośrednio m.in. z lotnisk w Kongo, Ugandzie albo Tanzanii. Od obywateli z Polski wymaga się posiadania wiz. Językiem urzędowym jest angielski, francuski i ruanda-rund.
      Rwanda jest krajem wyżynnym, samo Kigali otoczone jest wzgórzami. Miasto jest bardzo zielone, porośnięte egzotyczną roślinnością. Jest jedną z najbardziej bezpiecznych i przyjaznych afrykańskich stolic, choć tubylcom nie brak charakterystycznej dla mieszkańców tego kontynentu charyzmy – słyną z luźnego podejścia do przepisów drogowych, a i przemieszczanie się przy pomocy miejskich środków komunikacji (często zatłoczonych i zaniedbanych) nie należy do najprzyjemniejszych. Najlepszym sposobem udanego zwiedzania prefektury, jak i całego kraju, jest skorzystanie z licznych wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biura podróży.
      Wizyta w tym skąpanym w słońcu kraju, zapoznanie się z jego egzotycznym kolorytem, historią i atrakcjami turystycznymi może okazać się niezapomnianą przygodą.
Zobacz również:
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl