Portugalia

Podstawowe informacje

Portugalia (Republika Portugalska) jest niewielkim państwem na południu Europy, graniczącym jedynie z Hiszpanią. Zachodnia część kraju rozciąga się wzdłuż silnie urozmaiconej linii brzegowej Oceanu Atlantyckiego, czyniąc te rejony Portugalii szczególnie atrakcyjne dla turystów. Pod względem administracyjnym kraj podzielony jest na 18 regionów (prowincji): Aveiro, Braga, Setubal, Braganca, Leiria, Castelo Branco, Faro, Coimbra, Evora, Guarda, Viseu, Lisboa, Beja, Portalegre, Porto, Santarem, Viana do Castelo, Vila Real oraz 2 terytoria autonomiczne, którymi są Azory (Acores) oraz Madera (Madeira). Językiem urzędowym jest tutaj portugalski, jednak w większych miastach porozumiewanie się po angielsku nie stanowi problemu.

Historia

Przed wiekami tereny dzisiejszej Portugalii zamieszkiwali Celtowie oraz plemiona iberyjskie. Dostęp do wód Oceanu Atlantyckiego pozwolił na szybki rozwój handlu - państwo prowadziło ożywione kontakty importowe i eksportowe z Grecją. Już w IV w. p.n.e. Portugalia trafiła pod zwierzchnictwo rzymskie, które trwało do następnego stulecia. W tym czasie tereny dzisiejszej Portugalii widniały na mapach jako Luzytania - jedna z części państwa rzymskiego. Dalsze losy Portugalii związane są z wrogimi najazdami plemion Germańskich oraz Arabów, którzy kolejno narzucali państwu swoje rządy. Portugalia to także wielka potęga kolonizacyjna. Odkrywcy i geografowie jako pierwsi dotarli na Maderę, Azory i Zielony Przylądek
Na początku XIX w. Portugalia była miejscem stacjonowania wojsk francuskich. Konflikt zapoczątkowany w 1793 r. spowodował znaczne zamieszanie w państwie. Ostatecznie, w 1825 r., Portugalia uzyskała niepodległość. Po I wojnie światowej w kraju panował system jednopartyjny, a faktyczne rządy sprawował premier Salazara. Przełomowym momentem był rok 1974, znany jako Rewolucja Goździków, kiedy obalono dyktatorskie rządy Marcela Caetano (następcy Salazara) i przywrócono demokrację. Obecnie władzę w Portugalii sprawuje niezależny prezydent oraz jednoizbowy Rząd - Zgromadzenie Republiki.
Pokaż cały opis


Lizbona

Lizbona Portugalia- stolica kraju, zabytkowa i kulturalna wizytówka Portugalii. Obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki. Miasto zostało w dużej mierze "odnowione" po katastrofalnym w skutkach trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1755 r. W zabytkowej części Lizbony wznosi się potężny zamek św. Jerzego powstały w XII w., z biegiem kolejnych stuleci znacznie rozbudowywany. Twierdza jest wyjątkowo popularna również ze względu na niesamowite widoki jakie roztaczają się z zamkowego wzgórza. W XVI w. w Lizbonie został wzniesiony Klasztor Hieronimitów (znajdujący się na liście UNESCO). Budowla zachwyca swoją ornamentyką i zdobieniami o charakterze morskim, w jej wnętrzu można podziwiać grobowce znanych postaci (m.in. Vasco da Gamy, króla Manuela z małżonką oraz pisarza Luisa de Camoes). Nad rzeką Tag, kilka kroków od klasztoru, wznosi się wieża obronna Torre de Belem, wybudowana w 1520 r. Początkowo budowla spełniała funkcje militarne, z czasem stała się punktem orientacyjnym nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale także dla żeglarzy. Wieża zachwyca kunsztem zdobienia, w środku otworzono niewielkie muzeum, w którym znajdują się np. zabytkowe armaty. W dzielnicy Belém zobaczyć warto potężny Pomnik Odkrywców z lat Portugalia40. ubiegłego wieku, przedstawiający najwybitniejszych portugalskich odkrywców i geografów (m.in. Vasco da Gamę i Ferdynanda Magellana). W zachodniej części Lizbony rozpościera się ogromny park miejski (Park Monsanto) uchodzący za największy w Europie.
Portugalska stolica to miasto, do którego jedzie się raczej z "wypchanym" portfelem. Tutejsze noclegi i restauracje należą do najdroższych w kraju. Ceny w hotelach niższej klasy zaczynają się od około 60$ za pokój dwuosobowy. Najdroższe oferty zakwaterowania są cechą wspólną niemal wszystkich hoteli w Lizbonie oraz regionie Algarve. W stolicy kraju komfortowe zakwaterowanie zapewni nam na pewno luksusowy Tivoli Lisboa, położony w samym centrum miasta. Hotelowi goście mogą skorzystać tutaj z siłowni, salonu masażu, solarium, efektownego baru na dachu ośrodka, z którego rozciąga się przepiękny widok na otaczające miasto. Do najbardziej luksusowych hoteli w stolicy należą również Sana Lisboa, Aviz, Olissippo Oriente, Vip Executive Art.’s Hotel. Nieco tańszą ofertę noclegową w Lizbonie można znaleźć w 2-gwiazdkowym Luxe Hotel by Turim Hoteis, Dom Afonso Henriques Portugaliaczy w Ibis Lisboa Liberdade położonym w zabytkowej części stolicy.

Atrakcje turystyczne

Portugalia jest krajem, w którym przywiązanie do tradycji oraz kultury jest bardzo widoczne, zwłaszcza na północy. W tej części Portugalii organizowane są liczne festiwale oraz festyny, na których poza tańcem i śpiewem można zasmakować w regionalnych potrawach. Hucznie obchodzony jest zwłaszcza Wielki Tydzień i Noc Świętojańska (w czerwcu). Forma świętowania zależy od regionu - w Porto mieszkańcy wychodzą na ulicę, tańczą i uderzają się po głowach plastikowymi młoteczkami.
Z walk byków znana jest przede wszystkim Hiszpania, nie należy jednak zapominać, że również w Portugalii organizowane są podobne zabawy. Na wybrzeżu Algarve tego typu rozrywka jest gwarancją przyciągnięcia wielu turystów. Podobnie jest w Ribatejo, gdzie znajduje się największa hodowla byków w kraju. W Portugalii przebieg tourady (walki byka z torreadorem) jest nieco łagodniejsza niż w Hiszpanii - tutaj nie zabija się zwierzęcia a jedynie powala je na ziemię, udowadniając wyższość człowieka. Na portugalskich ulicach można również niekiedy trafić na gonitwy byków.
To, co przyciąga turystów do Portugalii to również piaszczyste Portugaliaplaże, zadbane i słoneczne. Wymarzone miejsce nie tylko na zażywanie kąpieli słonecznych, ale przede wszystkim panują tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. W kurortach nadmorskich można wypożyczyć sprzęt do nurkowania a z przystani jachtowej wyruszyć w rejs po Atlantyku. Windsurfing, żeglarstwo, kajakarstwo, wędkowanie - te i wiele innych atrakcji czekają na amatorów aktywnego wypoczynku.
Po morskich kąpielach czas na zapoznanie się z kulturą Portugalii. W całym kraju nie brakuje atrakcji i zabytków. Obowiązkowo należy odwiedzić oczywiście stolicę, ponadto, na początek można wybrać się do przepięknego miasteczka Evora w regionie Alentejo. Miejsce nie należy do najpopularniejszych w Portugalii i być może właśnie dlatego jest tak atrakcyjne. Białe domy, brukowane uliczki oraz ślady historii na każdym kroku - nie można przegapić tego miejsca! Stare Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO, zachwyca architekturą. Duże wrażenie na turystach robi również katedra z przełomu XIII i XIV w. z elementami stylu romańskiego. W Evorze zachowało się wiele budowli z czasów rzymskich - starożytne łaźnie oraz świątynia Templo Romano z PortugaliaI w.
Ciężko opisać wszystkie atrakcje, jakie czekają na turystów po przyjeździe do Portugalii. Wycieczki fakultatywne są bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o zwiedzenie najpopularniejszych kurortów. Można więc wybrać się do miasteczka Beja, gdzie znajduje Muzeum Królowej Eleonory z okazami archeologicznymi, do Castelo de Vide (lecznicze źródła oraz zabytkowy zamek), do Vila Vicosa z Pałacem Braganców. To tylko niewielka cząstka tego, co można zwiedzić w słonecznej Portugalii. W zasadzie gdziekolwiek się nie wybierzemy, nie będziemy narzekać na nudę - w Portugalii obiekty kulturalne i architektoniczne są wizytówką każdego większego miasteczka.
Cechą charakterystyczną sztuki narodowej Portugalii są tzw. azulejo - cienkie, ceramiczne płytki układane w odpowiednie wzory i obrazy. W całym kraju możemy spotkać wiele przykładów zastosowania tej techniki. Tak jest np. w kościele Miłosierdzia Bożego w Evorze, zamku św. Filipa w Setúbal czy w Muzeum Azulejo w stolicy. Przepiękne zdobienia znajdziemy także w pawilonie Carlosa Lopesa w Lizbonie (dokładnie w Parku Edwarda VII).
Na terenie Portugalii znajduje się wiele parków i rezerwatów z bogatą ilością gatunków Portugaliazwierząt oraz roślin. Na obszarze Parku Narodowego (Peneda Geres) przetrwały do dziś ślady świadczące o istnieniu na tym terenie cywilizacji prehistorycznej. Ponadto w parku można podziwiać okazy śródziemnomorskiej roślinności. Na terenie Portugalii na szczególną uwagę zasługuje jeszcze Park Archeologiczny Vale do Côa. Prawdziwą atrakcją jest tutaj zbiór skalnych malowideł. Obiekt w 1998 r. został wpisany na listę UNESCO. Podobnych parków i rezerwatów na terenie Portugalii jest więcej, można pokusić się np. i wycieczkę do Alvao (gdzie dech zapierają przepiękne wodospady) lub do Serra da Estrela, siedliska górskich jaszczurek.

Wyspy

Dwoma podstawowymi wyspami, które kojarzą się ze słoneczną Portugalią są Azory oraz Madera. To one stanowią miejsce docelowe wakacji wielu turystów wybierających się w te regiony Europy.
Azory są archipelagiem składającym się z 9 wysp wulkanicznych: Flores, Corvo, Sao Miguel, Santa Maria, Faial, Pico, Sao Jorge, Terceira oraz Graciosa. Archipelag znajduje się w strefie aktywności sejsmicznej, Portugaliaco oznacza, że wybuchy wulkanów nadal zagrażają lokalnym mieszkańcom wysp. Największa z nich, Sao Miguel, zachwyca przede wszystkim egzotyczną szatą roślinną oraz niepospolitymi gatunkami zwierząt. Kolejna z wysp archipelagu - Pico - znana jest jako świetne miejsce do obserwacji wielorybów oraz region produkcji doskonałego wina. Na wyspie zwiedzić można również zabytkowe kościoły: Sao Roque i Sao Pedro de Alcantara, oba w miejscowości Sao Roque do Pico. Wszystkie wyspy należące do Archipelagu Azorów są świetną okazją do obserwacji fauny i flory oraz zachwycającej rzeźby terenu (skaliste wybrzeża, jeziora, gejzery, stożki wulkaniczne).
Bardzo popularna w ostatnim czasie okazuje się malownicza Madera, a właściwie archipelag o tej samej nazwie, na który składają się Porto Santo, Madera oraz kilka pomniejszych wysepek. Dużą część terenu zajmują rezerwaty ze światowej listy UNESCO, na której znalazły się dzięki rosnącym tam lasom wawrzynowym z bogatymi gatunkami roślin. Funchal, stolica Madery została rozsławiona m.in. dzięki Christiano Ronaldo, który właśnie tutaj się urodził. Ponadto w Funchal znajduje się wiele zabytków sakralnych Portugalia(kościół Sao Paulo z XV w., Sao Pedro, Colegio, przepiękny klasztor Santa Clara oraz wiele innych). Odwiedzając miasto nie można przeoczyć Ogrodu Botanicznego i Muzeum Sztuki Sakralnej, gromadzącego bogate zbiory sztuki portugalskiej, rzeźby, posągi oraz przedmioty codziennego użytku.

Algarve

Region Algarve to obok Lizbony najbardziej luksusowe i drogie miejsce w całej Portugalii. Jednocześnie atrakcje (np. liczne pola golfowe), które się tutaj znajdują, świetna lokalizacja, przepiękne plaże z klifowymi wybrzeżami oraz wysoka temperatura przez cały rok sprawiają, że turyści bardzo chętnie odwiedzają te tereny. Algarve rozciąga się wzdłuż całego południowego wybrzeża Portugalii, od Przylądka św. Wincenta aż do granicy z Hiszpanią. Głównym miastem w regionie jest przepiękne Faro, centrum handlowe i turystyczne. Tutejsze plaże uważane są za najpiękniejsze na świecie (np. Praia da Marinha w kurorcie Lagoa). Portugalska linia brzegowa jest silnie rozbudowana, poprzecinana licznymi zatoczkami o klifowych wybrzeżach ze skalnymi grotami.
Spędzając wakacje na wybrzeżu Algarve koniecznie należy zobaczyć choć część zabytków w Faro. Należy do nich m.in. przepiękne Stare Miasto, do którego prowadzi XVIII-wieczna Portugaliabrama miejska (Arco da Vila). W Faro znajduje się wiele świątyń. Warta uwagi jest np. katedra na Starym Mieście, kościół Igreja do Carmo, którego główną "atrakcją" jest Kaplica Kości (Capela dos Ossos) oraz kościół Sao Pedro z zabytkowym ołtarzem. By dowiedzieć się co nieco o historii regionu, warto wybrać się do Muzeum Etnograficznego, Muzeum Morskiego lub Museu Municipal z cennymi znaleziskami archeologicznymi.
Dużym ośrodkiem turystycznym na wybrzeżu Algarve jest także Lagos, nie tak atrakcyjne jak zabytkowe Faro, ale równie popularne, głównie ze względu na przepiękne plaże (Praia do Camilo, Meia Praia). Turyści mogą tutaj zobaczyć pozostałości fortyfikacji, kościół św. Antoniego oraz fort Ponta da Bandeira. W regionie warto wybrać się na wycieczkę do nadmorskiej Taviry lub Albufeiry, czy położonego nieco bardziej w centrum Algarve miasteczka Silves.

Noclegi

Znalezienie miejsca noclegowego w Portugalii nie stanowi większego problemu. Wyjątkiem jest jedynie stolica kraju, Lizbona, oraz region Algarve. W tych dwóch miejscach o zakwaterowanie należy postarać się dużo wcześniej przed planowanym Portugaliaurlopem. Organizując tzw. wycieczki objazdowe najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie miejsca w schronisku młodzieżowym, gdzie ceny okazują się najbardziej przystępne, np. Penhas de Sade w Serra de Estrela, Leiria, Coimbra oraz Alcoutim w regionie Algarve, Areia Branca i Oeiras w okolicy Lizbony.
Dużą popularnością w Portugalii cieszą się również prywatne kwatery, wynajmowane przez lokalnych mieszkańców. Najwięcej ofert noclegowych tego typu znajdziemy oczywiście na zachodnim wybrzeżu. Warto wcześniej potargować się z właścicielem o ceny, ponieważ te mogą być dużo wyższe niż rzeczywisty koszt zakwaterowania.
W przepięknym Porto również nie jest trudno o znalezienie zakwaterowania. Baza noclegowa miasta jest bardzo silnie rozbudowana. Dużym zainteresowaniem cieszy się tutaj np. hotel Teatro zlokalizowany w samym centrum Porto. Ten 4-gwiazdkowy ośrodek oferuje swoim gościom komfortowy wypoczynek w jednym z ekstrawagancko zaprojektowanych pokoi, oraz możliwość skorzystania z centrum biznesowego, pralni, bezpłatnego Internetu oraz wielu innych udogodnień. W Porto na uwagę zasługuje jeszcze m.in. Eurostars Das Artes, Vila Galé Porto, 5-gwiazdkowy Tiara Park Atlantic Porto czy Vera Cruz Residencial.
Kolejny wielki region turystyczny - wybrzeże Algarve, oferuje całą gamę hoteli, apartamentów i prywatnych kwater. Można tutaj znaleźć miejsce noclegowe w popularnym hotelu Sheraton, położonym tuż przy niesamowicie malowniczym klifie. W ośrodku funkcjonuje wypożyczalnia rowerów, dzięki czemu zorganizowanie wycieczki wzdłuż wybrzeża (a należy wiedzieć, że portugalskie, klifowe wybrzeża należą do najpiękniejszych w Europie). Nie stanowi żadnego problemu. Hotel Tivoli Martina w kurorcie Portimao mieści się w bliskim sąsiedztwie przystani jachtowej. Malownicza okolica, możliwość uprawiania sportów wodnych oraz luksusowe pokoje są głównymi powodami, dla których warto zastanowić się nad noclegiem w tym miejscu. Ciekawą rozwiązaniem noclegowym są państwowe instytucje typu pausadas, które mieszczą się zazwyczaj w starych kościołach, klasztorach i zamkach, a standardem przypominają 3-gwiazdkowe hotele z klasy średniej. Dużym zainteresowaniem cieszy się np. Pousada de Queluz, Pousada de Palmela oraz Pousada de Setubal - wszystkie mieszczą się w Lizbonie. W okolicach Faro można zatrzymać się w Pousada de Estoi lub w Pousada de Tavira. Podobnych "lokali" na terenie całej Portugalii, zwłaszcza w jej zachodniej części, jest wiele. Coraz większą popularność zyskują jednak rezydencje oraz tzw. wiejskie posiadłości, które, podobnie jak pausadas, rywalizują standardem i cenami z hotelami średniej klasy.

Kuchnia

Odwiedzając portugalskie restauracje warto zamówić prato do dia - danie dnia. Smakowite są tutaj zwłaszcza zupy, niezwykle sycące, przygotowywane na bazie różnorodnych warzyw. Chcąc zasmakować w lokalnej kuchni można również pokusić się o zupę z ryb lub owoców morza. Szeroka gama dań z ryb, mięczaków, skorupiaków i krewetek jest bardzo popularna w Portugalii. Daniem narodowym jest tutaj bacalhau, przygotowywane z dorsza na wiele sposobów. Na wybrzeżu najlepiej spróbować arroz de marisco, sporządzanego z owoców morza oraz ryżu, i cataplana (owoce morza z szynką). Potrawy przygotowywane na bazie mięsa są na ogół przyprawiane chilli, najczęściej są także grillowane. Smakosze z delikatnym podniebieniem na pewno będą zachwyceni gotowaną wieprzowiną z dodatkiem mięczaków - przysmak ten jest uznawany za jeden z najlepszych na całym świecie.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

Pogoda w Portugalii jest bardzo urozmaicona. Najlepszym okresem na wypoczynek jest oczywiście pora letnia, jednak nawet w zimie temperatura nie spada tutaj poniżej zera. Północne regiony kraju charakteryzują się nieco niższą średnią temperaturą niż pozostałe tereny. Porą odradzaną ze względu na obfite opady deszczu (i co za tym idzie - także powodzie) są miesiące wiosenne. Chcąc wylegiwać się na piaszczystych wybrzeżach najlepiej wybrać się tutaj w lecie, temperatura na ogół utrzymuje się powyżej 25°C, natomiast jeśli jesteśmy nastawieni tylko na zwiedzanie, optymalną porą będzie przełom września i października (także początek listopada), kiedy Portugalia nieco pustoszeje. Na ulicach nie ma już tylu turystów, mimo to, słońce dopisuje i jest to idealna pora na zwiedzanie.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Turkmenistan Turkmenistan Wycieczka do Turkmenistanu to pomysł na spędzenie ciekawych i udanych wakacji . Kraj posiada wiele interesujących i wartach zwiedzenia miejsc, a kontakt z surowym, wymagającym klimatem i orientalną kulturą wzbogaci nas o nowe doświadczenia. Z... Etiopia Etiopia Położenie        Etiopia to państwo położone we wschodniej części Afryki (tzw. Rów Afrykański). Od wschodu graniczy z Dżibuti i Somalią , od północy z Erytreą , od zachodu z Sudanem , a od południa z... Mali Mali Afryka to dość oryginalny, a przy tym fascynujący cel wakacyjnych podróży. Jednym z interesujących jej zakątków jest pełne tajemnic państwo Mali . Podróż do tego kraju to fantastyczna przygoda dla ciekawych świata odkrywców – ludzi... Portoryko Portoryko Portoryko , przez mieszkańców nazywana Isla del Encanto czyli Wyspą Zauroczenia, to najmniejsza wyspa z archipelagu Wielkich Antyli , do którego należą między innymi Kuba , Jamajka i Haiti . Położona w Ameryce Środkowej pomiędzy Oceanem... Mołdawia Mołdawia Mołdawia leży w południowo-wschodniej części Europy, między Rumunią a Ukrainą . Jest to niewielki kraj o powierzchni 33 843 km2, który z obu stron ograniczony jest dwiema wielkimi rzekami: Dniestr i Prut.... Seszele Seszele Podstawowe informacje       Gdy za oknem plucha najlepiej przenieść się do miejsca, gdzie znajdują się piękne plaże , czyste morze i tropikalny klimat . Takim miejscem są na pewno Seszele . To niewielkie... Jemen Jemen Informacje podstawowe        Jemen to liczące sobie ponad 24 milionów obywateli państwo, położone w południowo-zachodniej części Półwyspu Arabskiego , graniczące z Omanem oraz Emiratami Arabskimi . Kraj, w... Zanzibar Zanzibar Zanzibar jest to zarówno nazwa tropikalnej wyspy, należącej do Tanzanii , jak i miasta położonego na wyspie, będącego zarazem jej stolicą. Ten zakątek świata słynie z plantacji goździkowców i z palm kokosowych.... Malta Malta Malta to największa wyspa archipelagu Wysp Maltańskich , położonego na południe od Sycylii . Ma wydłużony kształt, około 30 km długości i powierzchnię 246 km2. Razem z Comino , Gozo i kilkoma niezamieszkałymi wysepkami wchodzi w skład... Mauritius Mauritius Położenie        Mauritius jest niewielką wyspą położoną na wodach Oceanu Indyjskiego, w pobliżu Madagaskaru . Państwo razem z Rodrigues , Cargados Carajos , Reunion oraz wyspami Apalega należy do... HEU HEU Ten niewielki kraj położony jest w sercu Europy Środkowej, w Niecce Karpackiej. Ponad połowę jego powierzchni stanowi Wielka Nizina Węgierska - płaska kraina położona w dorzeczu Dunaju i Cisy. Po zachodniej stronie doliny Dunaju znajdują się... Birma Birma Birma to kraj położony w południowo – wschodniej Azji nad Zatoką Andamańską. Rządząca krajem junta wojskowa zmieniła wprawdzie nazwę na Myanmar, jednak z uwagi na brak prawomocności tej decyzji, w powszechnym użyciu pozostaje nazwa Birma. Kraj,... Panama Panama Podstawowe informacje        Kanał Panamski , kapelusze, piękne widoki i rajskie plaże - to wszystko czeka na ciebie w Panamie. Ten kraj położony w Ameryce Środkowej to coraz częstszy cel turystów na całym... Wietnam Wietnam Wietnam to państwo położone w Azji Południowo – Wschodniej, graniczące z Kambodżą , Laosem i Chinami . Podzielone jest na 58 prowincji, a te z kolei składają się z dystryktów. Najdłuższą rzeką tego kraju - oraz całego Półwyspu... Nepal Nepal Odkryj z nami tajemnice Nepalu        Nepal jest górskim krajem położonym na południowych stokach Himalajów , pomiędzy Chinami a Indiami . Jest to kraina o wielowiekowej historii, barwnej mozaice kultur i... Albania Albania Podstawowe informacje        Albania , położona w Europie południowo-wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim , rozciąga się u wybrzeży Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego . Przyciąga turystów turkusową wodą,... Skandynawia Skandynawia Urokliwa przyroda, porażające pięknem góry , rwące potoki i burzliwe morze - wszystko to znaleźć można w Skandynawii , zwanej Królestwem Północy. Zimą doskonała dla miłośników białego szaleństwa w każdym wydaniu, latem fascynująca i... Malawi Malawi Malawi (dawniej Niasa ) to ogromne jezioro położone w południowo - wschodniej Afryce , najdalej na południe spośród jezior wypełniających szczeliny Wielkich Rowów Afrykańskich. Jest prawdziwym skarbem tej części kontynentu. Jego wody kryją... Japonia Japonia Japonia to archipelag wschodnio-azjatyckich wysp - kraj o długiej tradycji państwowości i przebogatej kulturze, który wywierał i nadal wywiera ogromny wpływ na cywilizację światową. Zewsząd oblewają ją wody Oceanu Spokojnego (Pacyfiku) oraz... Botswana Botswana Botswana , mimo, że piękna i pełna niespodzianek, nie jest celem wycieczek zbyt wielu turystów. Głównym powodem jest fakt, że kraj leżący w południowej części Afryki , nie ma bezpośredniego dostępu do morza – a właśnie takie kurorty są...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Portugalia » Algarve » Albufeira » Apartamenty Alfagar Village
Maja (Warszawa, 2011-10-04) - Średnia ocena: 3.9
Bardzo fajny ośrodek na rodzinne wakacje, niska, rozległa zabudowa w dużym ogrodzie. Ośrodek przepięknie położony, wzdłuż wybrzeża na malowniczym klifie. Apartamenty o bardzo dobrym standardzie, bardzo dobrze urządzone, czyste, schludne, niczego nie brakowało. W ogrodzie trzy duże baseny, bogate animacje i aquapark. Do ładnej, piaszczystej plaży zaledwie 200m. ośrodek dalej od centrum. idealne miejsce na wakacje z dziećmi.

Portugalia » Algarve » Albufeira » Apartamenty Alfagar Village
Jan (Poznań, 2011-08-12) - Średnia ocena: 4.5
Byłem z rodziną w apartamencie, przy jednej z najpiękniejszych plaż jakie widziałem. Portugalczycy są bardzo przyjaźni, obsługa super. Apartamenty były naprawdę spore, nie wchodzilismy sobie na głowe przy 4 osobach ;) Samo Algarve jest miejscem na wszelkiego rodzaju rozrywki, dzienne jak i nocne. Warto też wynająć samochod i pojezdzic nieco, pozwiedzac na wlasna rekę. Jednym słowem polecam :)

Portugalia » Algarve » Albufeira » Apartamenty Alfagar Village
Mariusz (Warszawa, 2011-07-28) - Średnia ocena: 5.0
Miło, czysto, schludnie i kameralna atmosfera. Byłem z żoną w kwietniu 2011. Pokoje czyściutkie i świeżo odmalowane, aneks kuchenny wyposażony we wszystko co potrzeba do przyrządzania śniadań i kolacji. Mieliśmy apartament z widokiem na morze - nasz był 50 m od klifu...:) ogródek zadbany z palmami i trawą. Posiłki jedliśmy na tarasie wyposażonym w stolik + 4 krzesełka + 2 leżaki... W jednym ze skrzydeł odbywał się remont pokoi, ale teren jest tak rozległy, że było to uciążliwe. Polecamy :)

Portugalia » Algarve » Albufeira » Apartamenty Alfagar Village
Agata (Jastrzębie Zdrój, 2011-06-28) - Średnia ocena: 4.2
Apartamenty dość proste, ale bardzo czyste i przestronne. Duzo basenów - bardzo czyste i dobrze utrzymane. Plaża jest piękna, ale zejście nieco strome. Na samej plaży bardzo bezpiecznie i przyjemnie.
Portugalia » Algarve » Albufeira
Radosław (Poznań, 2011-12-19) - Średnia ocena: 4.0
Albufeira nie jest wielkim miastem, raczej typowo turystycznym kurortem. W sezonie odbywa sie tu sporo imprez plenerowych. Przewazaja hotele i apartamenty ale jest stare miasto, marina z nadbrzezem po ktorym mozna spacerować a dla miłośników golfa pole golfowe. W okolicy znajduje się ciekawe miasteczko Paderne z ruinami zamku.

Portugalia » Algarve » Albufeira
Piotrek (Radom, 2011-11-17) - Średnia ocena: 4.4
Portugalskie miasto połozone niedaleko Faro, nad oceanem. Odbywa sie tu wiele imprez, sami w czasie tygodniowego pobytu trafilismy na dwie. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca sa białe domki polozone wzdłuz wybrzeza i ładne piaszczyste plaze, kilka deptaków z wieloma kawiarniami i restauracjami. Wieczorem miatso tetni zyciem dzieki dyskotekom i klubom.

Portugalia » Algarve » Albufeira
Romuald (Gdańsk, 2011-11-14) - Średnia ocena: 4.3
Jeden z bardziej znanych kurortów w Portugalii. Dawniej była portem rybackim co zreszta widac do dzisiaj mimo duzego rozwoju. Bylismy tam ok. 8 lat temu i różnica jest ogromna. Jeśli wyda nam sie tloczno mozemy skorzystac z plaz pobliskich miejscowosci-Porches i Praia de Rocha lub dalej w Lagos. W Albufeirze jest sporo restauracji i tawern ze specjałami lokalnej kuchni. Ceny są przystepne-oczywiscie taniej przed i po glównym sezonie. Urocza jest starówka i białe odmki polozeone wzdłuz wybrzeza

Portugalia » Algarve » Albufeira
Karol (Wschowa, 2011-08-11) - Średnia ocena: 4.0
Dawne miasteczko rybackie a obecnie spory kurort turystyczny. Mnóstwo hoteli,pensjonatów i restauracji. Ładne plaże, dużo słońca i brak deszczu wiec czego chcieć więcej:) Miejsce raczej nie dla rodzin z dziećmi ze względu na górzysty charakter. Polecam wycieczke do niedalekiego Faro. W sezonie odbywa sie tu wiele imprez

Portugalia » Algarve » Albufeira
Mariola (Kraków, 2011-07-13) - Średnia ocena: 4.2
Fajna miejscowość na wypoczynek rodzinny, jak i dla młodych osób. Urokliwe jest stare miasto wieloma wąskimi uliczkami gdzie jest masa knajpek i restauracji, no i oczywiście sklepy z pamiątkami. Plaże szerokie i czyste, jest kilka dobrze zagospodarowanych ale można również znaleźć jakaś odludną zatoczkę tylko dla siebie.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl