Poreč

Chorwacja » Istria
Ocena:
4.3
Na podstawie 17 ocen.
Zakwaterowanie w Poreč
Apartamenty prywatne Poreč 200-1100m, Poreč - największa baza ofert LAST MINUTE. Wycieczki last minute nie tylko na wakacje!, Istria, Chorwacja
Poreč to niewielkie, położone na wyspie Istria, chorwackie miasteczko. Od strony morza osłonięte jest wysepką Św. Mikołaja. Przez ponad 2000 lat burzliwej historii miasto stało się jednym z ważniejszych centrów turystycznych Chorwacji. O znaczeniu turystyki najlepiej świadczy liczba turystów - do 12-tysięcznego miasteczka przybywa ich rocznie ponad 700 tysięcy.

Historia miasta

Historia miasta sięga II w. p. n. e. Na niewielkim półwyspie powstał wówczas rzymski obóz warowny - castrum, którego obszar stanowi dzisiaj ścisłe, historyczne centrum miasta. Podczas panowania cesarza Augusta, w I wieku naszej ery, obóz został przekształcony w miasto. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto wielokrotnie zmieniało przynależność. Władali nim Ostrogoci, Bizantyjczycy i Frankowie. W 1267 roku Poreč przeszedł pod władanie, jak wiele ośrodków tego regionu, Republiki Weneckiej, co zaowocowało wszechstronnym rozwojem miasta. Z tego okresu pochodzi znaczna część pięknych, zabytkowych budynków.
Po upadku Republiki, miasto na krótki czas weszło w skład monarchii Habsburskiej, a następnie Królestwa Włoch. W 1861 r. Poreč stał się siedzibą parlamentu Istrii, zyskując z czasem turystyczną renomę wśród arystokracji Austro-Węgier, w czym znaczny udział miała z pewnością budowa linii kolejowej, łączącej miasto z Triestem. Od nazwy pociągu - Parenzana - pochodzi włoska, używana również współcześnie, nazwa miasta - Parenzo.
Tragiczny dla miasta okazał się czas II wojny światowej. Poreč stał się celem 23 nalotów bombowych, w wyniku których całkowicie zniszczono niemal 75% miejskiej zabudowy. Po zakończeniu działań wojennych Poreč, wraz z Chorwacją, stał się częścią Jugosławii. Od 1991 roku, po rozpadzie Jugosławii, wyspa Istria, a wraz z nią Poreč, wchodzą w skład niepodległej Chorwacji.

Atrakcje

Zwiedzanie warto rozpocząć od sztandarowego zabytku miasta - Bazyliki Eufrazjana. W 1997 roku budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia została wzniesiona w VI wieku naszej ery na miejscu kościoła z V wieku i w chrześcijańskiej tradycji funkcjonuje jako miejsce poświęcone męczeńskiej śmierci św. Maura. Ciekawostką jest fakt, że tworzący fundamenty bazyliki kościół powstał na pozostałościach jeszcze starszej świątyni - bazyliki z IV wieku. Dowodem, a jednocześnie niezwykłą atrakcją, potwierdzającą wznoszenie nowych budynków na murach wcześniejszych świątyń, są widoczne w północnej nawie bazyliki mozaiki, pochodzące z pierwotnych budowli. Bazylika jest jednym z najlepiej zachowanych chorwackich zabytków sztuki bizantyjskiej. Jej wnętrze stanowi swoisty przegląd zmian, jakie zachodziły w sztuce sakralnej na przestrzeni wieków. Poza rozwiązaniami architektonicznymi z połowy pierwszego tysiąclecia, w bazylice można podziwiać m. in. cyborium - ozdobną obudowę ołtarza, pochodzącą z XIII wieku, oraz późniejsze, XVI - wieczne mozaiki.
Pokaż cały opis

Spacerując Porečuliczkami miasta warto zwrócić uwagę na rozwiązania urbanistyczne i układ ulic. Obecny wygląd starówki wynika z długiej historii miasta. Dwie główne ulice, Cardo Maximus i Decumanus, zostały wytyczone jeszcze w czasach starożytnych. Podczas budowy rzymskiego obozu wojskowego - castrum - przez jego środek wytyczano dwa trakty, wiodące we wszystkie strony świata. Na przestrzeni wieków w oparciu o te właśnie rzymskie trakty tworzyła się sieć miejskich ulic, rozgałęziając się w końcu do obecnego kształtu.
Wzdłuż Cardo Maximus i Decumanus, a w szczególności w pobliżu rzymskiego forum - placu Marafor - wnoszono liczne budynki publiczne i świątynie. O starożytnej świetności miasta świadczą dzisiaj malownicze ruiny świątyń Marsa i Neptuna. W pobliżu placu Marafor można również podziwiać zabytki z późniejszych epok. Na szczególną uwagę zasługują romański Dom z Balkonem i Dom Kanonicki oraz liczne, misternie zdobione, weneckie pałace.
Miejscem, z którego Chorwaci są szczególnie dumni, jest budynek Parlamentu Istrii. Pierwotnie był to XIII - wieczny, franciszkański klasztor. Po przebudowie w XVIII wieku surowa budowla została ozdobiona w stylu barokowym, by zostać w końcu zaadaptowana na potrzeby lokalnego parlamentu. Obecnie budynek parlamentu często gości różnego rodzaju wystawy, występy Poreči inne wydarzenia kulturalne.
Warto również odwiedzić pobliską jaskinię Baredine. Stroma, niemal pionowa jaskinia to wyjątkowy przykład istryjskiego krasu - form geologicznych, powstałych w wyniku rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne. Wyjątkową atrakcją jaskini jest odmieniec jaskiniowy (proteus anguinus, znany również jako "człowiecza rybka"), zagrożony wyginięciem, unikatowy gatunek płaza - albinosa. Ze względu na przystosowanie do życia w ciemnościach jaskini, w wyniku ewolucji odmieńcowi jaskiniowemu całkowicie zanikły oczy - zamiast wzroku stworzenie wykorzystuje wyjątkowo rozwinięty węch i słuch.
Zaledwie 13 km od Poreč leży Višnjan. To niewielkie miasteczko pod względem liczby odkryć astronomicznych plasuje się na 5 miejscu na świecie - miejscowe obserwatorium ma na koncie odkrycie ponad 1400 planet! W rankingu wyprzedzają je jedynie ośrodki amerykańskiej armii i NASA. W Višnjan budowane jest obecnie kolejne obserwatorium, którego specjalnością ma być wczesne wykrywanie kosmicznych obiektów, mogących w przyszłości zagrozić Ziemi.
Od strony morza Poreč osłonięty jest wysepką Św. Mikołaja. Warto odwiedzić znajdującą się tam latarnię morską. Budowla, wzniesiona w 1402 roku, jest jedną z najstarszych tego typu na chorwackim wybrzeżu. PorečKomunikację z wysepką zapewniają liczne promy, w godzinach popołudniowych kursujące co pół godziny.

Komunikacja

Dla ceniących wygodę i czas dobrym sposobem, by dostać się do miasta, będzie podróż samolotem - po lądowaniu na lotnisku w Rijece, konieczna jest jednak niemal 100-kilometrowa podróż autobusem. Zwolennicy samodzielnego podróżowania mogą dojechać z kilku większych, chorwackich miast - Lublany, Zagrzebia i Rijeki, pokonując odpowiednio 151, 243 i 97 km. Można również skorzystać z połączeń kolejowych i promowych. W tym ostatnim przypadku dobrym pomysłem na jest podróż promem z Wenecji.

Lokalne przysmaki

Kuchnia porečka, a w szerszym ujęciu istryjska, swoją wyjątkowość zawdzięcza licznym narodom, które na przestrzeni wieków zamieszkiwały Chorwację, odciskając swoje piętno na jej kulturze i tradycji. Sztandarowym przykładem bogactwa chorwackiej kuchni jest hladni pladanj (zimny talerz), czyli zestaw przekąsek. W zależności od regionu pod tą nazwą kryje się jednak zupełnie różne jedzenie. W wydaniu istryjskim hladni pladanj to połączenie cienkich paseczków wędzonej szynki, zielonych oliwek i owczego sera.
Warto również skosztować innych specjałów - popularne są tu m. in. fuži (makaron) z sosami mięsnymi. W wyspiarskiej kuchni nie może również zabraknąć potraw z ryb i owoców morza, wśród których prym wiodą sałatki z ośmiornic, czy krewetki podawane z kalmarami. Ze względu na historyczne i geograficzne związki tych terenów z Włochami, nie brakuje tu również specjałów typowych dla Półwyspu Apenińskiego, takich jak risotto, polenta czy gnocchi. Dla wyjątkowo wybrednych smakoszy wielką atrakcją będą różnorodne potrawy z dodatkiem kulinarnego skarbu - trufli.
Kuchnia istryjska to nie tylko wyborne jedzenie. Idealnym dodatkiem do lokalnych potraw będą wytwarzane na wyspie trunki, a szczególnie wina. Sztandarowe istryjskie wina to białe malvazija i muškat, oraz czerwony teran.

Rozrywka

Poreč to miasto, w którym każdy, niezależnie od ulubionego sposobu spędzania wakacji, znajdzie coś dla siebie. Poza licznymi zabytkami i skarbami kultury, Poreč zapewnia wiele sposobów na aktywny wypoczynek.
Dla amatorów morskich kąpieli godne polecenia są liczne, przybrzeżne wysepki. Porastają je gęste, sosnowe zagajniki, dające wyborne schronienie przed upałem. Miłośnicy sportów wodnych mają możliwość skorzystania z oferty klubów nurkowych i przystani, umożliwiających wynajęcie jachtu. W pobliżu miasta znajdują się również korty tenisowe. Przygotowano również dogodne, malownicze trasy dla rowerzystów.
Nie brakuje tu również wydarzeń kulturalnych. Cyklicznie organizowane są festiwale ludowe i folkowe (w czerwcu i sierpniu), obfitujące w koncerty Lato Muzyczne oraz Doroczna Wystawa Sztuki.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Filmy
Ciekawostki
Tunezja Tunezja Tunezja - raj dla turystów       Ksary - prastare berberyjskie spichlerze - fortece, górskie wioski berberyjskie, wykute w skale, zawieszone między niebem a ziemią, życiodajne oazy saharyjskie, niezwykłe słone... Australia Australia Australia to kraj położony na Półkuli południowej, obejmujący najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Krajami sąsiadującymi z Australią na północy są: Indonezja , Timor... Riwiera Olimpijska Riwiera Olimpijska Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag dziesięciu głównych i kilku mniejszych wysp, położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Mimo, że nie leży na głównym szlaku wypraw turystycznych, jest zakątkiem idealnym na udany wypoczynek.... Andora Andora Andora jest wyjątkowym krajem na mapie Europy - małym, ale niezwykle interesującym. To coraz popularniejsze miejsce wypoczynku turystów z całego świata, przede wszystkim zaś miłośników narciarstwa i innych sportów zimowych . Na... Kambodża Kambodża Nadeszła pora, by Kambodża zaczęła kojarzyć się nam z takimi wyrażeniami, jak " najlepsze wakacje ", "niezwykłe zabytki", "wspaniali ludzie". Bez wątpienia są po temu powody. I żeby się o tym przekonać, najlepiej po prostu pojechać na urlop... Burundi Burundi Podstawowe informacje       Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane wakacje w miejscu, które jeszcze nie zostało w zupełności skomercjalizowane, koniecznie wybierz się na wczasy do Burundi . Ten kraj położony w... Chorwacja Chorwacja Wakacje nad Morzem Adriatyckim większości osób kojarzą się z Włochami. Tymczasem piękne plaże , ruiny z czasów starożytnych i inne atrakcje turystyczne czekają także po drugiej stronie Adriatyku - w Chorwacji. I to za niższą cenę.... Afganistan Afganistan Podstawowe informacje        Afganistan , a właściwie Islamska Republika Afganistanu, jest krajem leżącym na obszarze Azji Środkowej , w sąsiedztwie Iranu , Pakistanu , Tadżykistanu , Turkmenistanu ,... Hiszpania Hiszpania Wakacje Czy jest na świecie kraj, który bardziej kojarzy się z beztroskimi wakacjami niż słoneczna Hiszpania ? Malownicze wybrzeża, egzotyczna roślinność, śródziemnomorskie potrawy, niekończące się plaże , zawsze piękna pogoda.... Białoruś Białoruś Podstawowe informacje        Białoruś (Republika Białorusi) jest krajem we Europie Wschodniej, graniczącym z Litwą , Łotwą , Rosją , Ukrainą i Polską . Państwo nie posiada dostępu do morza. Najwyższym... Brazylia Brazylia Brazylia – największy kraj Ameryki Południowej (zajmujący niemal połową tego kontynentu) – to kraina pięknych krajobrazów , piłki nożnej i karnawału . To również idealne miejsce na wielokrotne wakacje , gdyż pojedynczy urlop pozwoli... Mongolia Mongolia Mongolia kojarzy się przede wszystkim z bezkresnymi stepami, które od najdawniejszych czasów były siedzibą uwielbiających wolność koczowniczych plemion. Ale Mongolia to także pustynia Gobi , na której odnajdywane są prastare szczątki nie tylko... Portoryko Portoryko Portoryko , przez mieszkańców nazywana Isla del Encanto czyli Wyspą Zauroczenia, to najmniejsza wyspa z archipelagu Wielkich Antyli , do którego należą między innymi Kuba , Jamajka i Haiti . Położona w Ameryce Środkowej pomiędzy Oceanem... USA USA Położenie        Stany Zjednoczone Ameryki to państwo w Ameryce Północnej , od północy graniczące z Kanadą , od południa z Meksykiem . Jego zachodnie wybrzeże obmywają wody Oceanu Atlantyckiego, a wschodnie –... HEU HEU Ten niewielki kraj położony jest w sercu Europy Środkowej, w Niecce Karpackiej. Ponad połowę jego powierzchni stanowi Wielka Nizina Węgierska - płaska kraina położona w dorzeczu Dunaju i Cisy. Po zachodniej stronie doliny Dunaju znajdują się... Mauretania Mauretania Mauretania to kraj dla wytrwałych i odważnych. Suchy, pustynny krajobraz, wysokie temperatury, nie najniższe koszty utrzymania, często słabo zaopatrzone sklepy oraz mała ilość hoteli i udogodnień dla podróżnych zniechęcają wielu turystów do... Łotwa Łotwa Informacje podstawowe       Zaledwie 600 kilometrów na północ od Warszawy , leży kraj pełen niespodzianek. Do położonej nad Bałtykiem Łotwy - bo o niej rzecz jasna mowa - dostaniemy się po niespełna 9... Aruba Aruba Aruba wygląda jak spełnienie marzeń o idealnych wakacjach – najwyższej klasy hotele i punkty rozrywki, intensywne i barwne życie nocne, palmy, ciepłe morze i przede wszystkim plaże, plaże i jeszcze raz plaże , te najlepsze: z delikatnym i... Ukraina Ukraina Położenie i klimat       Ciągnące się kilometrami stepy, urokliwe plaże Krymu czy niezmierzone szlaki turystyczne - oto, jak polskim turystom kojarzy się Ukraina . Należy jednak pamiętać, że Ukraina to... Jamajka Jamajka Jamajka – do zakochania jeden krok       Szerokie, bajeczne plaże , piękna pogoda i Bob Marley - to pierwsze skojarzenia, jakie na myśl przywodzi Jamajka . Ta odkryta przez samego Krzysztofa Kolumba wyspa...
Banjole Banjole Miejscowość Banjole położona jest na południu półwyspu Istria. Jest to malowniczy, niezurbanizowany rejon zdala od dużych kurortów turystycznych. To najlepszy rejon nurkowy w północnej Chorwacji . Słynie on przede wszystkim z wielu dostępnych i... Duga Uvala Duga Uvala Duga Uvala to kompleks turystyczny znajdujący się w Zatoce Vinjole (3km na południowyzachód od Krnice), w połuniowej części półwyspu Istria . Kompleks turystyczny Duga Uvala oferuje szeroki wybór kawiarni, pizzerii i restauracji. Można się... Funtana Funtana Funtana - miasto w Chorwacji . Miasto zyskało swoją nazwę dzięki źródłom wody pitnej znajdującym się przy samym morzu. W tą wodę zaopatrywała się między innymi kontynentalna Chorwacja oraz Rzymska willa w Zelenej Lagunie wzniesiona w II wieku... Krnica Krnica Krnica znajduje się w kontynentalnej części Istri , około 25 km na południowy wschód od Puli , na drodze lokalnej w kierunku Puli. Znany, pobliski kurort i miejscowość turystyczna z rozwiniętą i dobrą ofertą turystyczną - Duga Uvala ,... Medulin Medulin Medulin , niegdyś była małą wioską rybacką, teraz to piękne miasteczko, które z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Miasto leży w południowej Chorwacji na Półwyspie Istria, a jego treny opływają wody Zalewu Medulińskiego... Mošćenička Draga Mošćenička Draga Moscenicka Draga to port, osada oraz centrum turystyczne w Opatiji . Moscenicka Draga znajduje się w Zalewie Riječkim , na wschodnim wybrzeżu Istrii . Położona jest u podnóża góry Učki w części znanej z łagodnego klimatu sprzyjającego... Motovun Motovun W północnej, nadbrzeżnej części Chorwacji turyści lubują się w słonecznej Istrii . Górzysty półwysep przyciąga rozmaitością atrakcji, zadbanymi plażami oraz tym wszystkim, czego podróżujący szukają na wakacjach - pięknem krajobrazu.... Novigrad Novigrad Novigrad jest niewielkim portem leżącym na zachodnim wybrzeżu chorwackiego półwyspu Istria. Kurort leży na skalistym brzegu, który wpada do Morza Adriatyckiego . Miasto otoczone jest bujnymi lasami sosnowymi i śródziemnomorską roślinnością.... Peroj Peroj Miejscowość Peroj znajduje się około 1 km od morza, w pobliżu malowniczej miejscowości Fažana. Peroj jest ciekawym miejscem pod względem archeologicznym. Znajduje się tu wiele pozostałości z czasów rzymskich. Miejsce to polecamy wszystkim tym,... Premantura Premantura Wyobraźcie sobie zielone wybrzeże otoczone z trzech stron ciepłą wodą Adriatyku, miejsce, które wszerz można przebyć podczas popołudniowego spaceru. Tak, Premantura istnieje naprawdę i wygląda dokładnie tak, jak wyobrażacie sobie miejsce na... Pula Pula Pula jest doskonałym miejsce na letni wypoczynek . Pula, miasto które potocznie nazywa się istryjskim Rzymem , ze względu na liczne zabytki z czasów rzymskich , takie jak na przykład koloseum. Chorwacja, to kraj, który od lat nieprzerwanie... Rabac Rabac Podstawowe informacje Słońce i spokój to główne zalety nadmorskiego kurortu Rabac , położonego w północnej części Chorwacji, na półwyspie Istria. Miejsce to jest najczęściej alternatywą dla zatłoczonych, gwarnych i przesyconych turystami... Rovinj Rovinj Rovinj , położone w Chorwacji na słonecznym półwyspie Istria urokliwe miasteczko portowe, jest jednym z najbardziej znanych kurortów wczasowych w tym regionie. Romantyczne krajobrazy, lazurowe i krystalicznie czyste lustro Morza Adriatyckiego ,... Savudrija Savudrija Stara wioska rybacka Savudrija leży na południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria w Chorwacji, niedaleko miasta Umag. Skaliste i strome brzegi okolic miasta wpadają do Morza Adriatyckiego . Savudrija słynie z naturalnych skalistych plaż i... Umag Umag Umag leży w malowniczym zakątku półwyspu Istria, w jego północno - zachodniej części. Sąsiedztwo morza Adriatyckiego oraz granicy słoweńskiej sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji . Półwysep jest długi, lecz... Vodnjan Vodnjan Vodnjan to miasteczko liczące zaledwie 3500 mieszkańców. Urocze domki ulokowane na dostojnym wzgórzu, wyrastają z śródziemnomorskiej roślinności. Leży ono konkretnie w południowo-zachodniej części Istrii , regionu w Chorwacji . Położone... Vrsar Vrsar Niewiele jest na półwyspie Istria miejsc tak urokliwych i zapadających w pamięć, jak turystyczne miasteczko Vrsar , które kusi przybyszów zjawiskową, śródziemnomorską przyrodą oraz rozległymi plażami i błękitnymi wodami Adriatyku . Wakacje...

Najnowsze

Poreč - Park wodny wzbogaca ofertę istryjskiej perły 2012-06-10
Poreč - Park wodny wzbogaca ofertę istryjskiej perłyZnana istryjska miejscowość turystyczna Poreč niedługo zaoferuje kolejną atrakcję - park wodny, który rozciągać się będzie na powierzchni siedmiu hektarów i będzie jednym z największych w tej części Europy. Projekt „Aquacolors Poreč” o wartości 25 milionów euro, przewiduje liczne niezwykłę atrakcje, duży basen z falami do trzech metrów...

Europejskie wyróżnienie dla kempingu Valamar Lanterna 2012-06-01
Europejskie wyróżnienie dla kempingu Valamar Lanterna „Gold Eco Award”Kemping Valamar Lanterna w Poreču, jeden z najlepszych kempingów w Chorwacji, do wielu międzynarodowych wyróżnień dodał jeszcze jedno, „Gold Eco Award”, które już drugi rok z rzędu przyznaje brytyjski organizator turystyki Eurocamp.Eurocamp ma ponad 180 kempingów w Europie, a wyróżnienie „Eco Award” przyznawane...

Poreč - Parentium poszerza swoją ofertę 2012-04-08
Poreč - Parentium poszerza swoją ofertęHotel Parentium, który był przez dziesięciolecia flagowym produktem poreckiej Plavej Laguny, za kilka miesięcy zaprezentuje się w nowym blasku. Laguna Poreč rozpoczęła odnowę jednego ze swoich najjbardziej znanych i najstarszych hoteli. Chodzi o największą tegoroczną inwestycję na poziomie firmy, jak również w segmencie turystycznym Istrii. Inwestycja ma...

Poreč - Hotel Parentium otrzymał nową nazwę i gwiazdkę 2012-01-24
Poreč - Hotel Parentium otrzymał nową nazwę i gwiazdkęPlava laguna, firma z tradycją liczącą ponad pół wieku, notująca stały wzrost, odświeżyła swoją tożsamość w dalszym promowaniu Poreču jeko znanego na świecie kierunku turystycznego. W ramach nowej marki, Plava laguna stała się Laguna Poreč. Resorty prezentuje jako pod marki, każdy posiada specyficzen pozycjonowanie: Plava Laguna Resort...

Lanterna wchodzi do LCE 2011-11-10
Poreč - Lanterna wchodzi do Leading Campings of Europe (LCE)Istryjski kemping Lanterna koło Poreču wejdzie do elitarnego zrzeszenia Leading Campings of Europe (LCE), która skupia najlepsze kempingi na starym kontynencie. Porecki kemping znajdzie się w najbardziej elitarnym towarzystwie, w którym z 21 000 kempingów są tylko 32, wśród nich od 2008 roku jest też kemping Zaton koło Zadaru....

Pierwszy hotel pięciogwiazdkowy 2011-02-16
Poreč - Pierwszy hotel pięciogwiazdkowy w regionie PorečaW ośrodku turystycznym Zelena laguna niedługo rozpocznie się budowa ekskluzywnego hotelu Zlatni prsten, który będzie miał pięć gwiazdek i będzie w nim 84 miejsc noclegowych. Będzie to inwestycja zagraniczna na około 10 tysiącach metrów kwadratowych działki na terenie Funtany, niedaleko granicy z Porečem. Będzie to pierwszy hotel...

Hotele Valamar 2010-09-21
Poreč - Hotele Valamar wśród 100 najlepszychPoreckie hotele all-inclusive Valamar Club Tamaris i Valamar Tamaris Residence to tegoroczni laureaci TUI Holly 2010, najbardziej prestiżowego wyróżnienia, które przyznaje jedno z największych na świecie biur podróży TUI. W ten sposób hotele Valamar zaliczają się do stu najlepszych hoteli na świecie, w których spędzają czas klienci Tui. TUI rozpoczął...

Giostra 2010-09-13
Poreč - GiostraPoreč jest znanym miastem turystycznym, ale jest również miastem zabytkowym o czym świadczy historyczny festiwal Giostra, który odwiedzającym prezentuje historię Poreča, a dokładniej rok 1745, kiedy według dokumentów archiwalnych na poreckich ulicach odbywał się festiwal. Uczestnicy brali udział w zawodach w strzelaniu z kuszy, tańcach i zabawach ludowych, a główną atrakcją był...

Atrakcje miasta Porec 2010-08-15
Poreč - Atrakcje miasta w przewodniku GPSAdria Guide - Poreč to nazwa elektronicznego przewodnika turystycznego do urządzeń GPS, który oferuje turystom wszystkie potrzebne informacje o instytucjach i atrakcjach Poreča, do których przewodnik też naprowadza. Elektroniczny przewodnik turystyczny użytkownikom umożliwia szczegółowe, proste, szybkie i przejrzyste zwiedzanie 84 różnych ciekawych...

Nowy wygląd hoteli 2010-07-09
Poreč - Nowy wygląd hoteli ValamarNowo odnowiony hotel Valamar Riviera, wcześniej znany jako hotel Neptun, niedawno otworzył swoje drzwi i przyjął pierwszych gości. Piękny mały hotel, urządzony w stylu żeglarskim z wieloma dodatkowymi atrakcjami jest świetnym wyborem dla każdego, kto oczekuje luksusowego wypoczynku i relaksu od codziennego stresu. Jest idealnym miejscem na organizację spotkań...

Valamar Club Tamaris 2010-06-02
Poreč - Valamar Club Tamaris wśród „dziesięciu najlepszych tajemnic”Porecki hotel do wypoczynku rodzinnego i aktywnego Valamar Club Tamaris został przez członków Trip Advisora wpisany na listę dziesięciu najlepszych hoteli, które jeszcze nie są dostatecznie znane wśród światowych turystów i należałoby je odwiedzić i przeżyć (10 Best Travel Secrets). TripAdvisor (www.tripadvisor.com)...

Odnowiono hotel Riviera 2009-09-09
Odnowiono hotel Riviera w PorečuMiasto Poreč od niedawna bogatsze jest o jeszcze jeden hotel. Po dwuipółrocznym remoncie dawny hotel Riviera w samym centrum znanego ośrodka turystycznego zabłysnął na nowo atrakcjami i nazwą. Hotel ten, który w przyszłym roku będzie obchodził 100-lecie, od tej pory nosi nazwę Palazzio i odnowiony został zgodnie z rozwiązaniami architektonicznymi czasów, w...

Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Istria » Poreč » Hotel Delfin
WALDEMAR (SZCZECIN, 2012-10-12) - Średnia ocena: 4.6
Hotel ładnie położony, pośród drzew, blisko plaży. Przy hotelu fajny basen z wodą morską. Jedzenie dobre, każdy znajdze coś dla siebie. Hotel godny polecenia.

Chorwacja » Istria » Poreč » Hotel Delfin
Roman (Psary, 2012-10-05) - Średnia ocena: 4.5
Doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Spokojna okolica. Dużo udogodnień. Polecam!!!

Chorwacja » Istria » Poreč » Hotel Delfin
Halina (Łomża, 2012-10-03) - Średnia ocena: 4.5
Hotel ogromny i bardzo ładny, miła obsługa, dobre wyżywienie. Przyjemne otoczenie, dużo zieleni. Piękny zabytkowy Poreć. Ogólne wrażenie bardzo pozytywne. Mam nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.

Chorwacja » Istria » Poreč » Hotel Delfin
Danuta (Polska, Szczecin, 2012-09-30) - Średnia ocena: 5.0
Plaża bardzo blisko, dużo zieleni, dużo kawiarni na plaży, sprzęt wodny blisko i łatwo dostępny

Chorwacja » Istria » Poreč » Apartamenty Laguna Park
Andrzej (Sosnowiec , 2012-09-27) - Średnia ocena: 4.9
Ośrodek bardzo zadbany,apartamenty wygodne i funkcjonalne.Obsługa miła . Plaża do wyboru (beton-trawa). Polecam zabrać rowery gdyż jest dużo tras pięknie widokowo usytuowanych.Wyżywienie w hotelu świetne.Przy obiekcie ośrodek sportowy(korty tenisowe,pole mini golfa ) czysty i zadbany. Jest to mój czwarty wyjazd do tego ośrodka.

Chorwacja » Istria » Poreč » Apartamenty Laguna Park
Andrzej ( Sosnowiec, 2012-09-27) - Średnia ocena: 4.9
Ośrodek bardzo zadbany,apartamenty wygodne i funkcjonalne.Obsługa miła . Plaża do wyboru (beton-trawa). Polecam zabrać rowery gdyż jest dużo tras pięknie widokowo usytuowanych.Wyżywienie w hotelu świetne.Przy obiekcie ośrodek sportowy(korty tenisowe,pole mini golfa ) czysty i zadbany. Jest to mój czwarty wyjazd do tego ośrodka.
Chorwacja » Istria » Poreč
Lucjan (Gdańsk, 2011-11-28) - Średnia ocena: 4.4
idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. aktywnego pod wzglęwdem turystycznym.. blisko stąd do włoch, słowenii i zabytkowych, obecnie chorwackich miast wzdłuż wybrzeża istrii. Również wnętrze istrii jest warte zobaczenia, piękne stare miasteczka, przyroda i zabytki. polecam bardzo.

Chorwacja » Istria » Poreč
Kaja (Szczecin, 2011-10-07) - Średnia ocena: 4.0
Przede wszystkim Porec daje dużo możliwości do zwiedzania Wzdłuż głównej uliczki jest masa kamieniczek, w moim odczuciu z rożnych stylów. Są tu ruiny świątyni, kościół, muzeum. Jeśli po takiej dawce zwiedzania ma się jeszcze siłę warto wieczorem przyjść do centrum, gdzie jest scena na której odbywają się rożne występy. Większość plaż jest kamienista. Miasteczko zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie, następnym razem planujemy tez przyjechać na Istrię ale tym razem do Rovinj

Chorwacja » Istria » Poreč
Kinga (Warszawa, 2011-10-07) - Średnia ocena: 3.5
Poreć leży na niskim, wąskim półwyspie, mniej więcej w połowie zachodniego wybrzeża Istrii. Jest to jedno z najstarszych miast tego półwyspu. Poreć jest obecnie największą miejscowością wypoczynkową na Istrii. Jestem zachwycona tym miastem, ogromna różnorodność plaż -każdy znajdzie coś dla siebie. Są plaże kamieniste z drobnym żwirkiem,są z dużymi głazami ,betonowe, trawiaste a nawet trochę piasku można znaleźć. Nad samymi plażami są piniowe zagajniki dające sporo cienia dla osób, które lubią odpoczywać w cieniu.

Chorwacja » Istria » Poreč
Paweł (Tarnobrzeg, 2011-10-06) - Średnia ocena: 4.1
Świetny kurorcik ale zwiedzanie polecam jedynie na piechotę. To chyba jeden z największych kurortów bo przewija się tam mnóstwo turystów. Bardzo dużo campingów - gigantów na których mieszka po kilka tysięcy ludzi, swoją drogą bardzo dobrze wyposażonych. Co chwila tez widzieliśmy golasów więc chyba jest to raj dla naturystów, gdzie się nie obejrzałem campingi dla ubranych inaczej ;)

Chorwacja » Istria » Poreč
Ola (Warszawa, 2011-10-06) - Średnia ocena: 3.6
Poreč jest niedużą miejscowością turystyczną w centrum Istrii, ale bardzo popularną wśród turystów. Bogata oferta hoteli i dodatkowych atrakcji turystycznych wciąż się poszerza. W Poreču poza błogim wypoczynkiem można na plaży skorzystać ze sportów takich jak nurkowanie, surfing, narty wodne lub jazda na jet-ski. Bardzo zadbane, czyste miasteczko. Podczas zwiedzania warto rozpocząć od sztandarowego zabytku miasta - Bazyliki Eufrazjana, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Chorwacja » Istria » Poreč
Roksana (Ostróda, 2011-10-06) - Średnia ocena: 4.1
Bardzo stare i ciekawe miasteczko. Ma mnóstwo wąskich i krętych uliczek z knajpkami, restauracjami, starymi kamienicami. Jest port jachtowy i deptak. Miasto oferuje wiele mozliwosci uprawiania sportów:nurkowanie, tenis, rowery, jazda konna. Milosnicy zycia nocnego maja do dyspozycji dyskoteki, puby i kasyno. W Poreca jest blisko do Puli, Umagu, Vrsaru czy Rovinj.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl