Półwysep Peloponeski

Grecja
Wizyta na tym liczącym 190 km długości oraz 160 km szerokości greckim półwyspie to jeden z najlepszych wyborów. Dzięki niesamowicie zróżnicowanemu krajobrazowi i ogromnej liczbie kojarzonych z Grecją zabytkowych miejsc często jest nazywany kwintesencją tego kraju; tym, co w Grecji najlepsze. Turyści gromadnie zjeżdżają się tu na wakacje także dla: cudownych, piaszczystych plaż, obmywanych przez krystalicznie czyste fale, ciszy i spokoju, jakże dalekich od zgiełku zatłoczonych miast, pomarańczowych i cytrynowych sadów, dla uroczych, pięknych małych wiosek, gdzie zadowolenie turystów zdaje się być nadrzędnym celem gościnnych tubylców. Peloponez to kontrasty: słoneczne plaże i zaśnieżone górskie szczyty. To magiczne miejsce na ziemi, gdzie historia zgodnie współżyje z teraźniejszością, tworząc unikalny klimat i poczucie znalezienia się poza niemiłosiernie biegnącym czasem.
      Nasz grecki półwysep od kontynentalnej części Grecji oddziela wąski Przesmyk Koryncki; obmywają go wody mórz: Kreteńskiego (na wschodzie) oraz Jońskiego (z zachodniej strony). Od północy dostępu do cudownej krainy strzegą góry: Kilinii, Chelmos, Olonos, od południa – nieco łagodniejsze Tajgetos. A pomiędzy nimi... kto opisze wszystkie wspaniałe miasta, mogące poszczycić się niesamowitą historią? Korynt (Korinthos), Mistra (Mistrás), Mykeny (Mykenai), Olimpia (Olimbía), Argos, Sparta (Sparte), Nauplion (Nafplio)! Bogowie z pewnością mieli w zamyśle stworzenie prawdziwego raju na ziemi.
...i to właśnie miejsce naszej planety tak bardzo przypadło do gustu naszemu wieszczowi – Juliuszowi Słowackiemu, jak również amerykańskiemu pisarzowi Henry’emu Millerowi, którzy poszczególne zakątki Peloponezu uwiecznili na kartach swoich nieśmiertelnych dzieł. To tutaj urodził się święcący w swym kraju triumfy wielki grecki poeta, autor oficjalnego hymnu olimpijskiego, Kostis Palabras. I w jego poezji odnajdziemy odwieczną magię Peloponezu.

Historia

      To dzięki swojej bogatej historii Peloponez jest tak zróżnicowany. Już w trzecim tysiącleciu p. n. e. kultura ludności pochodzenia anatolijskiego najlepiej rozwinęła się na Krecie (Crete); dzisiaj klimat tamtego okresu najlepiej oddaje niewielka mieścina w pobliżu miasta Argos, nosząca wdzięczną nazwę Lerni. Od połowy drugiego tysiąclecia p. n. e., w okresie helladzkim, największe znaczenie na Peloponezie zaczęły mieć Mykeny, gdzie osiedlili się przybyli z północy Achajowie. Ich kulturze położył kres najazd Dorów; nastąpił klasyczny okres dziejów Grecji, kiedy to o władzę nad całym półwyspem walczyć zaczęły Sparta i Ateny. Ten jednakże prędko przeszedł w ręce najpierw Rzymu, a następnie – Bizancjum. Pustoszony potem przez plemiona Słowian i Awarów, opanowany przez księstwo Achai, podbity przez Turków, przeszedł w końcu w praworządne ręce Wenecji i od XIV w. można było mówić nie o Peloponezie, a o Morei. Dopiero lata 1821 - 1829 przyniosły mu długo oczekiwaną wolność (powstanie narodowe) i powrót starego imienia.
Pokaż cały opis


Zwiedzanie

      Kierując Półwysep Peloponeskisię na Peloponez od strony kontynentalnej Grecji pierwsze będące żywym zabytkiem miasto to Korynt. Ośrodkiem tej historycznej mieściny jest pochodząca z VI w. p. n. e. dorycka świątynia boga Apolla (wstęp płatny). Do naszych czasów przetrwało aż sześć z jej niezliczonych kolumn! Poza nią zachowały się fragmenty rzymskich budowli, w tym bema – platforma znana z tego, że stanął na niej, przed prokonsulem, św. Paweł Apostoł, przebywający w Koryncie w połowie I w.
      Kolejnym miastem wartym zobaczenia są Mykeny, które zostały założone – wedle słów popularnej legendy – przez samego Perseusza. Dziś to miasto, w którym znaleziono wiele wykopalisk, znane jest z rozsławionego wśród Polaków przez Juliusza Słowackiego Grobu Agamemnona (Skarbca Atreusza), zwierzchnika ludu greckiego w okresie wojny trojańskiej. Nad miejscem jego pochówku góruje potężna, majestatyczna cytadela, której mury zbudowano z sześciotonowych kamieni. One to, na równi z osławioną Lwią Bramą, wzbudzają od wielu lat niekłamany podziw turystów.
      Do ośrodku handlu, jakim jest Argos, ludzie ściągają nie tylko dla pięknie wyrabianych pamiątek, niedaleko niego bowiem leży Lerni Półwysep Peloponeski(wstęp płatny) – osada, w której Herakles zgładził hydrę. A wielbiciele błogiego odpoczynku zachwycą się zapomnianym przez cywilizację Leonídi z jego plażą Pláka, maleńkim portem i ogromną ilością ogrodów i gajów cytrusowych.
      Z zatoki Argosu doskonale już widać cytadelę Tyrynsu (Tiryns). Jej mury niektórych miejscach mają grubość nawet do ośmiu metrów. Kamienie, będące ich budulcem, mają wagę ponad dwunastu ton.
      A z Tyrynsu już tylko rzut kamieniem do Nauplion, pierwszej greckiej stolicy, raju nie tylko dla miłośników archeologii. Nauplion jest jedną z najpiękniejszych peloponeskich miejscowości; z całą pewnością o jego uroku stanowi piękny, piaszczysty brzeg morski, nad którym góruje twierdza Palamidi. Dzisiaj we wnętrzu starego weneckiego arsenału na placu Syntagma siedzibę ma Muzeum Archeologiczne, a w nim – uczta dla oczu! Freski, przedmioty z brązu, ceramika, wszystko to przedmioty pochodzące z pałaców mykeńskiego świata. Dech w piersiach zapiera.
      Do Sparty przybywa się dla samej satysfakcji Półwysep Peloponeskistąpania po ziemi, która wydała na świat tak wielu potężnych wojowników. Dziś jednak większym powodzeniem cieszy się atrakcyjna Mistra, skąd pochodził ostatni bizantyjski cesarz – Konstantyn. W Mistrze zachowało się w idealnym stanie kilkanaście kościołów z bardzo charakterystycznymi kopułami; najsłynniejszym pośród nich jest kościół Ágios Dymítrios, w którym Konstantyn został koronowany. Miejsce tego historycznego wydarzenia zdobi wielki dwugłowy orzeł.
      Przez portowe miasteczko Gýthio, w którym Parys i Helena upajali się szczęściem podczas pierwszej wspólnej nocy, można się dostać na Półwysep Mani. Jego mieszkańcy dali się historii poznać jako niebywale waleczni i niezwykle zaciekli w boju, dzięki czemu miejsce to jest usiane zabytkami architektury obronnej. Krwawe waśnie żyjących tu w przeszłości rodów pozostawiły niemalże namacane odczucie możliwości napotkania na krzyki i lamenty w każdym zakątku; całe szczęście, dzisiaj to już tylko nasze odczucia. Być może dlatego Mani jest tak magiczne. Chętne turystom są tu udostępnione do zwiedzania jaskinie Glyfada i Alepotrypa. W tej pierwszej warto się skusić na Półwysep Peloponeskiwycieczkę łodzią po podziemnej rzece.
      Niedaleko zatoki Navarino znajduje się starożytna Olimpia. Aż trudno uwierzyć, że to właśnie tutaj, gdzie dzisiaj jest tak spokojnie, cicho, błogo i cieniście, jeszcze p. n. e. odbywały się co cztery lata igrzyska o ogromnym zasięgu. Cóż, nie usłyszymy co prawda w dzisiejszej Olimpii krzyku dopingującego do bardziej wytrwałej walki o medal, za to odrestaurowany stadion wygląda dokładnie tak, jak dwadzieścia pięć wieków temu, co sprawia, że zamykając oczy mamy uczucie cofnięcia się w czasie. Możemy także pójść pokłonić się dawnym greckim bogom, Zeusowi i jego żonie, Herze, których świątynia znajduje się opodal.

Festiwal w Epidauros

      Festiwal w Epidauros, organizowany każdego roku w miesiącach letnich, jest dla turystów tłumnie przybywających na Peloponez ogromną atrakcją. Podczas trwania festiwalu w doskonale zachowanym budynku teatralnym pochodzącym sprzed czasów rzymskich wystawiany jest przede wszystkim teatr antyczny. Wydarzenie to rozsławiła słynna sopranistka Maria Półwysep PeloponeskiCallas: zaśpiewała ona podczas kolejnego z festiwali arię w "Normie" Belliniego.

Wynajem aut

      Planując podróż po Peloponezie warto rozważyć możliwość wynajmu samochodu. W dobie dzisiejszych możliwości można się zabezpieczyć i zarezerwować sobie samochód jeszcze przed wyjazdem – wiele firm oferuje taką możliwość, m. in. firma Autogrecja.pl. Jeżeli jednak już podczas pobytu postanowimy uczynić ten krok, za wypożyczalnią samochodów można rozejrzeć się na Krecie czy – najpewniej – w Atenach.

Noclegi

      Na Peloponezie każdy znajdzie dla siebie miejsce. Tu nie ma problemów z wynajęciem pokojów czy to w hotelach z możliwością all inclusive, czy pensjonatach dla mniej wybrednych, czy wreszcie w kwaterach prywatnych; w zależności od tego, jakie są nasze oczekiwania – czy zechcemy zakotwiczyć w jednym z większym miast, czy też w małej, otoczonej gajami oliwnymi osadzie – Peloponez daje nam każdą z tych możliwości.

Klimat, temperatury, pogoda

      Klimat Peloponezu jest typowo śródziemnomorski: lato jest suche i gorące, zima – łagodna i wilgotna. Średnia temperatura powietrza zimą to 15°C w dzień i 7°C nocą, lato natomiast kształtują dzienne temperatury oscylujące wokół 28°C za dnia i tylko o dziesięć stopni chłodniej bywa, gdy nastaje noc.

Kuchnia, kulinaria

      Przy wyborze restauracji warto posługiwać się bardzo prostą techniką: jeśli wchodzimy i widzimy jedzących w niej Greków, to znaczy, że jedzenie jest dobre i godne zaufania, jeśli nie – lepiej szukać dalej. Kuchnia Peloponezu, jak w całej Grecji, to mieszanka rosnących pod greckim niebem warzyw i ziół oraz żyjących w jej wodach krewetek, ośmiornic, małży i ryb. Grzechem byłoby nie spróbować potraw przyprawionych owocami cichych gajów oliwnych i cytrusowych oraz winnic, przyrządzonych wedle znakomicie kultywowanych z pokolenia na pokolenie tradycji kulinarnych.

Plaże, wakacje

      Na Peloponezie znajduje się ogromna ilość doskonale wyposażonych plaż. Są one czyste i tak piękne, że wydają się nierealne. Na palące greckie słońce trzeba jednak uważać, gdyż bywa ono zdradliwe: z kąpieli słonecznych należy korzystać z umiarem i w godzinach do tego odpowiednich (od 16:00 do zachodu słońca). Czas około południa warto, idąc w ślady tubylców, poświęcić na sjestę. Najpiękniejsze plaże znajdują się w zachodniej części Półwyspu.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Attyka Attyka Attyka – Grecja       To malownicza, historyczna kraina w kształcie trójkąta, leżąca w południowo-wschodniej części Grecji nad Morzem Egejskim . Poza Półwyspem Attyckim do Attyki zaliczane są również... Chalkidiki Chalkidiki Półwysep Chalcydycki jest jednym z najpopularniejszych pod względem turystycznym regionów Grecji. Turyści przybywający z całego świata odnajdują tutaj wszystko to, co w kraju tym najlepsze. Są tu piękne, piaszczyste plaże, ciepłe, przejrzyste... Epir Epir Riwiera Olimpijska Riwiera Olimpijska Grecki filozof i podróżnik, Demokryt z Abwery twierdził, że "Wielkie radości pochodzą z oglądania pięknych dzieł". Jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak wiele w Grecji jest pięknych dzieł, rozumianych nie tylko jako pozostałości starożytnej sztuki, ale... Tesalia Tesalia Tesalia , leżąca w Grecji Środkowej , tworzy tereny uznawane przez wielu za najciekawsze spośród greckich obszarów. Obejmuje ona pokryte pagórkami terytoria Niziny Tesalskiej, malowniczo otoczone masywami górskimi, takimi jak słynny z mitologii... Wyspa Alonnisos Wyspa Alonnisos Podstawowe informacje        Grecka wyspa Alonnisos leży na Morzu Egejskim. Wraz ze Skiathos i Skopelos tworzy archipelag Sporady (dokładnie Sporady Północne ). Niewielką wysepkę można zwiedzić w ciągu... Wyspa Evia Wyspa Evia Wyspa Evia leży na Morzu Egejskim , wzdłuż wschodniego wybrzeża kontynentalnej Grecji – jest drugą pod względem wielkości wyspą tego słonecznego kraju. W mitologii znajdujemy odpowiedź na pytanie dlaczego, wedle starożytnych, Evia stała się... Wyspa Korfu Wyspa Korfu Jedno z najwcześniej odkrytych miejsc wypoczynkowych Morza Śródziemnego to starożytna Korkyra , dziś znana jako Korfu . Wyspa ta, niegdyś zwana "królową Wysp Jońskich ", przyciągała w przeszłości takie postacie jak Napoleon, cesarzowa Sisi... Wyspa Kos Wyspa Kos Urokliwe białe domy z niebieskimi okiennicami, cudowne krajobrazy, starożytne ruiny antycznej kultury. To wszystko oferuje nam Grecja - ten kraj położony w południowo - wschodniej Europie , obejmujący swoim zasięgiem część półwyspu... Wyspa Kreta Wyspa Kreta Największą grecką wyspą jest Kreta , plasuje się na piątym miejscu pod względem wielkości pośród innych wysp śródziemnomorskich . Jej najlepiej rozwiniętym miastem jest Heraklion ( Iraklion ). Ta niezwykle urozmaicona pod względem... Wyspa Rodos Wyspa Rodos Rodos to największa wyspa archipelagu Dodekańskiego leżąca w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego . Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Grecji. Przepiękne, piaszczyste plaże, górskie przełęcze, zaciszne zatoczki i łagodny... Wyspa Santorini Wyspa Santorini Wyspa Santorini (Thira) - Grecja       Jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Grecji , położone w centrum Morza Egejskiego, 220 km od Aten i 112 km na północ od Krety . Diament archipelagu Cyklad , słynący... Wyspa Skiathos Wyspa Skiathos Wyspa Skiatios jest jedną z bardziej znanych wysp należących do archipelagu Sporad Północnych , zwana jest również pieszczotliwie perełką Morza Egejskiego . Tak naprawdę fakt, iż ludzie rokrocznie powracają na tę wyspę nie powinien nikogo... Wyspa Thassos Wyspa Thassos Thassos - położona 12 km od Grecji kontynentalnej – to najbardziej wysunięta na północ wyspa Morza Egejskiego. Słynie z czystych, piaszczystych plaż , ujmującej gościnności mieszkańców oraz zielonych terenów. Stąd nazywana jest również... Wyspa Zakynthos Wyspa Zakynthos Greckie wyspy to wymarzone miejsce na wakacje . Przepiękne krajobrazy, ciekawe zabytki, słońce, plaża i woda - to wszystko czego potrzeba do szczęścia w trakcie urlopu . Jedną z Archipelagu Wysp Jońskich jest Zakhyntos (znana także jako...
Isthmia Isthmia Podstawowe informacje       Jeżeli chcecie aby wasze wakacje upłynęły pod znakiem obcowania z kulturą antyczną, słonecznej pogody i fantastycznych widoków, powinniście koniecznie jako miejsce na swój urlop... Katakolo Katakolo Kato Achaia Kato Achaia Kyllini Kyllini Lakopetra Lakopetra Loutraki Loutraki Położenie        Loutraki to słynący z leczniczych źródeł kurort wypoczynkowy znajdujący się w południowo - wschodniej Grecji na obszarze Prefektury Koryntia na Półwyspie Peloponez . Leży 84km od Aten... Mykeny Mykeny Mykeny to starożytne miasto greckie znajdujące się w północno-wschodniej części Peloponezu Grecji. Mykeny leżą u stóp wysokich gór, na pagórku położonym 280 m n.p.m. Na miejscu dawnego grodu prowadzone są wykopaliska. Do najważniejszych należą... Nafplion Nafplion Paralio Astros Paralio Astros W prefekturze Arkadia , na półwyspie Peloponez leży niewielkie, portowe miasto Paralio Astros . Największą gminą owej prefektury jest Północna Kynouria , której jedną z części składowych jest właśnie Paralio Astros. To popularny wśród... Patras Patras Patras to trzecie pod względem wielkości miasto Grecji (największe na Peloponezie ). Patras położone jest w południowej części kraju, nad Zatoką Koryncką. Jest dużym portem rybackim jak również ważnym ośrodkiem handlu i biznesu. Miasto w... Peloponez Peloponez Peloponez to półwysep i region administracyjny w Grecji, stanowiący najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim, połączony jest z lądem Przesmykiem Korynckim (gdzie przebiega Kanał... Skafidia Skafidia Tolo Tolo Tolo to miejscowość turystyczna w Grecji . Leży we wschodniej części półwyspu Peloponez , nad Zatoką Argolidzką położona ok. w odległości 185 km od lotniska w Atenach i ok. 2 km od miasta Nafplio. Charakteryzuje się wspaniałą plażą oraz...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl