Południowo Wschodnia Gruzja

Gruzja

Warning: Division by zero in /home/lastkzzs/www/lasty.com.pl/include/smarty3/plugins/modifier.insert_img_into_desc.php on line 10
Kraje Wschodu i Południowego Wschodu Europy to wciąż nieodkryty i mało znany kawałek świata. Nie każdy bowiem wie, że to doskonale miejsce na spędzenie wyjątkowych i ekscytujących wakacji. Jest tu wszystko - góry, morze, zieleń, czyste powietrze, przestrzeń, a przy tym cywilizacja i zapewnienie wszelkich dogodności. Taka właśnie jest Gruzja Południowo - Wschodnia, jeden z regionów kraju położonego w samym sercu Zakaukazia.

Położenie

      Gruzja to niewielkie państwo położone na południe od Rosji, nad Morzem Czarnym, otoczone przez pasma górskie zaliczane do Kaukazu Południowego, zwanego Zakaukaziem. Graniczy z Azerbejdżanem, Armenią, Turcją i wspomnianą już Rosją.
      Ze względu na położenie i samą strukturę Gruzji jest to region, w którym wciąż trwają konflikty, przede wszystkim na tle etnicznym. Regiony autonomiczne - takie jak Osetia Południowa, Adżaria, czy Abchazja, dążą do uzyskania pełnej niepodległości. Prawa do nich rości sobie też Rosja, uznając, że powinny zostać wcielone w jej granice. Zarówno NATO, jak ONZ i Unia Europejska są organizacjami wspierającymi spokój i bezpieczeństwo w Gruzji.
      Region Południowo-Wschodni należy do dość spokojnych. Brak na jego terenie regionu autonomicznego, który mógłby być przyczyną sporu. Tutaj też znajduje się stolica Gruzji - Tibilisi, jest więc to region szczególnie strzeżony i otoczony opieką przez władze kraju.
      Oprócz wymienionych regionów autonomicznych Gruzja dzieli się na 9 regionów administracyjnych. Do Gruzji Południowo-Wchodniej zaliczanych jest dwa z nich: Dolna Kartlia i Kachetia.

Zabytki

      Obydwa regiony Południowo-Wschodniej Gruzji to tereny, na których można znaleźć ślady istnienia pierwszych mieszkańców Gruzji. W okolicy Dmanisi (prowincja Dolnej Kartlii) znaleziono najstarsze w Europie i Azji szczątki ludzkie, pochodzące najprawdopodobniej sprzed niespełna 2 milionów lat. W okolicy znajduje się skansen i wystawa opowiadająca historię człowieka na tych terenach. W jednej z prowincji regionu Dolna Kartlia - Bolnisi Sioni - znajduje się inny niezwykły okaz - jedna z najstarszych świątyni na terenie Gruzji. Pochodzi z IV w. n. e., jest to kościół chrześcijański, można jednak znaleźć w nim elementy pogańskie - rzeźby i zdobienia nawiązujące do bóstw, symbole wierzeń pogańskich.
Pokaż cały opis

      Równie interesującym i wartym zobaczenia zabytkiem jest pochodzący z XII wieku monastyr Betania. Czas, w którym powstawał należał do jednego z najlepszych w historii Gruzji - kraj był wówczas bogaty, a rządzili nim monarchowie, dbający o jego dobro. W monastyrze na ich cześć umieszczono liczne obrazy i freski z ich podobiznami. Mają one nie tylko niezwykłą wartość historyczną, ale też cieszą oko, nosząc na sobie znamiona sztuki wschodniej.
      Również i Kachetia słynie z wartych zobaczenia zabytków. Główne z nich to seria monastyrów pochodzących w większości z VI wieku - Ikalto, Dawid Garedża, czy starszy, XI - wieczny monastyr Alawerdi. Wszystkie z nich położone są w niezwykle malowniczym otoczeniu gór i lasów, ogrodzone monumentalnymi murami i zachwycające swoją potęgą. Punktem obowiązkowym na mapie jest też miasto Gremi - dawna stolica Kachetii, istniejąca na mapie niespełna 150 lat. Cała miejscowość jest niezwykle zachwycająca - znajduje się tu mnóstwo ruin wąskich uliczek, zabytkowych kościołów i kamienic. Na Wzgórzu Świętych Archaniołów znajduje się cerkiew z oryginalną dzwonnicą, jeden z najlepiej zachowanych budynków miasta, w którym podziwiać można piękne freski, opowiadające historię wiary i okolicy. Koniecznie trzeba też zobaczyć ruiny położonego nieopodal miasta Udżarma - to punkt obowiązkowy dla miłośników fortyfikacji i historii średniowiecza.

Inne atrakcje

      Choć z pewnością to zabytki są głównym atutem okolicy, zwolennicy innych form spędzania wolnego czasu znajdą tu również coś dla siebie. Jednym z głównych miast regionu jest Rustawi - trzecia co do wielkości miejscowość w Gruzji. Choć to w większości blokowiska i pozostałość po Związku Radzieckim, znaleźć tu można kilka dobrych restauracji, teatr i kino. W jego okolicy znajduje się kilka ośrodków sanatoryjnych, przyciąga więc turystów nie tylko z Europy, ale i z innych części świata.
      Ten region Gruzji to również doskonałe miejsce dla miłośników sportu - piękne, górzyste tereny Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu i Gór Gomborskich zachęcają do spacerowania, jazdy na rowerze, czy wspinaczki. Na terenie Kachetii znajdują się dwa duże Parki Narodowe - Lagodeski i Waszlowański. Są to tereny dzikie, na których spotkać się można ze zwierzętami, takimi jak lamparty, hieny, czy niedźwiedzie brunatne.

Kulinaria

      Kuchnia gruzińska zasadniczo bazuje na świeżych warzywach - bakłażanach, cukinii, papryce, pomidorach i owocach - arbuzach, granatach. Region Południowo-Wschodni w znacznej części jest sprzyja uprawie roślin - niezwykle żyzne gleby i dogodne otoczenie sprawiają, że znajduje się tu serce gruzińskich winiarni. Łagodne wzgórza porośnięte są winoroślami, a w okolicy produkowane są najlepsze i najpopularniejsze gatunki gruzińskich win - Saperawi, Kindzmarauli, Tsinandali. Będąc w okolicy koniecznie trzeba wstąpić do którejś z winiarni i skusić się na degustację tych niezwykle smacznych i aromatycznych win. Tutejsza kuchnia bazuje również na mięsach - wieprzowinie, baraninie, jak i na serach i potrawach mącznych.

Dojazd i noclegi

      Ze względu na niewielką odległość do stolicy Gruzji - Tibilisi - dojazd do całego regionu nie należy do trudnych. Tibilisi jest połączone trasami lotniczymi z wieloma stolicami Europy, można również tu dotrzeć za pomocą kolei transsyberyjskiej i krajowych połączeń kolejowych. Ze stolicy istnieją liczne połączenia, przede wszystkim popularnymi w Gruzji minibusami.
      Region Południowo-Wschodniej Gruzji dysponuje też dosyć rozbudowaną bazą noclegową. Największe miasto regionu - Rustawi - wyposażone jest w hotele, pensjonaty i liczne kwatery prywatne. W mniejszych miejscowościach najłatwiej znaleźć nocleg u gościnnej, gruzińskiej rodziny. Mile widziane są prezenty dla gospodarzy - drobne upominki z kraju, z którego pochodzimy.
      Pobyt powyżej trzech miesięcy wymaga zdobycia wizy. Wiąże się to ze złożeniem wniosku w ambasadzie, z uzasadnieniem i przyczyną pobytu. Zwykłe, turystyczne podróże nie przekraczające 90 dni, nie wymagają wizy.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl