Południowo Wschodnia Austria

Austria
Południowo-wschodnie ziemie Austrii wchodzą w skład trzech krajów związkowych - Burgenlandu, Styrii (południowa część landu) i Karyntii. Są to tereny atrakcyjne turystycznie, warte odwiedzin o każdej porze roku - można zorganizować tu letnie wakacje czy zimowy wyjazd na narty. Austria południowo-wschodnia to kraina zachwycająca i pełna ciekawostek. Wschód obejmuje fragment Małej Niziny Węgierskiej, wyraźnie różniącej się od wyżynnego i górskiego krajobrazu pozostałej części regionu. Na północy Karyntii, położone jest graniczące z Tyrolem Wschodnim i Salzburgiem najwyższe pasmo Alp - Wysokie Taury, w którym znajduje się najwyższa góra kraju - szczyt Grossglockner (niem. Großglockner).

Historia

      Nazwa Styrii pochodzi od hrabiowskiego rodu Steyr, którego ziemie zostały w 1180 r. uznane za księstwo Rzeszy. W 1192 r. przeszły w ręce Babenbergów, a w 1282 r. wraz z księstwem austriackim znalazły się pod panowaniem Habsburgów. Karyntia stała się częścią Austrii w 1335 r. Burgenland natomiast to najmłodszy z austriackich krajów związkowych. Powstał w 1921 r. z ziem należących przed I wojna światową do Węgier, przyznanych Austrii na mocy traktatu w Trianon.

Graz, Klagenfurt, Eisenstadt

      W południowo-wschodniej Austrii położone są trzy ważne pełniące role stolic krajów związkowych miasta. Stolica Styrii - położony nad rzeką Murą Graz to drugie co do wielkości miasto Austrii. Jest dużym ośrodkiem uniwersyteckim, administracyjnym i przemysłowym. Posiada liczne zabytki: m.in. gotyckie i barokowe kościoły, renesansowy ratusz, arsenał z XVII w. czy ruiny zamku na Schlossberg. W mieście tym odbywa się awangardowy festiwal Styryjska Jesień. Stolicą Karyntii jest pięknie położony Klagenfurt. Zabytki miasta skupione są wokół Alter Platz. W mieście znajduje się nowoczesna infrastruktura sportowa oraz zielone tereny rekreacyjne, zwane Europaparkiem, które prowadzą nad najcieplejsze austriackie jezioro Wörthe See. Do jeziora z centrum miasta prowadzi kanał, nad którym przerzucone są urokliwe mosty. Eisenstadt - stolica Burgenlandu, znajduje się w miejscu osady założonej w czasach rzymskiej kolonizacji. W mieście w latach 1766-78 jako kapelmistrz przebywał Joseph Haydn. Kompozytorowi poświęcone jest muzeum. Można również podziwiać zamek i mury z XIV w. oraz zamek węgierskich książąt Estherhazy z XVII w.
Pokaż cały opis


Kuchnia

      Południowo Południowo Wschodnia Austriawschodnia Austria, podobnie jak reszta kraju, słynie m.in. z winnic. Tradycje winiarskie Burgenlandu można poznać na specjalnie wytyczonych trasach. W Styrii natomiast produkowane jest niezwykłe różowe wino Schilcher wytwarzane z winogron Blauer Wildbacher, rosnących tylko na zachodzie landu. Specjalnością regionu jest również olej z pestek dyni stosowany m.in. do wypieku chleba i ciast oraz doprawiania zup.

Sport i rozrywka

      Górskie regiony Austrii to raj dla narciarzy. Dobrze przygotowane trasy narciarskie i snowboardowe, a także snowparki oraz cała infrastruktura ośrodków turystycznych (wyciągi, kolejki, kursujące między narciarskimi kurortami busy) zapewnia niepowtarzalne warunki zimowego urlopu. Korzystanie z udogodnień umożliwiają zakupione na miejscu ski passy. Austria to także raj dla amatorów narciarstwa pozatrasowego (free ride, free ski). W górach funkcjonują liczne schroniska oraz stacje alpinistyczne, dlatego rejon ten sprzyja turystyce także latem. Jeziora Kotliny Klagenfurckiej to Południowo Wschodnia Austriatakże doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych (kraina nazywana jest nawet Riwierą Karyncką). Największe ośrodki, to: Velden, Pórtschach nad jeziorem Worther oraz Steindorf i Ossiach, nad jeziorem Ossiach. Również nad Jeziorem Nezyderskim powstały kąpieliska m.in. Neusiedl am See, Podersdorf am See, Rust czy Mórbisch am See.

Noclegi

      Baza noclegowa Austrii zapewnia zakwaterowanie licznym turystom przybywającym w ten region. Pokoje można znaleźć w prywatnych pensjonatach rodzinnych oraz schroniskach górskich. Apartamenty w eleganckich hotelach zapraszają spragnionych luksusu podróżnych. Turyści mogą również nocować na polach campingowych.

Zabytki

      Południowo-wschodnia Austria jest regionem bogatym w zabytki. Na terenie ciągnącego się wzdłuż granicy z Węgrami przedgórza alpejskiego (tzw. Południowo Wschodnia AustriaAlpy Węgierske) można podziwiać liczne zamki. Wśród nich są m.in. Schlaining z XIII w., Forchtenstein z XIV, XVII w., Bernstein z XVII w. Wiele warowni znajduje się także w dolinie Drawy. Jednym z najbardziej imponujących jest nigdy nie zdobyty zamek Hochosterwitz. W okolicy znajduje się również wiele zabytków sakralnych m.in.: Gurk (katedra romańska z XII w.), Millstatt, Maria Saal, Maria Wórth, Ossiach. W Styryjskim mieście Sankt Lambrecht można podziwiać benedyktyński klasztor z XII w.

Atrakcje turystyczne

      Na wschodzie, przy granicy z Węgrami rozlewają się wody stepowego Jeziora Nezyderskiego. Jest to unikat w tej części Europy i prawdziwy skarb regionu. Jego bagniste brzegi oraz trzcinowe zarośla to raj dla ptactwa wodnego i jego miłośników. Powstały tu stanowiska obserwacji fauny i flory oraz stacje badawcze. Krajobraz kulturowy jeziora został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie Burgenlandu znajdują się także liczne uzdrowiska m.in.: Bad Tatzmannsdorf (znane od XVII w.), Deutschkreutz, Sauerbrunn, Giissing. Na terenie Karyntii wyjątkowo przepiękne krajobrazy chronione są przez Park Narodowy Hohe Tauern. W górach można podziwiać wspaniałe krajobrazy, imponujące lodowce i ciekawe jaskinie.

Pogoda

      Klimat południowo-wschodniej Austrii jest bardzo zróżnicowany i zależy od ukształtowania terenu. Burgenland stanowi najsuchszą i najcieplejszą część Austrii Osłonięte od północy i południa Kotlina Klagenfurcka ma dzięki wpływom Panonii bardzo korzystne warunki klimatyczne. Najwyższe partie gór pokryte są wiecznym śniegiem i lodowcami.

Wycieczki fakultatywne

      Pobyt w południowo-wschodniej Austrii można połączyć ze zwiedzaniem innych rejonów kraju, w których również nie brakuje atrakcji.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Admont Admont Admont to austriackie miasto o populacji ponad 2. tysiące mieszkańców położone w Styrii , w Alpach Wapiennych znanych także pod nazwą "Gesäuse". Miasto zostało założone w 1074 roku przez opactwo benedyktyńskie. W mieście znajduje się kościół z... Bad Aussee Bad Aussee Bad Mitterndorf Bad Mitterndorf Bad Mitterndorf położone jest w Austrii , w największym powiecie Liezen. Leży na wysokości 812m n.p.m. u podnóża góry Grimming 2351m n.p.m. Malownicze uzdrowisko okolone jest przez dwa regiony narciarskie z jednej strony granicząc z Tauplitz... Grunau Grunau Grundlsee Grundlsee Haus im Ennstal Haus im Ennstal Hohentauern Hohentauern Lachtal Lachtal Ligist Ligist Murau Murau Murau to miasto w Austrii , w południowo - zachodniej Styrii . Leży na wysokości 832 m n.p.m., nad rzeką Mura. Stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich ośrodków narciarskich: Frauenalpe (12 km tras, 5 wyciągów), Kreischberg (22 km tras, 8... Oberwolz Oberwolz Pichl bei Schladming Pichl bei Schladming Pichl bei Schladming to miejscowość w Austrii . Należy do regionu narciarskiego Dachstein Tawern rozciągającego się na wysokości 800 - 2 700 m n.p.m. Położona jest między Schladming a Radstadt . Cały region dysponuje 152 km tras zjazdowych... Ramsau am Dachstein Ramsau am Dachstein Ramsau am Dachstein to austriacka gmina położona w Styrii , w powiecie Liezen u podnóża Alp w Austrii . Jest znaną bazą narciarską i ośrodkiem sportowym. Ramsau am Dachstein graniczy między innymi z Ramsau Kulm, w którym znajduje się pucharowa... Rohrmoos Rohrmoos Schladming Schladming Schladming to miasto w środkowej Austrii , w kraju związkowym Styria . Leży nad rzeką Enns. Nieodwołalnie kojarzy się z białym szaleństwem. Położone praktyczne w samym centrum regionu Dachstain-Tauern u stóp gór Planai(1894m) i Hochwurzen... Seckau Seckau Seckau to bardzo mała miejscowość położona u podnóża południowych Alp w dolinie, od strony Murtals (dolina rzeki Mur). Seckau to baza wypadowa dla narciarzy, jednak można tu również skorzystać z jazd konnych, narciarstwa biegowego czy... St. Lorenzen St. Lorenzen St. Lorenzen to miejscowość w Austrii . Położona jest w długiej na ok. 30 km, sielankowej dolinie Lesachtal znajdującej się w odległości ok. 50 km od Karynckiego Regionu Narciarskiego. St. Lorenzen jest idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin.... St. Sebastian St. Sebastian Steinhaus am Semmering Steinhaus am Semmering Tauplitz Tauplitz Tauplitz to nieduża miejscowość w Austrii w okręgu Liezen w Styrii. Nazwa miejscowości w lokalnym dialekcie oznacza ciepłe miejsce, co być może ma swoje uzasadnienie w istnieniu tam źródeł wód mineralnych. Jest to typowy region narciarski,... Veitsch Veitsch Veitsch wraz z pobliskim Brunnalm tworzy duży ośrodek narciarski znajdujący się we wschodniej Austrii . Znajdziemy tu ok. 9 km doskonale przygotowanych tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Zarówno początkujący jak i zaawansowani...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl