Południowe Wybrzeże Aruby

Aruba
Jeśli idealne wakacje to dla Ciebie odpoczynek na plaży nad ciepłym morzem, a po zachodzie słońca zabawa do białego rana w doskonałych klubach i dyskotekach – to lepszego miejsca niż Aruba nie znajdziesz. Zwłaszcza jej południowe wybrzeże usiane jest światowej sławy kurortami i uchodzi za jeden z najlepiej rozwiniętych pod względem turystyki regionów wyspy.

Położenie Aruby i jej specyfika

      Aruba jest jedną z wysp pochodzenia wulkanicznego znajdujących się na archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim, 24 km od brzegów Wenezueli. Jest mała, zajmuje powierzchnię jedynie 180 km2 i zamieszkuje ją niewiele ponad 100 tys. ludzi. W przeszłości była całkowicie zależna od Królestwa Holandii, obecnie jest samodzielnym krajem, powiązanym z Holandią jedynie kwestiami polityki zagranicznej i obronnej oraz osobą gubernatora przebywającego w stolicy Aruby, Oranjestadzie. Została odkryta w XV wieku przez podróżników hiszpańskich i holenderskich i początkowo traktowana była marginesowo – służyła głównie jako miejsce do hodowli bydła. Na przełomie XIX i XX wieku wyspa przyciągała poszukiwaczy złota, miejscowi próbowali także wzbogacić się na uprawie aloesu, jednak prawdziwe bogactwo przyniosło dopiero wydobywanie ropy naftowej. Dziś Aruba zapewnia swoim mieszkańcom bardzo wysoki standard życia, a przyjezdnym – jedne z najlepszych do wypoczynku plaż na świecie. Wyspę odwiedzają tysiące wczasowiczów, przyciąga ich świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna i klimat – sezon trwa praktycznie cały rok, wysokie temperatury są raczej niezmienne, rzadko pada; co warto zaznaczyć, w przeciwieństwie do innych karaibskich wysp, Aruby nie nawiedzają huragany.

Plaże

      Na południu kraju usytuowane jest skupisko bardzo atrakcyjnych, czystych, świetnie przygotowanych na przyjęcie wczasowiczów plaż. Białe, delikatne pasma ciepłego piasku oddzielają błękitne wody morskie od ciągnących się szeregów hoteli, restauracji i miejsc, w których można miło spędzić czas: dyskotek, klubów, kasyn czy kabaretów. Rodgers Beach w okolicy małego, uroczego miasteczka Seroe Colorado, otaczają palmy tworząc iście rajski krajobraz. Niedaleko jest również Baby Beach, która jest wymarzonym miejscem na wypoczynek dla całych rodzin, ze względu na udogodnienia i spokój, jaki tam panuje. W obu tych miejscach można nurkować wśród przepięknych raf koralowych. Z kolei Bachelors Beach i Boca Gardi, znajdujące się bardziej na wschodnich brzegach wyspy, to idealne miejsce dla miłośników sportów ekstremalnych. Z powodu wiejących tam silnych wiatrów popularny jest windsurfing i kitesurfing.
Pokaż cały opis


Atrakcje Południowe Wybrzeże Arubyturystyczne na południu i w całym kraju

      W południowej części Aruby warto zatrzymać się na chwilę w Savanecie, ważnym ośrodku przemysłowym kraju czerpiącym dochody z połowu i przetwórstwa ryb. Można tam podziwiać najstarsze zachowane budynki na wyspie. Jadąc dalej, dotrzemy do drugiego co do wielkości miasta Aruby, San Nicolas. Tam przyjemnie jest przespacerować się nabrzeżem i promenadą, przy której znajduje się wiele sklepów i stoisk z pamiątkami, albo udać się na kąpielisko. W pobliżu znajduje się rafineria. W okolicach wspomnianego już miasteczka Seroe Colorado turystów przyciąga wyjątkowy naturalny skalny most oraz latarnia morska (Seroe Colorado Lighthouse).
      Ponieważ odległości na wyspie pomiędzy kolejnymi miejscowościami i kurortami nadmorskimi są naprawdę niewielkie, można również odbyć ciekawą wycieczkę w inne części Aruby. Interesująca jest szczególnie stolica, Oranjestad, z pięknym budownictwem kolonialnym i nowoczesnym. Warto udać się na rynek, a także do muzeów: historycznego, archeologicznego i numizmatycznego. Można zwiedzić Południowe Wybrzeże Arubypochodzący z 1796 roku fort Zoutman. Na wschodnim wybrzeżu godny uwagi jest Park Narodowy Arikok, w którym oprócz tropikalnej roślinności, podziwiać można również naskalne malunki Indian zamieszkujących te tereny jeszcze przed osadnictwem Europejczyków.

Informacje praktyczne

      Międzynarodowe lotnisko im. Królowej Beatrix, dzięki któremu można dostać się na Arubę z Europy i obu Ameryk, znajduje się w połowie drogi ze stolicy do południowych miejscowości wypoczynkowych. Języki, których używają wyspiarze, to niderlandzki i hiszpański, jak również angielski i lokalny papiemento. Kuchnia bazuje na owocach morza i rybach, ale na całej Arubie spotkamy restauracje, w których serwowane są dania z całego świata – to dobra okazja, by się z nimi zapoznać.
      Mieszkańcy wyspy udostępniają turystom tańsze kwatery prywatne, ale Aruba może poszczycić się doskonale rozbudowaną bazą noclegową w lokalnych, jak i należących do międzynarodowych sieci hotelach. Turyści chętnie wybierają wśród ofert all inclusive i last minute. Hotele, wraz z przynależnymi do nich kompleksami (w których skład często wchodzą, oprócz miejsc rozrywki, także baseny i pola golfowe), ciągną się wzdłuż całego wybrzeża.
      Południowe, jasne piaski Aruby, oblewane spokojnymi falami Morza Karaibskiego, to wymarzone miejsce na relaks i dobrą zabawę. Wśród egzotycznej scenerii, na ciepłych plażach i w najwyższej klasy hotelach z doskonałą, wykwalifikowaną obsługą, można naprawdę odpocząć.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl