Południowa Litwa

Litwa
Wybierzmy się w podróż do jednego z nadbałtyckich państw, które bliskie jest sercom wielu Polaków. Ci, którzy nie mieli okazji poznać go osobiście na pewno mieli okazję czytać o nim na kartach powieści Elizy Orzeszkowej czy Adama Mickiewicza oraz w kronikach Jana Długosza. Mowa jest oczywiście o Litwie, kraju, który dopiero w 1991 roku odzyskał niepodległość po długich latach okupacji. Paradoksalnie ta burzliwa przeszłość i tradycje kultywowane od wieków wpływają na atrakcyjność Litwy. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że Litwa jest fascynującym miejscem, które posiada wszystko począwszy od starożytnych miast, cennych zabytków architektonicznych kończąc na malowniczych krajobrazach i miejscach, w których można spokojnie wypocząć, tj. liczne parki narodowe i nadbałtyckie plaże. Na tym niewielkim skrawku ziemi (powierzchnia Litwy wynosi 65 300 km2) nie ma miejsca niegodnego zobaczenia. Jednak wszystkim potrzebującym spokoju i wypoczynku warto polecić malownicze południe Litwy. Jest to połączenie uroków natury odzwierciedlonych w zapierających dech w piersiach krajobrazach oraz bogactw mineralnych, które sprawiło, że powstało tutaj wiele ośrodków uzdrowiskowych. Można tu nie tylko odpocząć od gwaru codziennego życia, ale również "podreperować" zdrowie, pijąc wodę z miejscowych źródeł czy korzystać z kąpieli błotnych.
      Do najsłynniejszych miejsc uzdrowiskowych tego regionu należą Druskienniki (Drusikininkai) i Birsztany (Birštonas) położone w Dziukijskim Parku Narodowym. Miłośnicy przyrody i nie tylko, na pewno będą zafascynowani Rezerwatem Biosfery Žuvintas położonym niedaleko Olity (Alytus). W tej krainie można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Dziewicze lasy, zakola Niemna, stawy i jeziora napełniają serca i dusze bezgranicznym uczuciem radości i błogim spokojem. Również tutejsze wsie z drewnianymi domkami wprawiają przyjezdnych w zachwyt. Liczne źródła historyczne potwierdzają popularność tego rejonu wśród turystów. Wynika z nich, że Południowa Litwa była często odwiedzana przez polskich artystów, m.in. Adama Mickiewicza oraz ludzi władzy, tj. królowa Bona i Józef Piłsudski.
Pokaż cały opis


Wypoczynek, Południowa Litwarozrywka

      Jest to jedno z najstarszych i najsłynniejszych uzdrowisk w Europie Wschodniej, położone u ujścia Rotniczanki (Ratnycia) do Niemna około 120 km na południowy zachód od Wilna. Ten kurort Spa słynie z leczniczych właściwości błota i źródeł mineralnych, które powstały w wyniku ruchu fal i akumulacji soli. Jest to wymarzone miejsce do spędzenia urlopu i podreperowania zdrowia w miejscowych sanatoriach, w których leczy się m. in. choroby serca, układu trawienia i oddechowego. Miasto jest doskonale przystosowane do przyjmowania gości, którym oferuje duży wybór hoteli. Kontemplacji pięknych pejzaży towarzyszy unoszący się w powietrzu żywiczny zapach z otaczających Druskienniki lasów sosnowych. Liczne parki, ogrody i jeziora rekompensują niewielką ilość zabytków, wśród których najpiękniejsza jest XIX - wieczna cerkiew. Naturalnym skarbem i ozdobą Druskiennik jest jezioro Druskonis. Nazwy ulic i muzeów świadczą o związku z miastem dwóch wybitnych artystów, którymi byli: kompozytor Mikołaj Konstanty Čiurlionis i rzeźbiarz Jacques Lipchitz. Południowa LitwaWypoczywało tutaj również wielu wybitnych Polaków, m.in. Józef Ignacy Kraszewski, Józef Piłsudski, Teodor Narbutt. O atrakcyjności tego miasta świadczy powiedzenie stałych bywalców Druskiennik, które głosi, że "Kto nie był w Druskiennikach, temu wszędzie się podoba".

Atrakcje, transport

      Spędzając urlop w Druskiennikach należy zwiedzić okoliczne wioski i parki. Jest wiele sposobów, aby to uczynić. Dla wytrwałych i rządnych ruchu są specjalnie wytyczone ścieżki prowadzące do najbardziej interesujących budowli i zabytków, tj. oryginalny drewniany budynek wybudowany na pniu dębu o uroczej nazwie Leśne Echo, w pobliżu, którego znajdują się rzeźby o tematyce historycznej i mitologicznej. Wśród tych rzeźb można poczuć się jak w baśniowej krainie. Również obowiązkowo należy podążyć Słonecznym Szlakiem (7 km) w górę rzeki Rotniczanki, przy którym znajduje się kolejny niepospolity budynek, kawiarnia Alka. Turyści mają tutaj okazję zobaczyć przedziwnej konstrukcji krzesła i stoły. Po drugiej stronie rzeki znajduje się teren rekreacyjno – kąpieliskowy.
      Uroki przyrody i świeże Południowa Litwaaromatyczne powietrze można chłonąć również podczas rejsu parostatkiem wzdłuż Niemna do Liszkowa, gdzie znajduje się piękny kościół.
      W pobliżu Druskiennik, jak i na całej Litwie, rozmieszczone są urokliwe wioski z drewnianymi domkami. Wśród nich warto wyróżnić wieś Švendubre, gdzie na własne oczy można zobaczyć słynny kamień zwany Diabelskim Głazem. Z wioski warto udać się do doliny Rajgrodu (Raigardas), aby podziwiać nieskażone litewskie pejzaże.
      Kolejnym miejscem godnym polecenia jest park Grutas otoczony strumieniem Grutas. Znajdują się tutaj pomniki przedstawiające sowieckich bohaterów oraz młodych Litwinów, którzy oddali życie w obronie komunizmu, a współcześnie uznawani są za zdrajców. Ta totalitarna atmosfera łagodzona jest wszechobecnymi drzewami, których konary szumią nad tym cmentarzyskiem.
      Niezaprzeczalnym pięknem szczyci się również Dzukijski Park Narodowy, który oferuje wiele form aktywnego wypoczynku, chociażby takich jak spacery wśród pachnących drzew czy pływanie kajakami.
      Birsztany są drugim znanym uzdrowiskiem Południowej Litwy, które oddalone jest od Wilna o 80 km. W przeciwieństwie do cichych i spokojnych sanatoriów Druskiennik, Birsztany tętnią życiem. Odbywa się tutaj wiele festiwali, np. Festiwal Jazzowy, który wczesną wiosną przyciąga tłumy. Latem turyści mają możliwość kąpieli w znajdujących się w mieście trzech sztucznych jeziorach a, zimą można poszaleć do późnych godzin wieczornych na dwóch stokach narciarskich. Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą podziwiać piękno przyrody podczas spacerów lub przejażdżek rowerowych po specjalnie wyznaczonych ścieżkach. Sanatoria w Birsztanach oferują również szeroką gamę kuracji leczniczych opierających się na piciu, kąpielach i inhalacjach wód mineralnych.
      Wymienione miejsca są fragmentami większej całości, która skrywa całą gamę atrakcji i przecudnych widoków. Aby je odkryć należy obrać za cel wakacyjnego wypoczynku południe Litwy.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl