Północne Wybrzeże Kuby

Kuba
Ta gorąca wyspa, w której zakochało się już wielu artystów, pisarzy, malarzy, zachwyca swoją egzotyką i zachęca do spędzenia tu urlopu. Gorąca jak wulkan, pełna tańca, rumu i cygar - takich miejsc na świecie jest niewiele. Niewiele też miejsc na świecie pełnych jest takich sprzeczności - z jednej strony spragnieni zabawy, egzotyki i piękna turyści, z drugiej borykający się z troskami dnia codziennego w komunistycznej rzeczywistości tubylcy.

Położenie

      Kuba jest największą z wysp zaliczanych do Karaibów, położoną na Morzu Karaibskim. Jest piętnastą co do wielkości wyspą na świecie, jednocześnie jedną z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów. Poza główną wyspą do Republiki Kuby zaliczane są również inne małe wysepki, m. in. Isla de la Juventud - największa z nich.
      Republika podzielona jest na czternaście okręgów administracyjnych, z czego największy i najczęściej odwiedzany jest region La Habana, ze stolicą Hawaną.

Atrakcje turystyczne

      Północne wybrzeże Kuby oferuje kilka atrakcji, które koniecznie należy zaznaczyć w obowiązkowym planie zwiedzania Kuby.
      Około 170 km na zachód od stolicy znajduje się niewielka miejscowość Vinales, w prowincji Pinar del Rio. Dolina, w której znajduje się miasteczko słynie z uprawy jednego z najlepszych na świecie gatunków tytoniu. Położone u podnóża gór Sierra de los Organos Vinales jest skansenem zabudowy kolonialnej. Miasteczko powstało wokół posiadłości Adresa Hernandeza Ramsa w 1878 roku, a odwiedzając je dziś wydaje się, że czas się w nim zatrzymał - leniwie odpoczywający na werandach pastelowych domków mieszkańcy, zabytkowy kościółek, stary budynek szkoły - wszystko to przenosi nas dziesiątki lat w przeszłość i sprawia, że możemy odetchnąć i oderwać się od problemów dnia codziennego. W piątkowe wieczory lokalne dyskoteki tętnią gorącymi rytmami, zachęcając do zabawy do białego rana.
      Poruszając się dalej na wchód nie sposób pominąć stolicy ze wszystkimi jej atrakcjami. Hawana obfituje zarówno w zabytki, jak i miejsca, gdzie można spędzić czas wolny przy kubańskim cygarze, rytmach gorącej muzyki i pysznym drinku zrobionym na bazie kubańskiego rumu. Zwiedzając stolicę koniecznie trafić trzeba do najstarszej części miasta - dzielnicy Habana Vieja. Czas zatrzymał się tu w czasach świetności hiszpańskich kolonizatorów - budynki, ulice, tempo życia - wszystko to cofa nas w przeszłość o kilkadziesiąt nawet lat. W starych kamienicach zachowało się tradycyjne umeblowanie, marmurowe łazienki i rzeźby hiszpańskich panów.
Pokaż cały opis

      W Północne Wybrzeże Kubystolicy można również zwiedzić Muzeum Rewolucji - opiewające i wychwalające kubańskiego dyktatora - Fidela Castro. Główną atrakcją jest 18-metrowy jacht "Granma", którym to w 1956 roku Castro dotarł na wyspę, by wzniecić rewolucję. Muzeum to doskonały przykład na to, jak władze chcą wzbudzić w mieszkańcach przekonanie o tym, że wprowadzony reżim jest właściwy i dobry. Muzeum z zupełnie innej beczki jest muzeum cygar - Fabrica de Tobacos Partagas, czy muzeum rumu i destylarnia najpopularniejszej marki wśród tych kubańskich trunków - Havana Club - Santa Cruz del Norte. To doskonałe miejsca na nietypowe spędzenie wolnego czasu i poznanie od podszewki tego, co z Kubą nam się kojarzy.
      Stolica Kuby przywodzi na myśl również amerykańskiego pisarza, który spędził tu kilkanaście lat swojego życia - Ernesta Hemingwaya. W jednym z najbardziej znanych hoteli w stolicy - Ambos Mundos z najsłynniejszym pokojem 511, w którym przez kilka lat mieszkał pisarz, tworząc tu kilka znanych dzieł, takich jak "Zielone wzgórza Afryki".
      I choć tak wiele w stolicy Północne Wybrzeże Kubymiejsc, które warto zobaczyć, to północne wybrzeże kryje przed nami jeszcze kilka innych punktów obowiązkowych. Jednym z nich jest kurort Varadero, położony na przylądku Hicacos. Jeszcze przed zapanowaniem komunizmu na Kubie było to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku amerykańskich bogaczy. Również i obecnie to właśnie tu można spotkać największą ilość hoteli all inclusive przeznaczonych dla zagranicznych turystów, a wiele z nich oferuje również atrakcje pod postacią klubów nocnych, sprzętów wodnych i innych elementów niezbędnych do odpoczynku na rajskich plażach.
      Na wschodzie kraju znajduje się "miasto zielonych skwerów" - Holguin. To miasto jeszcze niezbyt popularne, ale coraz szybciej rozwijające się. Jest atrakcyjne ze względu na piękną, kolonialną zabudowę, połączoną z dużą ilością zieleni - najpopularniejszy skwer w mieście nosi nazwę Parque Calixto Garcia. Warto również odwiedzić miejscową katedrę i wzgórze, z którego rozciąga się widok na miasto. Turystów przyciąga też legenda miejsca oddalonego od centrum o 10 Północne Wybrzeże Kubykm - Villi El Quinque i Villi El Cocal, które są słynnymi klinikami odwykowymi dla bogaczy - podobno tu leczył się piłkarz Diego Maradona.

Kulinaria

      Kuchnia kubańska nieco nawiązuje do hiszpańskiej. Sporo w niej warzyw strączkowych, czosnku, cebuli, a wszystko to uzupełnione w ryby i drób. W odwiedzanych przez turystów miejscach zasmakować można kubańskiej kuchni przede wszystkim w małych, rodzinnych restauracjach, pamiętających czasy świetności i bogactwo.
      Dania warto uzupełnić filiżanką kubańskiej kawy, albo też równie mocnego jak kawa rumu, a wszystko to najlepiej w gorących rytmach muzyki.

Noclegi i dojazd

      Największa baza noclegowa oferowana jest w stolicy Kuby - Hawanie. Tam też spotkać w ofercie można zarówno ekskluzywne hotele pięciogwiazdkowe, jak i mniejsze pensjonaty, czy kwatery prywatne. W hotelach oferowane są m. in. apartamenty z możliwością zamówienia opcji all inclusive, jak i pokoje o obniżonym standardzie.
      Wynajmując noclegi w kwaterach prywatnych liczyć się trzeba z gościnnością i energią gospodarzy, nie należy natomiast oczekiwać luksusu i czekających na każdym kroku wygód.
      Dotrzeć na Północne Wybrzeże Kuby najłatwiej drogą lotniczą do stolicy Kuby - Hawany. Loty są kosztowne i męczące - warto więc taką podróż zaplanować z wyprzedzeniem. Stamtąd wynajętym samochodem lub też transportem publicznym, który jest dosyć ubogi, można przemieszczać się po obowiązkowych punktach na mapie.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl