Północne Wybrzeże Jamajki

Jamajka
Informacje podstawowe

      Od Ochio Rios na wschodzie po Negril - najdalej wysuniętą na zachód miejscowość Jamajki - rozciągają się szerokie plaże, luksusowe hotele oraz pełne życia puby i dyskoteki. To właśnie północ Jamajki jest centrum turystycznym kraju. Krystalicznie czyste wody Morza Karaibskiego, rafy koralowe i przyjazna atmosfera sprawią, że każdy wczasowicz poczuje się tutaj, jak w raju.

Historia

      W 1494 roku, gdzieś w okolicach Rio Bueno, swą kotwicę zarzucił sam Krzysztof Kolumb. Ciche zatoki, szerokie plaże, a przede wszystkim surowce i ziemia przypadły żeglarzowi do gustu. Hiszpanie skolonizowali wyspę rzecz jasna nie pytając o zdanie rdzennych mieszkańców, z którymi obeszli się w sposób wyjątkowo krwawy i brutalny.
      W połowie XVII wieku do wybrzeży Jamajki przybyli Anglicy. Bitwą z poprzednim najeźdźcą dowodził sam Oliver Cromwell - znany historii m.in. z krwawej "rozprawy" z irlandzkimi katolikami. Po wypędzeniu z wyspy wcześniejszych kolonizatorów, Anglicy postanowili efektywnie wykorzystać żyzną ziemię: zaczęto sprowadzać afrykańskich niewolników i uprawiać trzcinę cukrową. Był to strzał w dziesiątkę. Sto lat później zielone wzgórza północnego wybrzeża zapełniły wielkie, bogato zdobione rezydencje hrabiów i lordów - niektóre z nich można podziwiać do dziś.
      To właśnie Brytyjczycy nadali nazwy tutejszym miejscowościom, zatokom i regionom. Obecnie teren północnego wybrzeża podzielony jest między dwa hrabstwa - Cornwall ze stolicą w Montego Bay (regiony Saint James, Trelawny, Hanower) i Middelsex ze stolicą w Spanish Town (regiony Saint Anne, Port Maria). Większość położonych wzdłuż plaż miejscowości to kurorty odkryte w XIX bądź na początku XX wieku przez zamożnych Anglików lub przybyszów z Nowego Świata.

Atrakcje turystyczne i zabytki
Pokaż cały opis


      Północne Północne Wybrzeże Jamajkiwybrzeże obfituje nie tylko w skąpane w słońcu plaże, ale również w zabytki i rezerwaty przyrody. W bezpośrednim sąsiedztwie Montego Bay - miasta, które nigdy nie śpi - znajdziemy wspomniane wyżej osiemnastowieczne wille, w tym owianą mroczną legendą Rose Hall Great House oraz jej największą konkurentkę - Greenwood Great House.
      Warto także odwiedzić jedną z dawnych plantacji. Szczególnie ciekawym miejscem jest położony nieopodal Braco, Bryan Castle i otaczające go włości. Za czasów kolonialnych znajdowała się tam ogromna uprawa pieprzu i cukru należąca do angielskiej rodziny Parnellów. Według mieszkańców okolicy, duchy właścicieli wciąż odwiedzają przetrwałe do obecnych czasów budynki rezydencji.
      Nieopodal szerokich plaż i majestatycznych willi znajdziecie liczne atrakcje dla turystów lubiących aktywny wypoczynek. Można m.in. pojeździć konno, zagrać w golfa, wybrać się na wycieczkę rowerem, a pod koniec pełnego wrażeń dnia zregenerować siły w SPA. Luksusowe resorty Północne Wybrzeże Jamajkioferują masaże, zdrowotne kąpiele, zabiegi odnowy biologicznej, a nawet lekcje jogi. Jednym z zakątków oferujących dozę rozkoszy jest Good Hope Great House - zabytkowa willa okolicach Falmouth.
      W samym Falmouth warto zobaczyć m.in. anglikański kościół św. Piotra z końca XVIII wieku, czy budynek sądu, który uchodzi za najważniejszy zabytek architektury gregoriańskiej na Jamajce. Niesamowitych wrażeń dostarczy nocna wizyta w pobliskim parku Glistening Waters Luminous Lagoon. Jest to jedyna z naturalnych atrakcji Jamajki, którą podziwiać można wyłącznie w po zachodzie słońca. Nocny rejs statkiem po lagunie jest niezapomniany, ponieważ dzięki znajdującym się w wodzie mikroorganizmom laguna fosforyzuje! Zainteresowani mogą skorzystać z bajkowej kąpieli - woda ma bowiem wartości uzdrowiskowe.
      Fanom mocnych wrażeń polecamy spływ tratwą w parku Dunn’s River, który obowiązkowo należy połączyć ze wspinaczką w górę wodospadu. Poszukiwaczy przygód zapraszamy do jaskiń i podziemnego jeziora Green Grotto Caves. To podobno tam ukrywali się przestraszeni i wypędzeni przez Anglików Północne Wybrzeże JamajkiHiszpanie. Miłośników przyrody zachwyci dziewicze Cockpit Country - można tam podziwiać unikalne gatunki ptaków i roślin, a nawet spotkać się oko w oko z krokodylem! Na koniec, proponujemy wizytę w jedynym na wysypie kasynie lub zakupy w strefie bezcłowej Montego Bay.
      Będąc na Jamajce grzechem byłoby pominąć odwiedziny w muzeum ojca muzyki reggae, które znajduje się w nadmorskim Island Village. Bob Marley urodził się i został pochowany w niewielkiej wiosce Nine Miles, oddalonej o około 40 minut drogi od wybrzeża. Dom udostępniony jest dla zwiedzających.

Noclegi, plaże, sporty

      Północne wybrzeże Jamajki to centrum turystyczne - nie tylko kraju, ale i całych Karaibów. Resorty dostosowane są do wymogów najbardziej wybrednych urlopowiczów - oferują udogodnienia, o których podczas wakacji w innej części świata nie śmielibyśmy nawet marzyć. Dzięki profesjonalnej obsłudze wczasy lastminute przerodzą się w dopracowany do najmniejszego Północne Wybrzeże Jamajkiszczegółu pobyt w raju. Oczywiście w większych kurortach takich, jak Negril, czy Montego Bay zakwaterowanie znaleźć można nie tylko w luksusowych hotelach, ale także w apartamentach, czy kwaterach prywatnych.
      W mniejszych miejscowościach panuje intymna atmosfera ciszy i spokoju. Tutejsza ludność jest niezwykle przyjaźnie nastawiona do turystów, a jej pozytywne nastawienie do życia bywa zaraźliwe.
      Plaże należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. W okolicach niewielkiej miejscowości Oracabessa znajduje się jedno z najpopularniejszych na wyspie kąpielisk - James Bond Beach. Szczególnie wartymi polecenia zakątkami są również Fernchman’s Cove, Dragon’s Beach, Doctor Cave Beach, czy Rose Hall Beach.
      Biały drobny piasek, lazurowe morze, rafy koralowe - czego chcieć więcej? Pełno tu dziewiczych miejsc, gdzie opalając się na hamaku wsłuchać się można w głos natury: szum fal, śpiew rajskich ptaków i kołatanie własnego serca. Każdego roku rząd przeznacza na utrzymanie plaż spore pieniądze, dlatego ich stan i czystość są na bieżąco monitorowane przez specjalne organy państwowe.

Wycieczki fakultatywne

      Choć większość atrakcji turystycznych znajduje się na północy kraju, wypoczywając w jednym z resortów na wybrzeżu można pokusić się o wycieczkę w głąb kraju.
      Wielu wrażeń dostarczy wyprawa w góry Blue Mountains, które słynną z ogromnych plantacji aromatycznej kawy. Stamtąd już tylko krok dzieli nas od stolicy państwa - Kingston, gdzie czeka na nas wiele muzeów, ogromne oceanarium, przepiękne ogrodów i galerie sztuki.
      Bogatą historię posiadają także położone na południu miasta Spanish Town i Port Antonio, które bez wahania można nazwać dawnymi osadami piratów z Karaibów.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      Wyspa leży w strefie klimatu podrównikowego, sezon trwa więc tutaj cały rok. W zależności od pory roku średnia temperatura na wybrzeżu waha się między 24 a 27°. Temperatura wody praktycznie nie spada poniżej 20°. Występują dwie pory deszczowe: na przełomie maja i czerwca oraz września i października. Są to opady intensywne, ale krótkotrwałe - po paru minutach ulewy wygląda słońce. Najwięcej turystów odwiedza karaibskie plaże w okresie od grudnia do lutego.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl