Pójdź Śladami Winnetou

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica
Starigrad - Pójdź „Śladami Winnetou”

"Śladami Winnetou" to nazwa imprezy kulturalno-turystycznej, która odbędzie się od 16 do 24 kwietnia na terenie parków narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie, Park Przyrody Velebit i kanion rzeki Zrmanji, gdzie ponad 40 lat temu, na podstawie powieści przygodowych niemieckiego pisarza Karola Maya, kręcono filmy fabularne o indiańskim wodzu Winnetou. Przepiękne miejsca, w których kręcono filmy, również dziś są zachowane, co licznym miłośnikom Karola Maya umożliwia pójście śladami Winnetou.

W trakcie imprezy "Śladami Winnetou" z fachowym przewodnikiem zwiedza się miejsca, gdzie między 1962 i 1968 rokiem kręcono filmy o Winnetou i organizowane są projekcje filmów, spotkania z członkami ekipy filmowej i wieczory literackie. W ofercie dla odwiedzających jest jazda konna i strzelanie z łuku, program rozrywkowy w stylu country, wieczór na świeżym powietrzu przy ognisku i muzyce country oraz zapoznawanie uczestników z chorwackim dziedzictwem kulturalnym.

Z ogółem 10 filmów kręconych w Chorwacji na podstawie powieści Maya, połowa powstała na terenie parków narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie, Park Przyrody Velebit i kanion rzeki Zrmanji. W tym czasie członkowie ekipy filmowej mieszkali w starym motelu Alan w Starigradzie, dlatego hotel o tej samej nazwie jest miejscem, które odwiedzają miłośnicy Winnetou. Hotel został w pełni odnowiony i oferuje wysokiej jakości usługi, a w jednej jego części odwiedzający mogą obejrzeć wystawę oryginalnych rekwizytów używanych w filmach o Winnetou.

Legendarnego wodza indiańskiego grał Pierre Brice, który w czerwcu 2007 odwiedził Riwierę Paklenica i przypomniał sobie o miejscach, gdzie w latach 60-tych ubiegłego wieku zagrał w roli życia.

Starigrad, który powstał na fundamentach dawnego antycznego miasta Argyruntum, znajduje się w pobliżu zachwycającego kanionu Velikiej Paklenicy i u podnóża największej góry chorwackiej Velebit, który został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Dziś Starigrad to centrum Riwiery Paklenica, która gościom oferuje krystalicznie czyste morze, naturalne plaże żwirowe, szczyty górskie, wartkie rzeki, zachowane ślady dawnych czasów, wycieczki przygodowe, wycieczki górskie, alpinistykę, rafting, pływanie kanoe, śledzenie ptaków, wellness, off-road, bogate dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne oraz wiele rozrywki.

Riwiera Paklenica znajduje się w skrajnej północno-zachodniej części regionu Zadarskiego i geograficznie należy do północnej Dalmacji. Rozciąga się wzdłuż 20 km wybrzeża Adriatyku i w całości znajduje się chronionym otoczeniu, ponieważ Velebit wraz z wybrzeżem ma statut parku przyrody. Kaniony Velikiej i Malej Paklenicy z otaczającymi lasami w 1949 roku zostały uznane za park narodowy.
Pokaż cały opis


W bezpośrednim pobliżu znajduje się pięć z ośmiu chorwackich parków narodowych (Paklenica, Kornati i Krka, Jeziora Plitwickie, Północny Velebit) i trzy parki przyrody (Velebit, Telaščica i Vransko jezioro).


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Hotel Alan
Maja (Siedlce, 2011-10-20) - Średnia ocena: 3.4
Bardzo ładny hotel położony przy żwirowej plaży. Chyba każdy pokój w tym hotelu posiada balkon. Nasz pokoj był przestronny, jasny, czysty i dobrze wyposażony. Obsługa hotelu kulturalna i profesjonalna. Jedzenie smaczne, duży wybór sałatek i owoców.

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Apartamenty Alan
Malwina (Marki, 2011-10-20) - Średnia ocena: 4.1
Idealny obiekt na rodzinny wypoczynek, ośrodek spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Dzieciom bardzo się podobało, a to jest dla nas najważniejsze. Świetne baseny z czystą wodą, całkiem bogaty program animacyjny. A apartamenty ładne, czyste i nawet przestronne. aneks kuchenny dobrze wyposażony, jak ktoś nie lubi gotować na wakacjach, jest możliwość wykupienia dodatkowo wyżywienia. My z tego nie skorzystaliśmy więc nie wiem czy jedzenie jest smaczne. Plaża hotelowa dosłownie przy samym obiekcie.

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Apartamenty Alan
Stanisław (Końskie, 2010-10-13) - Średnia ocena: 4.3
Ośrodek ładny, dostalismy duży fajny apartament z tarasem. Miejsce urokliwe, spokojne. Sami gotowaliśmy co nie uważam za dobry pomysł na wakacjach-szkoda czasu. Sporo zwiedzialismy m.in. Kornati. Na terenie ośrodka jest basen ale bardzo mały, z kolei plaża ładna, trawiasta z drzewami pod którymi można odpocząć w cieniu. Mogę spokojnie polecić to miejsce osobom wymagajacym chcącym wypocząć w ciszyz dala od zgiełku kurortów turystycznych

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Apartamenty Alan
Agata (Tarnów, 2009-08-26) - Średnia ocena: 4.7
Bliskość plaży i basenu

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Hotel Alan
Tomek (Warszawa, 2009-01-16) - Średnia ocena: 4.0
Ogólnie polecam ten hotelik!!

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Hotel Alan
Wioletta (Warszawa, 2009-01-13) - Średnia ocena: 4.8
Super,super,super...
Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica
Daria (Siedlce, 2011-11-29) - Średnia ocena: 4.1
Ta miejscowosc lezy w sasiedztwie Narodowego Parku Paklenica stąd cały obszar jest bardzo zielony. Ładne widoki zapewniaja tez pobliskie góry oraz bliskoc drugiego Parku Narodowego -Krka. Poleciłbym to miejsce osobom spokojnym i lubiącym kontakt z naturą. Jest co zwiedzic-wyspę Pag, Zadar, Sibenik.

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica
Anna (Warszawa, 2010-06-08) - Średnia ocena: 2.1
Brak,
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl