Kraj, który zawsze odkrywamy od nowaPrzyciągając wielu różnych gości Chorwacja rozwinęła i utrzymała infrastrukturę, która odpowiada ludziom lubiącym przygody i gościom wymagającym określonego komfortu. Staramy się systematycznie i trwale podnosić na wyższy poziom równowagę między ceną i jakością, jednocześnie utrzymując zrównoważony rozwój i dostarczając harmonijnego zadowolenia zarówno gościom, użytkownikom usług, jak i gospodarzom, usługodawcom. Chcemy stworzyć sytuację wygrana-wygrana, w której obydwie strony wygrywają.
Przy pomocy takiego rozwoju na miarę potrzeb obywatela chorwackiego i zagranicznego gościa, staramy się, by stali mieszkańcy mieli możliwość podnoszenia własnego standardu życiowa i pielęgnowania tożsamości narodowej. W naszym wypadku oznacza to, że najpierw wykorzystaliśmy własny potencjał i źródłowe zalety porównawcze. Teraz zwracamy się w kierunku potencjałów, które mogą być korzystne względem turystycznym, jednak włączają się do rywalizacji bez wyraźnych zalet porównawczych na starcie. Tak więc, nie jesteśmy statyczni, ale – dynamiczni, kreatywni i aktywni, ponieważ trendy, potrzeby, oczekiwania i motywy wyjazdów turystycznych się zmieniają. Trwale poprawiając poziom oferty z jednej strony i infrastrukturę drogową z drugiej, Chorwacja nadal stara się oferować zadowolenie i przeżycia nawet najbardziej wymagającym gościom.
Potwierdzeniem tego są już tradycyjne w miesiącach letnich przyjazdy nad Adriatyk rodzin królewskich i książęcych, sławnych, światowych gwiazd filmowych, muzyków i artystów oraz członków rodzin potężnych dynastii biznesowych. Chorwacja jest także wielką i naturalną oraz historyczną sceną dla wielu jedynych w swoim rodzaju festiwali, wystaw, koncertów i imprez, takich jak: Festiwal Dubrownicki, Splickie lato, Rapska fejra, Festiwale filmowe w Puli i Motovunie, czy Špancirfest w Varaždinie.
Samochodem do ChorwacjiDokumenty:
Aby wjechać do Chorwacji potrzebne jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia pojazdu. Międzynarodowe prawo jazdy jest mile widziane przy korzystaniu z usług wypożyczalni samochodów. Dokument ten wydaje automobilklub w miejscu zamieszkania.
Kierowca, który wjeżdża na terytorium Republiki Chorwacji samochodem zarejestrowanym zagranicą, musi posiadać ważne międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej albo inny dokument ubezpieczenia. Za międzynarodowy dokument uważa się oficjalną tablicę rejestracyjną, którą posiada pojazd, który zazwyczaj znajduje się na terytorium kraju, którego Urząd podpisał wielostronne porozumienie albo zielona karta wydana dla pojazdu z kraju, w którym Urząd nie podpisał wielostronnego porozumienia oraz inne dokumenty, które uznaje Chorwacki urząd do spraw ubezpieczeń.
Ograniczenia prędkości:
50 km/h na terenie zabudowanym,
90 km/h poza terenem zabudowanym,
110 km/h na drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu,
130 km/h na autostradach,
80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi bez hamulców,
80 km/h dla autobusów i autobusów z lekkimi przyczepami, 100 km/h na autostradach, za wyjątkiem autokarów przewożących dzieci.
Na mokrej jezdni dostosuj prędkość do warunków na drodze.
W okresie obowiązywania czasu zimowego obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania lub krótkimi.
Podczas prowadzenia samochodu zabronione jest używanie telefonu komórkowego.
Jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest obowiązkowa. Kamizelka odblaskowa stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodu, kierowca obowiązany jest do założenia jej podczas wykonywania czynności przy samochodzie (zmiana koła, niewielkie naprawy pojazdu, nalewanie paliwa, gdy go zabraknie, potrzebna jest pomoc i kierowca zatrzymuje inne pojazdy).
Stacje benzynowe:
Stacje benzynowe we wszystkich większych miastach i na autostradach czynne są przez całą dobę. Na stacjach benzynowych sprzedawane są następujące rodzaje paliwa: Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super Plus 98, Euro Diesel i Diesel, a na stacjach w większych miastach i na autostradach również gaz.
Informacje o cenach paliw i stacjach sprzedających gaz znajdują się na: www.ina.hr; www.omv.hr; www.hak.hr; www.tifon.hr
Opłaty drogowe:
Na autostradach: A1 Zagrzeb – Bosiljevo – Zadar – Šibenik – Split – Šestanovac - Ravča, A2 Zagrzeb – Zaprešić – Krapina - Macelj, A3 Bregana –Zagrzeb - Slavonski Brod – Županja - Lipovac, A4 Zagrzeb – Varaždin - Goričan, A5 Osijek- Đakovo - Sredanci, A6 Zagrzeb – Karlovac – Bosiljevo - Vrbovsko - Rijeka i A7 Rijeka - Rupa.
Na drogach ekspresowych: “Istryjski Y“ z punktami opłaty drogowej “Tunel Učka” i wiadukt “Mirna”;
Drogą morską
Międzynarodowe linie promowe:
Zadar – Ancona, Split – Ancona, Split – Stari Grad – Pescara, Ancona – Split – Pescara i Rijeka – Split – Stari Grad (Hvar) – Korčula – Sobra (Mljet) – Dubrownik – Bari
Dubrovnik – Bari (bezpośrednio): Vis – Ancona, Stari Grad – Ancona
Przybrzeżne linie promowe:
Rijeka – Split – Stari Grad/Hvar – Korčula – Dubrownik.
Lokalne linie promowe łączą ląd z wyspami: Cres, Lošinj, Rab, Pag, Ugljan, Pašman, Olib, Silba, Premuda, Ist, Molat, Sestrunj, Rivanj, Žirje, Kaprije, Zverinac, Rava, Zlarin, Dugi Otok, Iž, Šolta, Brač, Hvar, Vis, Półwysep Pelješac, Korčula, Lastovo, Mljet i Šipan, a lokalne linie żeglugi morskiej i linie ekspresowe łączą pozostałe zamieszkane wyspy, na których nie ma ruchu samochodowego.
Linie ekspresowe (połączenia z lądem lub między wyspami):
Region Rijeki - Lošinj, Susak, Unije, Cres, Ilovik, Pag, Rab
Region Zadaru – Ist, Molat, Dugi Otok, Zverinac, Sestrunj, Rivanj, Olib, Silba, Premuda
Region Splitu - Brač, Hvar, Šolta, Lastovo, Korčula, Vis
Region Dubrownika - Mljet, Šipan, Korčula, Lastovo
Region Szybenika - Žirje, Kaprije
Linie sezonowe: Sezonska linija: Pula – Unije – Mali Lošinj – Ilovik – Zadar.
Linie żeglugi morskiej (połączenia z lądem lub między wyspami):
Region Rijeki – Lošinj, Srakane, Unije, Ilovik, Susak
Region Zadaru – Dugi Otok, Iž, Rava, Vrgada
Region Szybenika – Prvić, Zlarin
Region Splitu – Drvenik Veli i Mali, Čiovo, Biševo
Region Dubrownika – Šipan, Lopud, Koločep
Jadrolinija:
Główny chorwacki morski przewoźnik pasażerski utrzymuje największą liczbę regularnych, międzynarodowych i krajowych linii promowych i ekspresowych. Siedziba mieści się w Rijece.
Urzędy celne dla statków zagranicznych:
Stałe: Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Raša/Bršica, Rijeka, Mali Lošinj, Zadar, Szybenik, Split, Ploče, Korčula, Vela Luka, Ubli i Dubrownik.
Sezonowe (w sezonie letnim): ACI marina Umag, Novigrad, Sali, Božava, Primošten, Hvar, Stari Grad (Hvar),Vis, Komiža i Cavtat.
Źródło: CNTB