Pichincha

Ekwador
Położenie i specyfika

      Pichincha to jedna z prowincji Ekwadoru, państwa w Ameryce Południowej nad Oceanem Spokojnym graniczącego z Peru i Kolumbią. Znajduje się ona w północno – zachodniej części kraju w sąsiedztwie prowincji Imbabura, Esmeraldas, Cotopaxi, Santo Domingo de los Tsáchilas, Napo i Sucumbíos. W Pichincha leży drugie co do wielkości miasto Ekwadoru, stolica Quito. Są to tereny górzyste, gdyż przez środek Ekwadoru przebiegają górskie pasma Andów Ekwadorskich. To także obszary bardzo aktywne sejsmicznie; sama nazwa prowincji wzięła się od wulkanu Pichincha, który położony jest niedaleko Quito.
      Region ten jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów przybywających do tej części świata. Zwiedzenie stolicy Ekwadoru i jej okolic wydaje się niemal obowiązkowym punktem każdej podróży po Ameryce Południowej. To także świetnie zlokalizowane miejsce mogące służyć jako baza wypadowa do brania udziału w różnych wycieczkach fakultatywnych w głąb kraju – na wybrzeże, do ekwadorskiej dżungli, a przede wszystkim w góry. Znajduje się tutaj jedno z dwóch międzynarodowych lotnisk w Ekwadorze (organizuje ono również loty na słynne Wyspy Galapagos leżące na Oceanie Spokojnym), dobrze rozwinięta baza noclegowa i punkty informacji turystycznej. Dla wielu wczasowiczów pobyt w stolicy stanowi swego rodzaju klamrę dla urlopu w Ekwadorze - od zatrzymania się w tym mieście rozpoczynają swoje wakacje i tutaj je kończą, gdy pełni wrażeń spędzają tutaj jeszcze kilka dni przed powrotem do domu. Quito staje się wtedy symbolem tego, co w Ekwadorze najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne, a widok ośnieżonych szczytów gór widniejących na horyzoncie pozostaje w pamięci już na zawsze.

Historia

      Dzisiejsza prowincja Pichincha od najdawniejszych lat zamieszkiwana była najpierw przez plemiona Indian Quitu (stąd nazwa stolicy), a później przez Indian Cara, którzy założyli miasto prawdopodobnie pod koniec X wieku. W XV wieku, w czasie panowania Inków, Quito stało się znaczącym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Kiedy w XVI wieku w Ekwadorze pojawili się hiszpańscy koloniści, Inkowie uciekając przed nimi zburzyli miasto. W 1534 roku zostało przez Hiszpanów odbudowane – wtedy właśnie powstało Quito w kształcie, który możemy podziwiać po dzisiejsze czasy. Od XVI do XVIII wieku było ważnym ośrodkiem politycznym Wicekrólestwa Nowej Granady. Od 1809 roku dochodziło do walk miejscowej ludności z władzami hiszpańskimi. Miasto wyzwolono w 1822 roku. Zostało wtedy stolicą prowincji o tej samej nazwie i do 1830 roku tereny te należały do federacyjnej Wielkiej Kolumbii. Po rozpadzie Wielkiej Kolumbii w 1830 roku powstało niezależne państwo Ekwador, a Quito zostało jego stolicą – i jest nią po dziś dzień.
Pokaż cały opis


Atrakcje Pichinchaturystyczne

      Największą atrakcją w prowincji jest oczywiście zwiedzanie stolicy. Quito leży na wysokości ponad 2700m n.p.m. i jest drugą najwyżej położoną stolicą świata (po La Paz w Boliwii). Od 1978 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – obok Krakowa jest pierwszym miastem umieszczonym w owym spisie. Najbardziej godne uwagi jest Stare Miasto z zabytkami architektury kolonialnej, uważane za najlepiej zachowane w całej Ameryce Południowej. Znajduje się tutaj bardzo wiele klasztorów, muzeów i kościołów. Najsłynniejszym jest kościół San Francisco, a najpiękniejszym jest bogato zdobiony La Companía de Jesús z 1605 roku i imponująca Bazylika del Voto Nacional. Ulice wypełnione są nie tylko zabytkowymi budowlami łączącymi w sobie cechy charakterystyczne dla różnych stylów i prądów w sztuce, ale także urokliwymi sklepikami z rękodziełami miejscowej indiańskiej ludności. Quito jest bardzo rozległe i barwne – jego panorama widziana z góry, zwłaszcza nocą, robi niesamowite wrażenie. Z tego powodu, w okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych punktów widokowych. Można m.in. wjechać kolejką linową pod wulkan Pichincha. Oprócz tego w mieście czas można Pichinchamiło spędzić w licznych restauracjach albo miejscach takich jak Parque Carolina, gdzie jest ogród orchidei i wiwarium oraz w Parque de la Alameda, w którym założono pierwsze obserwatorium astronomiczne na kontynencie.
      Niedaleko Quito, bo zaledwie 13 km na północ, znajduje się miasto Mitad del Mundo, co oznacza Środek Świata. To tutaj właśnie przebiega linia równika ("ecuador" to w tłumaczeniu "równik"). Można tutaj równocześnie stanąć na półkuli północnej i południowej oraz przeprowadzić różne eksperymenty związane z prawem grawitacji – najpopularniejszym jest obserwacja wirów wody, które na obu półkulach kręcą się w przeciwnych kierunkach. Znajduje się tutaj mierzący 30 m Pomnik Równika oraz muzeum etnograficzne Ekwadoru.
      Inną godną uwagi miejscowością w okolicy jest Otovalo mieszczące się w granicach sąsiedniej prowincji Imbabura w dolinie del Amanecer. Raz w tygodniu odbywa się tam największy targ w Ameryce Południowej. To unikatowe miejsce, w którym kultura Indian jest ciągle niezwykle żywa i intensywna, a mieszkańcy nie tylko w czasie targowiska, ale i na co dzień, noszą tradycyjne stroje. Na zakupach przedmiotów sprzedawanych na niezliczonych, kolorowych straganach, Pichinchamożna stracić wiele godzin, ale za to zyskać piękne pamiątki: oryginalne koce, poncza, kapelusze i swetry, a także indiańskie rękodzieła, instrumenty, biżuterię oraz wiele innych ciekawych rzeczy. W pobliżu moszna podziwiać Wodospady Peguche i Lagunę Cuycocha.
      Do prowincji Pichincha przyjeżdża się jednak przede wszystkim po to, by poznać ekwadorskie Andy. Biegnie tutaj Aleja Wulkanów – są one jednymi z najwyższych na świecie i najbardziej aktywnych. Quito leży na zboczu wulkanu Pichincha. Jest to częste miejsce wspinaczek turystów, ponieważ zdobycie jego dwóch najwyższych szczytów (Guagua liczący 4784m i Rucu o wysokości 4698m) nie jest wyjątkowo trudne, a szlak wiedzie przez malownicze tereny porośnięte wysokimi trawami. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1999 roku. Najsłynniejszym wulkanem Ekwadoru jest Cotopaxi liczący 5897m n.p.m. znajdujący się na terenie Parku Narodowego Cotopaxi. Mimo iż od ostatnie erupcji minęło ponad 30 lat, nadal czuć tam zapach popiołu. Inne znane wulkany to również Antisana, Chimborazo i Cayambe, ale w Ekwadorze jest ich znacznie więcej. Trasy prowadzące na szczyty różnią się od siebie poziomem trudności, ale wszystkie są piękne i dają niepowtarzalną Pichinchamożliwość podziwiana rozległych, zapierających dech w piersiach widoków. To idealnie miejsce dla miłośników wspinaczki, trekkingu i dzikiej przyrody.

Klimat

      Ekwador znajduje się w strefie klimatu równikowego. W góry najlepiej wybrać się między czerwcem a wrześniem, kiedy przez większość czasu jest słonecznie i nie pada. W Quito prawie o każdej porze roku do południa jest słonecznie i pogodnie, ale po południu zdarzają się gwałtowne ulewy. Wraz ze wzrostem wysokości maleją temperatury, trzeba pamiętać o zabraniu cieplejszych ubrań. W pobliżu szczytów przebiega granica wiecznego śniegu.

Informacje praktyczne

      Ponieważ jest to region turystyczny, nie ma kłopotów ze znalezieniem noclegu. Miejsca noclegowe są przede wszystkim w stolicy, możemy tam zatrzymać się w jednym z wielu hoteli oferujących wakacje all inclusive lub first i last minute albo w kwaterach prywatnych.
      Po regionie najwygodniej poruszać się autokarami, można też zdecydować się na całodniową wycieczkę pociągiem, podczas której obserwuje się większość ekwadorskich wulkanów i tamtejszą bujną przyrodę.
      Przed wyjazdem do Ekwadoru nie ma obowiązkowych szczepień, można jednak zapoznać się z listą szczepień zalecanych. Wybierając się do prowincji Pichincha trzeba pamiętać, że na całym jej obszarze mogą przytrafić się objawy choroby wysokościowej, które jednak mijają po jakimś czasie, kiedy organizm przyzwyczaja się do różnic wysokości.
      Walutą obowiązującą na terenie Ekwadoru jest dolar amerykański. Miejscowa ludność mówi w języku hiszpańskim oraz keczua i chicha. Przebywając na terenie Ekwadoru do 30 dni nie jest wymagana wiza, trzeba jednak mieć paszport ważny min. przez pół roku.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl