Park w centrum miasta

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Park w zabytkowym centrum miasta

Miasto Šibenik znane jest z cennych zabytków architektury i sztuki. Jednak tym, którzy je już znają, a także tym, którzy przybywają tu po raz pierwszy, ma do zaprezentowania także atrakcje przyrodnicze. Od dwóch lat dostępny jest dla turystów średniowieczny przyklasztorny ogród śródziemnomorski św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) położony w zabytkowym centrum miasta. Po niemal stu latach zapomnienia ogród został zrekonstruowany pod koniec 2007 roku. Pracami kierował znany architekt terenów zielonych Dragutin Kiš, który w 2000 roku otrzymał w Japonii nagrodę Flora. Tego rodzaju ogród jest jedynym w Chorwacji, a w tej części Europy jest ich zaledwie kilka. Zgodnie ze średniowiecznym założeniem, pośrodku, na skrzyżowaniu ścieżek znajduje się niewielka studnia, a na obrzeżach rosną bukszpan i pachnące róże. Obok licznych roślin śródziemnomorskich szczególne miejsce zajmuje kolekcja dekoracyjnej macierzanki, a atrakcją są także kapary, które miał do Šibenika sprowadzić renesansowy architekt i budowniczy Juraj Dalmatinac. W zespole klasztorno-parkowym organizowane są programy edukacyjne dla szkół i dla turystów. Goście mogą zwiedzić również grotę Najświętszej Marii Panny i kościół św. Wawrzyńca (Sv. Lovre). Do dyspozycji turystów jest także caffe bar, restauracja i sklep z pamiątkami. W lecie ogród otwarty jest od 8.00 do 23.00, a w zimie, aż do Wielkanocy od 9.00 do 16.00.

Šibenik ma atrakcyjne dla turystów położenie dzięki bliskości parków narodowych Kornati i Krka, ale także dzięki własnym zabytkom, wśród których na pierwszym miejscu wymienić należy Katedrę św. Jakuba, wpisaną na listę UNESCO. Jej budowa trwała ponad sto lat, jest więc świadectwem uporu, wyrzeczeń i wiary kilku pokoleń mieszkańców Šibenika. Jest pod wieloma względami niezwykła, bowiem do budowy użyto wyłącznie kamienia, zastosowano prekursorskie metody konstrukcyjne i montażowe kamiennych płyt i żebrowań, bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. Katedra św. Jakuba ma niezwykłą dla kościołów renesansowych frontową fasadę w kształcie liścia koniczyny, a wokół apsydy prezbiterium, po stronie zewnętrznej znajdują się 74 realistyczne kamienne portrety XV-wiecznych mieszczan (jak znane nam, drewniane „głowy wawelskie”).


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Filmy
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Hotel Jure
TOMASZ (Annopol, 2012-09-14) - Średnia ocena: 4.7
piękny kompleks i wszystko na miejscu :)

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Hotel Jure
Bogusław (Chorzów, 2012-09-13) - Średnia ocena: 4.2
Bardzo smaczne i urozmaicone posiłki, sporo atrakcji dla dzieci, fajne restauracje na terenie ogrodu, dużo zieleni, super zagospodarowana plaża. W sumie niezbyt daleko do miasta Sibenik (5 km), wodospadów Krka (20 km), Primostenu (25 km), Trogiru (50 km). Pokoje czyste, codziennie sprzątane, ręczniki wymieniane.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Hotel Niko
Marcin (Warszawa, 2012-09-13) - Średnia ocena: 3.6
Duża wioska wakacyjna, dość dobrze zorganizowana. Sporo atrakcji dla dorosłych. Polecam każdemu kto lubi duże kempingi.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Hotel Niko
Aleksandra (Polska, 2012-07-21) - Średnia ocena: 2.1
Brak zalet. Jedyną zaletą była pogoda, ale to nie zasługa hotelu...

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Apartament Jadrija1
Marcin (Polska, 2012-07-08) - Średnia ocena: 2.2
Apartament zgadzał się z opisem lecz powinien być czystszy i bez pajęczyn.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik » Apartament Jadrija1
Ewelina (Stalowa Wola, 2012-04-04) - Średnia ocena: 4.7
Bardzo dobry apartament. Obok naszego apartamentu zostali zakwaterowani nasi znajomi. Apartament jest przestronny, dobrze urządzony, zadbani i czysty. Łazienka również jest w bardzo dobrym stanie. Obsługa zasługuje na pochwały. Bardzo sympatyczni komunikatywni ludzie. Okolica bardzo ładna. Sibenik jest miasteczkiem godnym uwagi. Cena apartamentu bardzo przystępna.
Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Czesław (Piekary Śląskie, 2011-10-10) - Średnia ocena: 4.2
Sibenik jest naprawdę ładnie położony w rozległej zatoce. Wokół jest zielono i malowniczo, sporo też nieopodal mniejszych osad o ogólnie jest sporo do zobaczenia. Pod katem przyrody przede wszystkim archipelag Kornati i wodospady na rzece Krka, Te miejsca gwarantują naprawdę niesamowite wrażenia. Będąc w tych okolicach koniecznie trzeba je odwiedzić. Z zabytków największe wrażenie wywarła na nas Katedra Świętego Jakuba, z czym pewnie nie jesteśmy oryginalni bo to chyba najbardziej oblegany zabytek, ale polecamy też fortyfikacje Świętej Anny i muzeum w Pałacu książęcym.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Marta (Warszawa, 2011-08-22) - Średnia ocena: 5.0
Cudowna miejscowość, my bylismy w kompleksie Solaris co miał fajną plażę dla dzieciaków to był prawie raj wogóle z wody nie chciały wychodzić, była piaszczysto żwirkowa ale im to i tak nie przeszkadzało . Z basenów też prawie nie wychodziły. Miasteczko fajne dużo rośliności, fajne uliczki z domami chorwackim o specyficznym wygladzie z dużymi okiennicami, pewnie przez słońce.

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Bogdan (Warszawa, 2011-08-03) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo fajna urokliwa miejscowość, polecam wszystkim warto ją odwiedzić. Jest co zobaczyć, jest gdzie się napić, ochłodzić zimnym piwkiem chorwackim, knajpki, restauracje, kafejki stoja otworem, zapraszają pysznym jedzeniem i wytrawnym pysznym winkiem, jak i piwkiem. Polecam

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Kaśka (Chełm, 2011-07-06) - Średnia ocena: 4.4
Sibenik zachwycił mnie niesamowita starówką, katedrą sw. Jakuba. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po uliczkach tego zabytkowego miasta. Mnóstwo knajpek gdzie można spróbować lokalnych potraw. Warto wybrać się na targ aby zakupić świeże warzywa, owoce czy lokalne trunki :) Dobre miejsce wypadowe do Biogardu na Moru, Zadaru..

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Anna (Wrocław, 2011-06-16) - Średnia ocena: 4.6
miasto wprost idealne dal ceniących sobie piękno architektury i lubiących zwiedzać. Ja na szczęście do nich należę. :)

Chorwacja » Dalmacja » Šibenik
Marcelina (Radom, 2011-06-15) - Średnia ocena: 4.4
Byliśmy w zeszłym roku z mężem i dziećmi w Sibeniku. Spędziliśmy cudowne wakacje w jednym z hoteli kompleksu Solaris. Kompleks sam w sobie idealne miejsce na pobyty rodzinne. Wybraliśmy się również na wycieczkę do Sibenika. Cudowne miasto, tętniące życiem. Przepiękne starówka i promenada. Bardzo podobał nam się klimat panujący w tym miasteczku. Na tamtejszym rynku kupiliśmy produkty domowej roboty: aromatyczną oliwę z oliwek i suszone figi. W tym roku również planujemy wybrać się w to samo miejsce.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl