Park Narodowy Sierra de Cazorla, Segura i Las Villas

Hiszpania
Jest położony na wschodzie i północnym-wschodzie prowincji Jaén (Hiszpania), zajmuje obszar 214 300 hektarów, co oznacza, że jest największą przetrzenią podlegającą ochronie prawnej w Hiszpanii i drugą w Europie. Został ogłoszony rezerwatem biosfery przez UNESCO w 1983 roku, jest także obszarem wchodzącym w skład sieci Natura 2000 na podstawie Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej od 1987. Całe jego piękno krajobrazowe i bogactwo biologiczne łączy się z dziedzictwem kulturowym, co czyni z parku i jego otoczenia jedną ze stref najczęściej odwiedzanych w całej Hiszpanii.

Park narodowy zajmuje ziemie wchodzące w skład municypiów trzech comark jaeńskich: Sierra de Cazorla, której 40% leży na terenie parku narodowego, Sierra de Segura, której 90% leży na terenie parku i stanowi 70% całej powierzchni parku, Las Villas. Na Cañada de las Fuentes (powyżej 1 350 m n.p.m.) ma źródło rzeka Gwadalkiwir, której górska dolina stanowi serce parku. Rzeka Madera płynie przez wspaniały las sosnowy sosny czarnej, gatunku autochtonicznego, który występuje powyżej 1 200 m n.p.m. W tych i innych rzekach górskich, np.: Borosa, Aguasmulas, Guadalimar występuje bogactwo ryb: troć wędrowna i pstrąg tęczowy, brzana czy ukośniki.

Tutejsze lasy stanowią największy ciągły obszar leśny (las sosnowy) całej Hiszpanii, z prawie wszystkimi gatunkami, chociaż dominuje sosna czarna. Sporo gatunków zostało niedawno reintrodukowanych i rozwija się znakomicie dzięki obfitości opadów. Do 900 metrów wysokości występują lasy sosny alepskiej, której towarzyszą drzewa poziomkowe i pistacje kleiste, pozostałości po lesie śródziemnomorskim, który wcześniej tu występował. Wyżej znajdujemy lasy dębów ostrolistnych, szkarłatnych i ważne siedliska sosny nadmorskiej. W miejscach bardziej wilgotnych występują tysiącletnie cisy i ostrokrzewy kolczaste, bardzo rzadkie w Andaluzji. Na brzegach rzek pojawiają się jesiony, wierzby, topole oraz trzciny i pałki wodne, gdzie znajdują schronienie ptaki wodne i małe ssaki.

Ten Park Narodowy gromadzi jedno z najbogatszych zbiorowisk roślinnych obszaru śródziemnomorskiego. Z powyżej 1 300 sklasyfikowanych gatunków, 24 występują jedynie na terytorium parku, tak jak endemiczny gatunek fiołka jedyna roślina mięsożerna (Pinguicula valliisneriifolia), bodziszek cazorlański lub orlik cazorlański.W lesie dominują trzy odmiany sosny: sosna alepska, sosna nadmorska i sosna czarna pino. Dęby ostrolistne i dąb szkarłatny uzupełniają dominujący skład gatunkowy lasów parku. Są też rezerwaty, na których zachowała się pierwotna roślinność w postaci lasu laurowego. Na terenie parku znajduje się Ogród Botaniczny Torre del Vinagre, gdzie można poznać najważniejsze rośliny parku.
Pokaż cały opis


Wśród fauny parku wyróżnia się wielkie stado jeleni, kozice hiszpańskie i dziki, jak również ważne populacje muflonów i danieli. Występują również lisy, żenety czy kuny, a także jedno z największych bogactw entomologicznych Półwyspu Iberyjskiego. Wśród ptaków najważniejsze są sęp płowy i orzeł przedni, jak również orłosęp brodaty w trakcie reintrodukcji.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Hotel Samba Hotel Samba od 26.00 € / 26.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja; all inclusive, all inclusive zawiera: napoje bezalkoholowe do wszystkich posiłków, kawa herbata w ciągu dnia, napoje alkoholowe w ciągu dnia, obiadokolacje w formie bufetu w godzinach 19:00 -... Residence Playa Romana Residence Playa Romana od 5.14 € / 5.14 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; dostęp do plaży: pieszo - blisko. Do dyspozycji gości: Basen odkryty, czynny w godzinach: 10:00 - 20:00, leżaki przy basenie,... Residence Festamar Residence Festamar od 4.19 € / 4.19 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; prysznic; wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne, narty wodne, banany, windsurfing, sprzęt... Hotel Acacias Hotel Acacias od 31.57 € / 31.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja; all inclusive, all inclusive zawiera: napoje bezalkoholowe do wszystkich posiłków, kawa herbata w ciągu dnia, napoje alkoholowe w ciągu dnia, dodatkowy opis co jest w cenie all inclusive,... Hotel Surf Mar Hotel Surf Mar od 32.57 € / 32.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja; all inclusive, all inclusive zawiera: napoje bezalkoholowe do wszystkich posiłków, kawa herbata w ciągu dnia, napoje alkoholowe w ciągu dnia, obiadokolacje w formie bufetu w godzinach 19:00 -... Residence Mas d`en Gran Residence Mas d`en Gran od 9.00 € / 9.00 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta. Do dyspozycji gości: Basen odkryty (rodzaj wody: słodka), czynny w godzinach: 09:00 - 21:00 . Odległości: Centrum miasta 500m; sklep spożywczy 100m; supermarket 100m;...
Andaluzja Andaluzja Andaluzja (Andalucía) - Hiszpania (Espana)       Region w południowej części Półwyspu Iberyjskiego . Najludniejsza i druga co do wielkości wspólnota autonomiczna Hiszpanii , podzielona jest na osiem prowincji.... Costa Brava Costa Brava Położenie Główny ośrodek turystyczny Hiszpanii, znajduje się w prowincji Griona, w regionie Katalonia . Region Costa Brava rozciąga się od miejscowości Balnes (ok. 60 km na północ od Barcelony), aż do granicy z Francją. Wybrzeże o... Katalonia Katalonia Region geograficzny i wspólnota autonomiczna Hiszpanii , zajmująca północno-wschodnią część Półwyspu Iberyjskiego . Podzielona na cztery prowincje: Barcelonę , która jest stolicą Katalonii i drugim co do wielkości miastem Hiszpanii ,... Majorka Majorka Majorka położona jest w Hiszpanii na Morzu Śródziemnym . Jest największą wyspą Archipelagu Balearów . Posiada ona długość 100 km i powierzchnię aż 3600 km2. Majorkę zamieszkuje prawie 900 tys. mieszkańców. Głównym miastem wyspy jest Palma... Minorka Minorka Jedną z wysp leżących pośród turkusowych wód Morza Śródziemnego jest Minorka . Wczasy w tym miejscu to wciąż mało popularna destynacja wycieczek last minute oraz first minute oferowanych przez liczne biura podróży. Te, które zdecydują... Północna Hiszpania Północna Hiszpania Środkowa Hiszpania Środkowa Hiszpania Podstawowe informacje        Hiszpania jest wielką turystyczną potęgą, leżącą na południu Europy , nad Oceanem Atlantyckim , po wschodniej stronie oblewają ją natomiast wody Morza Śródziemnego . Położona na... Wyspa Ibiza Wyspa Ibiza Ibiza jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym i należy do Archipelagu Balearów . Krajobraz wyspy jest wyżynny z maksymalnym wzniesieniem - 475 m. Ibiza przyciąga łańcuchem zielonych wzgórz i zakończona jest skalistymi zatoczkami z... Wyspy Kanaryjskie Wyspy Kanaryjskie Podstawowe informacje       Archipelag Wysp Kanaryjskich rozsianych po Oceanie Atlantyckim jest miejscem docelowym wakacji wielu turystów z całego świata. Do wyboru pozostaje 7 większych wysp hiszpańskich ,...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar » Hotel Samba
Grażyna (Częstochowa, 2012-11-10) - Średnia ocena: 4.7
Piękna miejscowość, miła, sympatyczna obsługa hotelowa, każdego ranka budzi nas słońce, czyste pokoje i wspaniała urozmaicona kuchnia na każde podniebienie.

Hiszpania » Costa Brava » Blanes » Hotel Mar Ski
MIROSLAW (GDYNIA, 2012-10-01) - Średnia ocena: 5.0
FAJNIE BYŁO.....SZKODA ŻE SIĘ SKOŃCZYŁO .......

Hiszpania » Costa Brava » Alcoceber » Residence Playa Romana
Arkadiusz (UK, 2012-09-14) - Średnia ocena: 4.0
Cisza, spokoj, brak tlumow w miescie, blisko do plazy, rewelacyjny basen.

Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar » Hotel Acacias
Ewelina (Sandomierz, 2012-01-25) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo dobry hotel, który oferuje wysokiej jakości usługi. Pokoje są bardzo ładne, czyste i zadbane, komfortowo urządzone. Wyżywienie z restauracji hotelowej bardzo smaczne i urozmaicone. Personel bardzo sympatyczny i pomocny. Hotel posiada doskonalą lokalizacją, znajduje się niedaleko plaży praz centrum miejscowości. LLoret po prostu piękne. Wszystko na plus!

Hiszpania » Costa Brava » Alcoceber » Residence Playa Romana
Róża (Poznań, 2011-12-16) - Średnia ocena: 4.0
Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w tym ośrodku. Basen robi wrażenie, dzieciaki miały niezłą frajdę, Wokół obiektu dużo zieleni co stwarzało fajny klimat. A same apartamenty przestronne, widne, ładnie urządzone. Na balkonie są krzesła i stolik, także posiłki właśnie tu spożywaliśmy. Plaża jest dosłownie przy samym ośrodku, piaszczysta i z łagodnym zejściem do morza, co przy pobycie z dziećmi jest bardzo ważne.

Hiszpania » Costa Brava » Estartit » Residence Festamar
Dorota (Warszawa, 2011-12-02) - Średnia ocena: 3.1
Byliśmy tam rodziną na tegorocznym urlopie, miejsce godne polecenia. Apartamenty duże, przestronne, dobrze wyposażone, położone w niewysokim budynku. Przy hotelu dosyć duży basen i obok przylegający brodzik dla dzieci. Bardzo dobra lokalizacja, do plaży jest zaledwie około 250m. Apartamenty mają dobrze wyposażone aneksy kuchenne, ale w pobliżu są liczne knajpki i restauracje, gdzie można dobrze zjeść.
Hiszpania » Costa Brava » Blanes
MIROSŁAW (GDYNIA, 2012-10-01) - Średnia ocena: 5.0
BYLIŚMY TAM TYLKO PRZEJAZDEM,ALE BARDZO NAM SIĘ PODOBAŁO .........

Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar
Andrzej (Świebodzin, 2012-09-13) - Średnia ocena: 4.9
pogoda, czyste plaże, dobry hotel z miłą obsługą

Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar
Anna (Warszawa, 2012-08-20) - Średnia ocena: 4.3
- piękna promenada - egzotyczne rośliny - pogoda - polecam park wodny w miejscowości - miasto tętni życiem - typowo imprezowy kurort przeznaczony dla młodzieży

Hiszpania » Costa Brava » Barcelona
Małgorzata (Warszawa, 2012-01-04) - Średnia ocena: 5.0
Byłam już w wielu hiszpańskich miastach, jednak to moim zdaniem jest najpiękniejsze. Położona w części północno-wschodniej ma swój niepowtarzalny urok, oraz wiele zabytków wartych odwiedzenia. Największe wrażenie robi oczywiście Sagrada Familia- czyli główny turystyczny symbol miasta. Warto zobaczyć Park Guella, Plac Hiszpański oraz secesyjne budynki Gaudiego, oraz wiele wiele innych urokliwych miejsc, placów, uliczek i ogrodów.

Hiszpania » Costa Brava » Lloret de Mar
Małgorzata (Warszawa, 2012-01-04) - Średnia ocena: 5.0
Lloret de Mar to typowy hiszpański kurort nadmorski. W sezonie jest tu masa turystów, jednak miejsce ma każdemu z nich wiele do zaoferowania: słońce, woda, piękna i duża plaża, deptak, sklepy, sklepiki, bary, knajpki, dyskoteki oraz wiele, wiele hoteli. Uwagę przykuwa radość i serdeczność mieszkańców. Polecam spróbowania hiszpańskich przysmaków, a tym, którym znudziło się leżeć na plaży- zrobić jakiś wypad poza miasto i pozwiedzać okolice- warto!

Hiszpania » Costa Brava » Barcelona
Małgorzata (Warszawa, 2011-11-25) - Średnia ocena: 5.0
Barcelona to największe miasto rejonu Morza Śródziemnego, stolica Katalonii i ważny port. To przepiękne i bajkowe miasto Hiszpanii. Jest tu mnóstwo rzeczy do zobaczenia. Njasławniejszym miejscem jest chyba Sagrada Familia oraz architektura Gaudiego, m.in. Park Guell. Polecam zrobić sobie spacer po promenadzie oraz zahaczyć o targowisko Boqueria, gdzie można znaleźć wiele ciekawych rzeczy. Miasto ma mnóstwo do zaioferowania- każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl