Park Narodowy Durmitor

Czarnogóra
Park Narodowy Durmitor powstał w 1952 roku. Początkowo obejmował on tylko same góry, ale w 1978 roku włączono do niego kanion rzeki Tary oraz Jezioro Zabojskie w masywie Sinjajevina tak, że w sumie cały obszar liczy teraz 33 hektary. W 1980 roku tereny parku zostały wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Obejmuje malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary dochodzący nawet do 1300 m głębokości. Według jednej z koncepcji, nazwa Durmitoru oznacza rzekę płynącą z gór i jest jak najbardziej adekwatna do tego regionu.

Durmitor to góry wapienne, pełno tu więc zjawisk krasowych, niezwykle głębokich kanionów, jaskiń, źródeł wypływających wprost ze skał i rzek tajemniczo znikających pod ziemią. Najwyższym szczytem masywu a zarazem całej Czarnogóry jest Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.). W promieniu 6 km od niego znajduje się aż 18 szczytów, które przekraczają 2300 m n.p.m. Wspaniały krajobraz masywu Durmitor został ukształtowane przez ruchy górotwórcze oraz potężne lodowce. Durmitor to nie tylko potężne góry z widocznymi fałdowaniami, ale również wąwozy, jeziora, groty oraz rozległe obsypane kwiatami łąki.

Największą atrakcją jest Jaskinia Lodowa - 3 godz. drogi od granicy parku. Większości ludzi przyjeżdża do Durmitoru zobaczyć Czarne Jezioro - 10 min od parkingu. Do Żablijaka (największej miejscowość w Durmitorze) prowadzi wiele dróg. Miasteczko jest centrum narciarskim. Zimą czynny jest tu wyciąg krzesełkowy, który spod hotelu Durmitor prowadzi na górę Štuoc (1953 m). Najnowszą i co za tym idzie najlepiej utrzymaną jest droga wzdłuż rzeki Tary. Pozostałe zaś dostarczają niezapomnianych widoków.

W parku znajduje się endemiczna fauna i flora. Tereny te porastają gęste bory sosnowe i świerkowe a także buczyny. Na terenie Durmitoru, żyje również wiele gatunków dzikich zwierząt - ssaków (rysie, niedźwiedzie), a także wiele gatunków ptaków.

Tereny parku Durmitor zostały w 1980 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.

Słynie z pięknych, zarówno zimą jak i latem, górskich widoków. Na terenie parku znajduje się najwyżej położone na Bałkanach miasto - Zabljak. W parku znajduje się 17 jezior polodowcowych z najbardziej znanym pośród nich Czarnym Jeziorem, a także górujący nad całą Czarnogórą szczyt Bobotov Kuk. Do innych popularnych atrakcji turystycznych zalicza się najgłębszy w Europie kanion Tara oraz Jaskinię Lodową (Ledena Pecina) pełną stalaktytów oraz stalagmitów. Główną atrakcję parku stanowi słynny Kanion Tara, przecinający góry i płaskowyż na odcinku 100 km. Krawędź kanionu znajduje się 12 km na północ od Žabljaka, trzy godziny drogi od hotelu Planinka.
Pokaż cały opis


Jugosłowiańskie Park Narodowy Durmitorprzewodniki utrzymują, że jest to drugi co do wielkości kanion na świecie (po Wielkim Kanionie w USA), jednak do miana „drugich co do wielkości” pretendują również kaniony Meksyku i Namibii.

Bogata flora Durmitoru zawiera ponad 1500 gatunków, a równie ciekawa jest fauna z ponad 130 gatunkami ptaków, są pośród nich i orły.

Park Narodowy Durmitor ukryty jest wysoko w czarnogórskich górach i nie łatwo tam dojechać. Komunikacja publiczna kursuje tu bowiem rzadko, a żeby dojechać własnym samochodem, trzeba się sporo „nakręcić” pokonując liczne serpentyny. Warto jednak zadać sobie trochę trudu, bo piękno i majestaty tutejszych szczytów nie ma sobie równych.

Jedną z największych atrakcji Durmitoru jest spływ rzeką Tarą. Na niej znajduję się piękny most z 1938 roku - ma 366 m długości i od 168 do 172 m wysokości. Oparty jest na pięciu przęsłach, a największego z nich sięga 116 m. Ciekawe są też wycieczki dwudniowe, obejmujące spływ pontonami, przejazd samochodem na inny odcinek rzeki i spływ po najbardziej spienionych kataraktach. Na terenie Durmitoru jest jeszcze wiele miejsc godnych odwiedzenia, takich jak piękna i dzika okolica kanionu Nevido, czy wieś Pluzina nad zaporą Pivsko.

Na terenie Durmitoru, żyje wiele gatunków dzikich ptaków i ssaków, m. in. rysie i niedźwiedzie. W Parku Narodowym Durmitor można samemu poczuć, jak mieszają się tu klimaty alpejski 1 śródziemnomorski.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Bartłomiej (Toruń, 2012-09-16) - Średnia ocena: 4.6
Fajne miejsce, dobrze położone i wyposażone. Miła obsługa, dobre jedzenie. Bardzo kameralne i spokojne. Jakość wyposażenia pokoi nie dla wymagających ale dostosowane do ceny. Idealne miejsce dla grup znajomych i młodych par szukających fajnego spokojnego miejsca za rozsądną cenę.

Czarnogóra » Region Bar » Ulcinj » Apartamenty Medina
Tadeusz (Chorzów, 2012-09-13) - Średnia ocena: 5.0
dobra cena za apartament,która był adekwatna do standardu i opisu. Miejscowość ładna i przyjemna w całym tego słowa znaczeniu. Cenowo bardzo podobnie jak w Polsce(Chorwacja dwa razy droższa). Na Wielkiej Plaży piasku nie zabraknie dla nikogo jak i miejsca.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Apartamenty Slovenska Plaža
Kamil (Piastów, 2012-02-16) - Średnia ocena: 4.4
W tym rejonie Europy byliśmy już nie jednokrotnie ale dopiero pierwszy raz zawitaliśmy do Czarnogóry. Szczerze mówiąc mieliśmy pewne obawy co do jakości tutejszej bazy wypoczynkowej ale w tej chwili już nawet nie pamiętam jakie było tego uzasadnienie. w każdym bądź razie nie znalazło żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Ośrodek jest zdecydowanie wart polecenia a jego największe zalety to położenie blisko plaży, fajne baseny, bardzo mila obsługa oraz możliwość wykupienia all inclusive.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Rafał (Warszawa, 2011-12-02) - Średnia ocena: 5.0
Hotel bardzo fajny. Pokoje ładne, jasne. Do plaży jest tu dość blisko. Plaża z drobnych kamyczków, łagodne zejście do morza. Na miejscu są różne plaże- jedne mniej, drugie bardziej zatłoczone. W sierpniu jest tu bardzo gorąco. A turystów w mieście jest chyba w tym okresie więcej niż mieszkańców. Fajny hotel dla rodzin z dziećmi: są tu różne animacja dla dzieci, plac zabaw, a w restauracji- specjalne krzesełka dla dzieci.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Paweł (Wisła, 2011-11-24) - Średnia ocena: 3.9
Dobry standard obiekt i nie wygórowana cena, tak można ocenić ten obiekt. Bardzo dobra lokalizacja niedaleko do centrum miejscowości a do piaszczystej plaży jakieś 100 metrów. Sama plaża ma łagodne zejście i jest całkiem dobrze zagospodarowana. Jest możliwości wypożyczenia odpłatnie leżaków i parasoli ale my z tego nie korzystaliśmy. Pokoje w hotelu są przyjemne, schludne, codziennie sprzątane.

Czarnogóra » Region Bar » Ulcinj » Apartamenty Medina
Rafał (Katowice, 2011-11-09) - Średnia ocena: 3.6
Całkiem fajne apartamenty, byliśmy tam ze znajomymi w zeszłym roku. Obsługa bezproblemowa - mielismy dużo luzu ;) ogólnie wszędzie w miarę blisko, wyposażenie proste ale akurat to co było potrzebne. Miasto fajne i mili ludzie.
Czarnogóra » Region Bar » Sutomore
Grzegorz (Warszawa, 2019-07-22) - Średnia ocena: 4.8
Trzy plaże. Dwie bardzo urokliwe .Miejska za bardzo zurbanizowana

Czarnogóra » Region Bar » Podgorica
Marysia (Włocławek, 2012-01-20) - Średnia ocena: 4.5
Podgorica jest bardzo interesujacym miastem. Przede wszystkim ladny krajobraz ktory zawdziecza kilku rzekom przeplywajacym przez miasto w tym jedns przez samo centrum. Jest tu kilka ciekawych obiektow jak wieza zegarowa w dzielnicy muzułmańskiej, cerkiew i ruiny a takze most Milenium ktory jest budowla nowoczesna ale ciekawą i punkt widokowy tz. Gorica Hill.

Czarnogóra » Region Budva » Tivat
Marcin (Komorowo, 2011-12-22) - Średnia ocena: 4.0
Miejscowość lezy nad Zatoką Kotorską w ładnym,zielonym miejscu. Mimo że niewielka to nowoczesna. Woda jest wręcz błękitna, plaże zwirkowe i samo wybrzeze skaliste. Bardzo dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych-nurkowanie,żeglarstwo itp. Osoby szukajace rozrywki tez nie powinny sie nudzić chociaz aż tak wie,ku atrakcji wieczornych nie ma. Do Kotoru i Herceq Novi mamy stad ok 10 km a tam piekne starówki.

Czarnogóra » Region Budva » Bečići
Małgorzata (Warszawa, 2011-12-21) - Średnia ocena: 5.0
Becici to miejscowość koło Budvy- jej plaże często odwiedzają turyści z Budvy. To mniejsza i spokojniejsza miejscowość, która znana jest głównie z tego, że można tu znaleźć długą i szeroką plażę. Becici to typowy kurort turystyczny- nie jest natomiast tak gwarny jak np w Budvie czy Ulcjinju. Zachwyciła nas otwartość mieszkańców: mimo, że czasem ciężko było się porozumieć (język w Czarnogórze wbrew pozorom ciężko zrozumieć dla Polaków) byli bardzo serdeczni i pomocni.

Czarnogóra » Region Budva » Budva
Małgorzata (Warszawa, 2011-12-21) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo fajne miasto w Czarnogórze. Polecam osobom szukającym rozrywki: wzdłuż promenady nadmorskiej jest tu wiele barów i dyskotek, które licznie odwiedzane są wieczorami. Polecam tym, którzy szukają słońca- koło Budvy jest kilka plaż- żwirkowych, a słońca nigdy nie brakuje. W przeciwieństwie do pobliskiej Chorwacji, ne trzeba tu pływać w specjalnych butach, ponieważ jeżozwierze raczej sie tu nie zdarzają. W centrum miejscowości jest piękna Starówka otoczona murami- której nie można nie odwiedzić!

Czarnogóra » Region Budva » Tivat
Małgosia (Libiąż, 2011-12-20) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowosc nieduza ale bardzo malownicza, poprzecinana zatoczkami. Tivat lezy w Zatoce Kotorskiej i jest położony pośród gór. Morze jest w tym miejscu bardzo przejrzyste. Ma dobre zaplecze do uprawiania sportow wodnych. Miasto jest bardzo przytulne i ma swoja atmosferę. Fajne miejsce na wyjazd we dwoje. Blisko jest stąd do Kotoru i Budvy.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl