Otwarto Muzeum Soli

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Nin - Otwarto Muzeum Soli

W królewskim mieście Nin niedawno otwarto muzeum soli i sklep z pamiątkami nińskiej solanki, w ten sposób uzupełniono ofertę solanki. W ramach wystawy odwiedzający mogą się dowiedzieć o znaczeniu soli dla organizmu ludzkiego, zobaczyć proste narzędzia i wyposażenie, które używane są do tradycyjnej produkcji i zbierania soli, kupić autochtoniczny chorwacki słony produkt w części sklepu i spróbować Kwiat soli - "kawior soli", jak nazywają go smakosze, którzy go używają jako przyprawę w końcowej fazie przygotowania potrawy.

Solanka nińska obejmuje ponad 55 hektarów powierzchni w nińskiej lagunie, a jej historia sięga czasów Rzymskich. W solance nadal w tradycyjny sposób produkowano jest wiele produktów od soli przemysłowej, jadalnej po sól leczniczą, a w ostatnim czasie stała się atrakcją turystyczną, ze względu na to, że coraz więcej gości Ninu chce zobaczyć jak produkowana jest sól.

Muzeum oferuje ogólny wgląd w proces uzyskiwania soli, który jest taki sam jak w czasach rzymskich. Woda morska naturalnie przelewa się przez baseny solanki, z których paruje przy pomocy energii słonecznej i wiatru i krystalizuje się jako czysta, naturalna morska sól. Z czasów antycznych w Parku solanki widoczne są pozostałości kamiennej bramy, która przepuszczała morską wodę przez baseny.

Nińska sól właśnie ze względu na tradycyjną produkcję, niezanieczyszczone środowisko i specyficzne warunki, jak duża ilość godzin słonecznych i odpowiedniego położenia geograficznego, bardzo wysokiej jakości na skalę światową.

Celem kierownictwa Solanki Nin jest to, żeby solanka stała się jedną z uznanych na świecie eko-solanek, która będzie oferowała na rynkach światowych autochtoniczne i innowacyjne chorwackie słone produkty.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Nin
Teresa (Ostrów Wielkopolski, 2011-12-03) - Średnia ocena: 4.3
Miła i spokojna miejscowość, zdecydowanie dla osób preferujących ciszę i spokój. Nin znany jest z wielu zabytków, które koniecznie trzeba je zobaczyć. Jest najmniejsza katedra na świecie - kościół św. Krzyża, Pmnik księcia Branimira, bramę miasta –Donja vrata z kamiennym mostem. Dla miłośników przyrody polecam Park Przyrody. Są tu liczne knajpki i restauracje gdzie można spróbować tutejszych przysmaków.

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Magda (Zielona Góra, 2011-07-29) - Średnia ocena: 3.7
Bardzo kameralne miasteczko. Byliśmy niedaleko w Ośrodku Zaton. Bardzo ładne ciekawe stare miasteczko jest gdzie pochodzić popatrzeć na piękne widoki. Nie za wielu turystów, więcej ludzi woli Zadar niż malutkie miejsca. Polecam chcącym spędzić spokojnnie wyjazd .

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Maciek (Otwock, 2011-06-24) - Średnia ocena: 3.9
Cicha i spokojne miasteczko oddalone ok. 20km od kultowego Zadaru. Nin to stare miasteczko co dla mnie miało swój klimat. Bardzo ładne ładne plaże i piękne widoki. Brak chordy turystów, idealne miejsce do odpoczynku. No i fajne miejsce wypadowe do Zadaru czy chociażby na super imprezowa wyspę Pag..
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl