Opatija

Chorwacja » Kvarner
Ocena:
4.6
Na podstawie 9 ocen.
Zakwaterowanie w Opatija
Hotel Agava, Opatija - największa baza ofert LAST MINUTE. Wycieczki last minute nie tylko na wakacje!, Kvarner, Chorwacja
Opatija cieszy się opinią idealnego miejsca na wypoczynek i słoneczny urlop. Położona na półwyspie Istria miejscowość, została ogłoszona uzdrowiskiem klimatycznym, dzięki czemu stała się najmodniejszym turystycznym kurortem Chorwacji. Nic dziwnego! Opatija jest miejscem wyjątkowo ukochanym przez wczasowiczów - osłonięta od wiatrów północnych, cieszy się wyjątkowo delikatnym klimatem. W zimie jest tu stosunkowo ciepło, w lecie nie zmęczą nas upały - za to otrzymamy łagodną, słoneczną pogodę. Między innymi dlatego Opatija jest tak atrakcyjnym miejscem na wczasy dla turystów z całej Europy.
Wyjątkowo jednak Opatiję pokochali Polacy, a śladów ich pobytu odnajdziemy tutaj wiele. Sam Henryk Sienkiewicz odwiedził ją kilkakrotnie, a w 1906 roku świętował tu nawet otrzymanie Nagrody Nobla. Z polskich sław politycznych w Opatii gościli Ignacy Mościcki i Józef Piłsudski, któremu polecono pobyt w adriatyckim kurorcie ze względu na jego ”wzmacniającą” moc. Z tego samego powodu przybył tutaj chory na gruźlicę Stanisław Witkiewicz, który zamieszkał na stałe w Lovranie, w miasteczku położonym tuż obok Opatii.

Historia

Historia rozpoczyna się w XIV wieku. To wtedy w Opatii mieściło się zaciszne, benedyktyńskie opactwo (od niego pochodzi nazwa miejscowości), powstałe pod patronatem św. Jakuba. Zakonnicy na tle barwnej przyrody, gdzie zielone góry i bujna roślinność sąsiadują z pięknymi plażami, mogli w spokoju oddawać się modlitwie i medytacjom. W 1884 roku wybudowano w Opatii pierwszy, wypoczynkowy pałacyk z widokiem na lazur Adriatyku, którego sława szybko dotarła do Wiednia. Arystokracja monarchii Austro-Węgierskiej, odkrywając piękno i uzdrowicielską moc nadmorskiej miejscowości, szybko zaczęła tu budować przestronne wille, pałace letnie i dworki wiejskie. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i niewątpliwemu urokowi, Opatija jako uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie. Przed I Wojną Światową w Opatii było już 12 sanatoriów.

Zabytki, parki, kościoły

Chcąc poczuć historycznego ducha Opatii, nie sposób ominąć park św. Jakuba (Park sv. Jakova) - imponującego pomnika ogrodniczego. Znajduje się tu aż 159 gatunków roślin, których znaczna liczba pochodzi z dalekich części świata, m. in. z Chin i z Japonii, i nie jest typowa dla przyrody Chorwacji. W tym bujnym otoczeniu wznosi się kościół św. Jakuba, zbudowany na fundamentach historycznego klasztoru Benedyktynów - najważniejszy zabytek Opatii. W jego sąsiedztwie dostrzeżemy dzwonnicę, fontannę Słońca i Księżyca (Fontana Helios i Selena), oraz pozłacany pomnik Madonny. Planując zwiedzanie, nie można również zapomnieć o Parku Angiolina, w którym usytuowana jest z kolei Willa Angiolina (Villa Angiolina) - pierwsza wypoczynkowa posiadłość w Opatii, wzniesiona przez Iginio Scarpa, szlachcica z Rijeki. Jej budowa stała się kluczowym momentem w przeobrażeniu małej, rybackiej wioski w imponujący kurort wypoczynkowy. Opatija znana jest także z ”Dziewczęcia z mewą”, posągu wzniesionego nad brzegiem morza w 1956 roku. Gratką dla polskich turystów mogą natomiast być atrakcje upamiętniające pobyt w tych okolicach naszych wielkich rodaków - w Parku Miejskim w Opatii odsłonięto tablicę ku pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast popiersie Henryka Sienkiewicza otwiera powstałą w 2001 roku Aleję Zasłużonych.
Pokaż cały opis

Powstałe Opatijaw XIX wieku pałace i wille, dziś przerobione zostały na luksusowe hotele wznoszące się wzdłuż 11-kilometrowej promenady Lungomare. Obecnie promenada ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych nad całym Adriatykiem. Spacer po niej, w cieniu kasztanów i drzew laurowych, dostarcza niezapomnianych wrażeń. W każdej chwili można spocząć w dogodnym miejscu na jednej z umieszczonych przy promenadzie ław, oddając się refleksji i obserwując Adriatyk, z którego lazuru wyłaniają się wyspy Cres i Krk. W takich chwilach można nabrać apetytu, a Opatija proponuje wiele interesujących rozwiązań kulinarnych.

Kulinaria

Pośród kulinarnych sekretów chorwackiego wybrzeża nie może oczywiście zabraknąć owoców morza. Kałamarnice czy morskie raczki spożywa się tu z makaronem. Nie wypada nie spróbować również lowrańskich kasztanów jadalnych, z których kucharze potrafią przyrządzić smakowite ciasta i kremy. Specjalnością opatijskiej kuchni są także trufle oraz rozmaite potrawy ze szparagów. Wszystkie te egzotyczne dania smakować można wraz z lowrańskim bambusem, czyli białym winem pitym z Fantą. Niecodzienna kuchnia to Opatijabez wątpienia jedna z wielu atrakcji Opatii - spożywana na tle Adriatyku, staje się jeszcze bardziej smakowita.

Wycieczki

W najbliższej okolicy Opatii położone jest miasto portowe, Rijeka. Przebywając w nim, warto odwiedzić deptak Korzo, ulubione miejsce spacerowiczów, centrum handlowe oraz tętniący życiem bazar - wszystko to pełne uroku nadmorskiego kurortu. Propozycjami wartymi zobaczenia są również: Muzeum miasta Rijeka, Galeria Sztuki Współczesnej - Dolać, oraz wzniesiony na wzgórzu w XIII wieku zamek Trsat, z którego roztacza się piękny widok na miasto i kanion rzeki Rjećina.
Niezwykle interesująca może okazać się wycieczka łodzią lub autokarem do Parku Plitvickiego. Jego największą atrakcją jest kilkanaście jezior, połączonych ze sobą kaskadami, a rozciągających się na długości 8 km. Słynna Plitwica tworzy wodospad o długości 78 m. Teren parku wzbogaca niezwykła roślinność (stwierdzono tu aż 1100 gatunków roślin), a także liczne jaskinie - wszystko to tworzy niezapomniany, bajkowy klimat. Rezerwat można zwiedzać różnymi trasami. Niektóre odcinki pokonujemy pieszo, inne łodziami lub pociągami drogowymi.
Inną atrakcją, dostępną dla odwiedzających Opatiję wczasowiczów, jest rejs Opatijado Parku Narodowego Brijuni, przepięknego i egzotycznego archipelagu. Składa się on z 14 wysp porośniętych gąszczem bujnych pnączy, lasów, niespotykanych zbiorowisk roślinnych. Egzotyczne rejony otoczone błękitnymi lagunami zamieszkuje również wiele ciekawych gatunków zwierząt, dzięki czemu, zwiedzając wyspy, możemy poczuć się jak w bajce. Atrakcjami rezerwatu są również: rzymski zamek, starożytne świątynie Wenus i Neptuna oraz kościoły pochodzące ze wczesnego chrześcijaństwa.
Dla miłośników prawdziwych zjawisk natury zachęcająca okaże się wycieczka do Słowenii, do Jaskini Postojna (Postojnska Jama). Tutaj właśnie możemy spacerować 20 kilometrowym, zjawiskowo oświetlonym korytarzem i podziwiać zadziwiające formy skalne. Oprócz kolorowych stalaktytów oraz stalagmitów o najróżniejszych kształtach, możemy zobaczyć w jaskini bezokie salamandry zwane przez Słoweńców, ze względu na różową skórę, ludzkimi rybkami.

Sport, rozrywka

Urlop nad Adriatykiem sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Żeglowanie lub surfowanie wśród malowniczych wysp Adriatyku może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Wczasy w Opatii to także gratka dla nurków - centra nurkowania Opatijamają tu długą tradycję i pozwalają turystom bez ograniczeń badać głębiny krystalicznie czystych wód adriatyckich. Powodzeniem wśród urlopowiczów cieszy się również tenis i siatkówka, uprawiana na licznych, opatijskich plażach. Najpopularniejsze w Opatii są trzy plaże - położona w centrum, największa Slatina, plaża Tomasevac koło hotelu Ambasador i plaża Lido, usytuowana w pobliżu Willi Angioliny. Różnorodna przyrodniczo Opatija dostarcza turystom nie tylko wodnych, nadmorskich atrakcji. Sąsiedztwo z górami Učka cieszyć będzie miłośników przygód, którzy chcą zakosztować wspinaczki po skałach, wycieczek rowerowych lub konnych, a nawet lotów paralotnią na tle przepięknego krajobrazu, pełnego bogatej roślinności i stuletnich lasów. U stóp masywu górskiego Učka, oprócz uprawiania aktywnego wypoczynku, można zasmakować regionalnych przysmaków w jednej z kilku parkowych restauracji.

Noclegi

Znakiem firmowym Opatii są eleganckie hotele i luksusowe wille, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Wynajmując apartament najwyższej klasy, możemy spodziewać się wyjątkowego komfortu w duchu XIX-wiecznej arystokracji i wysokich standardów all-inclusive. Bardzo popularne w Opatii są także centra Wellness, gwarantujące chwile wytchnienia od szybkiego życia w mieście. Opatija oferuje również noclegi mniej wymagającym turystom: kwatery i apartamenty w domach rodzinnych oraz kempingi położone bezpośrednio na wybrzeżu stanowią ciekawą ofertę turystyczną i są dobrą bazą do organizacji wycieczek po zatoce.

Wakacje, dojazd

Do Opatii można dotrzeć zarówno drogą lądową, jak i samolotem. Nadbrzeżny kurort znajduje się około 820 km od Cieszyna. Od przejścia granicznego do Opatii możemy udać się dwoma trasami: Cieszyn - Brno - Wiedeń - Klagenfurt - Ljubljana - Rupa - Opatija lub Cieszyn - Bratysława - Maribor - Ljubljana - Rupa - Opatija. Z Wiednia możliwe jest również połączenie kolejowe. Samolotem dotrzemy do Rijeki, znajdującej się 13 km od celu. Opatiję z Rijeką łączy linia autobusowa, stąd dotarcie do tego regionu jest bezproblemowe i przyjemne. Wylądować można także na lotnisku Pula (82 kilometrów od Opatii). Centrum riwiery połączone jest bezpośrednimi liniami autobusowymi z głównymi miastami Chorwacji, dzięki czemu, wypoczywając w Opatii, będziemy mogli swobodnie podróżować po innych, fascynujących zakątkach tego kraju.
Słoneczne plaże, zielone góry oraz lazur Adriatyku są zachwycającym tłem dla stylizowanego na cesarsko-królewski klimat kurortu. Spragnionym luksusu, ale też chcącym odpocząć od zgiełku życia codziennego pośród bujnej, egzotycznej roślinności, Opatija na pewno zapadnie w pamięć, jako miejsce magiczne, do którego warto wracać. Należy nadmienić, że mimo różnorodności wieczornych atrakcji proponowanych przez nocne kluby Opatii, cieszy się ona opinią raczej spokojnego i bajkowego uzdrowiska - idealnego na wakacyjny, leczniczy wypoczynek.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Filmy
Ciekawostki
Austria Austria W krajobrazie Austrii dominują Alpy , których najwyższą częścią są Wysokie Taury ( Hohe Tauren ). W paśmie tym leży także najwyższy szczyt kraju - Grossglockner (3797 m n.p.m.). Północ Austrii to obszar Przedgórza Alpejskiego ,... Portugalia Portugalia Podstawowe informacje Portugalia (Republika Portugalska) jest niewielkim państwem na południu Europy , graniczącym jedynie z Hiszpanią . Zachodnia część kraju rozciąga się wzdłuż silnie urozmaiconej linii brzegowej Oceanu... Czechy Czechy Gdy mówi się Czechy , cóż staje przed oczami? Różnie, czasami szare domy, czasami Skalne Miasto, niekiedy może jakiś zamek… ale najczęściej każdy turysta pomyśli Praga - matka miast, magiczna, tajemnicza, drapieżna. Czy jeszcze na jakieś miasto... Meksyk Meksyk Podstawowe informacje       Kaktusy, sombrero, tequila- to nieodłączne atrybuty jakie spotkasz w Meksyku. Oprócz tego rajskie klimaty, fantastyczne zabytki , gościnnych tubylców. Nic dziwnego że wczasy w... Egipt Egipt Egipt - kraina pełna niespodzianek!        Egipt jest krajem wspaniałych budowli, przepięknych dzieł kultury i sztuki oraz fascynujących wierzeń. To ziemia piramid i faraonów , miejsce pełne tajemnic i... Kazachstan Kazachstan Podstawowe informacje        Kazachstan , zwany inaczej Republiką Kazachstanu, to państwo leżące częściowo w Europie (jego granice obejmują ziemie na zachód od rzeki Emby) i w większości w Azji . Zdecydowanie... Mongolia Mongolia Mongolia kojarzy się przede wszystkim z bezkresnymi stepami, które od najdawniejszych czasów były siedzibą uwielbiających wolność koczowniczych plemion. Ale Mongolia to także pustynia Gobi , na której odnajdywane są prastare szczątki nie tylko... Peru Peru Peru - poznaj tajemnicę starożytnych Inków! Podstawowe informacje        Peru to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych krajów na Ziemi, posiadające niezwykle zróżnicowane środowisko naturalne. Jego... Polska Polska Polska to kraj położony w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją (Obwód Kaliningradzki). Należy do Unii Europejskiej, NATO, ONZ i wielu innych organizacji... Zanzibar Zanzibar Zanzibar jest to zarówno nazwa tropikalnej wyspy, należącej do Tanzanii , jak i miasta położonego na wyspie, będącego zarazem jej stolicą. Ten zakątek świata słynie z plantacji goździkowców i z palm kokosowych.... Serbia Serbia Położenie        Serbia to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim . Od wschodu graniczy z Rumunią i Bułgarią , od północy z Węgrami , od zachodu z Czarnogórą , Chorwacją , Bośnią i Hercegowiną , od... Chile Chile Położenie        Chile to bardzo charakterystyczne państwo pod względem swojego ukształtowania oraz położenia. Kraj zajmuje niemal całe wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej . Długi pas tego państwa rozciąga się... Mali Mali Afryka to dość oryginalny, a przy tym fascynujący cel wakacyjnych podróży. Jednym z interesujących jej zakątków jest pełne tajemnic państwo Mali . Podróż do tego kraju to fantastyczna przygoda dla ciekawych świata odkrywców – ludzi... Estonia Estonia Estonia to kraj o baśniowym klimacie. Wśród gęstych lasów i borów, podmokłych łąk i bagien skrywają się tajemnicze ruiny średniowiecznych zamków i obwarowań. Miasta przepełnione są wielowiekową historią i zabytkami , a nad wszystkim tym czuwają... Algieria Algieria Położenie        Algieria leży w Afryce nad Morzem Śródziemnym . Graniczy z Tunezją , Mali , Libią , Mauretanią , Maroko , Republiką Nigru oraz z Saharą Zachodnią . Kraj podzielony jest na 48... Japonia Japonia Japonia to archipelag wschodnio-azjatyckich wysp - kraj o długiej tradycji państwowości i przebogatej kulturze, który wywierał i nadal wywiera ogromny wpływ na cywilizację światową. Zewsząd oblewają ją wody Oceanu Spokojnego (Pacyfiku) oraz... Białoruś Białoruś Podstawowe informacje        Białoruś (Republika Białorusi) jest krajem we Europie Wschodniej, graniczącym z Litwą , Łotwą , Rosją , Ukrainą i Polską . Państwo nie posiada dostępu do morza. Najwyższym... Malezja Malezja Podstawowe informacje        Oferty biur podróży zachęcają cię do spędzenia wakacji w Malezji! Koniecznie skorzystaj! Malezja to kraj położony w Azji Południowo - Wschodniej . Swoją powierzchnią obejmuje... Mołdawia Mołdawia Mołdawia leży w południowo-wschodniej części Europy, między Rumunią a Ukrainą . Jest to niewielki kraj o powierzchni 33 843 km2, który z obu stron ograniczony jest dwiema wielkimi rzekami: Dniestr i Prut.... Czarnogóra Czarnogóra Czarnogóra to nieduże państwo położone w Europie Południowej na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego . Graniczy z Serbią , Kosowem , Chorwacją, Bośnią i Hercegowina oraz Albanią . W większości swojej powierzchni jest to kraj górzysty, zajęty przez...
Baška Baška Sercem słonecznej Chorwacji jest bajecznie piękna wyspa Krk. Otoczona lazurem czystych wód Morza Adriatyckiego enklawa, zachęca turystów do wakacyjnego wypoczynku . Wysepka połączona jest z chorwackim lądem (krainą Kvarner) poprzez największy... Cres Cres Cres jest to administracyjna i kulturalna stolica wyspy i zarazem jedyna miejscowość na wyspie mająca status miasta. Wyspa Cres jest to należąća do Chorwacji , najwieksza wyspa na Morzu Adriatyckim. Połóżona jest ona w północnej części zatoki... Crikvenica Crikvenica Crikvenica - perła chorwackiej riwiery Crikvenica to niewielkie miasteczko, położone na chorwackim wybrzeżu około 35 km od Rijeki. Jest jednym z najstarszych kurortów w basenie Morza Śródziemnego i zapewnia turystom ponad 2500... Dramalj Dramalj Dramajl jest to miasteczko, położone w Kanale Vinodolskim. Z Crikvenicą oprócz drogi magistralnej Dramalj połaczony jest również piękną, spacerową promenadą. Dramalj jak i cała Riwiera Crikvenicka znane są z piaszczystych plaż z łagodnym i... Ičići Ičići Podstawowe informacje Marzą ci się wakacje pełne słońca, na pięknych plażach , nad czystym morzem? Jeśli tak to koniecznie zdecyduj się na urlop na Chorwacji. Kraj ten od lat jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc przez... Jadranovo Jadranovo Jadranovo to małe miasteczko oddalone 9 km od Crikvenicy . Jadranovo znane jest z licznych plaż piaskowo-żwirowych, samotnych zatok a także krystalicznie czystej wody. Położona w pobliżu zatoka Lokvišče znana jest z leczniczego błota, które... Klenovica Klenovica Jeśli podczas urlopu najważniejsze są dla ciebie cisza, spokój i piękna sceneria, na miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku koniecznie wybierz Klenovicę . Jest to niewielka wioska usytuowana w jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem... Kraljevica Kraljevica Kraljevica należy do największych portów w całej Chorwacji. Leży ona w Zatoce Kvarner i rozciąga się wzdłuż wybrzeża Rijeka - Kraljevica. Region Kraljevicy pokryty jest zielonymi wzgórzami, lekko opadającymi do Morza Adriatyckiego . Miasteczko... Krk Krk Cudowna, tajemnicza, złota, zielona, szósty kontynent… wyspa Krk opisywana jest na wiele sposobów. Co w niej takiego fascynującego? Długo by wymieniać: przepiękna przyroda, słoneczne plaże , zabytki, muzea, smakowita kuchnia ; a przede... Lokve Lokve Lokve jest jednym z najstarszych miasteczek w regionie Górskiego Kotaru , które odwiedzają przeważnie smakosze prawdziwej przygody. Nie znajdziemy tutaj turystycznego gwaru, tłumu na ulicach, sklepikarzy nawołujących do zakupu pamiątek. To... Lopar Lopar Miejscowość usytuowana na wyspie Rab w Archipelagu Kvarner. To jedna z najładniejszych i najbardziej zalesionych wysp Chorwacji i całego Adriatyku . Lopar jest jednym z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych na wyspie . Oddalony ok. 14 km... Lovran Lovran O tym, że Chorwacja zaskakuje, wiedzą wszyscy turyści, którzy właśnie tam postanowili spędzić wakacje . Piękne krajobrazy, liczne atrakcje, to wszystko sprawia, że Chorwacja wiedzie prym wśród krajów Adriatyku. Nie inaczej jest w przypadku... Mali Lošinj Mali Lošinj W zatoce Kvarner , pośród wód błękitnego Adriatyku, leży niewielkie, prężnie rozwijające się miasteczko turystyczne - Mali Losinj , będące największym kurortem na wyspie. Chorwacki Lošinj jest dziś dobrze prosperującym ośrodkiem przemysłowym,... Malinska Malinska Malinska to popularna miejscowość wypoczynkowa , znajdująca się na największej na Adriatyku , chorwackiej wyspie Krk, położona na jej zachodnim wybrzeżu. Pokryta bujną roślinnością (lasy sosnowe, ogrody), oferująca turystom żwirowe i... Nerezine Nerezine Nerezine to miasteczko położone na północnej stronie wyspy Lošinj, między pięknymi ogrodami i żyznymi polami małe miasteczko Nerezine liczy zaledwie 1000 mieszkańców. Osobliwością Nerezine jest z całą pewnością klasztor franciszkanów z... Njivice Njivice Njivice są miastem portowym oraz prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystycznym, położonym w północno-zachodniej części chorwackiej wyspy Krka , pomiędzy Omišalj na północy i Malinska na południu. Dogodna lokalizacja miasteczka (przy jednej z... Novi Vinodolski Novi Vinodolski Novi Vindolski to urocze, malownicze chorwackie miasteczko, położone nad północnym Adriatykiem . Novi Vindolski obok Opatiji, Rijeki i Cirikvenicy uchodzi za jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast położonych w regionie Kvarner. Według... Omišalj Omišalj Malownicze Omišalj , usytuowane w zatoce na północnym krańcu największej chorwackiej wyspy Krk, powstało w czasach rzymskich. Wyspę z lądem łączy wielki Krčki Most w Kraljevicy. Miejscowość, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się... Punat Punat Punat to śliczne miasteczko, położone wśród zielonych winnic i gajów oliwnych. Zajmuje południową część wyspy, która przyjęła od niego nazwę. Znajdziesz tu też niecodzienną atrakcję - maleńką wysepkę Kosljun (rezerwat przyrody) z klasztorem... Rab Rab Przeżyć przygodę , zachłysnąć się wyjątkową przyrodą wyspy , dotknąć historii Chorwacji, spędzić wakacje życia - to wszystko w zasięgu ręki. Piaszczyste plaże i cudowny śródziemnomorski klimat , a co godne podkreślenia jedno z najbardziej... Rijeka Rijeka Podstawowe informacje Rijeka , to trzecie co do wielkości miasto Chorwacji. Jego nazwa znaczy tyle, co "rzeka". Położone nad Morzem Adriatyckim u podnóża masywu Risnjak , jest najważniejszym chorwackim portem handlowym , tranzytowym i... Selce Selce Selce w Chorwacji , jest to niewielka miejscowość turystyczna, leżąca na północnym zachodzie tego słynącego ze wspaniałej oferty wakacyjnej kraju. Miejscowość znajduje się w Dolinie Winidol , niedaleko gór Velika Kapela . Kilka kilometrów na... Šilo Šilo Šilo leżące na wschodnim wybrzeżu „Złotej Wyspie” Krk , zwanej tak ze względu na cudny kolor piasku, miejscowego miodu, wina i oliwy z oliwek, to mała miejscowość rybacka o kameralnym charakterze, idealna na rekreacyjny, rodzinny... Suha Punta Suha Punta Suha Punta jest niewielkim ośrodkiem turystycznym, stworzonym z myślą o tych, którzy szukają wyciszenia od codziennego zgiełku i hałasu. Wyłączona z ruchu kołowego i położona na południowym brzegu półwyspu Kalifront , zajmuje szczególne miejsce...

Najnowsze

Opatija - LRH zaczyna odnowę hotelu 2012-03-23
Opatija - LRH zaczyna odnowę hoteluLiburnia Riviera Hotali (LRH) w kolejnym pięcioletnim cyklu inwestycyjnym odnowi najstarszy hotel w Opatiji, Kvarner, który zostanie dobudowany, ponieważ zostanie dobudowana na nim mansarda. Planowane jest też połączenie hotelu z odnowioną willą Amalią, dzięki czemu w hotelu będą 94 pokoje, planowana jest też budowa plaży hotelowej.Drugi najstarszy hotel...

Opatija - Replika kąpieliska austrowęgierskiego 2012-03-04
Opatija - Budowana jest replika kąpieliska austrowęgierskiego„Stara dama” chorwackiej turystyki, jak w Chorwacji nazywana jest Opatija, niedługo zaoferuje gościom nową atrakcję. Chodzi o przebudowę kąpieliska Lido, które będzie repliką dawnego kąpieliska Angiolina z 1904 roku. Projekt przewiduje budowę przebieralni, butików, wyspecjalizowanych sklepów, obiektu gastronomi cznego z basenem...

Opatija - Dowiedz się jak wyglądały pierwsze hotele 2011-12-21
Opatija - Dowiedz się jak wyglądały pierwsze hotele nad AdriatykiemW chorwackim muzeum turystyki w Willi Angiolina W opatiji niedawno została otwarta wystawa „Pierwsze hotele nad Adriatykiem”, na której zaprezentowano fotografie budynków hoteli zbudowanych po chorwackiej stronie Adriatyku pod koniec XIX i na początku XX wieku i inne eksponaty z tych czasów. Właśnie w budowie budynków hotelowych...

Opatija - nowe inwestycje w Liburnia Riviera Hotele 2011-12-20
Opatija - nowe inwestycje w Liburnia Riviera HotelePo zakończeniu sezonu letniego, największa firma hotelarska na Kvarnerze Liburnia Riviera Hoteli (LRH) z Opatiji rozpoczęła największe inwestycje. Najpierw odnowiona zostanie fasada najstarszego hotelu w Opatiji Kvarner z 1884 roku, a potem następuje rekonstrukcja jego znanego tarasu. Prace powinny się zakończyć do wiosny przyszłego. Potem...

Hotel z Opatiji wyróżniony w Serbii 2011-12-03
Hotel z Opatiji wyróżniony w SerbiiDrugi rok z rzędu, na 44 Targach Turystycznych w Novim Sadzie, Grand hotel 4 kwiaty Opatiji zdobył wyróżnienie za świetne usługi hotelarskie. Dyrektor hotelu Vedran Gržetić został uznany za najlepszego managera w hotelarstwie w 2011 roku. Wyróżnienie to jest przyznawane najlepszym hotelom, restauracjom, gospodarstwom agroturystycznym i imprezom turystycznym w...

Nowe miejsca noclegowe 2011-08-21
Opatija - Nowe miejsca noclegowe na Kvarnerze„Stara dama” turystyki chorwackiej, Opatija, od niedawna ma nowy hotel. Chodzi o Villę Kapetanović, nowoczesny hotel czterogwiazdkowy, w którym jest 21 pokoi i trzy apartamenty. Do dyspozycji gości jest też basen odkryty, duża sala konferencyjna, strefa spa i świetna restauracja Laurus. Wartość inwestycji to około dziewięć milionów kun.Villa...

Stuletnia promenada 2011-07-26
Opatija - Stuletnia promenadaDwunastokilometrowa promenada nadmorska łącząca miejscowości na Riwierze Opatijskiej - Volosko, Ičići, Ikę i Lovran w tym roku obchodzi setne urodziny. W czasie kiedy otwierano pierwsze hotele w Opatiji, Kvarner w 1884 roku i Imperial w 1885 roku, zaczęła się budowa promenady opatijskiej (lungomare). Prace przy budowie promenady oficjalnie rozpoczęto w 1885 roku i...

Hotel Milenium ma nowe atrakcje 2011-03-15
Opatija - Hotel Milenium ma nowe atrakcjeOpatijski hotel Milenium zaczął wzbogacać swoje atrakcje. Ten pięciogwiazdkowy hotel rozpoczął od zmian i powiększenia kawiarni Wagner, w której będzie ekskluzywny champagne & wine bar z bogatą ofertą win. Dzięki powiększeniu tarasu kawiarni hotel będzie dysponował też nowym salonikiem VIP, który będzie odpowiadał potrzebom i gustowi wymagających gości....

Od kąpieli błotnej po wellness 2010-10-19
Opatija - Od kąpieli błotnej po wellnessChorwackie muzeum turystyki w najstarszej willi opatijskiej Angiolina niedawno przygotowało ciekawą wystawę pod nazwą "Od kąpieli błotnej po wellness". Chodzi o to, żeby zebrać w jednym miejscu i pokazać rozwój turystyki uzdrowiskowej w Chorwacji kontynentalnej i na wybrzeżu, która intensywnie rozwija się od połowy XIX wieku. Początki turystyki w...

Historyczna promenada 2010-09-11
Opatija - Historyczna promenadaOpatija, stara dama turystyki chorwackiej, jest znanym kierunkiem turystycznym już od czasów kiedy elita austro-węgierska odkryła ją jako idealne miejsce wypoczynku. Jednak niewiele osób wie, że również zaplecze Opatiji oferuje wiele ciekawych rzeczy. W celu rewitalizacji zaplecza Opatiji niedawno została urządzona dawna promenada, która prowadzi od centrum...

W kostiumie turystyki 2010-05-02
Opatija - W kostiumie przez „starą damę” chorwackiej turystyki Odwiedzający Opatiję od niedawna mają okazję żeby w szczególny sposób zwiedzić to miasto w Kvarnerze, które ze względu na długą tradycję turystyczną ma nazwę "stara dama" turystyki chorwackiej. Program "Oprowadzanie po Opatiji w kostiumie" daje gościom niezapomniane zwiedzanie Opatiji i okolic i w ten sposób pozwala na poznanie...

Chorwackie Muzeum Turystyki 2009-12-11
Chorwackie Muzeum TurystykiChorwacja, kraj o bogatej tradycji turystycznej, ma od 2007 roku własne Muzeum Turystyki, wyspecjalizowaną instytucję zajmującą się historią turystyki i dziedzictwem, której założycielami były Republika Chorwacji i „dama chorwackiej turystyki” - Opatija. Muzeum bada, gromadzi, przechowuje i prezentuje materialne i niematerialne dziedzictwo turystyczne na obszarze...

Five Elements Wellness&Spa Ambasador 2009-10-11
Five Elements Wellness&Spa AmbasadorFive Elements Wellness & Spa Ambasador znajduje się w hotelu Ambasador (*****), nad samym morzem i przy słynnej promenadzie (Lungo Mare), która łączy go z niedalekim centrum Opatiji. W hotelu jest 180 pokoi i apartamenty, obiekty gastronomiczne oraz nowoczesne sale kongresowe, w których można organizować większe i mniejsze spotkania. Z hotelem Ambasador...

Przyjeżdżają goście kongresowi 2009-10-05
Przyjeżdżają goście hotelowiOpatija, znana miejscowość turystyczna na Kvarnerze, ma długą tradycję turystyki kongresowej. Dlatego w jesieni klasycznych gości wypoczynkowych zastępują goście biznesowi, który w tym mieście znajdują wszytko, co potrzebne, by zorganizować kongres, spotkanie, prezentację. Opatija posiada świetną infrastrukturę kongresową, fachowy personel i przepiękne...

Opatija jest od 120 lat uzdrowiskiem 2009-04-01
Opatija jest od 120 lat uzdrowiskiem klimatycznymNa początku bieżącego roku Opatija, znane centrum turystyczne Kvarneru, obchodziła 120 rocznicę uznania za uzdrowisko klimatyczne.Uzyskanie takiego statusu było w Monarchii Austrowęgierskiej poprzedzone wieloma badaniami cech klimatu. W Opatiji panuje szczególny wariant klimatu śródziemnomorskiego, którego specyfika wynika z położenia za...

Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Opatija » Hotel Vila Elsa
Pola (Kalisz, 2011-11-30) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo fajna willa, ładne jak dla mnie za słodko urządzone pokoje dużo wzorów kwiatowych, ale sympatycznie wygodne meble i łóżka. Willa w miłej okolicy ładne zadbane uliczki. Spacery wskazane obowiązkowo. Sama miejscowość też ciekawa, okolice miejscowości też warto zwiedzić. Polecamy.

Chorwacja » Kvarner » Opatija » Hotel Vila Elsa
Kamila (Poznań, 2011-11-09) - Średnia ocena: 5.0
Willa znajduje się blisko morza z czego bylismy bardzo zadowoleni. Willa otoczona jest parkiem gdzie chodziliśmy na spacery. Blisko do centrum 100m, supermarket 150m gdzie często bywaliśmy. Sama miejscowość tez wydała nam się bardzo atrakcyjna podobało nam się bardzo. Napewno się wybierzemy ponownie do Chorwacji za rok.

Chorwacja » Kvarner » Opatija » Hotel Vila Elsa
Joanna (Mińsk Mazowiecki, 2011-11-09) - Średnia ocena: 3.1
Willa położona jest blisko plaży, niestety betonowej, ale blisko do centrum miasta, gdzie jest dużo sklepów i barów. Można korzystać z posiłków w sąsiednim hotelu. Wyżywienie smaczne i wystarczająca ilość. Domek leży w zielonym ogródku , gdzie miło spędza się wieczory.

Chorwacja » Kvarner » Opatija » Villa Ambasador
Mirella (Raszyn, 2011-11-03) - Średnia ocena: 4.1
Spędziliśmy bardzo przyjemny tydzień w tym hotelu. Personel w recepcji był więcej niż przyjazny, zawsze gotowy do pomocy, bardzo profesjonalny. Pokój bardzo wygodny, czysty, z balkonem. Jedzenie smacznie przygotowane. Zdecydowanie polecam jako miejsce na odpoczynek i relaks.

Chorwacja » Kvarner » Opatija » Villa Ambasador
Grzegorz (Skrzeszew, 2011-11-02) - Średnia ocena: 4.2
Hotel był wspaniały - doskonała lokalizacja, przyjazny personel, bardzo czyste i wygodne pokoje. Basen i widoki były równie wspaniałe. Pokój wystarczająco duży, czysty, obszerny balkon. Jedzenie doskonałe. Cena jak za hotel 4* też w porządku.

Chorwacja » Kvarner » Opatija » Hotel Ambasador
Sabina (Tychy, 2011-11-02) - Średnia ocena: 5.0
Hotel usytuowany nad samym morzem dzięki czemu spędzaliśmy na plaży każdą wolną chwile. MIeliśmy akurat pokój od strony parku ale to nie był dla nas problem. Pokój klimatyzowany. Pokoje ładne i duże. Chodziliśmy do restauracji codziennie serwowali pyszne jedzenie. Do centrum w miare blisko 500m gdzie masa restauracji sklepów z pamiątkami i innych wydarzeń. Chodzilismy też na odkryty basen z morską wodą. Udane wakacje.
Chorwacja » Kvarner » Opatija
Kinga (Nowogard, 2011-10-27) - Średnia ocena: 4.1
Wspaniale chorwackie miasto polozone nie tak daleko od Polski. Dobra baza wypadowa do zobacenia Plitvickich Jezior, Istrii a nawet Zagrzebia. Ma ładny krajobraz morsko-górzysty. Bardzo nam odpowiadało siedzenie w knajpkach przy promenadzie i podziwianie morza. Jedlismy bardzo dobre ciastka i pilismy przepyszne koktajle. Miasto ma na prawde fajny klimat,jest gdzie zjesc i sie pobawic

Chorwacja » Kvarner » Opatija
Karina (Olsztyn, 2011-10-27) - Średnia ocena: 4.7
Opatija jest przepiękna! :) Jeżeli szukasz miejskiej plaży, dobrych hoteli, świetnych restauracji i rozrywki to wybór tej miejscowości jest najlepszy. My uwielbiamy jak coś się dzieje a samym miastem byliśmy zachwyceni, przepiękna architektura, klimatyczne uliczki, śliczne krajobrazy.

Chorwacja » Kvarner » Opatija
Pola (Warszawa, 2011-10-27) - Średnia ocena: 5.0
Opatija to doskonałe miejsce na wakacje w lecie i w zimie.My byliśmy tylko latem ale kiedyś na bank się wybierzemy zimą. Piękna przyroda, klimat, parki, hotele, restauracje z smacznymi potrawami to wszystko sklada się na cudne wakacje i my takie mieliśmy. Sporo się tu dzieje w sezonie letnim czyli festiwale, koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne i sportowe. Bylismy z meżem zachwyceni.

Chorwacja » Kvarner » Opatija
Olek (Wadowice, 2010-03-29) - Średnia ocena: 4.5
Opatija to zdecydowanie najładniejsza miejscowość na całej Riwierze Kvarnerskiej. Piękna promenada, palmy, morze - to wszystko przypomina znane wakacyjne kurorty francuskie czy włoskie. Opatija urzekła mnie swoim niezwykłym położeniem - z jednej strony teren górzysty, a zaraz po drugiej stronie ulicy piękne morze Adriatyckie. Polecam zobaczyć deptak Franza Lungomare, Kościół ZNMP i św. Jakuba oraz bardzo ciekawy pomnik dziewczyny z mewą. W opatijskim parku znajduje się pomnik-fontanna Heliosa i Seleny. Można przy nim posiedzieć w cieniu i rozkoszować się ciszą i spokojem. Wieczorny spacer promenadą i spędzenie czasu w jednym z licznych nadmorskich lokali spowodują że nie prędko będzie się Wam chciało stamtąd wyjechać.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl