Ontario

Kanada
Słowo "ontario" w języku plemienia Irokezów oznacza "piękną wodę". Jednak w tym regionie Kanady na piękno krajobrazu składają się nie tylko rozległe jeziora i rzeki, ale także porośnięte bujnymi lasami wzgórza, klifowe wybrzeża i ciągnące się aż po horyzont nizinne tereny żyznej gleby doskonałej na pola uprawne. Wielkie, świetnie prosperujące, imponujące pod względem architektonicznym i estetycznym aglomeracje miejskie usytuowane na południu nie odbierają uroku tej malowniczej krainie, a wręcz przeciwnie - dodają jej atrakcyjności przez ogrom ciekawych miejsc i obiektów, które znajdują się w ich obrębie. Ontario przyciąga miłośników sportów na świeżym powietrzu, a także podróżników poszukujących ciszy, spokoju, prawdziwej kanadyjskiej atmosfery i zachwycających widoków.

Położenie i historia

      Ontario to jedna z prowincji Kanady usytuowana we wschodniej części kraju. Graniczy z innymi kanadyjskimi prowincjami: Manitoba (od zachodu) i Quebek (od wschodu), od północy z Zatoką Hudsona, a od południa z pięcioma stanami USA: Minnesotą, Michigan, Ohio, Pensylwanią i stanem Nowy Jork. Najgęściej zaludniona i najsilniej zurbanizowana jest południowa część prowincji – tam znajdują się metropolie, w tym stolica prowincji i największe miasto Kanady, Toronto, stolica kraju, Ottawa, a także Hamilton, Cambridge, Brantford, Mississauga i wiele innych.
      Ontario od najdawniejszych lat zamieszkiwane była przez plemiona Indiańskie, które w XV i XVI wieku prowadziły ożywiony handel wymienny z Europejczykami (posiadali bowiem cenne dla nich skóry bobrów). W późniejszych czasach na terenach tych osiedlało się coraz więcej przybyszów ze Starego Świata, w tym głównie Francuzi i Anglicy, co w dużej mierze spowodowane było zakładaniem w tym rejonie licznych misji, mających na celu nawracanie tubylców na katolicyzm. W 1867 roku Ontario, wraz z trzema innymi prowincjami, przystępując do konfederacji, stworzyło podwaliny nowego państwa – Kanady. Kilka lat wcześniej królowa Wiktoria zdecydowała, iż stolicą nowego kraju będzie miasto Ottawa – najbardziej multikulturowe ze wszystkich ówczesnych większych miast Kanady, co miało być kompromisem pomiędzy ludnością francuską i angielską.
Pokaż cały opis


Atrakcje Ontarioturystyczne, zabytki

      Jednym z najpopularniejszych regionów prowincji są tereny w pobliżu słynnego wodospadu Niagara znajdującego się na półwyspie o tej samej nazwie. Poza zachwycającym widokiem wzburzonej wody spadającej z hukiem z wysokości 50m, w okolicy istnieje świetna baza turystyczna, wiele hoteli i kwater prywatnych oferujących noclegi na wysokim poziomie; wszędzie możliwe są opcje spędzenia urlopu last minute albo all inclusive. Warto odwiedzić uznawane za najpiękniejsze miasteczko Kanady Niagara – on – the - Lake, w którym podziwiać można budowle z XIX wieku, zrobić zakupy w odrestaurowanych dawnych sklepach albo spędzić noc w utrzymanym w wiktoriańskim stylu hotelu.
      Wspaniałą kanadyjską przyrodę podziwiać można podczas pieszych wycieczek po licznych parkach narodowych. Znajdują się tam ciekawe szlaki turystyczne i miejsca, w których można uprawiać różne sporty, np. wspinaczkę, wędkarstwo, są tam również wypożyczalnie sprzętu i pola namiotowe. Dla turystów otwarte są także niektóre rezerwaty, np. Cape OntarioCroker Reserve. U wybrzeży Wielkich Jezior (Erie, Ontario i Huron) znajdują się idealne na rodzinny wypoczynek plaże – najdłuższa to Wasaga Beach w północnej części regionu. Najspokojniejszym kurortem Ontario jest położony nad jeziorem Huron Southampton, do którego nie można wjeżdżać samochodem. Na wybrzeżach półwyspu Bruce znajdują się niesamowite wapienne skały, które podziwiać można przebywając szlak Bruce Trail; tereny te zostały uznane przez ONZ za Światowy Rezerwat Biosfery.
      Oprócz przyrody, która jest dumą Kanady, warto też przyjrzeć się bliżej miastom, zarówno tym małym i zabytkowym, jak i tym wielkim i nowoczesnym. Dla przykładu - w Midland zrekonstruowana została francuska stacja misyjna z XVII wieku, a w pobliżu znajduje się liczący 300 lat cmentarz, rekonstrukcja wioski Huronów, Huronia Museum oraz wiele innych zabytków i atrakcji. W mieście Kingston, założonym w 1673 roku, będącym jednym z najstarszych miast kraju, w którym kiedyś mieszkali głównie żołnierze i marynarze, można podziwiać m. in. dawne militaria. Podobnych zabytkowych miejsc upamiętniających kulturę zarówno Indian, jak Ontarioi pierwszych kolonistów z Europy, jest w całym Ontario bardzo wiele.
      Toronto, najbardziej wielonarodowościowe miasto na Ziemi, największa metropolia Kanady, jest także uznawane za najbardziej zielone miasto świata, ze względu na dużą powierzchnie terenów zielonych. Najważniejszą atrakcją turystyczną jest CN Tower, a także arena hokejowa Air Canada Centre i Galeria Sztuki Ontario. W Ottawie warte zwiedzenia są kompleksy uniwersyteckie i Muzeum Sztuki Narodowej; czas można spędzić na jednym z licznych obszarów rekreacyjnych albo bawiąc się na często dobywających się w stolicy festiwalach i różnego rodzaju imprezach kulturalnych.

Klimat i specyfika, czyli kiedy najlepiej jechać

      Do Ontario warto wybrać się o każdej porze roku, w zależności od tego, czego oczekujemy od pobytu w tej prowincji. Zimą w całym regionie jest pod dostatkiem śniegu i mrozu, co nadaje okolicy bajkowy wygląd i sprzyja uprawianiu sportów zimowych, w tym narciarstwa i gry w hokeja (narodowego sportu Kanady, którego reguły zostały wymyślone właśnie w Ontario przez angielskich żołnierzy w 1855 roku), chociaż na północy mogą doskwierać wyjątkowo niskie temperatury. To jednak idealne warunki do corocznej produkcji wina lodowego (icewine), z którego słynie kraj. W prowincji Ontario intensywnie uprawia się winorośl; winogron nie zbiera się aż do pierwszych mrozów, a następnie wyciska z nich jedynie najsłodszą esencję (cała woda, z której składają się owoce, pozostaje zamrożona w ich wnętrzu). Uzyskuje się w ten sposób wino o niepowtarzalnym, wyrazistym, słodkim smaku.
      Im bardziej na południe, tym klimat jest łagodniejszy, występują tam też bardzo gorące lata. Podczas miesięcy wakacyjnych w całym Ontario można uczestniczyć w barwnych tzw. Pow wow, czyli festiwalach indiańskich organizowanych w rezerwatach, które zawsze dostarczają turystom wiele emocji. Na wycieczkę po prowincji poleca się także wrzesień i październik – pogoda jest stabilna i nieuciążliwa, a widok wielobarwnych, jesiennych kanadyjskich lasów, w których dominuje dąb o liściach przybierających czerwoną barwę, na długo pozostaje w pamięci.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl