Oceania to odrębna część świata , którą tworzą skupiska wysp w południowo-zachodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego, niedaleko Australii. Oceania dzieli się na Melanezję, Mikronezję, Polinezję i Nową Zelandię. Największe wyspy Oceanii to Nowa Gwinea, Nowa Brytania, Wyspa Południowa, Wyspa Północna, Nowa Irlandia, Nowa Kaledonia, Viti Levu, Vanua Levu, Bougainville, Makira, Guadalcanal, Espiritu Santo. Większość z nich to wyspy kontynentalne, pozostałe to atole, wyspy wulkaniczne lub koralowe. Obszar ten jest aktywny tektonicznie, na wyspach wiele czynnych wulkanów, gejzerów i gorących źródeł.
Ludność zamieszkująca te obszary zajmuje się przede wszystkim rolnictwem i połowem ryb. Uprawia się tam palmy kokosowe, owoce cytrusowe, trzcinę cukrową, pataty, ryż itp. Wiele z wysp nadal pozostaje bezludna. Kilka z nich zamieszkuje ludność autochtoniczna: Papuasi, Polinezyjczycy, Mikronezyjczycy, Melanezyjczycy. Posługują się oni wieloma językami i posiadają różne tradycje, wyznają odrębne religie. Są ludźmi pełnymi entuzjazmu i bardzo rozrywkowymi. Kobiety noszą kolorowe kwiaty we włosach, mężczyźni chętnie uprawiają sporty wodne.
Coraz popularniejsza staje się turystyka na tych obszarach głównie na Hawajach i Nowej Zelandii. Ta ostatnia wyspa słynie ze skoków na bungy i ze spadochronem, gdzie narodziła się ta dyscyplina oraz innych sportów na świeżym powietrzu.
Wyspy zachwycają pięknymi, piaszczystymi plażami, lazurową barwą wód oceanicznych i niespotykaną roślinnością, często endemiczną. Owoce dojrzewające w tropikalnym słońcu są okazałe i soczyste, zwierzęta zaskakują liczebnością, różnorodnością i barwami, dlatego też wielu ludzi nazywa to miejsce "rajem na Ziemi". Średnia temperatura tego regionu przekracza 20°C. Klimat jest głównie oceaniczny. Wyspy porośnięte są zielonymi lasami, które z lotu ptaka układają się w niesamowite kształty, choćby dla tego niesamowitego widoku warto odwiedzić te tereny.