Obwód Ałma Ata

Kazachstan
Ałma-Ata to największe miasto Kazachstanu. Do 1998 roku była to stolica kraju. Ponieważ miasto zlokalizowane jest w południowo - wschodniej części Kazachstanu, przy granicy z Kirgistanem, władze zdecydowały o przeniesieniu stolicy do mniejszego, ale położonego w centrum kraju miasta Astana.

Historia

      Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie miasta sięgają tysięcznego roku p.n.e. Hodowcy bydła i rolnicy, początkowy osiedlający się w okolicy, zostali około 700 roku p.n.e. wyparci przez plemiona Saka. Pozostałością po tamtych czasach są liczne kurhany, będące stanowiskami wielu odkryć archeologicznych.
      Kolejny etap rozwoju osadnictwa na tych terenach przypada na Średniowiecze i rozwój trasy handlowej, zwanej Jedwabnym Szlakiem. Nazwa miasta po raz pierwszy została wymieniona w źródłach pisanych w XIII wieku. W późniejszych wiekach region podupadł, co wiązało się z coraz mniejszym znaczeniem Jedwabnego Szlaku.
      Znane współcześnie miasto zostało założone w 1854 roku jako rosyjska twierdza. Z czasem wokół umocnień powstała osada, która - licząc w 1867 roku 10 tysięcy mieszkańców - uzyskała prawa miejskie i nazwę Wiernyj. W 1887 i 1911 roku miasto zostało zniszczone przez trzęsienia ziemi. W 1921 roku nazwę miasta zmieniono na Ałma-Ata (Ojciec jabłek). Ałma-Ata stała się stolicą Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, wchodzącej w skład ZSRR. Po uzyskaniu przez Kazachstan niepodległości w 1993 roku nazwę miasta zmieniono na Ałmaty. W Polsce, zgodnie ze stanowiskiem Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych, nadal zalecana jest nazwa Ałma-Ata. W 1998 roku stolicę państwa przeniesiono do położonego bliżej centrum Kazachstanu miasta Astana.

Atrakcje turystyczne

      Urlop w Ałma-Acie pozwala na zwiedzenie unikalnych zabytków. Uwagę zwraca Sobór Wniebowstąpienia. Sobór o wysokości 56 metrów projektu Andrieja Zienkowa został w 1907 roku wzniesiony bez użycia gwoździ, zyskując sławę jednej z najwyższych na świecie budowli drewnianych. Wszyscy, którym nieobca jest wrażliwość na piękno muzyki docenią Muzeum Instrumentów Muzycznych. Poza kolekcją ciekawych, lokalnych instrumentów Muzeum posiada bogate zbiory melodii, dźwięków i tradycyjnych utworów.
Pokaż cały opis

      Symbolem Obwód Ałma Ataprzeszłości Kazachstanu jest Pomnik Panifłowa zlokalizowany w okazałym parku - monument wzniesiony na cześć Kazachów, którzy w czasie II wojny światowej polegli jako żołnierze Armii Czerwonej. Obok pomnika znajduje się wieczny znicz, pod którym wycieczki szkolne często składają kwiaty. Pomnik jest ulubionym miejscem nowożeńców, którzy po ceremonii ślubnej chętnie robią sobie zdjęcia w tym miejscu. Na południu od Ałma-Aty godny polecenia jest Ałatau Zailijski - odnoga łańcucha Tien-szan. Pasmo górskie to jest bardzo popularne wśród mieszkańców miasta. Mniej oficjalne, ale znacznie bardziej egzotyczne oblicze Kazachstanu można zobaczyć na Zielonym Bazarze, gdzie wśród różnego rodzaju artykułów spożywczych można trafić na tradycyjne przysmaki. Podczas wycieczki po mieście warto również zwrócić uwagę na Pałac Prezydencki - jeśli przed jego wejściem zobaczymy uzbrojonych strażników, będzie to sygnał, że w budynku przebywa prezydent. Wczasy w Ałma-Acie można urozmaicić krótką wycieczką na Zielone Wzgórze (Kok-Tyube) - znajduje się tam platforma widokowa, pozwalająca podziwiać piękną panoramę okolic miasta.
      Miłośnicy historii nie mogą pominąć Muzeum Obwód Ałma AtaNarodowego. Ten zlokalizowany w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, pokryty niebieskim dachem budynek zawiera bardzo ciekawe ekspozycje. Muzealne zbiory dokumentują historię Kazachstanu, ale ekspozycja ma również wydzielone działy przyrodnicze i etnograficzne. Ponadto na uwagę zasługuje ekspozycja, dotycząca podboju kosmosu - to właśnie na terenie Kazachstanu znajduje się słynny kosmodrom Bajkonur.
      Dla wielbicieli sztuki atrakcją będzie Państwowe Muzeum Sztuki Kastajewa - w jego zbiorach znajdują się kolekcje kazachskich i europejskich artystów. Dodatkową atrakcją jest ekspozycja, ukazująca rozwój rzemiosła oraz zbiór dywanów. Warto również zobaczyć przedstawienie w Akademickim Centrum Teatru, Opery i Baletu im. Abaja. Godny uwagi jest ponadto sam budynek Centrum - to jedna z nielicznych ładnych budowli, wzniesionych w stylu neoklasycystycznym w czasach ZSRR.
      W pobliżu miasta znajduje się Ałmatyński Rezerwat Przyrody (Ałmatinskij Zapowiednik). Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt Ałatau Zailijskiego, Tałgar o wysokości 4973 m n.p.m. Wyjątkową, choć trudną do zobaczenia atrakcją rezerwatu są irbisy - lamparty śnieżne. Obwód Ałma AtaZnacznie bardziej prawdopodobne jest spotkanie innej przyrodniczej atrakcji regionu - wielkorogiej, dzikiej owcy archar.

Sport i aktywny wypoczynek

      Rejon Ałma-Ata to znany - jeszcze od czasów Związku Radzieckiego - ośrodek sportów zimowych. W warto odwiedzić Medeu - lodowisko o olimpijskich rozmiarach, gdzie przez lata trenowały kolejne pokolenia radzieckich łyżwiarzy. Na lodowisku ustanowiono ponad 180 różnych sportowych rekordów! W pobliżu lodowiska można również skorzystać z basenu, napełnianego lodowatą wodą spływającą z gór. Od listopada do kwietnia czynny jest również ośrodek narciarski Szymbułak.

Noclegi

      Ze względu na wielkość i znaczenie miasta nie ma problemu ze znalezieniem noclegu. Dla osób, lubiących spędzać urlop w dobrych warunkach godne polecenia są wysokiej klasy hotele, jak np. Intercontinental Almaty, Anastasia Inn lub Hotel Dostyk. Można również znaleźć rozwiązania znacznie tańsze, jak Hotel Ambassador, Hotel Berkana czy Kazzhol. Najtańsze noclegi znajdziemy w kwaterach prywatnych oraz popularnych, tanich hostelach.

Kuchnia

      Tradycyjna Obwód Ałma Atakuchnia kazachska może okazać się dla Europejczyków sporym problemem. Doznania kulinarne, choć niewątpliwie egzotyczne, nie każdemu przypadną do gustu.
      Podstawę kuchni kazachskiej stanowi mięso. Symbolem lokalnej tradycji kulinarnej są różnego rodzaju szaszłyki oraz beszbarmak, potrawa przygotowywana z okazji ważnych świąt lub spotkań rodzinnych. Nazwa potrawy oznacza "pięć palców" i pochodzi od zwyczaju jedzenia bez użycia sztućców. Głównym składnikiem beszbarmaku jest duszona głowa barana lub kozła. Za szczególny przysmak uchodzą, podawane z porcją żukonan (rodzaj klusek) uszy zwierzęcia. Zwieńczeniem posiłku może być czarka rosołu z dodatkiem suszonej, sfermentowanej serwatki. Podczas urlopu w Ałma-Acie warto również spróbować innego, lokalnego specyfiku. Jest nim kumys - napój alkoholowy przygotowany ze sfermentowanego mleka klaczy.
      Zwolennicy nieco bardziej tradycyjnych posiłków znajdą w Ałma-Acie wiele restauracji, a wśród nich lokale specjalizujące się m.in. w kuchni koreańskiej, chińskiej, indyjskiej i gruzińskiej.

Dodatkowe informacje

      Planując wycieczkę do Kazachstanu trzeba pamiętać o konieczności posiadania zaproszenia (dla indywidualnych turystów) lub tzw. poparcia wizowego ze strony biura podróży.
      W Ałma-Acie znajduje się port lotniczy, możliwa jest również podróż samochodem, jednak - ze względów praktycznych - nie jest to dobre rozwiązanie. Podróż samolotem możliwa jest m.in. z Berlina, Frankfurtu, Kijowa i Moskwy. Ciekawą przygodą może być podróż pociągiem. W tym przypadku najdogodniejsze może okazać się połączenie kolejowe z Kijowa lub z Moskwy, trzeba jednak przygotować się na kilkadziesiąt godzin podróży.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl