Oberland Berneński

Szwajcaria
Oberland Berneński to geograficzna i historyczna kraina, obejmująca południowo - wschodnią część kantonu berneńskiego: tereny wokół jezior Thun i Brienz oraz Alpy Berneńskie. Stolica Oberlandu, Berno, to jednocześnie stolica kantonu i Szwajcarii. Oberland Berneński to turystyczne serce kraju - ze względu na swoje centralne położenie zapewnia łatwy dostęp do większości szwajcarskich atrakcji.
      Charakterystyczne dla regionu są liczne polodowcowe jeziora. Znajduje się tu również najwyższy szczyt kantonu - Finsteraarhorn. Oberland Berneński obfituje w atrakcje turystyczne - są to zarówno miejsca, pozwalające na uprawianie różnych sportów, jak i zabytki oraz atrakcje kulturalne.

Historia

      Historia Oberlandu jest ściśle związana z jego największym miastem - Bernem. W czasach antycznych Galowie wznieśli tu swoje oppidum - warowną osadę. Historia współczesnego miasta sięga XII wieku. Związana jest z legendą - książę Bertold V miał wówczas upolować w zakolu rzeki niedźwiedzia, a miejsce polowania spodobało mu się tak bardzo, że postanowił wznieść tu osadę.
      Od 1353 roku Berno weszło w skład Konfederacji Szwajcarskiej - sojuszu wolnych kantonów. Późniejsze wieki to ciągłe walki o niepodległość, prowadzone z Habsburgami i Burbonami. Po religijnej wojnie domowej, w 1848 roku Szwajcaria zrezygnowała z systemu rotacyjnych stolic w głosowaniu na nową - stałą - stolicę wybrano właśnie Berno.

Atrakcje turystyczne

      Wśród atrakcji Oberlandu prym wiedzie jego największe miasto. Centrum Berna zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najbardziej znanych symboli miasta jest Zytglogge - wzniesiona w XIII wieku wieża, służąca niegdyś jako element fortyfikacji miasta, a w późniejszych wiekach jako wieża zegarowa.
      Od XV wieku umieszczono w niej jej główną atrakcję - zegar astronomiczny, pokazujący - poza godziną - datę, porę dnia, dzień tygodnia, znak zodiaku i fazę księżyca.
      Ozdobą miasta, a jednocześnie symbolem ustroju Szwajcarii jest berneński gmach parlamentu, wzniesiony w stylu neoklasycystycznym. Jego zielona kopuła zwieńczona jest równoramiennym krzyżem, południową fasadę zdobią herby szwajcarskich kantonów i półkantonów (kantonów z mniejszą reprezentacją w parlamencie i mniejszą siłą głosu podczas głosowań). Co ciekawe, pozostawiono tam miejsce dla innych regionów na wypadek, gdyby chciały kiedyś przyłączyć się do Szwajcarii. W pobliżu budynku parlamentu znajduje się niecodzienna szachownica - partię szachów można tam rozegrać figurami wielkości człowieka.
Pokaż cały opis

      Berno Oberland Berneńskima również swój wkład w światową naukę - to właśnie w tym mieście Albert Einstein opublikował teorie względności. Pamiątką tego doniosłego wydarzenia jest muzeum, gromadzące pamiątki po wybitnym uczonym.
      Wartym uwagi zabytkiem jest również katedra św. Wincentego. Choć została wzniesiona w stylu późnogotyckim, ostateczne zakończenie budowy nastąpiło dopiero w 1823 roku. Symbolem katedry jest stumetrowa wieża, zapewniająca katedrze rangę najwyższego budynku sakralnego Szwajcarii. Katedrę zdobią arcydzieła z różnych epok. Można tu podziwiać m.in. Sąd Ostateczny, rzeźbę z XV w. dłuta pochodzącego z Westfalii Erharda Künga.
      Katedrę zdobią 234 figury z piaskowca, przedstawiające m.in. burmistrzów Berna znajdujących się w niebie oraz ich przeciwników - włodarzy Zurychu, cierpiących męki piekielne. Dopełnieniem symboliki jest posąg Temidy - przedstawionej bez opaski, bowiem ostateczna decyzja w sprawie winy została przez artystów pozostawiona Chrystusowi. Ozdobą katedry są również 12-metrowe witraże, z których jeden przedstawia śmierć, zapraszającą do tańca przedstawicieli różnych stanów.
      Wybierając Oberland Berneńskisię na urlop do Oberwaldu Berneńskiego warto przeznaczyć trochę czasu na odwiedzenie Interlaken. Nazwa tego niewielkiego miasteczka oznacza miejsce położone między jeziorami. Interlaken zlokalizowane jest na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Thun i Brienz.
      Miasteczko stanowi doskonałą bazę wypadową w Alpy Berneńskie. Poza pobliskimi szczytami tzw. Wielkiej Trójki (Eiger, Mönch i Jungfrau) z Interlaken można wybrać się na zapewniającą moc wrażeń wycieczkę do Jungfraujoch z najwyżej w Europie położoną stacją kolejową.
      Interlaken to również siedziba Mystery Park - parku tematycznego, bazującego na teoriach Ericha von Dänikena, popularyzującego teorie o kontaktach starożytnych cywilizacji z przybyszami z kosmosu.
      Pomiędzy jeziorem Thun a szczytami Wielkiej Trójki rozciąga się rezerwat z unikatowym systemem jaskiń. Warte uwagi są zwłaszcza Beatus i Bärloch.
      Wspaniałe widowisko zapewnia również wodospad w okolicy Oberland BerneńskiAdelboden-Frutigen, którego wody spadają z wysokości niemal 600 m. W pobliżu znajduje się również całoroczny ogród alpejski Höreli. Można w nim podziwiać kilkaset gatunków roślin, charakterystycznych dla tej części Alp.
      Miłośnicy ekstremalnych wrażeń nie mogą ominąć Lauterbrunnen. Ta niewielka miejscowość słynie z nietypowych formacji skalnych i rozciąga się w dolinie, położonej u podnóża kilkusetmetrowej, niemal pionowej skalnej ściany.
      Ściana ta daje okazję do uprawiania basejumpingu (skoków spadochronowych z wysokich budynków lub szczytów), w tym również jego nietypowej odmiany. Uczestnicy zabawy w specjalnie uszytych kombinezonach, pozwalających - w ograniczonym zakresie - na kontrolowanie lotu, skaczą w przepaść, szybują przez kilkanaście sekund, a następnie lądują przy pomocy spadochronu.

Sporty

      Na uwagę amatorów sportów zimowych zasługują między innymi Grindelwald i Wengen. Te dwa ośrodki sportów zimowych położone są w pobliżu szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau. Pobliski region narciarski Jungfrau Top Oberland BerneńskiSki Region uważany jest za najciekawszy w Szwajcarii. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko przepięknym widokom, ale przede wszystkim ciekawym, pełnym urozmaiceń trasom zjazdowym.
      Ofertę uzupełniają trasy do narciarstwa biegowego i tory saneczkowe. Na brak rozrywki nie będą narzekać również zwolennicy nieco spokojniejszego wypoczynku. W regionie nie brakuje lodowisk, organizowane są kuligi i rozgrywki curlingowe.
      Najsłynniejszym ośrodkiem narciarskim regionu jest Gstaad - niewielkie górskie miasteczko, należące do najbardziej luksusowych miejsc tego typu w Europie. Niestety, Gstaad nie należy do najtańszych miejsc, w których można pędzić urlop.
      Wysokie ceny wypoczynku Gstaad rekompensuje jednak z nawiązką - miasteczko i jego okolice są wolne od ruchu samochodowego, a doskonała infrastruktura pozwala na uprawianie sportów zimowych w warunkach, które zadowolą nawet najbardziej wybrednego turystę.
      Wśród ośrodków narciarskich na uwagę zasługują również Lauberhorn, Lenk-Simmental, Adelboden Lenk i Kandertal.

Noclegi

      Poza noclegami w hotelach, których duży wybór znajdziemy w większych ośrodkach regionu, na popularności zyskują domy wakacyjne, hostele i schroniska. Ich główną zaletą są nieco bardziej przystępne ceny i położenie w pobliżu atrakcyjnych miejsc i obiektów sportowych.

Kuchnia

      Wśród lokalnych przysmaków warto zwrócić uwagę na rösti. Ta popularna w całej Szwajcarii potrawa w każdym regionie przygotowywana jest w nieco odmienny sposób. Zazwyczaj przypomina polskie placki ziemniaczane, jednak w wydaniu kuchni berneńskiej ma więcej wspólnego ze smażonymi plasterkami ziemniaków. Warto również wypróbować wyborny, berneński zestaw mięs, których wiele gatunków podawanych jest na jednym talerzu.
      Klasycznym daniem kuchni szwajcarskiej, popularnym również w Oberlandzie Berneńskim, jest fondue - potrawa z roztopionego sera, białego wina i różnych dodatków.

Dodatkowe informacje

      Sporym ułatwieniem dla turystów, spędzających urlop na terenie Oberlandu Berneńskiego, jest Bernen Oberland Regional Pass - bilet, pozwalający na nielimitowane podróże środkami transportu publicznego. W zależności od potrzeb można nabyć bilet dla pojedynczych osób lub całych rodzin.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Gryzonia Gryzonia Gryzonia (niem. Graubünden) to największy spośród szwajcarskich kantonów. Jest położony na południowym wschodzie kraju, granicząc z Włochami , Austrią i Liechtensteinem . Stolicą kantonu jest Chur - najstarsze miasto Szwajcarii , jednak... Kanton Bazylea Kanton Bazylea Kanton Genewa Kanton Genewa Region Jeziora Genewskiego Region Jeziora Genewskiego Położony w południowo - wschodniej części Szwajcarii region to prawdziwy raj dla turystów. Obejmuje obrzeża Jeziora Genewskiego (fr. Lac Leman ) i wysokogórskie tereny kantonu Wallis . Najważniejszy ośrodek turystyczny i gospodarczy regionu... Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna to serce kraju - zarówno pod względem geograficznym jak i historycznym. Wchodzące w skład regionu kantony: Uri , Schwyz , Obwalden , Nidwalden , Lucerna i Zug stworzyły przed wiekami związek, który stał się... Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Wschodnia Ticino Ticino Ticino (niem. Tessin) to szwajcarski kanton położony na południu kraju. Kanton słynie z pięknych dolin, jezior i śródziemnomorskiej roślinności, ale jego największym atutem jest klimat - Ticino to najbardziej słoneczny region Szwajcarii .... Valais Valais Valais (niem. Wallis) to szwajcarski kanton, położony na południu kraju wzdłuż doliny Rodanu . Kanton graniczy z Włochami i Francją . Na jego terenie dominują wysokie góry - wzdłuż Rodanu można podziwiać 47 czterotysięczników, a wśród nich... Zurych Okręg Zurych Okręg Kanton Zurych (niem. Zürich) położony jest w północnej części Szwajcarii , po północnej stronie łańcuch Alp . Jego stolica - o tej samej nazwie - uznawana jest za centrum bankowe świata i stanowi jednocześnie największe miasto i ośrodek...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl