Nurkowanie w Chorwacji

Chorwacja
Nurkowanie w Chorwacji staje się coraz bardziej popularne. W celu uprawiania tego sportu należy posiadać aktualne zezwolenie wydane przez chorwacki> związek nurkowy. Można je zakupić za około 100 kn w uprawnionych do tego punktach nurkowych po okazaniu międzynarodowego certyfikatu nurkowego. Jest ono ważne przez rok od daty wydania. Indywidualne nurkowanie jest możliwe po opłaceniu odpowiedniego zezwolenia, w przypadku jego braku nurkowanie musi odbywać się pod opieką działającej legalnie Bazy Nurkowej.

Istnieją pewne ograniczenia w nurkowaniu w Chorwacji. Została określona maksymalna głębokość nurkowania, wynosząca 40 metrów. Miejsce nurkowania musi być oznaczone bojką, a w nocy boją świecącą.

Centrum nurkowania

W Chorwacji istnieje około 30 centrów nurkowania. Najbardziej znane zlokalizowane są m.in. w miastach: Dubrovnik (centrum nurkowania Blue Planet), Biograd n/m (Bougainville Diving), Baška Voda (Squatina Diving Baska), czy choćby w Rijece (Lamkra Dive Center). Wiele centrum nurkowania zlokalizowanych jest na wyspach, m.in.: na wyspie Hvar (Diving Center Viking i Nautica) czy Vis (DODORO DIVING Vis) oraz Murter Nautilusa (Nautilus Moana).
Jednym z ciekawszych miejsc do nurkowania jest wyspa Vis. W miasteczku Vis znajduje się baza nurkowania DODORO DIVING Vis, która położona jest w centrum miasta, zaledwie kilka metrów od morza. Baza nurkowania preferuje organizowanie wycieczek łodziami przeznaczonymi dla mniejszej ilości nurków. Posiada ona 12 - metrową tradycyjną łódź przeznaczoną dla 15 nurków oraz szybką 9,5 metrową łódź dla 12 nurków, a także łodzie dla znacznie mniejszej ilości nurków. Łodzie wyposażone są w: wc, słodką wodę, mini - bar, VHF, telefon komórkowy oraz słoneczny taras. Poza tym wszystkie statki zawierają drabiny lub platformy nurkowe będące ułatwieniem dla nurków. Centrum nurkowania prowadzi całodniowe wycieczki połączone ze zwiedzaniem jaskini Biševo oraz nurkowaniem w wielkiej ruinie "Teti". W czasie całodniowej wycieczki podawany jest naturalnie obiad. Możliwe są także nurkowania ranne i popołudniowe. Ogromna atrakcja do nurkowania - wrak "Teti" znajduje się na głębokości 10 - 33 metrów. Niegdyś wbił on swój dziób w jedną z wysepek, zwaną Barjak. Zatonął on w 1930 roku, a jego długość wynosi 65 metrów.
Pokaż cały opis

Baza Nurkowanie w Chorwacjinurkowa "Nautilus Moana" położona jest w centrum mariny w Jezerach, około 20 metrów od miejsca, z którego wyruszają łodzie do nurkowania. Dzięki temu załadunek i rozładunek sprzętu przebiega sprawnie. Ta polska baza nurkowa czynna jest od maja aż do października. Nurkowanie jest prowadzone z 12 - metrowej łodzi motorowej, która wyposażona jest w GPS, UKF, echosondę, toaletę, lodówkę oraz kuchnię. W dalszych podróżach (tzw. mini safari) używane są 30 - metrowe łodzie Tomisa, które pomieścić mogą 80 osób, w tym 40 nurków.
Polska baza nurkowa "Nautica" położona jest w miejscowości Stary Grad na wyspie Hvar. Centrum wyposażone jest w biuro i salę wykładową. Nad wodą położona jest sprężarkownia oraz magazyn butli. Właśnie z tego miejsca wypływają łodzie na nurkowanie turystyczne. Jest to ciekawe miejsce do nurkowania, gdyż dno łagodnie opada, a urozmaicone ukształtowanie zatoki uatrakcyjnia pierwsze lekcje nurkowania. Nad bazą nurkowania znajduje się taras z kafejką. Możliwe jest obserwowanie nurków opalając się na plaży.

Sprzęt do nurkowania

Sprzęt do nurkowania składa się z regulatora, pianki do nurkowania, rękawiczek, skarpetek, maski, płetw, kamizelki oraz butli.
Wraz z pojawiającymi się nowymi centrami Nurkowanie w Chorwacjinurkowania w Chorwacji wzrasta również ilość wypożyczalni sprzętów do nurkowania. Baza nurkowa "Nautilus Moana" oferuje wypożyczenie sprzętu nurkom po atrakcyjnych cenach. Przykładowo wypożyczenie nabitej butli 4 - litrowej kosztuje 10 zł, mokry skafander kosztuje 25 zł, suchy 60 zł, maska nurkowa 10 zł za jeden dzień. W kolejnych dniach ceny są niższe (np. wypożyczenie 4 - litrowej nabitej butli kosztuje o połowę mniej). Najbardziej atrakcyjnie cenowo wychodzi wypożyczanie sprzętu na cały tydzień (przykładowo wypożyczenie 4 - litrowej nabitej butli kosztuje 25 zł).
Ceny jednorazowego nurkowania trwającego około godziny wraz ze sprzętem wynoszą od około 30 euro.

Kursy nurkowania, szkolenia nurkowe

Organizowanych jest w Chorwacji kilka rodzajów kursów nurkowania dla nurków o różnym stopniu zaawansowania. Dla początkujących nurków organizowane są kursy OWD - Open Water Diver (PADI), Kursy P* - nurek z jedną gwiazdką (CMAS). Cena takiego kursu nurkowania wynosi około 300 euro (obejmuje wypożyczeni sprzętu, ubezpieczenie i wszelkie opłaty, pomoce służące do ratowania nurków, międzynarodową kartę), a kurs trwa 5 dni. Przyszły nurek musi spełnić następujące wymagania: pozytywnie przejść Nurkowanie w Chorwacjibadania lekarskie, posiadać minimalnie 14 lat oraz przepłynąć dowolnym stylem 200 metrów. Kurs składa się z lekcji teoretycznych, ze szkolenia w basenie oraz z zanurzeń na otwartym morzu. Po absolwowaniu kursu uczestnicy otrzymują międzynarodową kartę i mogą rozpocząć kursy na wyższych standardach.
Organizowane są także kursy dla nurków zaawansowanych. Są to: AOWD - Advanced Open Water Diver (PADI) oraz kurs P** - nurek z dwoma gwiazdkami (CMAS). Są to kursy przeznaczone dla nurków posiadających podstawowy poziom nurkowania, którzy chcą udoskonalić się w tym sporcie oraz chcą nurkować na głębokościach do 40 metrów. Cena kursu nurkowania wynosi 200 euro, ewentualnie 350 euro (kurs + pakiet 20 zanurzeń), a jego długość trwa 4 dni.
Kurs PADI Divemaster dla doświadczonych nurków, który gwarantuje pierwszy stopień profesjonalny. Cena takiego kursu wynosi 550 euro, ewentualnie 650 euro (kurs + 10 zanurzeń) i trwa 4 dni. Jest także kurs PADI Nitrox Diver dla nurków, którzy będą mogli stosować tlen wzbogacony o Nitrox - specjalną mieszankę do nurkowania pozwalającą na głębsze nurkowanie. Kurs taki kosztuje 135 euro, ewentualnie 250 euro (kurs + 10 zanurzeń) i trwa 2 dni.

Sklep nurkowy

Wybierając się na nurkowanie do Chorwacji warto mieć swój sprzęt nurkowy, który korzystniej jest zakupić w Polsce. Sklep nurkowy DiveZone proponuje przykładowo płetwy kaloszowe w cenie od około 80 zł do ponad 400 zł, płetwy paskowe od około 200 do 700 zł, mokre skafandry w cenie od około 300 do 900 zł, suche w cenie od około 2,7 do 5,2 tys. zł. Przykładowo maski kosztują około 150 zł, fajki natomiast od 30 do ponad 100 zł. W innym sklepie coco.24 kompletny sprzęt do nurkowania można dostać już za 3,5 tys. zł. Generalnie zakup całego sprzętu do nurkowania wiąże się z wydatkiem 3 - 4 tys. zł.

Wyprawy nurkowe, wyjazdy nurkowe

Centrum nurkowania Nautilus organizuje wyprawę safari nurkowe w Chorwacji, obejmującą Vis - Hvar - Brač - Šoltę. Koszt takiej wycieczki to 580 euro za tydzień pobytu. Program obejmuje 14 nurkowań, w tym nurkowania nocne, wraki: Vessilios (głębokość 25 - 50 metrów), Teti (głębokość 10 - 33 metry), statek Fortunal (45 - 50 metrów), zielona grota, grota Lucice, Kampanella z gęstym lasem czerwonych gorgoni i tunelem na głębokości 35m. Łódź nurkowa jest przystosowana do obsługi 7 - dniowych programów safari nurkowych dla 14 - osobowej grupy. Jest to 22 - metrowa łódź z pełną nawigacją. Zawiera ona 7 kabin dwuosobowych z umywalkami i łóżkami, salon jadalny, 4 kabiny wc z prysznicem, zestawy do nurkowania oraz pokład słoneczny.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Filmy
Apartamenty prywatne Pag Apartamenty prywatne Pag od 4.20 € / 4.20 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 750 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; rodzaj dna w morzu: żwirowe; dostęp do plaży: samochodem, pieszo - blisko, pieszo - daleko. Odległości: Kantor do 600 m, wypożyczalnia rowerów 420 m,... Apartamenty prywatne Novi Vinodolski Apartamenty prywatne Novi Vinodolski od 8.36 € / 8.36 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): kamienista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania. Odległości: Sklep z pamiątkami do 500 m, kawiarnia... Hotel Corinthia - Baška Hotel Corinthia - Baška od 17.57 € / 17.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża... Apartamenty Medena Apartamenty Medena od 7.54 € / 7.54 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Apartamenty Croatia Apartamenty Croatia od 5.33 € / 5.33 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne);... Hotel Pharos Hotel Pharos od 21.29 € / 21.29 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; rodzaj dna w morzu: żwirowe, kamieniste; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne,... Hotel  Fontana Hotel Fontana od 18.00 € / 18.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja w formie bufetu, napoje dodatkowo płatne w godzinach 18:30 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty, napoje dodatkowo płatne w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet, kawa i... Apartamenty prywatne Novalja Apartamenty prywatne Novalja od 6.11 € / 6.11 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 850 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, skalista; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża strzeżona (ratownik); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, skutery... Pawilony Ad Turres Pawilony Ad Turres od 20.14 € / 20.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); restauracja; dostęp do plaży: pieszo -... Hotel Lavanda Hotel Lavanda od 23.43 € / 23.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja w godzinach 18:30 - 21:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista, betonowa; łagodne zejście do...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Kompleks hotelowy - w wiekszosci bungalow znajduje sie z dala od miasteczka w zatoce z widokiem na most laczacy staly lad z wyspa Kirk. Oprocz restauracji hotelowej do dyspozycji gosci jest bar hotelowy, tawerna / gorace i zimne dania/ oraz mini barek przy plazy. Zacisze sprawia, ze jest to swietne miejsce wypoczynku dla ludzi szukajacych spokoju oraz nastawionych na zwiedzanie. Jedna z jadalni hotelowych posiada obszerny taras / widok na zatoke/ ktory mozna wykorzystac na spozywanie posilkow. Polecam zwiedzanie okolic.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Joanna I Adam (Poznań, 2012-11-15) - Średnia ocena: 4.9
Bez wątpienia urokliwe miejsce, praktyczne pokoje, znakomite wyposażenie kuchni. Ośrodek czysty i zadbany, blisko do morza i basenu. Jesteśmy zauroczeni :-)

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 024
Bolesław (Rybnik, 2012-11-08) - Średnia ocena: 3.4
Polecamy to miejsce zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Chorwacji. Pag jest ładną miejscowością. Mili gospodarze, służący pomocą, a zwłaszcza Pni Beata z biura PERLA, która opiekuje się Polakami na miejscu, dzięki niej czujemy się bezpiecznie.

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Andrzej (Krzywaczka, 2012-11-07) - Średnia ocena: 4.9
Miejsce spokojne,czyste,zadbane. Na przestrzeni kilku lat stale poprawiające swój standart. Obsługa kulturalna,dyskretna. Niedaleko Zadar,wyspa Pag,oraz cudowne miasteczko Nin.

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 131
Patrycja (MYSŁOWICE, 2012-11-07) - Średnia ocena: 5.0
Okolica śliczna, widoki piękne ,plaża żwirkowa -najbliższa przy hotelu Pagus, na przełomie maja i czerwca spokój i cisza, bardzo mało turystów,ładne miasteczko z wąskimi uliczkami i przyjaźni ludzie oddają klimat śródziemnomorski. Apartament duży, przestronny z ogromnym tarasem. Na wyposażeniu jest wszystko a dwie duże sypialnie to komfort dla rodzin z dziećmi. Świetny kontakt z Panią referentką z biura podróży Perla Pag :)
Chorwacja » Dalmacja » Makarska
Rafal (Warszawa, 2013-06-20) - Średnia ocena: 4.8
Makarska to przecudowna miejscowość, gdy tylko tutaj przyjechałam, od razu się zakochałam. Wiele atrakcji, w szczególności na plaży ( skutery wodne, paralotnie, narty wodne itp...) Wspaniała atmosfera, przemili ludzie którzy w większości mówią albo rozumieją po polsku. Warto wybrać się wieczorami na spacery lub do centrum, gdzie zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie:)

Chorwacja » Kvarner » Crikvenica
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Turystyczna miejscowosc z duza iloscia barow, restauracji, cukierni i sklepikow ustytuowanych wzdluz placy, dobrze zorganizowane miejsca do parkowania. Plaza platna i nieplatna- doskonale miejsce dla ludzi szukajacych rozrywki. Polecam szczegolnie po sezonie, kiedy to ruch jest zdecydowanie mniejszy i na plazy mozna zawsze znalesc wolne lezaki. W porcie znajduje sie duza ilosc niewielkich stateczkow wycieczkowych oferujacych rozne opcje zwiedzania okolic i liczne atrakcje np. piknik, obiad na statku, zwiedzanie groty, itd,

Chorwacja » Dalmacja » Seget Vranjica
Mirosław (Żagań, 2012-11-16) - Średnia ocena: 2.1
Dobra miejscowość wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacji. Blisko do Trogiru, Splitu,Szibenika czy Parku Narodowgoi Krka.

Chorwacja » Dalmacja » Novalja
Sebastian (Wodzisław Śląski, 2012-11-06) - Średnia ocena: 4.2
Ładna miejscowość. Dla młodzieży dużo dyskotek i impres

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl