Novi Vinodolski i rwiera

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Novi Vinodolski i rwiera

Novi Vinodolski to atrakcyjna miejscowość turystyczna, znana z piaszczystych i skalistych plaż, wiekowego parku, bujnej roślinności, willi i luksusowych apartamentów oraz hoteli, do których chętnie przyjeżdżają turyści z całego świata.

Znajduje się w środkowej części Północnego Primorja Chorwackiego i rozwinął się z dawnej twierdzy frankopańskiej zwanej Novigrad i rozciąga sie nad samo morze.

Novi Vinodolski charakteryzuje nadmorska architektura białych frontów i czerwonych dachów, które wznoszą się w zabytkowym centrum miasta od poziomu morza do kościoła i wieży na wzgórzu.

Ze względu na piękno i dobre połączenia drogowe miasto to z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Magistrala Adriatycka łączy Novi Vinodolski przez Rijekę z Europą Środkową i znajduje się również na końcu drogi, która przez lasy Kapeli łączy kontynentalną Chorwację z morzem.

Jest to miasto zamieszkałe już od antyku, o czym świadczą liczne zabytki jak rzymskie mury twierdzy Lopsica, pozostałości klasztoru paulinów, kasztel Frankopanów z wieżą, kościół, kościółek św. Trójcy i św. Marina na wysepce o tej samej nazwie, dom braci Mažuranić, Muzeum Regionalne i galeria oraz zabytkowe centrum miasteczka.

W samym centrum miasta znajduje się kasztel frankopański z czterokątną wieżą, w którym znajduje się współcześnie wyposażona Biblioteka i Czytelnia Narodowa, założona w 1845 roku.

Korzo to jedna z najpiękniejszych ulic, która dzięki swojemu futurystycznemu i niezwykłemu falującemu wyglądowi intryguje odwiedzających i turystów. Przez cały rok Korzo jest swojego rodzaju "salonem" tutejszych mieszkańców i licznych turystów. Są tu kawiarnie z tarasami i niewielkie sklepiki, a promenadę zdobią aleje drzew i kwiaty.

Dzięki całorocznej roślinności i łagodnemu klimatowi śródziemnomorskiemu, czystemu morzu i powietrzu, Novi Vinodolski w 1878 roku, po Opatii został zaliczony do turystycznych pionierów Primorja.

W mieście panuje łagodny i zdrowy klimat śródziemnomorski z łagodnymi i przyjemnymi, ciepłymi, słonecznymi latami, których dzienną temperaturę łagodzi bryza morska. Mimo że dni w sezonie letnim są przeważnie słoneczne, to temperatury są znośne, ponieważ łagodne wiatry, które wieją przez Vinodolski Kanał łagodzą letnie upały.

Gościnność mieszkańców, krystalicznie czyste morze i okolica bez przemysłu, przepływ górskiego powietrza z wysokich lasów zaplecza, w których można polować, to nieocenione zalety dla rozwoju turystyki tego regionu.
Pokaż cały opis


W Novi Vinodolski i rwieraPavlomirze, niedaleko od Novego Vinodolskiego zasadzono 25 ha winnic, z których pochodzi wysokiej jakości wino.

Klasyczne hotele, nowoczesne ośrodki turystyczne, kempingi, bungalowy, apartamenty, pokoje w prywatnych domach oferują zakwaterowanie dla ponad 10 000 turystów dziennie. W obiektach hotelowych i w bezpośredniej okolicy hoteli zbudowane zostały obiekty sportowo-rekreacyjne, baseny kryte i odkryte z wodą morską, sauny i podobne atrakcje.

W Novim Vinodolskim zbudowany został również jeden z najpiękniejszych i najbardziej ekskluzywnych resortów w Chorwacji - Novi Spa Hotels & Resort, w którym w apartamentach i hotelu może przebywać około 1 500 gości. W ośrodku jest dziewięć basenów, restauracje, miasteczko dla dzieci, garaż na pięćset samochodów i największy wellness w tej części Europy, który znajduje się na 10 000 metrów kwadratowych.

W miesiącach letnich w Novim Vinodolskim odbywa się wiele ciekawych imprez kulturalno-rozrywkowych.

Miejski port z miejscami do cumowania łodzi, stacjami benzynowymi, dźwigiem i pochylnią do wodowania oraz wyciągania z wody jednostek pływających, parkingiem samochodowym, dla przyczep i łodzi przeznaczony jest dla żeglarzy, dla których zorganizowana została Novi Vinodolski i rwierarównież służba ratownictwa morskiego.

Dzięki magistrali adriatyckiej, dworcowi w Rijece, lotnisku Krk-Rijeka, a w szczególności szlakom morskim miasto to połączone jest z Europą i basenem Morza Śródziemnego. Autostrada znajduje się zaledwie 20 km od Novego Vinodolskiego.

Povile
To niewielka miejscowość nadmorska, którą zamieszkuje zaledwie 200 osób, oddalona jest 2 kilometry od Novego Vinodolskiego. Położona jest przy Magistrali Adriatyckiej i rozciąga się w dwóch zatokach, gdzie zbudowano ośrodki turystyczne i trzy kempingi. Morze jest bardzo czyste i w szczególności się nadaje do rybołówstwa podwodnego i nurkowania. Jest to miejsce świetne dla osób poszukujących wypoczynku w spokojnym miejscu. Usługi gastronomiczne świadczone są w ośrodku turystycznym albo w prywatnych restauracjach, które oferują bogaty wybór rybnych i lokalnych specjałów.

Klenovica - Krmpote
O Klenovicy mówi się jako o osadzie Krmpoćan. Położona jest w południowo-wschodniej części Novego Vinodolskiego. Ma 400 mieszkańców, z których wielu to świetni rybacy. Część Klenovicy - Krmpot to kontrast szarego masywu górskiego i łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. Na wybrzeżu rozciągają się naturalne plaże i zagajniki, a zaledwie kilka kilometrów na północ są zalesione zbocza Kapeli i Velebitu. W Klenovicy jest około 500 miejsc noclegowych w prywatnych kwaterach, oraz 50 miejsc noclegowych w apartamentach Vila Lostura i około 2000 miejsc na kempingach. Jest tu kilka dobrych restauracji rybnych z bogatym wyborem specjałów rybnych. W miejscowości jest port, poczta, stacja benzynowa i sklepy. Na zachód od Klenovicy jest zatoka Žrnovnica z bogatym źródłem dobrej pitnej wody, z którego gmina zasilana jest wodą.

Smokvica - Sibinj
Zakwaterowanie można tu znaleźć w kwaterach prywatnych i na kempingu. Są tu niezwykle piękne plaże.

Ledenice
Ledenice były od wieków strażnicą u wejścia do doliny Vinodolskiej. Znajdują się 8 km od Novego Vinodolskiego i położone są na trawiastym płaskowyżu. W XVI wieku ledenicka twierdza była ważnym punktem obronnym dla Primorja w obronie przed Turkami. Na początku XVIII wieku stary ledenicki gród stracił swoje znaczenie i został opuszczony, a pod grodem powstała dzisiejsza osada. Obecnie Ledenice z okolicznymi miejscowościami D. Zagon, Batera i Breze jest ciekawym miejscem wycieczek, które oferuje dobre warunki dla turystyki łowieckiej, jazdy rowerem i wycieczek górskich.


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Iwona (Zakopane, 2012-10-08) - Średnia ocena: 4.2
Novi Vinodolski to śliczne i urokliwe miasteczko. Piękna plaża z uroczą promenadą, w sam raz na wieczorne spacery. Dużo małych punktów gastronomicznych przy plaży, gdzie można posilić się w czasie plażowania. Piękny, mały port, śliczna starówka i mnóstwo przytulnych knajpek. Sam apartament usytuowany na końcu miasteczka, w kameralnym, cichym miejscu lecz jego wyposażenie nas rozczarowało. Mieliśmy opłaconą opcję -sypialnia oraz pokój i kuchnia. Niestety pokój i kuchnia stanowiły jedno :( Nie byłoby sprawy, gdyby łóżko w tym "kuchnio-pokoju" było przystosowane do spania. Sory za dosłowność, ale śmierdziało stęchlizną tak samo jak poduszka i koc. Tak więc w trójkę spaliśmy w sypialni na jednym łóżku. W łazience zero papieru toaletowego, kuchnia wyposażona jako tako, ale całe to miejsce miało nieprzyjemny zapach. Z szafy, która znajdowała się w sypialni mogliśmy korzystać w połowie, gdyż drugą część właścicielka zamknęła na zamek, mówiąc, że tam są jej rzeczy. A właśnie co do samej właścicielki, odnosiliśmy wrażenie, że stanowimy "gorszy gatunek" w odniesieniu do gości z Niemiec mieszkających w tym samym budynku. Generalnie nie jesteśmy wybredni, wychodzimy z założenia, że na wakacje nie jedzie się mieszkać w apartamencie, ale korzystać z uroku miejsca jakie się wybrało. Ale to miejsce przerosło nawet nasze oczekiwania.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Tomasz (Rabka Zdrój, 2012-10-08) - Średnia ocena: 3.5
Miejscowość urokliwa, ładna, czysta.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
ROBERT (WARSZAWA, 2012-09-23) - Średnia ocena: 3.9
PIĘKNA MIEJSCOWOŚĆ , WSPANIAŁE WIDOKI , RÓŻNORODNOŚĆ PLAŻ , W TYM NAWET PLAŻA PIASZCZYSTA , CO JEST RZADKOŚCIĄ W CHORWACJI , DUŻA ILOŚĆ BARÓW ORAZ SKLEPÓW . WSPANIAŁE LODY , NAJLEPSZE JAKIE JADŁEM W ŻYCIU . CZYSTA I CIEPŁA WODA . NA UWAGĘ ZWRACA FAKT ZWROTU PUSTYCH BUTELEK PO WSZELKICH NAPOJACH ( TAKŻE MLEKU ORAZ PIWIE DO SKLEPU ) . ZDECYDOWANIE POLECIŁBYM WYJAZD DO MIEJSCOWOŚCI NOVI VINODOLSKI !!!!

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Agnieszka (Stargard, 2012-09-18) - Średnia ocena: 2.8
ładna okolica ,przystępne ceny

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Marian (Kościan, 2012-09-17) - Średnia ocena: 3.5
Obiekt czysty, zadbany, mili właściciele.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Przemysław (Elbląg, 2012-09-14) - Średnia ocena: 4.0
Po reklamacji i długiej dyskusji w końcu zmienili nam apartament. Nie po to człowiek rezerwuje ponad pół roku przed wyjazdem, żeby potem dostać spelunę, a nie apartament.
Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Anna (Swiebodzin, 2012-09-14) - Średnia ocena: 5.0
bardzo malownicza i spokojna miejscowosc, wiele atrakcji, naprawde jest co robic

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Przemysław (Wrocław, 2012-08-02) - Średnia ocena: 4.8
Bardzo ładne urokliwe miasteczko. Pomimo stromych podejść i podjazdów, położenie apartamentu prawie na szczycie okazało się jego zaletą. Piękny widok oraz oddalenie od centrum, co parę wieczorów bardzo głośnego pozwalało odpocząć. Ponadto do zwiedzania blisko Rijeka, Pula a w powrotnej drodze jeziora Plitwickie

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Przemysław (Polska, 2012-04-21) - Średnia ocena: 4.6
spokojna miejscowość głównie dla rodzin z dziećmi, piękna plaża z możliwościami do długich spacerów - należy pamiętać że na płn od ujścia rzeki do morza również są piękne tereny tj Obala Petra Kresimira IV, tam również miejsce do plażowania oraz spacerów, piękna starówka z deptakiem z knajpkami a wszystko to na wzgórzu ponad portem

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Julia (Konin, 2012-02-14) - Średnia ocena: 5.0
Przesympatyczna miejscowość, zadbane uliczki, piekne widoki. Morze cudne, plaże zadbane, dodatkowo atrakcje na plaży typu sporty wodne. W centrum miasteczka kilka klubów, kawiarnie, restauracje mini starówka, sklepy spożywcze oraz z pamiątkami. W okolicy sprzedaż pysznych win z winnic więc warto się zatrzymać i skosztować lub zakupic do domu.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Martyna (Ryki, 2012-01-21) - Średnia ocena: 5.0
Mistaeczko położone troszkę na wzgórzy, gdyż ma się wrazenie że wszędzie jest pod górkę. Masa kwater prywatnych, hotelików. bardzo fajny deptak do mini staróweczki, wzdłuż niego masa restauracyjek, kawiarni, lodziarni oraz sklepów z pamiątkami. Plaże ładne żwirkowo kamieniste więc obuwie ochronne konieczne. Na plaży masa atrakcji związanych z sportami wodnymi.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Tomek (Jarocin, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.0
Novi Vinodolski to miejscowość fajnie położona. Bardo dobre miejsce do zwiedzania północnej części wybrzeża czy tez na to aby udać się do Plitwickich Jezior. No i blisko w stosunku do Polski także to były główne zalety dzięki którym zdecydowaliśmy się tu przyjechać. Miłe spokojne miasteczko z przyjaznymi bardzo mieszkańcami.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl