North West England

Wielka Brytania
Region Anglii Północno-Zachodniej (North West England), położony między Szkocją a Górami Walijskimi, jest jednym z najbardziej różnorodnych i fascynujących spośród dziewięciu regionów Anglii. Składa się na nań pięć hrabstw: Cumbria, Lancashire, Greater Manchester, Merseyside i Cheshire. Przepiękna wiejska sceneria, miasteczka bogate w historię oraz tętniące życiem Liverpool i Manchester to tylko niektóre z atrakcji Anglii Północno-Zachodniej. Warto skorzystać z wakacyjnych wycieczek i ofert last minute, by spędzić niezapomniany urlop w tym regionie.

Cumbria

      Cumbria to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. W przeważającej części jest to Kraina Jezior (Lakeland lub The Lake District), której centralna część jest największym parkiem narodowym w Wielkiej Brytanii. Z sielskich pejzaży od dawna czerpali inspirację artyści; m. in. XIX-wieczny poeta William Wordsworth. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe to Keswick, Grasmere i Ambleside, dobre hotele znajdują się również nad jeziorami Windermere i Ullswater. Nie brak tu miejsc na ciekawe wycieczki, możemy wybrać się np. do pięknych ogrodów Hayes Garden World w Ambleside czy do zamku Wray Castle w Hawkshead. Zwolennicy aktywnego wypoczynku docenią liczne górskie szlaki i trasy rowerowe, możliwości uprawiania sportów wodnych, jazdy konnej i gry w golfa. Nieco bardziej ekstremalną rozrywką będzie wizyta w parku linowym Whinlatter Forest – Go Ape! lub lot balonem (Cumbria Baloons w Windermere). Na urlop w spokojnej Cumbrii chętnie wybierają się rodziny z dziećmi, ponieważ wiele atrakcji jest przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. Ostatnimi czasy modne stały się "kukurydziane labirynty" (np. Hay Close Farm Maize Maze w Calthwaite), gdzie zachwycone dzieciaki biegają po labiryncie utworzonym na polach uprawnych.

Lancashire

      Stolicą Lancashire jest Lancaster, urocze miasto z brukowanymi uliczkami i zaułkami. O jego bogatą historię można się otrzeć zwiedzając normański zamek Lancaster Castle oraz opactwo. Bardzo popularnym nadmorskim kurortem wypoczynkowym jest Blackpool. Ogromna liczba apartamentów i hoteli (zazwyczaj z opcją all inclusive), piękne plaże oraz moc atrakcji dla spragnionych rozrywki turystów gwarantują udany urlop. Na słynnej plaży Pleasure Beach znajduje się park rozrywki, z największym w Europie rollercosterem. Latem w mieście odbywają się przeróżne imprezy i koncerty, zaś jesienią ma miejsce robiący wrażenie festiwal iluminacji Blackpool Illuminations. W głębi lądu położony jest Forest of Bowland, nazywany czasem "Szwajcarią Anglii". To pierwszy rezerwat w Anglii odznaczony prestiżowym Europejskim Certyfikatem Ekologicznej Turystyki na Terenach Chronionych. Leżące w nim malownicze wioski warto zwiedzać na piechotę, aby w pełni móc podziwiać nieskażoną przyrodę.
Pokaż cały opis


Greater North West EnglandManchester

      Manchester, będący stolicą tego hrabstwa, należy do największych w Anglii ośrodków kultury i sztuki. Dawna metropolia przemysłowa jest obecnie jednym z najnowocześniejszych pod względem architektury miast Wysp Brytyjskich. Fani piłki nożnej kojarzą to miasto z klubem Manchester United. W Manchesterze znajduje się wiele zabytków, m. in. wiktoriański neogotycki ratusz i ruiny zamku w Castlefield. Miłośnicy sztuki docenią bogate zbiory galerii City Art Gallery, a wycieczka do zachwycającego ogrodu botanicznego ucieszy oko wielbicieli natury. Ciekawe muzeum wojskowe Imperial War Museum North ukazuje wpływ konfliktów zbrojnych na życie ludzi i społeczeństwa. W podróż do Manchesteru często wybierają się wielbiciele zakupowego szaleństwa, gdyż mieści się tutaj największy kompleks handlowy w Europie – Trafford Centre. Miasto szczyci się drugim co do wysokości budynkiem w Anglii, tj. Beetham Tower, gdzie mieści się hotel Hilton i luksusowe apartamenty.

Merseyside

      Niewielkie North West Englandhrabstwo Merseyside oferuje różnorodne formy wypoczynku. Turyści lubujący się w wielkomiejskiej kosmopolitycznej atmosferze pokochają Liverpool, skąd wywodzi się kultowy zespół The Beatles. Fascynujące muzea (m. in. The Beatles Story, muzeum morskie), światowej sławy galerie sztuki (Tate Liverpool, Walker Art Gallery), dwie imponujące katedry oraz bogate życie nocne to tylko niektóre z uroków miasta. Na urlop w harmonii z naturą zaprasza półwysep Wirral, z pięknymi nadmorskimi pejzażami, lasami i wrzosowiskami. Turyści lubiący wakacyjne podróże mogą urządzać wycieczki do miasteczek o bogatej historii (np. St Helens z muzeum szkła World of Glass) i malowniczych wsi (chociażby Knowsley z parkiem safari). Świetną zabawę gwarantuje park rozrywki Pleasureland w Southport.

Cheshire

      Powszechna opinia łączy hrabstwo Cheshire z jego stolicą Chester. Chociaż jest ono niewątpliwie atrakcyjnym miastem, Chesire ma do zaoferowania o wiele więcej. Wakacje w Cheshire są okazją do długich wędrówek wśród zielonej scenerii. Żartobliwie mówi się, że hrabstwo jest krainą czarno-białą, a to ze względu na wiejski krajobraz upstrzony charakterystycznymi domkami z muru pruskiego. Najwspanialszym okazem tej architektury jest Little Moreton Hall w Congleton. Z kolei położony niedaleko Manchesteru Tatton Park to okazała klasycystyczna willa z przepięknymi ogrodami. Samych ogrodów w hrabstwie jest bez liku, najsławniejszym jest chyba Bridgemere Garden World koło Nantwich. Samo miasteczko Chester pochodzi z czasów rzymskich, i wciąż można tu podziwiać zabytki z tego okresu; piękna jest także średniowieczna katedra. Najczęściej fotografowany po londyńskim Big Benie zegar to Eastgate Clock, znajdujący się w miejskiej bramie, zaś wizyta w muzeum zabawek ucieszy nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

North West England - wakacje dla każdego
      Niezależnie od preferowanego rodzaju wypoczynku w Anglii Północno-Zachodniej każdy znajdzie coś dla siebie. Każde z hrabstw jest na swój sposób interesujące, a razem tworzą niezapomniany kalejdoskop wrażeń.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl