Niemcy

Znany niemiecki satyryk, aforysta, krytyk sztuki i znany anglofil, przedstawiciel oświecenia - Georg Christoph Lichtenberg powiedział niegdyś: "W Niemczech istnieje z całą pewnością więcej pisarzy niż wszystkie cztery strony świata potrzebowałyby dla swej pomyślności". Miał on w pełni rację. Wielu niemieckich pisarzy zasłynęło ze wspaniałych dzieł, choćby: Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Schiller czy też twórcy baśni i legend Bracia Jakub i Wilhelm Grimm. Nie można również zapomnieć o wielkich pisarzach, którzy za swoje dzieła zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla, a byli to: Tomasz Mann, Herman Hesse, Günter Grass.
      Wielu Niemców zasłynęło także w innych dziedzinach. Warto wspomnieć choćby słynnych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha czy Ludwiga van Beethovena. Są oni uważani za największych kompozytorów w dziejach. Z Niemiec pochodzi wiele osobistości, które zasłynęły dla nauki ,np. Wilhelm Röntgen, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, odkrywca promieni X, czy też Johan Gutenberg - wynalazca prasy drukarskiej.

Turystyka

      Niemcy są państwem federacyjnym, położonym w Europie, należącym do Unii Europejskiej. Stolicą Niemiec jest Berlin, a oficjalnym językiem jest język niemiecki. Państwo położone jest pomiędzy Morzem Północnym i Bałtyckim na północy, a Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie i Odrą na wschodzie. Niemcy graniczą z takimi państwami jak: Dania (na północy), Polska (na wschodzie), Czechy (na południowym wschodzie), Austria i Szwajcaria (na południu), Francja, Luksemburg, Belgia i Dania (na zachodzie). Dodatkowo warto wspomnieć, że państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych, tzw. landów.
      Turyści przybywający na wakacje do Niemiec mogą cieszyć zarówno kulturą i sztuką tego kraju, przepiękną przyrodą, a także wspaniałymi warunkami do wypoczynku. Duże miasta z przepychem historii i zabytków architektonicznych, z rajskimi pasażami handlowymi oraz z ciekawym nocnym życiem warte są odwiedzenia. Niemcy kojarzą się z krajobrazem, w którym dominują zamki, pałace, klasztory, będące wizytówką niemieckiego romantyzmu oraz wioski odznaczające się tradycjonalizmem, w których często urządzane są festyny wina oraz serwowane są specjały kuchni regionalnej.
Pokaż cały opis

      Niemcy Niemcyobfitują we wspaniałe regiony przyrodnicze. Wyróżnia się cztery takie regiony: Nizinę Niemiecką, Średniogórze Niemieckie, Wyżynę Szwabsko - Bawarską (Przedgórze Alpejskie) oraz Alpy. W części północnej kraju lodowiec w epoce zlodowaceń pozostawił po sobie krajobraz urozmaicony we wzgórza morenowe oraz liczne jeziorka. Wymienione formy widoczne są szczególnie w części północno - wschodniej kraju, na Pojezierzu Meklemburskim.
      Urlop spędzony w Niemczech może obfitować we wspaniałe atrakcje związane z górskim krajobrazem. Występują tutaj pasma górskie o zróżnicowanych wysokościach. Powyżej 1000 m n.p.m. mają takie znane pasma górskie, jak np. Harz, Rudawy czy Schwarzwald. Najwyższymi natomiast górami Niemiec, których szczyty występują na wysokościach powyżej 2000 m n.p.m. są Alpy położone w Bawarii.

Zabytki

      W Niemczech wiele ciekawych atrakcji odnajdą miłośnicy historii, zwiedzania oraz zabytków. Państwo słynie z wielu perełek architektury i sztuki. Jedną z słynnych na cały świat jest budowla Zamek Neuschwanstein. Często nazywany jest bajkowym Niemcyklejnotem króla Ludwika II, który był wielbicielem oper Wagnera i sag o germańskich herosach. Do dnia dzisiejszego jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem architektury w Niemczech. Został on zbudowany na wzór średniowiecznych zamków rycerskich. Ten jeden z najwspanialszych zabytków Bawarii stał się wręcz symbolem całych Niemiec. Co ciekawe jest on pierwowzorem dla projektu przecudnego zamku w Disneylendzie.
      Kolejnym z ciekawszych obiektów jest Zamek w Heidelbergu. Bez wątpienia można go nazwać najbardziej znaną ruiną w Niemczech. niegdyś słynął on z pięknego ogrodu Hortus Palatinus. Obecnie lata świetności ma on za sobą, jednakże od XIX wieku, kiedy to stał się symbolem niemieckiego romantyzmu jest inspiracją dla poetów i artystów niemieckich. Pobudzał on wyobraźnię wielu artystów. Największymi jego fanami byli m.in. Goethe, Wiktor Hugo oraz Mark Twain. Zamek o każdej porze roku jest pełen turystów. Na zamku można napić się piwa, a także zrobić pamiątkowe zakupy. Jeśli zdarzy się tak, że nie natrafimy na żadną z imprez, możemy zwiedzić znajdujące się tam muzeum aptekarstwa lub obejrzeć największą beczkę wina na świecie.
      Jednym z ciekawszych obiektów jest Zamek NiemcyScharfenstein, pochodzący z 13 wieku. Wycieczka do zamku może być niesamowitą przygodą. Zamek ten słynie z ciekawych wystaw, m.in. jedna z nich posiada eksponaty, które można dotykać i sprawdzić jak funkcjonują. Eksponaty to zbiór pamiątek gromadzonych dla Muzeum Świąt Bożego Narodzenia i Zabawek. Wyjazd do zamku będzie doskonałą formą przeniesienia się w świat dzieciństwa. Ciekawa jest także wystawa związana z historią tego jakże atrakcyjnego o sądnym wieku miejsca. W pobliżu istnieje więcej ciekawych zamków, m.in. Zamek Lichtenwald, Zamek Klaffenbach czy też Zamek Kriebstein.
      Atrakcyjna będzie wycieczka na Wyspę Muzeów w Berlinie, która ma wiele do zaoferowania turystom. Warto wiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową, a także Stare Muzeum. W roku 1999 ten unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na Wyspie Muzeów znajdują się w przewadze eksponaty archeologiczne i dzieła sztuki z XIX wieku.
      Spędzając urlop w Niemczech nie należy zapominać o ogromnej Niemcyliczbie przepięknych kościołów. Są to m.in: Kościół Pokoju w Poczdamie, Kościół Mariacki w Lubece, pielgrzymkowy w Wies, a także Świętej Elżbiety w Marburgu. Kościół Mariacki w Lubece jest jednym z najznakomitszych zabytków lubeckiego hanzeatyckiego Starego Miasta, które w roku 1987 zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kościół ten posiada niesamowicie bogate wyposażenie, którego najstarszymi elementami są: chrzcielnica z brązu z roku 1337, Darsow - Madonna z 1420 roku, Sakramentarium z 1479 roku oraz Ołtarz szafiasty z roku 1495.
      Atrakcyjna może być wycieczka fakultatywna do kościoła pielgrzymkowego w Wies, który został wpisany w 1983 roku na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest on jednym z najznakomitszych przykładów sztuki Rokoko w Niemczech. Przepiękne jest wnętrze kościoła. Prezbiterium oraz wspaniały ołtarz główny namalowany przez Baltazara Augusta Albrechta robią ogromne wrażenie. W czasie wyjazdu można zobaczyć ołtarz przedstawiający dzieciątko Jezus w otoczeniu Rodziny Świętej przed grobem Dawida.
      W Niemczech znajduje się wiele wspaniałych katedr. Jedną z nich jest Katedra Kolońska, będąca arcydziełem Niemcyarchitektury gotyckiej i jedną z najwspanialszych świątyń chrześcijaństwa. Gigantyczne rozmiary usytuowanej nad rzeką Ren katedry (157 m wysokości,144 m długości i 86 m szerokości), a także ogrom prac włożonych w jej budowę i wykończenie sprawiają, że jest ona uosobieniem gotyku. Wycieczka do tej drugiej co do wysokości gotyckiej budowli na świecie (po katedrze w Ulm), a zarazem trzeciej co do wielkości gotyckiej katedry świata (po katedrze w Sewilli i Mediolanie) będzie obfitowała w niezapomniane wrażenia.
      Kolejnym ciekawym zabytkiem architektury jest Katedra we Freiburgu. Budowę tej świątyni rozpoczęto już w XIII wieku w stylu romańskim, w późniejszym jednak okresie dodano elementy stylu gotyckiego. W roku 1827 została ona siedzibą arcybiskupa Freiburga. Wielu uważa ją za budowlę o niesamowitym szczęściu. Pomimo dwóch bombardowań w latach 40 - tych katedrze udało się uniknąć zniszczenia w przeciwieństwie do zrównanej z ziemią freiburskiej starówki. Zbudowana jest ona z czerwonego piaskowca, który przywodzi na myśl skojarzenia z francuskimi katedrami gotyckimi. Jej wieża wysoka na 116 m uznawana jest za perełkę gotyku. Na wieży znajduje się zabytkowy dzwon pochodzący Niemcyz 1258 roku - dzwon Hosanna.
      Wyjazd do Niemiec obfitować może w bogactwo pałaców i ogrodów Poczdamu. Te zespoły parkowo - ogrodowe zostały wpisane w latach 90 - tych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zostały one stworzone na zamówienie władców Brandenburgii i Prus przez najlepszych artystów swoich epok na przestrzeni trzech stuleci. Najsłynniejszym elementem tego zespołu jest kompleks Sanssouci w skład którego wchodzą m.in. Pałac Sanssouci, Pałac Charlottenhof, Pawilon chiński, łaźnie rzymskie, Pawilon Smoków i Świątynia Przyjaźni.
      Słynnym na cały świat dziełem sztuki architektonicznej epoki baroku i przykładem wystawnego dworu książęcego jest Zwinger, znajdujący się w centrum Drezna. Warty zwiedzenia w czasie urlopu ten zespół architektoniczny wzniesiony został w latach 1711 - 1728 przez Matthäusa Daniela Pöppelmanna na życzenie Fryderyka Augusta I, który w 1696 roku został wybrany władcą Polski pod imieniem Augusta II. Wycieczka do Zwinger ukaże bogato zdobione pawilony i galerię, które otaczają dworski dziedziniec i tworzą razem z fontannami bajkową scenerię. Ten zespół Niemcypawilonów i galerii, a także licznych posągów stanowi słynne na cały świat arcydzieło dworskiego baroku.
      Siedzibą parlamentu niemieckiego Bundestagu jest Reichstag. Jego gmach wraz z udostępnioną do zwiedzania szklaną kopułą, zaprojektowaną przez jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych architektów świata - Sir Normana Fostera jest prawdziwym magnesem dla turystów. Reichstag jest symbolem Berlina jako nowej stolicy Niemiec.
      Na Jeziorze Bodeńskim znajdują się dwie wyspy: Mainau i Reichenau słynące z zabytków architektury. Pierwsza z nich słynie ze wspaniałych założeń parkowo - ogrodowych. Panujący na wyspie ciepły i wilgotny mikroklimat pozwolił na rozwój ciekawej egzotycznej roślinności. Wyspa ta rocznie jest odwiedzana przez około 1 mln turystów. Druga z wysp zwana Reichenau zasłynęła z klasztoru o tejże samej nazwie. Od roku 2000 znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Hotele

      W Niemczech jest wyjątkowo bogata baza noclegowa. Najwięcej hoteli znajduje się w Berlinie, Monachium oraz Niemcywe Frankfurcie nad Renem. W każdej z tych miejscowości są najlepsze pięciogwiazdkowe hotele. W Berlinie są to: Steingenberger Berlin, Kempinski Hotel Bristol Berlin oraz Hotel Palace Berlin. W Monachium natomiast znajduje się Rocco Forte The Charles Hotel, a we Frankfurcie nad Renem - Steigenberger Frankfurter Hof oraz The Westin Grand Frankfurt. Ceny w tychże hotelach wahają się w granicach od około 200 do ponad 1000 euro za dobę za apartamenty dwuosobowe. W hotelach o niższym standardzie: czterogwiazdkowych i trzygwiazdkowych można znaleźć nocleg już od 80 euro za dobę za pokój dwuosobowy.

Tanie noclegi

      Dużo tańsze noclegi można znaleźć w hostelach oraz na kempingach. Jednymi z tańszych hosteli w Berlinie są: SleepCheap, gdzie średnia cena od osoby wynosi nieco ponad 10 euro oraz BaxPax Hostel Berlin, gdzie średnia cena od osoby wynosi niecałe 12 euro. Średnia cena za nocleg na kempingu Tentstaion w Berlinie wynosi 11 euro (za osobę i miejsce namiotowe). Stosunkowo tanie noclegi oferują także motele Niemcyusytuowane w niewielkich odległościach od głównych dróg i autostrad.

Heide Park

      Niemcy, to przyjazny kraj dla całych rodzin, oferujący wiele możliwości rozrywki, m.in. cudowne wesołe miasteczka Heide Park. Znajdują się one w przewadze w większych miastach. Bardzo popularna jest wycieczka do Heide Park w Berlinie i w okolicę Hannoveru, do miejscowości Soltau.
      Wesołe miasteczka oferują przepiękne tereny parkowe, masę atrakcji, m.in. pokazy delfinów, lwów morskich i aligatorów. Wyjazd do parku będzie obfitował m.in. w: karuzele, huśtawki, kolejki górskie, powietrzne i ziemne, łodzie, samochody, tor bobslejowy, zjeżdżalnie, rolby, wieże widokowe i wiele innych atrakcji. Wycieczka do Heide Parku oferuje także takie atrakcje jak pokazy klaunów oraz występy teatrów kukiełkowych. W Berlinie dużą popularnością cieszą się: największa na świecie kolejka górska "Colossos" oraz największa na świecie spadająca wieża "Scream". Nowością natomiast jest pierwsza w Niemczech kolejka górska startująca z katapulty , zwana "Desert Race". Wiele biur podróży oferuje 3 - dniowe wycieczki do Heide Parku w Berlinie wraz ze spacerem po mieście w cenach około Niemcy350 zł dla grup 45 osobowych. Cena za wyjazd obejmuje przejazd, zakwaterowanie, dwa posiłki, ubezpieczenie oraz opiekę pilota.

Tropical Islands

      Przez 365 dni w roku Tropical Islands zaprasza na urlop w tropikach. Ta największa tropikalna kraina wypoczynku w Europie posiada naturę, kulturę, wysoką temperaturę oraz wspaniałą architekturę zgrupowaną w jednym miejscu i tworzy fascynujący świat u bram Berlina.
      W czasie wycieczki do Tropical Islands można skorzystać z wielu atrakcji. Ponad 20 tys. roślin porasta największy w Europie las deszczowy znajdujący się w obrębie Tropical Islands. To tutaj codziennie odbywają się wycieczki z przewodnikiem dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o pnączach, orchideach i innych osobliwościach. Ciekawa dla turystów przybywających na urlop będzie także wioska tropikalna. Można tutaj tak samo dużo odkryć jak i przeżyć. Organizowane są tańce oraz różnego rodzaju uczty. Co ciekawe wioska składa się z autentycznych domów pochodzących z 6 tropikalnych regionów świata, które zostały tu zbudowane przez pochodzących stamtąd rzemieślników. Tropical Islands słynie także z: plaży do gier, Południowego NiemcyPacyfiku (miejsce na pływanie i podwodne szaleństwa), klubu dziecięcego Tropino oraz z Laguny z Wyspy Bali (zaprojektowana przez jednego z najbardziej znanych architektów).

Ceny paliw

      Planując urlop zagraniczny należy wziąć pod uwagę koszty przejazdu. Pamiętajmy, że ceny benzyny wzrastają w okresie wakacyjnym. W lipcu 2010 roku w Niemczech benzyna 95 kosztowała 1,4 euro za litr, benzyna 98 natomiast 1,48 euro za litr, diesel 1,2 euro za litr, a gaz 0,57 euro za litr (dane z dnia 19 lipca 2010 roku). Obecnie jeden litr benzyny 95 kosztuje około 1,39 euro, co w przeliczeniu na walutę złotówki wynosi 5,47 zł (dane z dnia 13 września 2010 roku).

Bawaria

      Jak wcześniej zostało wspomniane w Bawarii położone są najwyższe góry Niemiec - Alpy. Wycieczka w te góry będzie ciekawa pod względem geologicznym. Powstały one w orogenezie alpejskiej podczas zderzenia dwóch płyt kontynentalnych: europejskiej i afrykańskiej. Na terenie Niemiec najwyższym szczytem jest góra Zugspitze, mająca 2 962 m n.p.m., znajdująca się właśnie w Alpach bawarskich. W Alpach znajduje się bardzo dużo miejscowości uzdrowiskowych, a krajobraz gór obfitujący w liczne jeziorka oraz rezerwaty przyrody może sprawić turyście wiele radości. Rejon ten jest bardzo dobrym zapleczem dla amatorów sportów zimowych oraz górskich wycieczek.

Tanie latanie

      Tanie loty do Niemiec oferują linie lotnicze Ryanair. W ofercie tych linii można za niewiele pieniędzy dostać się do takich miejscowości, jak: Dusseldorf, Hahn czy Brema. Cena przelotu dla jednej osoby w jedną stronę bez opłat bagażowych i opłaty transakcyjnej wynosi w czasie promocji około 25 zł. Również tanie są loty liniami lotniczymi Wizzair. Przelot do Dortmund jest w cenie około 42 zł za jedną osobę, w jedną stronę, bez opłaty bagażowej i transakcyjnej. Droższe są przeloty do takich miejscowości jak: Berlin, Monachium czy Hamburg. Podróż samolotem do Hamburga liniami Wizzair kosztuje 114 zł od osoby (bez opłaty transakcyjnej oraz opłaty za bagaż główny, w jedną stronę). Podróż do Berlina jest dużo droższa. Linie lotnicze Air Berlin oferują loty w cenie nieco ponad 400 zł w obie strony (cena zawiera opłaty lotniskowe oraz podatki). Najczęściej bezpośrednio do Berlina można dostać się z lotniska w Warszawie i w Gdańsku.

Last minute

      Biura podróży najczęściej oferują kilkudniowe wycieczki do Niemiec. Można znaleźć wycieczki last minute m.in. do Berlina, Saksonii oraz wycieczki objazdowe po Niemczech. Bardzo tanie są dwudniowe wyjazdy autokarem na jarmarki świąteczne w Berlinie w okresie listopad/grudzień. Można znaleźć wycieczkę już od 179 zł za osobę. Niewiele jest jednak ofert all inclusive. Specjalna oferta "Weekend w Berlinie we dwoje" kosztuje minimum 680 zł. Cena dotyczy miesiąca wrześniowego, a obejmuje przejazd autokarem, noclegi w pokoju dwuosobowym oraz śniadania. Najczęściej oferowane są przejazdy z Wrocławia, Opola, Krakowa i Katowic.

Pogoda

      Obszar Niemiec ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu należy do różnych regionów klimatycznych. Średnie miesięczne temperatury powietrza w styczniu w rejonie wybrzeża i północnego - zachodu wynoszą 1°C, w lipcu natomiast oscylują w granicach 17°C. Inne temperatury występują w rejonie Wyżyny Bawarskiej. Średnie miesięczne temperatury powietrza w styczniu wynoszą -5°C, w lipcu natomiast 20°C.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Tajlandia Tajlandia Tajlandia – kraj uśmiechniętych ludzi, buddyjskich świątyń , nowoczesnych miast, wspaniałych plaż i malowniczych parków narodowych – cudowne wakacje w egzotycznym zakątku świata. Położenie... Albania Albania Podstawowe informacje        Albania , położona w Europie południowo-wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim , rozciąga się u wybrzeży Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego . Przyciąga turystów turkusową wodą,... Polska Polska Polska to kraj położony w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją (Obwód Kaliningradzki). Należy do Unii Europejskiej, NATO, ONZ i wielu innych organizacji... Ghana Ghana Podstawowe informacje       Kraj wiecznie zielonych lasów, diamentów, osamotnionych, złocistych plaż i wspaniałej, afrykańskiej kultury. Idealne miejsce dla kogoś, kto nie boi się upałów, podróżniczej... Sri Lanka Sri Lanka Dzisiejsza nazwa państwa oznacza w sanskrycie " olśniewający kraj ". Została ona przyjęta w 1972 roku. Pośród innych wcześniej używanych nazw Sri Lanki wymienić można arabską nazwę Tenerism ("wyspa rozkoszy"), bądź określenie "Wyspa nauki"... Andora Andora Andora jest wyjątkowym krajem na mapie Europy - małym, ale niezwykle interesującym. To coraz popularniejsze miejsce wypoczynku turystów z całego świata, przede wszystkim zaś miłośników narciarstwa i innych sportów zimowych . Na... Zambia Zambia Historia        Zambia leży w południowej Afryce , w dorzeczu ogromnych rzek: Zambezi i Kongo . Stolicą Zambii jest Lusaka . Kraj graniczy na północy z Demokratyczną Republiką Konga, na wschodzie z Tanzanią... Malawi Malawi Malawi (dawniej Niasa ) to ogromne jezioro położone w południowo - wschodniej Afryce , najdalej na południe spośród jezior wypełniających szczeliny Wielkich Rowów Afrykańskich. Jest prawdziwym skarbem tej części kontynentu. Jego wody kryją... Półwysep Indochiński Półwysep Indochiński Położenie        Półwysep Indochiński znajduje się w Azji Południowo – Wschodniej . Obejmuje Tajlandię , Birmę , Wietnam , Laos i Kambodżę (trzy ostatnie państwa tworzą krainę określaną jako Indochiny... Francja Francja Podstawowe informacje Zachwycające krajobrazy, wielka różnorodność, ogrom zabytków, jedyne w swoim rodzaju potrawy i trunki - to wszystko oferuje Francja. Jedno z najważniejszych państw na świecie od lat jest miejscem, które jak magnez... Laponia Laponia Salwador jeden z mniejszych krajów w Ameryce Środkowej. Położony jest między pasmami górskich od północy i od południa. Między górami przepływa największa rzeka Salwadoru - Lempa. Salwador to również kraina wulkanów czynnych i wygasłych jest ich... Japonia Japonia Japonia to archipelag wschodnio-azjatyckich wysp - kraj o długiej tradycji państwowości i przebogatej kulturze, który wywierał i nadal wywiera ogromny wpływ na cywilizację światową. Zewsząd oblewają ją wody Oceanu Spokojnego (Pacyfiku) oraz... Riwiera Olimpijska Riwiera Olimpijska Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag dziesięciu głównych i kilku mniejszych wysp, położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Mimo, że nie leży na głównym szlaku wypraw turystycznych, jest zakątkiem idealnym na udany wypoczynek.... Gwatemala Gwatemala Gwatemala jest państwem w Ameryce Środkowej , znanym ze swej niezwykłej przyrody, malowniczo położonych wulkanów, wybrzeża Morza Karaibskiego , a przede wszystkim pamiątek i zabytków po dawnej, starożytnej i niezwykłej kulturze Majów .... Sudan Sudan Podstawowe informacje        Sudan , państwo leżące we wschodniej części Afryki , jest największym krajem na kontynencie - jego powierzchnia wynosi nieco ponad 2,5 mln km². Od strony północnej Sudan graniczy z... Kuba Kuba "Kuba wyspa jak wulkan gorąca" - ten cytat z piosenki Janusza Gniatkowskiego, który zna niemal każdy, doskonale oddaje charakter wyspy . Egzotycznej, pełnej niespodzianek, gorącej - po prostu doskonałej do spędzenia niezapomnianych wakacji .... Chorwacja Chorwacja Wakacje nad Morzem Adriatyckim większości osób kojarzą się z Włochami. Tymczasem piękne plaże , ruiny z czasów starożytnych i inne atrakcje turystyczne czekają także po drugiej stronie Adriatyku - w Chorwacji. I to za niższą cenę.... Antarktyda Antarktyda Podstawowe informacje       Czujesz w sobie duszę odkrywcy ? Chcesz wybrać się na ekstremalne wakacje, których nie zapomnisz nigdy w życiu? Jeśli tak, Antarktyka to miejsce w sam raz dla ciebie. To obszar... Oceania Oceania Oceania to odrębna część świata , którą tworzą skupiska wysp w południowo-zachodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego , niedaleko Australii . Oceania dzieli się na Melanezję, Mikronezję, Polinezję i Nową Zelandię. Największe wyspy Oceanii... Grenlandia Grenlandia Dzisiaj z wyrażeniem " zielona wyspa " kojarzymy głównie Irlandię - ale nie ona jako pierwsza zasłużyła na to miano: pierwsza była Grenlandia . Być może norwescy wikingowie, którzy nadali jej tę nazwę (dosł. 'zielony kraj'), zrobili to z...
Badenia Badenia Malowniczy krajobraz niewysokich gór Schwarzwaldu i licznych dolin, rzek, górnego Renu i Dunaju , winnic i sadów, wielu urokliwych miast i miasteczek - tak najkrócej opisać można to, co czeka na gości odwiedzających Badenię.... Bawaria Bawaria Republika Bawarska jest największym pod względem powierzchni krajem związkowym Niemiec . Jest też jednym z najnowocześniejszych, najlepiej rozwiniętych i najciekawszych pod względem krajoznawczym landów niemieckich . Stolicą Bawarii jest... Brandenburgia Brandenburgia Brandenburgia , niemiecki kraj związkowy ze stolicą w Poczdamie , leży we wschodniej części Niemiec i otacza tętniącą życiem metropolię - Berlin . Niezliczone jeziora o krystalicznie czystej wodzie, szlaki wodne, zielone aleje, sady owocowe... Meklemburgia Pomorze Przednie Meklemburgia Pomorze Przednie Meklemburgia-Pomorze Przednie to region o wielu obliczach, a każde kolejne jest ciekawsze od poprzedniego. To kraj szczodrze obdarowany przez naturę. Jego północne krańce oblewają wody Morza Bałtyckiego , zaś w głębi lądu królują liczne... Nadrenia Północna Westfalia Nadrenia Północna Westfalia Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen) ze stolicą w Düsseldorfie to najgęściej zaludniony kraj związkowy Niemiec . Jest nie tylko centrum międzynarodowej gospodarki i nowoczesnej technologii, ważnym regionem przemysłowym, ale... Północne Niemcy Północne Niemcy Region Berlin Region Berlin Trudno trafnie opisać Berlin w kilku prostych zdaniach, chcąc wspomnieć o wszystkich jego cechach szczególnych. Charakter Berlina najlepiej oddaje zdanie: "Berlin to wiele miast!". Berlin to połączenie niezwykle różnorodnych dzielnic, centrów i... Saksonia Saksonia Saksonia (Sachsen) łączy w sobie bogactwo unikalnych skarbów kultury i sztuki, wielowiekowe tradycje i niepowtarzalne piękno krajobrazu, który bywa nazywany "zastygłym morzem z ziemi". Znaleźć tu można wielkomiejski przepych i romantyzm małych... Szlezwik Holsztyn Szlezwik Holsztyn
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl