Nevada

USA
Położenie

      Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA, na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia, od południa z Arizoną, od wschodu ze stanem Utah, a od północy ze stanem Oregon i Idaho. Stan zajmuje powierzchnię 286 585 km2 i jest zamieszkiwany przez ok. 2 mln osób. Terytorium Nevady przecinają łańcuchy górskie z bujną roślinnością, które graniczą z rozległymi terenami pustynnymi. Stolicą stanu jest miasto Carson City.

Historia

      Na tereny obecnego stanu w XVIII wieku przybyli hiszpańscy misjonarze z Nowego Meksyku. Do polowy XIX wieku Nevada należała do Meksyku, aż do wojny amerykańsko - meksykańskiej (1848 r.). W 1861 z terytorium stanu Utah wyodrębniono stan Nevada. Szybki rozwój stanu rozpoczął się od 1859 roku, kiedy to odkryto tutaj złoża srebra i złota (do dnia dzisiejszego Nevada nosi przydomek "Srebrny Stan"). Spowodowało to gwałtowny napływ ludności, budowę nowych miast. Od lat 50. XX wieku na terenach pustynnych powstały amerykańskie bazy wojskowe (słynna strefa 51), gdzie testowano broń atomową.

Przyroda

      W granicach stanu Nevada znajduje się Park Narodowy Wielkiej Kotliny. Park położony jest w górach Sierra Nevada i Górach Skalistych (na granicy stanu Utha i Nevada) i zajmuje powierzchnię 312 km2. Utworzony został w 1986 roku w celu ochrony sosny długowiecznej oraz sosny ościstej (jedne z najstarszych drzew na świecie).
      Wycieczka do Parku Stanowego Doliny Ognia to niezwykłe doznania estetyczne. Znajdują się tutaj fascynujące czerwone formacje skalne (ich wiek szacuje się na ok. 150 mln lat). To wspaniałe miejsce urzeka filmowców – kręcono tutaj między innymi takie filmy jak: "Taransformers" czy "Start Trek".
      Ciekawą propozycją jest wizyta w Parku Stanowym Berlin - Ichthyosaur – w 1928 roku znaleziono tutaj kości dinozaurów. Miasteczko powstało pod koniec XIX wieku, w czasie trwającej na tych terenach gorączki złota. Obecnie opuszczone, zachwyca zabytkową zabudową i niezwykłymi pustynnymi krajobrazami.
Pokaż cały opis

      Północno Nevada- wschodnia część Nevady odznacza się łagodniejszym klimatem, dlatego tutejszy krajobraz znaczenie różni się od południowo - zachodniej części stanu. Miłośnikom odpoczynku na łonie natury polecamy wizytę w Parku Stanowym Cave Lake (park znajduje się w okolicy miasta Ely, ok. 340 km od Las Vegas). Górski krajobraz i krystalicznie czyste jeziora, pełne łososi, przyciągają zwłaszcza amatorów wędkarstwa i pieszych wycieczek.

Miasta i atrakcje

      Stolicą Nevady jest miasto Carson City (ok. 52 tys. mieszkańców), położone we wschodniej części stanu, w niedalekiej odległości od gór Sierra Nevada. Znajduje się tutaj klika ciekawych muzeów, prezentujących eksponaty związane z historią Nevady (m. in. Muzeum Stanowe) oraz liczne galerie i zabytkowe dworki. Stąd bardzo blisko (ok. 10 km) do wspaniałej atrakcji – Jeziora Tahoe. To niezwykłe jezioro położone jest na granicy stanu Nevada i Kalifornia, w górach Sierra Nevada (na wysokości 1900 m n. p. m.), zajmuje powierzchnię 497 m2 i jest głębokie na ponad 500 metrów. Fascynująca przyroda przyciąga turystów, szczególnie w miesiącach zimowych – ze względu na bliskość gór Sierra Nevada panują tutaj doskonale warunki do uprawiania narciarstwa Nevadai snowboardu.
      Okolice Jeziora Tahoe mogą pochwalić się bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną. W pobliskim mieście Reno (ok. 30 km), które do lat 60. XX wieku nazywane było stolicą światowego hazardu (tytuł ten odebrało mu miasto Las Vegas). Miejscowość jednak wciąż ma wiele do zaoferowania dla przybywających tutaj turystów. Odbywa się tutaj wiele imprez i festiwali, m. in. wyścigi samochodów, rodeo, zjazdy motocyklistów, zawody w lotach balonem, mistrzostwa gry w kręgle.
      Największym miastem stanu Nevada jest Las Vegas (ponad 650 tys. mieszkańców). Ze względu na swój rozrywkowy charakter nazywane jest "Stolicą Światowej Rozrywki" lub "Miastem Grzechu". Miasto powstało w 1905 roku i jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast na świecie. Las Vegas składa się z mnóstwa hoteli, kasyn, parków rozrywki, rewii, parków miniatur – miasto niekończącej się zabawy, a lista atrakcji i miejsc wartych zobaczenia wydaje się nie mieć końca! Bardzo popularną atrakcją, którą spotkać można w prawie każdym kasynie, są…kaplice ślubne. Liberalne prawo stanu Nevada sprzyja zawieraniu małżeństw. Wizyta w Las Vegas to również świetne miejsce na zakupowe szaleństwa – liczne centra handlowe zapraszają na wielkie zakupy.
      W bliskiej odległości od Las Vegas (ok. 40 km) znajduje się niezwykła Zapora Hoovera, zbudowana w Czarnym Kanionie, na rzece Kolorado (na granicy stanów Nevada i Arizona). Wysokość tamy to 225 metrów, a długość wynosi prawie 400 metrów. Wybudowana została w 1936 roku i była wtedy największą betonową konstrukcją tego typu. Wycieczka na Zaporę Hoovera z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń! Powyżej znajduje się sztucznie utworzone Jezioro Mead. Warto odwiedzić tutejsze muzeum, poświęcone historii powstania tej fascynującej budowli.

Pogoda

      W stanie Nevada, ze względu na niejednolite ukształtowanie terenu (wysokie góry i pustynie), panuje różnorodny klimat. Temperatura powietrza na terenach pustynnych w miesiącach letnich (od maja do października) może osiągnąć nawet 41 °C, a podczas zimy spada poniżej – 20 °C.

Noclegi

      Niezwykłe krajobrazy oraz szalona zabawa w Las Vegas przyciągają do stanu Nevada mnóstwo turystów z USA i całego świata. Na odwiedzających czeka bardzo dobra infrastruktura oraz bogata oferta noclegowa: luksusowe apartamenty, pensjonaty oraz hotele o średnim i wysokim standardzie (dostępne w opcji all inclusive).
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl